Dobrý deň, p. advokát,
chcela by som sa spýtať, čo robiť v prípade, že manžel má množstvo dlhov, cca 80 000€, ide o nezaplatené odvody do zdravotnej a soc. poisťovne, SPP a rozne iné, pričom sa nejedná o žiadne úvery. Premýšla nad osobným bankrotom, nakolko sú voči nemu vedené exekúcie. Spoločným majetkom je rod. dom v hodnote cca 70 000€. A rovnako premýšľame nad rozvodom. Čím sa zaoberať ako prvým, osobným bankrotom alebo rozvodom? A tiež sa chcem spýtať či existuje možnosť, že v rámci dražby rod. domu v prípade bankrotu by tento dom odkúpil člen mojej rodiny, napr. moj brat, aby som vlastne mala kde bývať? Ďakujem za Vašu odpoveď. S pozdravom Eva
Dobrý deň,
v uvedenej situácií nie je dôležité, či príde skôr k tzv. osobnému bankrotu alebo k rozvodu - v oboch prípadoch totiž musí dôjsť k zrušeniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a jeho následnému vyporiadaniu. Pri uvedenom by však bolo vhodné aj v prípade, ak sa najprv rozvediete, nepodávať návrh na vyporiadanie BSM súdom - bude lepšie, ak ho podá správca v rámci osobného bankrotu. Pri osobnom bankrote je možnosť oddlženia aj formou splátkového kalendára (ktorého povolenie však závisí od množstva faktorov, o. i. ochota splácať, dôvod nadobudnutia dlhov, ich výška k pomeru majetku, zamestnanie a pod.), vďaka čomu by nemuselo dôjsť k dražbe manželovej časti rodinného domu. Čo sa týka neskoršej kúpy časti domu Vaším bratom, teoreticky to možné je, ale závisí to aj od toho, či bude Vášmu manželovi povolené oddlženie formou splátkového kalendára alebo či je už na dome exekútorské záložné právo, resp. plomba. Je preto vhodné obrátiť sa na Centrum právnej pomoci, ktorým musí byť Váš manžel pri tzv. osobnom bankrote povinne zastúpený - nakoľko v žiadosti sa uvádza aj opis finančnej situácie, dôvody, pre ktoré sa osoba do tejto situácie dostala a pod., budú Vám vedieť poradiť presne podľa Vašich konkrétnych okolností.
JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
Komentáre
Dobrý deň,
predkupné právo k nehnuteľnosti môže existovať zo zákona alebo v prípade jeho zriadenia zmluvou, ktorá musí byť písomná a samotné právo sa nadobúda jeho vkladom do katastra nehnuteľnosti. Zákonné predkupné právo existuje v prípade podielového spoluvlastníctva, nie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Predkupné právo by Vám patrilo zo zákona, ak by bola nehnuteľnosť v podielovom vlastníctve Vás a manžela. Dovolím si doplniť informáciu, že exekútorské záložné právo podľa §167f ods. 4 Exekučného priadku zaniká vyhlásením konkurzu. V prípade nedôslednej platobnej disciplíny Vášho manžela odporúčam oddĺženie konkurzom (predajom nehnuteľnosti) a následnou kúpou zo strany Vášho brata.
JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň,
veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď. Na dom je už záložné právo, ale počula som niečo o predkupnom práve manželky v prípade rozvodu, avšak neviem či je toto právo relevantné v prípade existencie exekútorského záložného práva. Ja osobne by som to najradšej riešila manželovým osobným bankrotom s predajom majetku ( rod.domu) a následnou kúpou zo strany mojho brata, nakoľko sa obávam o platobnú disciplínu svojho manžela.
S pozdravom Eva.