"Do akej miery máme v partnerskom vzťahu "kompetencie" zasahovať do rozhodnutia druhého?"
Keď sa to netýka len partnera, ale aj mňa ako partnerky a našich detí, ohrozenie na zdraví fyzické/psychické, hrozba materiálna - exekúcia.
Človek by sa nemal odovzdane pozerať, ako ma/nás partner ťahá ku dnu.
Ultimáta?
Asi žiadne, akútne problémy poriešiť okamžite, menej akútne podľa toho, či vidím u druhého snahu niečo zmeniť.
Vyhrážky určite nie. Som svojprávna a musím byť presvedčená, že to čo hovorím, má zmysel, musím to tak chcieť, nie sa plano vyhrážať.
Obrovskú pravdu máš v tom, že ten dotyčný musí byť vo svojom vnútri presvedčený o tom, že chce problém riešiť kvôli sebe, nie kvôli mne/rodine.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Včera v "Ordinácii" ma zaujala scéna,kde radí psychiatrička Rezákovej manželke ohľadne jeho problémov s alkoholom: "Musíte byť tvrdá,nekompromisná,dať mu ultimátum".
Na jednej strane-partner ako slobodná,svojprávna bytosť,zodpovedná za svoje činy. Ale zasa na strane druhej,alkoholizmus/gemblerstvo/narkománia...a pod. sú problémy ktoré sa dotýkajú celej rodiny,nie len postihnutej osoby.
Do akej miery máme v partnerskom vzťahu "kompetencie" zasahovať do rozhodnutia druhého? Prípadne jeho rozhodnutia a činy ovplyvňovať svojim nátlakom v podobe ultimát? Pretože ak na niekoho nalieham,aby urobil niečo "pre mňa",a nie z vlastného presvedčenia,asi to nebude mať dlhé trvanie.
Máme právo(morálne) vyhrážať sa spôsobom : "Ak neurobíš toto,tak ja spravím hento." ????
Teším sa na vaše názory!
Ešte doplním,že VĎAKABOHU sa nad tým zamýšľam iba v čisto teoretickej rovine,aby nedošlo k nedorozumeniam.