Prednostné nákupy pre seniorov zjednotili, v nedeľu už nenakúpime

V súvislosti s pandémiou koronavírusu pristúpili viaceré obchodné reťazce k úprave otváracích hodín. 

Foto: Pixabay.com

Aktualizácia 24.3.2020

V nedeľu budú obchody zatvorené. Nedeľa bude sanitárnym dňom a dňoch oddychu pre zamestnancov. 

Doba nákupu pre seniorov nad 65 rokov je jednotná pre všetky prevádzky: Každý deň od 9.00 do 12.00 hod.

Pozrite si zoznam všetkých opatrení proti šíreniu koronavírusu >>

Od 30. marca je povolená prevádzka ďalších obchodov, pozrite sa, čo všetko je otvorené >>

Takto to vyzeralo v pondelok 30. marca pre galantériou na Špitálskej ulici v Bratislave

Foto: Jozef Jakubčo, SME

Kaufland

Skracuje otváracie hodiny, zaviedol nákupné hodiny pre seniorov

Upravené otváracie hodiny pre predajne naprieč Slovenskom začínajú platiť od 23. marca 2020 a platiť budú až do odvolania.

Kaufland dočasne skracuje otváracie hodiny všetkých predajní na celom Slovensku.

Pondelok - sobota: od 7.00 h do 20.00 h.

Výnimkou bude len predajňa v bratislavskom AVION Shopping Parku, pre ktorú platia zmenené otváracie hodiny už od štvrtka 19. marca 2020. 

Lidl

Zaviedol nákupné hodiny pre seniorov, skrátil otváracie hodiny v niektorých predajniach

Dočasná otváracia doba pre vybrané predajne platné k 23. marcu.

Bratislava, Pekná cesta 7.00-17.00

Dunajská Streda, Vajanského 7.00-17.00

Galanta 7.00-18.00

Námestovo 7.00-18.00

Pieštany, A.Hlinku 7.00-18.00

Terchová 7.00-18.00

Žilina, 1.mája 7.00-17.00

Tesco

Zaviedlo nákupy pre seniorov, limituje počet zakúpených produktov cez e-shop

Zároveň zaviedlo maximálny limit na počet kusov produktov, ktoré si môže zákazník v určitých kategóriách kúpiť pri online objednávke. Chce tak zabezpečiť, aby boli produkty dostupné pre čo najväčší počet ľudí. Viac o obmedzeniach online nákupov

Billa

Obmedzila otváracie hodiny vo vybraných predajniach

Reťazec Billa nepristupil k plošnému obmedzeniu otváracích hodín. Zoznam predajní a aktuálne otváracie hodiny zverejnili v tomto dokumente. 

DM

Obmedzila v niektorých predajniach otváraciu dobu

Otváracie hodiny predajní si môžete overiť na mape DM.

Komentáre

Včera sme boli po týždni na nákupe potravin  v žltom reťazci. Bola som milo prekvapená, všetkého bolo dosť, tuším okrem drožia Hambím saAni ľudí nebolo veľa. Jediným rušivým činiteľom som bola ja sama, keď mi rúško liezlo do očí. Hneď som doma začala riešiť všivanie drôtika do rúška. A keďže som po týždni robila nákup na ďalší týždeň a tesne predo mnou šla jedna pokladnička na prestávku, pri druhej pokladni som vyrobila preplnením vozíkom veľkú šóru. A to som riešila základné veci, žiadne obrovské množstvá ...Hambím sa

Tak nové zmeny sú dosť výrazné. Nedeľa plne súhlasím, aspoň si predavačky oddýchnu. Dôchodcovia, asi sa ťažko hľadá najvhodnejšia alternatíva, aj ked podľa mňa 2 hodiny by stačili 9 -11, tak možno v ostatnom čase bude viac plno?

Nedeľa absolútny súhlas. A čas pre seniorov ok, nech aj viac ako 2 hodiny. Starší človek potrebuje viac času na nákup. To nie je ako ja, že vbehnem do obchodu ako fúria so zoznamom napísaným v poradí, v akom je to v obchode poukladané (boh nech ich ochraňuje, keď mi to poprehadzujú!:)). Čím dlhší čas, tým nižšia koncentrácia ľudí. Mne sa to zdá v poriadku. Aj tak budú ľudia, čo to nebudú rešpektovať a budú chodiť aj keď nie sú starší.

A či bude vyššia koncentrácia v iných časoch, to ťažko povedať. Teraz v obchodoch nie je nik. Aspoň tam kam chodím ja... Takže ak tam namiesto 10 zblúdilcov bude 12, tak si to ani nevšimnem.

Ja som obišla dobre, síce bez droždia, ale aspoň ražnú múku na kvások som zohnala! Poslednú v polici. Po dvoch týždňoch som na nejakú naďabila...

Niekedy keď idem do obchodu, tak sa cítim ako nejaká odhodlaná bojovníčka, čo ide riskovať život pre kus jedla:D Beriem zbrane (rúško, rukavice) a vyrážam do boja!

Potom sa cítim trápne, že to tak prežívam. Hneď sa uvedomím a hovorím si: máš strechu nad hlavou, z kohútika ti tečie voda, jesť máš čo, prácu máš, robiť môžeš z domu, nemáš chorého príbuzného, ktorý potrebuje 24 hod starostlivosť, zdravá si (okrem hlavy, ale to je o inom:)))), nepadajú okolo teba bomby... nemusíš ísť po pitnú vodu 5 km. 

Takto si to poviem a hneď sa upokojím. Je to čudná situácia, ale žiadna tragédia. Zatiaľ.

Tak, tak, sme rozmaznaná generácia.

Tiež som presvečená, že bude dobre. A pevne verím, že si to správne ponaučenie zoberiem

A čo sa týka 3 hodín na nákupy. Zdá sa to dosť, ale nie vždy sa dá všetko kúpiť v jednom obchode. Hlavne pevne verím, že to nebudú využívať každý deň všetci.

Ja hlavne verím, že tým starším ľuďom občas niekto nakúpi.

V piatok sme boli na týždňový nákup, bo mačky, my by sme to dali ešte pár dní. Prekvapili ma dosť plné obchody aj potraviny, aj drogéria ... Somz vedavaá ako to bude vyzerať od pondelka, keď sa zavádzajú limity na počet ľudí v predajniach podľa rozlohy ....

problem je, že mnohí ľudia nekúpia naraz na viac dní. Lebo majú to ako príležitosť na prechádzku a skvelú výhovorku pre okolie. Dobre, možno neodnesú viac. Alebo pochybila iba jedna jediná vec (v sobotu nás v obchode predbehla pani, samozrejme sme ju pustila, fakt mala iba jednu jedinu vec). Chcem veriť, že nikto netrajdá len preto, aby dodržiaval počet krokov denne, alebo sa potrebuje vyvetrať, oddýchnuť od huhňajúceho partnera.

 

Dnes mi to vyslo na obchodné centrum, tak ci tak do mesta idem autom a mam tu po kope postu, lekaren, drogeriu, potraviny.Len som nesledovala cas, postu lekaren som zvladla, drogeriu a potraviny nie, ze zo dvanastej dôchodcovia. Len dochodcov nikde, ani noha predajne su ludoprazdne a potom sa niet co cudovat, ze ze d potravinami budu zastupy.

Na jednej strane fajn, že dôchodcovia počúvli a sú doma. Na druhej strane to fakt spolu s obmedzeniami ľudí na ploche bude vyrábať nervozite.

Pevne verím, že toto opatrenie sa bude ešte upravovať

O siedmej, o osmej, plné obchody dôchodcov.Celé zle.Do malých predajní púšťajú po troch ľudí a keď sú to traja dôchodcovia o ôsmej, už viem že sa do obchodu do deviatej nedostanem.Nepáči sa mi to opatrenie.Keď už ho chceli dať, tak potom tých dôchodcov vylúčiť z iných časov.Proste určiť im čas na nákup.Nie aby sa tam trepali aj v iné hodiny.

alebo dve hodiny od osmej do desiatej, aj tak su zvacsa v obchodoch rano, tri hodiny je ozaj vela a potom sa po dvanastej robia dlhe rady ...

To aby za tri hodiny stihli obehať všetky akcie...no vravím, celé zle.Akékoľvek dve hodiny, alebo aj tri.Ale nech im nedovolia mimo tých časov chodiť do obchodu.

Teda ja som sa stretla dnes ukážkovo v obchode len seniori nad 65 rokov ...dôchodca môže byť aj 60 ročný, len ma na tom celom zaráža neustála kritika. Mňa skôr hnevá, že s tým seniorom ide aj iný rodinný príslušník a tak sa čaká lebo plocha nevidá. A dovolím si jednu malú poznámočku...každý stárne a raz každý bude senior, žiaľ bez úcty !!!

Nemyslím si, že to čo tu rozprávame je o neúcte k seniorom, skôr o nesprávne nastavených pravidlách. Lebo možno 3 hodiny prázdne obchody na niektorých miestach, mi nepríde dobré pre nikoho. Inde je to asi  využité ... 

Ja tu v poslednej dobe čítam často   dôchodca chodí bez rúška.... dôchodca má byť doma a nechodiť stále von ... dôchodca potrebuje 3 hod. aby obehal akcie ... a tomu podobné. Tak preto som zareagovala, už som tu raz písala. Ono je to na nás všetkých aby sme akceptovali pravidlá ako ich niekto nastavil - nech ich nastaví ako koľvek nevyhovie každému. Myslím, že celkom dobre "slovač" nato nabehla. k tak budeme robiť všetci bude to znesiteľné. 

A neverím, že sú niekde obchody prázdne 3 hodiny a ani plné seniorov, nik nezakázal do nich ísť, len doporučil dávať niekomu prednosť ... takže si myslím, že každý si nájde čas na svoj nákup a havne nie každý deň ale obmedziť to aspoň na raz za 7-10 dní, dá sa to.

 

no tak som po týždni dnes ráno išla do obchodu a veru, nebola som nadšená. Teda vlastne, ja som nakúpila dobre. Pár minút som s ostatnýmičakala, kým otvoria. V pohode. V obchode sa netlačilo veľa ľudí. Tovar už nevykladajú tuším nikde, ostáva na paletách. Ak sa zmestí. Len kým som medzi prvými odchádzala, tak vonku už poriadny rad. Čakali, kým niekto vyjde von. A len tolko pustia aj dnu. Tak pevne verím, že viacerí pochopia, čo je nákup na viac dní. A nebudú tam chodiť každý deň.

Zároveň to otvára cestu nákupom cez internet. Len ani netuším, či niečo také u nás funguje.

Máš úplnú pravdu, že nechodiť do obchodu každý deň ale tý čo idú do roboty (ešte stále sú aj taký) sa tam automaticky zastavia a veľmi zlý čas na takéto opatrenia - veľkonočné nákupy, to ešte len bude chaos. Ak je ten obchod menší jasné rady budú, príkazy a rozloha ich nepustí.

Na internete máš veľa možností nákupu potravín, žlto modrý to robili už pred karanténou, nákupy do bedničiek sú tu už dlho len treba pohľadať vo svojom okolí ....

mňa ráno prekvapil ten rad, lebo bol pred dosť veľkým kauflandom. to sa už veru ľudia, čo idu len do roboty nezastavia, lebo to bol rad tak na hodinu.

Pevne verim, že do buduceho týždna to nejak upravia, podla skusenosti

 

...tam je každý štvrtok rad kým otvoria len sa to potom rozlezie, teraz sú limitovaný tým počtom, a hurá Veľká noc. Treba veriť, že si ľudia rozložia čas nákupov. 

Ja teda mám skúsenosti u nás v kauflande, že ráno o siedmej je tam veľa ľudí z okolitých firiem rýchlo kúpiť desiatu a keď je tam, tak aj veľký nákup. Všetko je to ľuďoch a nie čakať aby nám stále niekto prikazoval a riadil nás.

Tak a od zajtra tu máme novinky, rozšírenie predaja na všetky obchody, ktorých predajná plocha nemá viac ako 300 metrov štvorcových a majú samostatný vchod, teda nie sú v obchodných centrách, kde sú spoločné priestory.

Čo ma však zarazilo, nie je možné si vyskúšať textil ani obuv. Ta teraz neviem, či sme si pomohli. Dajme tomu textilu rozumiem, predsa oblečenie ide cez hlavu ..., ale skúšanie topánok s vydenzifikovanými rukami, by snáď mohlo byť ok. Bez skúšania nie je reálne kúpiť topánky, pokiaľ nekupuje tie isté, čo ste už zodrali ...

Inak dobrá správa seniori, budu mať skrátenú dobu na nákup, od 9. -11 hod, okrem soboty. A čo som čítala, vraj v ostnom čase majú zakázané nakupovať, ale  pokutovať ich nik nebude, len by to malo byť pre ich dobro ...

A snáď neskôr aj povolia otvorenie väčších prevádzok so zahradením, časti priestoru. Stále platia, rúška, rukavice, alebo dezinfekcia a limitovaný počet ľudí v predajni, tak aby bol jeden človek na 25 m štvorcových.

Inak čo počúvam, tak na poštách sú v týchto dňoch veľké rady, o tých sme sa bavili, ešte pred vypuknutím krízy. Zrejme tu vyostrila ešte výplata dávok ...

 

Doteraz som sa snažila chodiť do obchodov čo najskôr ráno. Dnes som ale vstala kúsok neskôr a vidím, že to možno bola aj zbytočné. Nečakala som ani na vstup do predajne, ani pri pokladni. Len teda, ja mám v okoli v podstate len samé velké obchody, ako je to v malých prevádzkach, kde sa zmestia dvaja, traja zákazníci, to netuším.

Bolo v obchode aj pár starších, povedala by som takých, čo by mohli v kľude využiť aj vyhradené hodiny. Nikto ich nekontroloval, ani neposielal domov. Asi sa s tým musí vysporiadať každý sám.

Lebo ako bolo povedané - Zákony sú pre tých, čo ich nedodržiavajú. Ostatní sa prispôsobia aj bez nutnosti paragrafov nad sebou

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok