Brigáda do 18 rokov

Ahojte, vedeli by ste mi niekto poradiť ohľadne brigády, ak študent nemá 18 rokov? Dcéra si hľadá brigádu počas letných prázdnin. Nemá ešte 18. Viem že sú tam nejaké obmedzenia, len teraz neviem či v dosiahnutom zárobku alebo v odpracovaných hodinách. Koľko hodín môže max. odpracovať študent, ktorý nemá 18 rokov? Je to nejako limitované aj finančnou čiastkou? Lebo dane vlastne neplatí, či aj tam musí mať zárobok do určitej výšky.

Ďakujem veľmi pekne.

Diskusie Naničmama.sk: 

Vnuk od 15 chodí na brigády, ale neviem tieto veci

 

ak má ukončenú povinnú školskú dochádzku, tak je to v pohode. Povinná školská dochádzka je 10 ročná, teda končí skončením 1. ročníka strednej zvyčajne. Podľa jedného zákona však školský rok končí až 31.8. Čiže reálne po 2. ročníku strednej. Niektorým firmám to nevadí a zamestnaju aj po 1. ročníku.

Pokiaľ zarobí do 200€ za mesiac, toto je oslobodené aj od odvodov. Od daní vtedy, keď podpíše vyhlásenie. Nech si hlavne nezabudne vziať zo školy potvrdenie o tom, že je študent.

Realne je aj obmedzenie hodín, len to z hlavy neovládam, niečo sa mi marí, že 200h do roka, ale nie som si úplne istá. To z jednej zmluvy.

Treba dať pozor, aby odvodovú vynimku neuplatnila naraz u dvoch zamestnávateľov, to je problém

Mám to aktuálne doma, tak mám niečo z praxe :)

Takže ak má 2 brigády - a zarobí do 200eur mesačne spolu, tak daň neplatí iba u jedného a z druhého príjmu áno? Či platí iba odvody z druhého príjmu?

Má 16 a ukončenú pov. šk. dochádzku. Takže tam je podmienka splnená.

 

výnimku si môže uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. AK má v jeden mesiac dve brigády, tá druhá už aj s odvodmi. Je to blbá komplikácia, hlavne pre zamestnávateľov. Lebo študákom to je lauter jedno, nahlasia sa a zamestnavatelia maju potom problem

 

no nemyslím si ,že by im to malo byť jedno. Ak to dobre chápem, pri druhej brigáde ak dostane napr. 3,-eur na hodinu, tak z toho idú dolu aj odvody. Tým pádom dostane menej a nie tie 3,-eurá. Chápem to správne?

tak. A dokonca budu zrazat aj dan, lebo aj nezdanitelne minimum sa da v jednom mesiaci uba u jednoho uplatnit. Ale to si moze pozaiadat o vratenie v marci, ked si urobi danove priznanie. Len dan musí byť vyssia ako 5€

no pekne, aj keď daň vrátia, ale pri tých sadzbách za hodinu zrážať ešte aj odvody.  To čo zarobí, pomaly minie na cestu a stravu.

Ja tvrdím, že ich v tom treba podporovať. Ani tak nejde o tie peniaze, ale vidia, ako to v živote beží. Že peniaze sa nerodia v banke. Vidia viac systémov, ako sa funguje. Zrealňuje sa ich pohľad na svet. Lebo poznám takých, čo nikdy nemohli brigádovať pre tisíc "dôležitých" vecí a v praxi majú problém. Nič nie jepodľa ich vôle. Sú presvedčení, že by všetk malo fungovať tak, ako si oni myslia.....

Je veľmi dôležité akú zmluvu bude mať so zamestnávateľom uzavretú ale šikovná mzdárka poradí aby ani oni neplatili za študenta veľlé odvody....doporučujem dohodu o brigádnickej práci študenta. Skús na tejto stránke a budfeš vedieť na čom ste, všetko sa dá dohodnúť  https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3647/category/socialne-a-zdravotne-odvody/article/brigady-studentov-dane-odvody-2018.xhtml 

ďakujem Vám za rady a toto si naštudujem Slnko

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.