Nevlastny surodenec

Otázka používateľa: 

martina

Dobry den,

chcela by som zistit postup alebo blizsie informacie ako najst nevlastneho surodenca. Neviem totiz nic konkretne okrem priblizneho roku narodenia a pohlavia. Chcem sa opytat, ak otec platil vyzivne na nevlastneho surodenca, je automaticky zapisany v rodnom liste ? 

Vopred dakujem

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň Martina,

rodný list je úradný doklad občana o jeho narodení a vydáva sa osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny, za ktorého sa považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba. Ak by ste mali záujem o nahliadnutie do úradných záznamov o narodení nevlastného súrodenca museli by ste preukázať oprávnený záujem, teda relevantný dôvod na nahliadnutie. Rodný list obsahuje iba osobné údaje o narodenom dieťati a jeho rodičoch. Skutočnosť, že otec platiť výživné na Vášho nevlastného súrodenca, uvedené mohol robiť dobrovoľne, teda bez nutnosti byť zapísaný v rodnom liste. Pravdepodobnejšie však je, že tento uznal otcovstvo k tomuto dieťaťu, resp. mu bolo určené rozhodnutím súdu (za týchto okolností by v rodnom liste dieťaťa figurovať mal) a zároveň mu bolo i uložené plniť si svoju vyživovaciu povinnosť.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne a Žiline

 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok