Trenčiansky týždeň

My v Trenčíne máme všetko!

A keď má Trenčín, tak v podstate celý kraj.
Bohatú históriu, úžasné tradície, pestrú kuchyňu, najkrajší kroj, najdlhšiu rieku, najfajnovejšie kopčeky ( ja viem, Tatry to nie sú, ale my sme takí ... takí ... pekne my vy len na tie Karpaty a Inovec nešiahajte).
Hlavnou metropolou je samozrejme Trenčín. Kto nepozná siluetu Trenčianskeho hradu buď nechodil do školy, alebo nepozerá hokej.
 
Nočný Trenčín
 
Proste to naše hradisko musí byť, lebo zlosť Matúša Čáka by sa zniesť na nás mohla a veru, nik nevie kde je jeho hrob a čo ak pochovaný nie je a ešte tu ako nejaký zombie behá po meste? Tak pekne si prezrieme hrad a ide sa do podzámčia. O pár metrov nižšie pod hradom sa naskytuje nádherný výhľad na námestie. Stojíte na "nádvoríčku" Farského kostola ku ktorému patrí aj karner sv. Michala. Je súčasťou mestského opevnenia a vyskúšal si viaceré úlohy naprieč toku rokov - slúžil aj ako kaplnka, aj ako zbrojnica.
Pome dolu briežkom na námestie. Po pravej strane míňame Katov dom - s výhľadom z okna na popravisko a temnicou a mučiarňou v pivnici. Ešte som tam nebola a ani sa tam nechystám. Husia koža mi naskakuje len idem okolo. A vraj tam straší a počuť divné zvuky. A vôbec. Poďme ďalej. Schádzame ku miestnemu hotelu, odkiaľ z interiéru je vidieť nápis na hradnej skale z roku 179 od rímskych dobyvateľov.
Trenčín hotel Elizabeth
Pokocháme sa ako dobre po takmer 840 rokoch vyzerá a ide sa ďalej. Ešte mrkneme na Kostol sv. Fr.Xaviera na námestí v ranobarokovom slohu a môžeme to hádam aj uzavrieť.
Dobrú zmrzlinu či čokoládu s dáte na námestí. Ak by ste dumali čo je typické v jedle pre Trenčín, tak sú to mandľové kolieska - krehké koláčiky ... recept pridám.
 
No ... po tour de Trenčín vás asi nohy boli poriadne, čo? Tak sa mrkneme na sever kúčšok do Trenčianskych Teplíc. Teplice sú známe unikátnym lesoparkom s promenádou pre kúpeľných hostí a jazierkom, kde povinne sa chodí kočíkovať celé okolie ( samozrejme aj Trenčania)  a kŕmiť kačice a kapre, prezliekarňou v maurskom slohu, medzinárodným filmovým festivalom a jeho mostom slávy, pitným prameňom s termálnou vodou - moje decká volajú, že je to vajcovka, len nedávno znovu otvoreným kúpaliskom zasadeným priamo do skaly, najstarším hudobným festivalom komornej hudby v strednej Európe, vyhliadkou s bielym jeleňom, vonkajším bazénom priamo na námestí - nebojte sa, je to ohradené, takže žiadne tanga plavky po námestí nebehajú. Teplice sú fajn. Určite si dajte čerstvé oplátky - ešte horúce vám ich podajú takmer priamo z oplátkarských platní (ako decko som milovala čokoládové, teraz fičím na orieškových). Kávička, džúsik, koláčik ... pohodička. Proste kúpeľné mestečko ako má byť spolu s lázenskými štramákmi a moslimami tvrdo platiaci za kúpeľné služby a s príjemnou atmosférou.
Pome inde.
 
Hradov a zrúcanín teda v tomto regióne nájdete požehnane. Spomeniem najznámejšie - Beckov, Čachtice, Tematín, Lednica, Považský hrad, Uhrovec, Vršatec. Zámok v Bojniciach - áno, tiež patrí do trenčianskeho kraja.
 
Bojnický zámok
 
Pridám ešte pár miest, ktoré možno nie sú tak známe. Haluzice s kostolíkom z 13. storočia, ktoré ležia len na skok od Bošáce ... presne tu dostanete tú skvelú liečivú bošácku slivovicu.
 
No a keď sme pri slivovici ... ná jakož by to bolo, keby sme na myjafské kopanice nezašli. Stará Turá, Turá Lúka, Myjava, Košariská, Brezová pod Bradlom s legendárnou Mohylou Milana Rastislava Štefánika. Cítite tú históriu? To Slovensko? Sváka Ragana a Bičianku z doliny? Či slifkové gule, perky a klobásku z mangalice na jazyku? Toho roku to vyzerá veru nádejne aj so slivovicou.
 
Tak ja neviem. Hádam som vyčerpala v skratke všetky miesta, kam som vás chcela vziať.
Najedli sme sa slivečiek, lekváru, oplátok, napili slivovice. A vlastne aj repák máme - Trenčiansky. Takmer by som naň zabudla. A k nemu pagáče s repovou plnkou či kapustníky.
A ak ste na nealko, tak sa nebojte. Kyseliek, alebo prírodných minerálnych vôd je tu naokolí neúrekom a s rôznym zložením. Však taká mitická ... tá je známa Mrkám.
Tak prídite.
Neobanujete.
Lebo my v Trenčíne máme všetko.

Mapa: 

Komentáre

Tak prvé, čo mi po prečítaní nadpisu napadlo bol Trenčanský párok s fazuľkou Veľký úsmevVeľký úsmev Myslím, že túto konzervu som nikdy nejedla, ale spája sa mi so školou. Netuším prečo, ale keď spolužiaci chodili na celá deň na vojenskú katedru, vždy si dávali toto... Neviem, či to bola tradícia, zvyk, alebo bol fakt tak dobrý či čo v tom bolo....

Na o som úplne zabudla!!!!!

Treba nájsť recept - si chcela zeleninu. A párok ... však to je úplne bezmäsité jedlo Váľam sa od smiechu po podlahe

No jasne, veď klobása je strukovina Veľký úsmevVeľký úsmev

A čo pesničky? hneď z kraja - Na trenčanskom moste.... ALebo Trenčín - dolinečka. ALebo Trenčianske hodiny smutne bijú....

Jaká klobása?  PÁROK!!!

A ešte pridávam:  Neďaleko od Trenčína, Povedal mi jeden chlapec

žeby teda vlastne múčne jedlo Veľký úsmevPohodaVeľký úsmev ?

ÁnoÁnoÁno

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.