Na druhej strane

Prvy krat sa my podarilo poslať fotku. Krasny západ slnka nad jazerom Erie

Zapad Slnka

Je to krasne jazero, naše mesto je v jeho strede, Po jeho brehu sú obrovske vinohrady , ktoré sa tiahnu na východ až do Buffalo, NY okolo 150 km a na druhej strane na západ do Cleveland, OH tiež okolo 150 km. Keď je dobrá viditeľnosť tak vidíme Canadu, asi okolo 25 km.

 

Komentáre

Je to prenádherné nabijajúce,  úžasná fotka.

Krásny záber, najprv som pozerala, že ten západ je fotený z poza stromu Chichocem sa... kým som neprečítala. To máš potom blízsko aj na Niagaru a jazero Ontário super.

 

Asi hodinu

To by sme neboli indianska oblasť, keby sme nemali buffalo. Je tu pre nich rezervácia, kde ich je mozno aj ponad tisíc.

 

 

A ešte jedna zaujímavosť. Našom okolí žije veľa Amish people, ktorí stále žijú možno ako 18 a začiatku 19 storočia, nemajú vôbec eletriku, oblečenie je len take co si sami usiju, podobá s trochu do našich krojov ale nie sú vysivane,, ženy nosia na hlavách biele cepce. Muzi zasadne klobúky. Rozprávajú medzi sebou nemecky. Žijú veľmi skromne , ale sú veľmi pracovitý, vlastnia veľa pôdy, ktorú obrabaju len koňmi, žiadne traktory. Do svojej comunity nepripúšťajú nikoho len Amish. Nie je dovolené ich fotiť

Waw, to naozaj? velmi zaujimava komunita. Aj u nas su pokusy a farmarcenie co najblizsie k prirode, ale nie az tak prisne?

Podarilo sa my ich odfotiť ale len z auta, ako išli práve z kostola

 

 

 

Fakt to vyzera ako návrat do minulosti. Úsmev

Teraz som sa dozvedela, že v škole tiež nepoužívajú elektrickú energiu, computer, učia deti ako ako sa starať o farmu, dievčatá ako variť, šiť, tak ako za starých casov.

Možno sa pamätáte na film Rocky zo Silvester Stallone, to bolo filmovane vo Philadelphia, je to len 5 hodin of nas.

Rocky

Philadelphia

 

philadelphia 02

Občas sledujem v telke dokumentárny seriál o Amishoch. Konkrétne o ich deťoch, ktoré v 16 rokoch posielajú na rok do sveta. Aby načerpali skúsenosti, aby videli, ako to tam beží. Nie všetci sa vrátia. Napriek silnej súdržnosti pre niektorých je ten bežný svet veľmi lákavý.

Majú veru rôzne pravidlá, napríklad nepoužívajú nikde zips. To je také, čo mi prišlo veľmi zvláštne. Samozrejme okrem toho aj veľa iných pravidiel. Trochu problém je, podobne ako v iných takýchto komunitách, že sa nemieša krv. Môžu si zobrať iba vlastného.... No a to rokmi robí problémy...

Je to inak veľmi zaujímavá téma.

Veľmi zaujímavá téma, to musí byť celkom šok ak deti vychovávané v tejto komunite prídu do bežného sveta a majú v nej žiť .... Ten genetický či partnerský výber musí byť ozaj oklieštený. 

"Amiši"-áno zaujímavé(pozerala som nejaké dokumentárne filmy aj počítala čosi) ale žiť ich život by som nechcela..už len pre tú drinu vyrobiť si chlieb.Na druhej strane skláńam pomyselný klobuk pred ich odvahou, vytrvalosťou vo viere a smelosťou odolať všetkým nástrahám čo sú okolo. .Ako skanzen,výlet mnohí obdivujú ale inak...

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok