reklama

Prečo vlastne nenosíme kroje?

Pridal/a dasa_ dňa 20. 07. 2022 - 10:48

reklama

Mariazell Prázdninové cesty nás zaviedli do rakúskeho mestečka Mariazell. Je to známe pútnické miesto a zároveň klimatické kúpele. Krásne miesto v horách. Obľúbené miesto Habsburgovcov. Jedna z najkrajších bazilík, aké som kedy videla.

Tentokrát sa nekonala žiadna púť. Ale aj tak bolo rušno. Ak sme správne pochopili, škôlkari zo širokého okolia sa lúčili na prázdniny so škôlkou. Bol sprievod, na pódiu vystupovali jednotlivé škôlky s programom. Bola aj dychovka. Všade okolo davy ľudí. No čo ma prekvapilo, veľa ľudí (vrátane detí) malo na sebe časti krojov. Klasické široké sukne. Krátke kožené nohavice. Vyšívané svetre. Nikomu nevadilo, že ku kraťasom boli značkové tenisky. A ku sukni vysoké opätky a rifľová bunda.

Mariazell 2

Vlastne aj v okolí boli obchody, kde sa dali rôzne časti krojov kúpiť. A ľudia to nielen kupujú ako suvenír, ale zjavne aj nosia. Neviem posúdiť, nakoľko sú to verné repliky krojov a koľko je toho už prispôsobené dnešným dňom. Jedno je však isté. U nás doma som si niečo také nikdy nevšimla. No dobre, mali sme sériu čičmianskych vzorov na tričkách, šatkách..... Sem tam je pokus preniesť tieto vzory na šálky, plecháče, tašky. Ale skoro vždy sa ozve niekto, kto je zhrozený, lebo ten vzor je vlastne poľský, výšivka moravská..... Respektíve, keď sa niečo objaví je to len krátka chvíľka a zas to celé vyšumí.

Debatovali sme o tom. Sú rôzne pohľady. Vraj naše kroje boli tak zložité, že sa to nikomu nechce. Áno, sviatočné kroje boli na mnohých miestach také. Ale bolo aj iné oblečenie, to na všedné dni. To bolo oveľa jednoduchšie a dalo by sa inšpirovať.

Ja mám z toho celého skôr taký pocit, že veľmi strážime čistotu kroja. Nie v zmysle fľakov Úsmev Ale proste musia sedieť súčasti, nesme sa to miešať. Nedajbože zjednodušiť. Musí to odpovedať histórii. Takže kroj nejak ustrnul.

Moja obľúbená autorka a milovníčka krojov Dominika Sakmárová rozprávala o tom, ako v Kóreji, kde istý čas žila, sa ich národný odev objavuje všade. V zjednodušenej forme. Bez problémov vo verzii určenej na parádne fotky. Aj pre bábätká. Hoci kroje šije a v Koreji ušila aj pre korejských študentov slovenčiny, na takýto zjednodušený kroj nemá odvahu.

 


reklama

reklama

Kamila, St, 20. 07. 2022 - 11:06

Jaj Mariazell na ten mám krásne spomienky, mňa hlavne uchvátilo asi to jazero, hneď kúsok od mestečka. 

Ale aj bazilika bola krásna, ozaj má to miesto super atmosféru.

Čo sa týka krojov, tam to Rakúsko a Nemecko majú asi ozaj väčšiu tradíciu v ich nosení aj v súčastnosti, ale asi ich nemali až také zložité ako sú tie naše? Však po horách v nich bolo treba chodiť? Hambím sa To asi nie.

Mne sa ráta aspoň ten komorný návrat v šperkoch, vzoroch na tričkách ...

dasa_, St, 20. 07. 2022 - 11:09

My sme boli iba krátko, iba zastávka pri ceste k moru. Teda trochu s obkľukou Úsmev Ale určite by to stálo aj za dlhšiu návštevu, krásny kraj

balalajka, St, 20. 07. 2022 - 12:52

Prosím pekne ja hlásim evidovanie časti krojov. Občas mám dojem, že letné šaty, čo teraz letia (sama mám jedny) sú ako spodnica s tým vrchom čo idú POD KROJ. Chichocem saChichocem saChichocem sa

No takto. Kto má resp. mal niekedy kroj na sebe vie, že to neni len tak tada dam rada dam. Údržba, ale aj samotné obliekanie sa nedajú porovnávať s tým čo sa nosí dnes - aj keby sme dali iný matroš, aj tak toľko častí...... A popravde - tie vzory na súčasných kusoch - blúzkach - za mňa ee, mne sa to nepáči. Necítila by som sa v tom dobre.

Kroje obdivujem. A kľudne na nejaký majáles si ich aj oblečiem - ak zapnem to, čo mám po starkej. Ale ne do roboty. Veľký úsmev

dasa_, St, 20. 07. 2022 - 13:05

No veď to. A oni si tie kožené kraťasy kľudne obliekajú len tak. Alebo širokp sukňu s tradičným vzorom ku lodičkám

balalajka, St, 20. 07. 2022 - 14:15

U mňa sa to volá estetické cítenie. Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Ale sukňu ako panička zo zámku nosím. To sa neráta? Váľam sa od smiechu po podlahe

dasa_, St, 20. 07. 2022 - 14:17

no to je možno tiež istá forma kroja PohodaPohoda

linda45, Št, 21. 07. 2022 - 09:58

Moja dcéra zdedila po babičke kroj a partu, opatrovala si ju až do svojej svadby a o polnoci bola v babkinom kroji začepená. Dievčatá z folklórneho súboru čo ju čepili neskutočne obdivovali partu,ktorá má cca 75 rokov,krásny kúsok,nebohá svokra si ju sama vyšívala a perličkami zdobila. Zaujímavé je ,že tým ženám v tom kroji nebolo horúco.

dasa_, Št, 21. 07. 2022 - 10:54

Keď sa pozrieš do krajín, kde je horúco, nie všade sa obliekajú do šnúrok PohodaPohodaNa mnohých miestach majú skôr veci, v ktorých je podľa nás teplo. Asi majú

svoje skpsenosti

dan-cula, Št, 21. 07. 2022 - 15:35

Tiež vždy ked idem do Rakúska alebo Bavorska obdivujem noblesu ako nosia tie ich kroje -dirndl..ženy,muži.celkom bežne ale aj slávnostne(kdesi som zachytila že aj Eva Máziková má v Mníchove celkom slušný počet dirndlov ale nosí to len tam-na slovensku by ju vysmiali).v obchodoch predavačky,v reštike čašníčky ale aj len tak dôchodcovia na prechádzke alebo svadba! lodičky,kabelky a k tomu šmrncovný dirndl-chlapi podobne-v ruke diplomatka,naleštené poltopánky a kraťasy na tráky asi idú do práce alebo jednanie?

ked som potom prešla pár obchodov s dirndlami tak látky boli perfektné...no a cenové relácie tiež zaujímavé obšas som si aj oči pretrela..

 

dasa_, Št, 21. 07. 2022 - 15:38

vidíš, ja som si práve cenu nevšimla Úsmev

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama