reklama

Podmienený príjem

Pridal/a dasa_ dňa 06. 08. 2019 - 08:53

reklama

Ťažká, preťažká téma. A na leto zvlášť. Čo už, inšpiroval ma môj obľúbence, ekonóm Tomáš Sedláček svojim statusom na FB. Zrejme to nie je jeho pôvodná myšlienka, ale nevadí. Často o tom premýšľam.

V určitom okamžiku prišli veľké stroje, ktoré zrazu nahradili prácu stoviek tkáčov. A nielen  ich. Zrazu bola masa bezradných ľudí.

Kedysi dávno keď môj pradedo chcel vykovať kliniec, tak to veru chvíľu trvalo. Mama spomína, ako išli na nákladnom aute na výlet do Brna, na veľtrh. A tam celý deň dedo presedel pred automatom, ktorý chŕlil stovky klincov. Zdanlivo bez roboty. Vtedy ešte bolo kováčov treba na každej dedine. Dnes veru už takého nenajdete.

Dnes je iná doba. Dnes už stroje nahrádzajú aj zložitú duševnú prácu. Na čo bolo kedysi treba celé oddelenie inžinierov, to dnes hravo vyrieši apka v mobile.

Dokedy toto pôjde? Bude stále práca pre všetkých ľudí?

No a tu prichádza myšlienka. Volajú to všelijak. Základný príjem, Podmienený príjem, Nepodmienený príjem .... Proste zabezpečiť minimum na prežitie pre všetkých. Bez toho, že by prinášali merateľný osoh pre spoločnosť.

Zaujímavé na vyššie citovanom poste bolo ovšem isté podmienenie tohto príjmu. A to vzdelávaním. Proste buď pracuješ alebo investuješ do svojho vzdelávania. A je jedno, čo študuješ. Ale nepovaľuješ sa, ale máš niečo pred sebou. Údajne v Dánsku funguje podobný princíp - kto študuje, dostáva štipendium, z ktorého sa dá vyžiť. Samozrejme, nič veľké, ale pri skromnosti to stačí.

Prišlo mi to celé veľmi zaujímavé. Vidím to na postihnutých, s ktorými pracujem. Ide o dospelých ľudí. Ich postihnutie (hlavne mentálne) je tak veľké, že nie sú schopní samostatne existovať. Rodičia sa starajú. Ale veľmi by im pomohlo, keby existovalo vzdelávanie pre takýchto ľudí nielen do 18 rokov. Ale v podstate nepretržité. Je celkom jedno, v akom obore.

Jasne, my ešte nie sme v takom štádiu, u nás je stále dosť práce, ktorú nemá kto robiť. Ale ako myšlienka je to minimálne na diskusiu.

 


reklama

reklama

Kamila, Ut, 06. 08. 2019 - 13:48

Pracovný trh sa bude určite radikálne meniť. Otázka znie ako rýchlo ... Budú pribúdať profesie o akých sa nám ešte ani nesníva a zrejme veľa ľudí príde kvôli robotizácii o prácu. Netuším, ako to bude so základným príjmom, bez práce? zatiaľ sa mi to zdá,d osť nereálne, minimálen pri mentalite Slovákov ... V tom Dánsku nie je štipendium, len pre mladých študentov? Je tam podmienka neviem kolko hodín brigády týždenne ..

dasa_, Ut, 06. 08. 2019 - 14:27

Dánsko je spomínané v statuse, ja som to pochopila tak, že peiaze nie sú podmienené vekom študenta. Ale či to tak presne je, to by mohol povedať iba niekto, kto sa vyzná v ich školskom a sociálnom systéme.

 

Zober si takú jednoduchú činnosť ako zametanie ulíc. Alebo odhadzovanie snehu z ulíc. Odhadom manuálnu prácu 10 ľudí nahradí stroj. Zaplatí ho mesto povedzme, teda my všetci. Máme krásne pozametané ulice. Síce potrebuje energiu, obsluhu, servis, ale je to urobené rýchlejšie a možno aj lepšie ako 10 ľudí, ktorých treba naháňať.

Často som premýšľala o priemyselnej revolúcii - vtedy sa vlastne dialo niečo podobné. Len teda, ľudí na svete bolo rádovo menej.

Niekde som čítala, že vlastne podobný princíp je aj podpora v nezamestnanosti či sociálne dávky. Nehľadala som podrobne, ale vraj to bolo zavedené po Veľkej kríze v 30-tych rokoch. A odvtedy to už nikdy až tak daleko, do tak silnej krízy nedošlo.

 

Na druhej strane, podľa mňa každý človek sa potrebuje cítiť užitočný pre iných. Dôležitý je pocit potrebnosti.

balalajka, St, 07. 08. 2019 - 10:27

Absolútne sci - fi čo pán Sedláček dal dokopy.

Základná otázka - kto bude pracovať a kto poberať tento príjem? Mojim životom prešlo stovky ľudí, ktorých som počula povedať "za tieto peniaze by som z postele nevstal, radšej budem na podpore" a rôzne variácie tohto vyhlásenia. Ja som za tie peniaze vstala a išla do práce. Moja voľba. OK. Lenže z môjho platu išlo a ide tým lenivým ľuďom časť, aby nemuseli vstať. Keby sa každý takto k tomu postavil, z čoho by štát tvoril rezervu pre nezamestnaných?

Osobne som na rozpakoch pri udeľovaní akýchkoľvek dávkam v núdzi. Som rada, že o tom nemusím rozhodovať.

Na druhej strane - nemyslím si, že práca človeka bude absolútne nahraditeľná strojom. Vieš čo je sranda? Že zamestnať sa majú väčší problém tí viac vzdelaní ako ľudia so základným vzdelaním, učňovkou, maturitou.

Vyprodukovalo sa toľko vysokých škôl (manažéri ľudských zdrojov - čo som ja, aký zdroj? ja som človek!), mne nič nehovoriacich stredoškolských odvetví - všeobecných, pritom nie gymnaziálnych, takže na vysokoškolské štúdium málo, len všeobecný ( väčšinou nijaký) prehľad, využitie v živote - rozpačité.

Pán Sedláček píše o napĺňaní potenciálu človeka a jeho potreby byť užitočný. To má pravdu. Ale to, čo navrhuje nie je riešenie. Tu totiž človek dopĺňa len vzdelanie pre vlastné potešenie. A povedzme si na rovinu - to môžete robiť aj popri práci. A možno aj bez nej v terajšom stave - príkaz a nariadenie k tomu netreba.

 

dasa_, St, 07. 08. 2019 - 15:50

Je to veľmi ťažká téma a pred takými 10-15 rokmi by som mala asi podobne radikálny názor, ako ty. Dnes to už vidím trochu inak.

Systém rôznych druhov podpory je vlastne spôsob, ako udržiavať masy v relatívnej pohode.

balalajka, St, 07. 08. 2019 - 16:33
Ak by sa povedzme zrusila podpora v nezamestnanosti, proste nepracujes nemas narok na davky, akeho percenta ludi by sa to dotklo? A ak teda by neboli vydavky, tak povedzme ti, co pracuju nemuseli odvadzat cast zo mzdy, akeho percenta ludi by sa to dotklo? Myslim, ze masy, ktore pracuju su vacsie (nastastie) ako ti, ktorych by sa to dotklo. Ale ine som este chcela, ked mam slinu :D. Veci zadarmo si nik nevazi. A vedomosti, vzdelanie su ako tie udice ... Ci to beries ako vytvorenie novych pedagogickych pracovnych miest a moznosti zamestnat tychto ludi?
dasa_, St, 07. 08. 2019 - 17:01

ja som skôr myslela na to, že veľa práce preberajú automaty - tam, kde voľakedy bolo veľké personálne oddelenie s 5 zamestnancami, dnes v pohode stíhajú dvaja ľudia. Lebo počítače. Tak, kde bola masa fakturantiek, skladníkov, to isté. V obchodoch už skoro nepotrebujú pokladníčky, lebo máš samoobslužné pokladne. Na letisku sa sama odbavíš, sama podáš batožinu. Na jednej strane sú to menej platené roboty, ktoré možno nikto nechcel robiť. Na druhej strane je veľlá masa ľudí, pre ktorú je takáto práca z mnohých dôvodov strop. Nikdy nebudú obchodovať na burze, programovať mobilné apky, riadiť procesy.... Možno sa im nechce, ale možno majú iné prednosti

balalajka, Št, 08. 08. 2019 - 06:06

Ufff - u nás stále hľadajú skladníkov a pracovníkov k výrobným linkám. Fakturantiek a na ekonomické oddelenie už pomenej. To môže byť vplyvom počítačov.

Nuž - tak nazvime to "evolúcia práce".

Inak to letisko - stále je tam check in zóna, len teraz tie dámy trkocú medzi sebou a čakajú, že to 1% ktoré neurobí check in sám podíde k nim. Takže tí ľudia prácu nestratili, oni len robia "inú" ( čakajú na oveľa menšie percento ľudí). V podstate sme nič ako ľudia neušetrili. Vymyslel sa nový turniket na lístky pri ktorom zvyčajne pre technické talenty ako ja sa poneviera jeden ochotný pracovník, ktorý poradí. A tetušky za prepáškou sú tam furt a môžeš ich požiadať za 70€, aby ťa zapísali na palubu. Výsledok: +1 zamestnanec radiaci ako obslúžiť automat a more zmätených cestovateľov. Váľam sa od smiechu po podlahe

dasa_, Št, 08. 08. 2019 - 07:24

Videla si niekedy automatizované sklady? Napríklad taký Amazon? Alebo veľké automobilky? Kde je všetko naplánované, rozmiestnené? Kde stroje oveľa lepšie strážia aj také veci, ako trvanlivosť, dátum spotreby ako ľudia? Jasne, že sa u nás zatiaľ hľadajú skladníci - tie systémy niečo stoja. Ale je to otázka času.

Ano, na letisku je stále tetuška. Ale tam, kde ich bolo 10, stačí 1. Pre tých, čo zabudnú. Alebo nezvládnu. A nechajú im to riadne zaplatiť. Veľké percento ľudí urobí check-in priamo pri kúpe leteniek. Priamo do mobilu.

Ak si dobre pamätám na moj posledný let s nizkonákladovkou, tak v Bratislave mi ešte batožinu preberala pani na letisku. Pri spiatočnej ceste som v Miláne musela sama nájsť správne okienko. Bolo bez obsluhy. Sama som si musela vytlačiť čiarový kód, sama nalepiť a dať na správny pás. A nebol to iba let do Bratislavy. Pre asi 20 či 30 rôznych letov bolo jedno okienko pre nadrozmernú batožinu. A jeden človek, ktorý sa pohyboval medzti ľudmi a bol schopný poradiť tomu, kto mal problém.

balalajka, Št, 08. 08. 2019 - 08:23

Nevidela. Ale videla som sklady väčších firiem ako automobilky. Automatizácia tam síce bola, ale bolo treba o 2 ľudí viac ako bez automatizácie, lebo buď bola blbo urobená alebo proste neviem čo, ale boli tam tí ľudia.

Počuj - to cestovanie. Nuž ale takých 20 rokov naspäť sa toľko nelietalo, takže ani v cestovnom ruchu napr nebolo toľko ľudí zamestnaných. Ono je to o vytvorení pracovných pozícií a potom zaniknutí. Mám dojem, že celkový počet pracovných miest nejak nerastie ani neklesá v pomere k množstvu ľudí. Len proste sa presúva profesia. Niekto niečo vymyslí, kam s tými ľuďmi ... napr európsky parlament alebo Brexit alebo ISO alebo niečo také Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

dasa_, Št, 08. 08. 2019 - 07:44

podla mna genialne na tom je práve to, že to nie je zadarmo - musíš sa vzdelávať. Lebo najhoršia je masa ľudí, ktorá nemá nič pred sebou.

A je jedno, v čom sa vzdelávaš. Kľudne v tancoch. Vždy by sa našli ľudia, ktorých by to posunulo a už by nič podobné nepotrebovali. Cítiš sa v práci vyhorený? Odídeš na rok, dva a konečne sa naučíš paličkovanie. Napríklad. Alebo fotiť. Alebo variť. A možno nájdeš aj nový smer. Lebo teraz keď sa v 18 rozhodneš blbo, alebo ťa rodičia alebo okolnosti k niečomu pritlačia, môžeš sa kľudne trápiť aj do dôchodku....

balalajka, Št, 08. 08. 2019 - 08:18

Práveže to čo tebe sa zdá geniálne sa mi zdá nezlučiteľné so súčasnosťou.

Teraz si predstav toho učiteľa - pedagóga, ktorý študoval a ešte musel za to svoje štúdium zaplatiť. Jeho rodina sa uskromňovala, lebo mala študenta - bolo treba skriptá, internát, "školné" platiť. Alebo on si bral pôžičky, zadlžoval sa, uskromňoval sa. A teraz - teraz sa postaví pre triedu, kde sedia ľudia ktorí sa MUSIA učiť a dostanú za to ešte aj zaplatené.

Kým človek niečo MUSÍ tak to nie je dobrá motivácia.

Ak by sa vytvorilo viac možností, aby som ja bezplatne sa mohla dovzdelávať - no hurá. Beriem všetkými a nech z mojich daní na to dajú. Som za. A aj ten voľný čas si nájdem, ak ma niekto niekde správne naučí plávať, alebo viazať kvety, alebo niekto so mnou zopakuje gramatiku z nemčiny. Moja investícia bude len môj čas. Nebude nadšenejšieho študenta. Mne stačí takáto možnosť a budem rada. Proste bezplatné vzdelávanie pre tých, čo majú záujem.

 

V súčasnosti mám dojem, že je strašne veľa "intelektuálnej" práce. Málo hmatateľných vecí po sebe. Preto vyhorenie.

Ale fakt by ma zaujímalo, či tá moja babka, keď sa vyučila pred 80 rokmi za vyšívačku (opravovala látky v Merine z výroby čo šli a boli tam tkáčske chyby po tých automatoch Úsmev) alebo starý otec, čo robil garbiara a máčal sa v ortuťových a neviem jakých jedovatých roztokoch spolu s kožami, či tí niekedy riešili vyhorenie a boli fakt spokojní s prácou. Mrkám My riešime ČO by nás bavilo a či nás to baví. Príliš veľa možností pre jeden život, tam je problém. Ak budú mať masy pred sebou víziu "nikto ma nespasí, ak chcem prežiť, musím sa k tomu postaviť nejak sám a nespoliehať sa na sociálne výhody štátu", situácia bude iná.

dasa_, Št, 08. 08. 2019 - 08:43

ono to je celé otázka nastavenia. Napríklad taký dôchodok. u nás zdanlivo má dôchodca poistenie zdarma. S nízkym dôchodkom. V reáli viem, že v zahraničí má dôchodok oveľa vyšší. Ale platí si poistenie sám. Povinne. Akurát sa tuším môže rozhodnúť o výške, ale to nie som si istá. Samozrejme od výšky zavisí aj starostlivosť.

Pokiaľ si dobre pamätám, tak aj "slávny" odvodový bonus to riešil. Bolo to niečo v hrubom, z ktorého sa muselo odvádzať.

Jasne, my sme generácia, ktorá nemusí riešiť, čo dá na obed do úst a či vôbec bude dnes čo. A tak špekulujeme :D ale to je na inu debatu

 

lienka, St, 07. 08. 2019 - 21:46

ja som počula dnes, že sa snad vytvorí ministerstvo dovoleniek )

som na tom rovnako, ako balalajka

nemyslim že pracu tak skoro nahradia stroje

 

 

dasa_, Št, 08. 08. 2019 - 07:13

to nie je perspektíva povedzme najbližších 5 rokov. Ale 30 určite.

margesimpson, Pi, 09. 08. 2019 - 08:14
Automatizacia za trasie trhom už v najbližších 10,20 rokoch. Je to fakt. Odhadom cca 10% ludi nielenže bude nezamestnaných, ale nezamestnatelnych. Ďalších 30 až 40% pracovných miest prejde tak velkou reštrukturalizáciou, že de facto zaniknú. Toľko vravia fakty a štatistiky, je to veľká téma. Kým naši rodičia robili celý život jedno zameranie, už my vo väčšine meníme prácu niekolko krát za život. Naše deti budú musieť byť ešte oveľa flexibilnejsie. Umelá inteligencia nás proste prestala už skoro na všetkých frontoch. U nás sa stačí ísť pozrieť do CEITu, aby človek pochopil budúcnosť nízko kvalifikovaných pracovných miest typu skladník https://www.ceitgroup.eu/sk/. Pekne o budúcnosti ľudstva rozpráva Yuval Harari, kto má zaujem, na YouTube je veľa jeho prednášok napríklad aj na tému automatizácie a druhej priemyselnej revolucie https://m.youtube.com/results?search_query=Harari+about+automotion. Kto nie je až tak kamarát s angličtinou, vrelo odporúčam jeho knihu. Je ľahká na čítanie, aj keď niekedy naozaj desivá obsahom https://www.martinus.sk/?uItem=281249&gclid=EAIaIQobChMIrvXX_pD14wIVSETTCh0s-A_AEAAYAiAAEgLzdfD_BwE
dasa_, Pi, 09. 08. 2019 - 08:22

Ja sa vlastne neviem rozhodnúť, či ma tá budúcnosť s takouto perspektívou desí alebo teší. Na jednej strane je to super, lebo odbúda ťažká, mono tónna práca. na druhej strane vidím masu ľudí,ktorá ako presne píšeš bude nazamestnateľná. Už teraz je s ňou problém. A nemusí to byť nutne iba preto, lebo nechcú. Proste im nie je dané.

Samozrejme, nikde nie je povedané, že takýto ľudia sú nešťastní, že zle prežijú svoj život. Že nič tomuto svetu nedajú. Len sa bude treba s tým vysporiadať. Už dnes sú snahy o zavedenie 4 dňového pracovného týždňa. A to nie pre ľudomilnosť zamestnávateľov, ich uvedomelosť. Ale práve preto, lebo práca sa presúva k strojom a automatom.

Jasne, nové prefesie vznikajú. Veľa ľudí sa presunie do služieb. Ale aj to musí niekto platiť. Respektíve zabezpečiť, aby bolo zaujímavé sa do tých služieb presunúť.

Veľká téma z môjho pohľadu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama