Niekedy je nevedomosť oveľa zábavnejšia

Toto leto som sa túlali okolo Veľkého Krtíša, Lučenca, Rapoviec a prechádzali sme cez Panické Dravce. Chápete! Panické Dravce! Ja ten názov milujem. Poprosila som tatka, aby pribrzdil, nech si môžem tento vzácny úkaz odfotiť. 

Vždy ma ten názov obce fascinoval. Nastal správny čas prebádať jeho pôvod. A viete čo? Výsledkom som sklamaná aj keď treba povedať, že zmeny názvu boli pomerne časté, čiže nuda to rozhodne nie je.

Wikipedia píše, že prvá písomná zmienka o obci je z roku 1246 pod názvom Draus, potom ako Darocz,  neskôr ako Panydarocz alebo Pani Darocz. V roku 1773 má už obec názov Dravcze, v roku 1920 mala obec názov Pani Darovce, 1927 Panitské Dravce,  od roku 1948 sa nazýva Panické Dravce, maď. Panyidaróc. 

Žiadne dravé zvery, žiadna panika a žiadni panici. Škoda:)))

Len aby ste vedeli:) 

Komentáre

Mňa ešte podobne fascinujú Krvavé šenky Veľký úsmevVeľký úsmev

kedysi pred rokmi som popri maturite mala odbornú skúšku zo zemepisu hlavne Slovenska a tie Krvavé Šenky tie mi ostali asi na večné veky v hlave...no ešte som tam nebola.Úsmev

No ja si pamätám, že keď som bola malá a neposlúchala som, tak sa mi babička vyhrážala, že ma pošle na Kvavé Šenky. Bála som sa vtedy riadne, ale za ten svet neviem prečo to takto hovorila. Aj taká "prúpovídka" bola, že "pôješ na Krvavé Šenky handry fajčiť".

Rozmýšľam, prečo som v tom názve žiadnu paniku nevidela, kým si ju nespomenula Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe

Tak dievčatá, vidím, že Krvavé šenky sú top téma:))) Počula som to už, ale musela som si nájsť kde sa nachádzajú. 

Ja som dlho žila v presvedčení, že Gregorova vieska je niečo ako Horná Dolná, teda, že to neexistuje. Bola som prekvapená, keď som onehdá zistila, že to je skutočná dedina a dokonca som toto leto bola neďaleko, ale nedostali sme sa tam. 

 

Horná Dolná nie je skutočná dedina - teda názov skutočnej dediny, dedina existuje, ale v skutočnosti sa volá Nová Lehota.  

Krvavé Šenky je bývalý majer kúsok od Nitry smerom na Hlohovec, v súčasnosti je už opustený a budovy schátrané a zničené. Koluje o ňom veľa strašidelných historiek, dokonca môj dedko rozprával, že keď tadiaľ prechádzal v noci na voze ťahanom koňmi, tak ho "vodilo" a nemohol sa stadiaľ vymotať a nájsť cestu domov. Babka ale nebola poverčivá a sa nad tým pousmiala, že snáď prispal po dlhej ceste, alkohol sme vylúčili, lebo dedko mu neholdoval. Ktovie aké sily tam pôsobili, starých rodičov už dávno niet, ani koní, ani vozov ...

Ďakujem za vysvetlenie. Aj som si myslela, že to budú nejaké strašidelné veci. A ako píšeš názov alebo pomenovanie obce by vedeli vysvetliť tí skoro narodení, ale žiaľ takých je už málo. V oficiálnych dokumentoch býva zaznamenaná doba vzniku a obmena názvu, ale vysvetlenie prečo je to práve tak žiadne. Možno aj Panické Dravce majú nejakých pamätníkov, čo vedia prečo sa tak volajú.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok