reklama

Naozaj je to šetrenie také zlé?

Pridal/a dasa_ dňa 31. 08. 2022 - 12:45

reklama

Valí sa to na nás z každej strany. Treba šetriť. Uťahovať si opasky. V zime nám prekvapivo bude zima. Nie je obilie, elektrina je vo výšavách. Nebude asi ani toaletný papier. A olej už vôbec....

Ale fakt je to šetrenie až tak zlé? Jasne, keď je matka samoživiteľka a taká, že naozaj a nie len pre úrady, tak to má fest ťažké. Len také ani nejak nepočujem sa sťažovať. Skôr počujem také, že:  "Museli sme obmedziť džúsiky. Už nekupujeme sladkosti ani slanosti. Tento rok boli kvôli cenám phm výlety iba do blízkeho okolia. Mäso si dovolíme len 2 alebo 3x do týždňa. Budeme musieť menej kúriť. Možno predáme druhé auto...."

Ešte stále keď sa pozerám pri platení v obchode do toho, čo sa vykladá na pult je veľa vecí, čo fakt netreba. No dobre, možno pre návštevu. Alebo keď prídu vnúčatá. Ale po pravde, ani im to neprospeje.

Ja v tom vidím príležitosť naozaj prehodnotiť to, čo potrebujeme. Lebo marketing je silná zbraň. Presvedčí nás o všeličom. Ukazuje nám, že naozaj nemôžeme žiť bez najnovších tenisiek. Alebo novej kabelky, hoci stará slúži. Alebo bez ďalšieho výživového doplnku. No dobre, zrejme má nejaké benefity. Ale podobné látky sú mnohokrát aj v keli, čučoriedkach alebo slivkách či kyslej kapuste. Taká forma, onaká forma.

Je to čas zastaviť sa a obzrieť sa za seba, čo zanechávame. Prehodnotiť priority. A naučiť aj naše deti, že nie je každý deň sviatok. Že sa dá aj skromnejšie a za menej.


reklama

reklama

Kamila, St, 31. 08. 2022 - 13:11

Áno, určite nás to neminie a darmo budeme obviňovať za túto situáciu našu vládu (ktorá je bez debaty na figu), Európsku úniu, USA ..., tento trend bude zrejme vo väčšine štátov zapojených do globálnej ekonomiky.

Sú niektoré faktory, ktoré to zrejme urýchlili, ako kovid a vojna na Ukrajine, ale celá historia ľudstva je o sinusoide. Po vrcholoch prichádzajú pády, nemôžu byť nárasty donekonečna .... , zdroje sú obmedzené  ... A zrejme je fakt, že sme mnohí žili ešte chvíľu žijeme v prebytku a hlavne tí čo majú najviac .... A nebude to nijak jednoduché, kto by sa predsa chcel vzdať svojho majetku, mať zrazu menej, ti enajbohatšie skupiny  ... Reálne to bude  najťažšie tpre ľudí s nízkymi prijmami, ktorí na hranici chudoby žili už teraz.

Je to celé zložité, nie som ani ekonóm, ani filozof, ani sociólog ...., snažím sa v tom trochu zorientovať, nedarí sa mi .... Jedno mi vychádza určite, lepšie už bolo. Hambím sa

Takže nám ostáva sa  s tým, zmieriť a zariadiť sa podľa toho. Uskromniť sa, posunúť čo sa dá, ak to niekomu pomôže ..., šetriť kde sa dá ...

dasa_, St, 31. 08. 2022 - 13:31

Toto šetrenie nezasiahne len tie štáty, ktoré aj tak nič nemajú. Elektrinu vo veľkom ani nepoužívajú, vykurovanie v zime nepotrebujú.

Kamila, St, 31. 08. 2022 - 13:41

asi tak a otázne,je, čo sa vo svete k tomuto všetkému nabalí , asi si lepšie nepredstavovať ... "nebude to ľahké drahá ..." Hambím sa

dasa_, St, 31. 08. 2022 - 13:57

Vieš, ja už neriešim celosvetové problémy. Mne celkom stačia tie moje. Maximálne mojej rodiny. Nepotrebuejem iné. Potrebujem sa len prispôsobiť a fungovať

 

Kamila, St, 31. 08. 2022 - 13:57

A keď už sme načali túto tému, sledovala som video na túto tému, rozhovor s politológom Petrom Robejšekom  Ponúka jednu z možností, ako v tom všetko prežiť, teda ako zvládnuť udalosti, ktoré nevieme ovplyvniť. Krízy ekonomická, socialna,  politická, klimatická, hospodárska , kultúrna  ....najbližším neviem koľko rokov, tu zrejme budú. ... Vraj sa máme zamerať na svoje širšie okolie, teda na to, čo máme dosah. Asi zrejme okrem rodiny, priateľov, by sme podporovať lokálnych podnikateľov, obchodíky ... takéto konanie sa nám vraj vráti ... A rodina, priatelia, čo najviac kontaktov by sme mali presunúť do reálnych stretnutí tvarou v tvár. ÚsmevS týmto pohnúť vieme.

dasa_, St, 31. 08. 2022 - 13:58

áno, presne tak. Starať sa o svoje okolie. Akokoľvek

Kamila, St, 31. 08. 2022 - 15:29

 a s tým asi súvisí aj to, žeby sme ešte viac mali nakupovať, nielen od lokálnych predajcov, ale aj  slovenské výrobky ako také, vždy keď je možnosť výberu.

balalajka, St, 31. 08. 2022 - 16:29

Ja už som začala v lete. Dovolenkou na bicykli - teda výletmi. Rajecké Teplice, Čičmany, Bojnice, Veľká Javorian, Piešťany. Úsmev

OK - aj trochu zas zahraničie bolo - Luhačovice. A vlakom Praha. Veľký úsmev

Som bohovsky EKO - ušetrené pohonné hmoty a podporený cestovný ruch a drobná gastronómia vrátane malých pivovarov. Chichocem sa

dasa_, St, 31. 08. 2022 - 18:14

skvelé, môžeme sa od teba učiť ÁnoÁno

balalajka, St, 31. 08. 2022 - 20:30

Jako dakujem. Radsej nie Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

aramana, So, 03. 09. 2022 - 06:24

A furt len šetriť a šetriť a šetriť... A dookola.. Nebojte sa, bude lepšie... Len sa uskromniť... Dookola sa toto počúva koľko rokov?

Na grcanie doslova mi je zo šetrenia...

Nie, nedá sa.

Batoh uhlia čo stal tento rok vo februári 220 eur, teraz stojí 360 a ide stále hore. Drevo sa u nás, na severe zohnať nedá.Ešte šťastie že tejto zimy sa otec nedožil lebo počúvať tie odporúčania ako si stiahnuť teplotu v dome a tak šetriť...no fakt na grcanie. Chudáci starí a chorí ľudia... 

Prišiel nám nový výmer za byt. Jeden a pol človeka ide platiť zatiaľ o 45 eur viac len za teplo a teplú vodu??? Zo šiestich radiátorov nám idú v zime dva. Žiaden iný nezapiname. Ako sa dá ešte šetriť? 

Aby si už obyčajné maslo ku chlebu nemohol každý dovoliť??? 

Ďalšia Perlička ktorá mi neprejde krkom je o počúvaní toho, že to všade je tak... Dva týždne dozadu som tankovala v Belgicku naftu po 1.76. Prídem na Slovensko a nafta 1.89? Maslo som tam kupovala po päť eur...ale pol kilove maslo... Tu stojí dobre maslo, ak sa pošťastí, 250 gramov do štyroch eur? Všetko išlo hore v lete aj tam. Stále je však všetko okrem mäsa lacnejšie ako na Slovensku. Krabica nanukov z Lidla, čo tu stojí 2.99, presne tú istú krabicu tam kúpim za 1.69, samozrejme s neporovnateľnou kvalitou... A takto by som mohla vypisovať nákupný zoznam a porovnávať donekonečna... 

Aaaa ďalšia Perlička od nás z Martina... Mali sme tu výzvu aby sme míňali viac vody a nie šetrili. V Martine míňame malo vody a preto musí byť drahšia. Ak jej budeme míňať viac, bude lacnejšia... 

Takže s tým šetrením to nejde donekonečna. Ohnut chrbát a zase len šúchať nohami riešenie nie je. 

Budem šetriť a nedám si na festivale pivo? A čo bude jesť potom tá čašníčka a za čo kúpi deťom topánky do školy? 

 

 

 

Kamila, So, 03. 09. 2022 - 11:08

Je to zložité ale tak či onak bude mať problém celý svet, s malými obmenami.

Nemci idu do veľkého šetrenia s elektrinou, teplom ... vo verejných budovách bude len studená voda, vypina sa redukuje verejné osvetlenie .... je toho oveľa viac, o šetrení sa u nich hovorí už od jari.

Automaticky so stúpajucimi cenami energie stúpaju náklady na výrobu všetkého aj potravín ale že všetkého. Pred rokom a viac stal teraz neviem či kubik? plynu orientacne 25 eur, dnes 250 .. orientačne...., len orientačné udaje pre porovnanie,  Dobre to je záležitosť plynu, ktorá vo veľkej miere súvisieť s vojnou, ale výrazne zdražovanie tu bolo aj v dôsledku kovidu. Zavreté firmy, prístavy, oneskorené dodavky, potom zase zvýšený dopyt.

Druhá vec obdobie sucha, možno okrem obilia úroda mnohých komodít bude výrazne nižšia. Zvieratá v mnohých oblastiach prišli o zdroj obživy, nerastie tráva (vidím u nás, nekosili sme trávu celé leto, predtým každé 2 -3 týždne), klesá produkcia mlieka. Takže cenu potravin okrem zvyšujúcich nákladov na energiu ovplyvní aj toto.

Momentálne je obrovské sucho v Číne, opäť klesne produkcia ryže a ostatných komodít, a to sa skôr či neskôr premietne do celého sveta.

V dôsledku sucha, klesajú prietoky riek, nemôžu fungovať mnohé vodne elektrárne, v dôsledku horúčav museli znižovať výkon jadrové elektrarne, chladenie teplou vodou z riek bolo nižšie .... Zároveň sa po riekach prepravovalo množstvo tovaru, aj uhlia do tepellných elektrárni, to v lete nebolo možné, nastupovala drahšia preprava Tých globálnych problémov je veľa. Takže sa to ozaj dotkne cele skôr ci neskôr celého sveta.

Čítala som článok o tom, ako sa určuje cena elektrickej energie, je to úplne, šialenstvo .... , lebo napríklad cena výroby energie nestúpa pri ekologických zdrojoch ako sú slnko, vietor, voda je teraz problém. Ale tieto zdroje musia byť doplnené výrovou elektriny, ktorá nastupuje, keď nefúka, je málo vody, v noci, a to elektrárňami na uhlie, plyn ... Sú dôležité. A stačí , že stúpajú ceny tých posledných a je problém? Obchodovanie elektrinou na burze dvíha cenu elektriny, na druhej strane zvyšuje záruky, pre obe strany, že elektrina bude doručená, a bude za ňu zaplatené, ale cena je šialene navyšovaná. Elektrické siete sú navzájom prepojené medzi štátmi, má to plusy aj mínusy ... EU a štáty, vraj nejaké nástroje majú, ako zastaviť úplne extrémy zvyšovania cien, to čo pomáhalo na trhu s elektrinou pred dvoma rokmi, sa teraz obrátilo ... Trhové hospodárstvo zlyháva, je to šialene zložité.

Rozumiem tomu, že to čo tu máme vo vláde, je že úplna katastrofa, ktorá by ozaj mala riešiť, ako eliminovať dôsledky toho všetkého, čo som uviedla vyššie pre najviac postihnuté skupiny ľudí od dôchodcov, samoživitelov s deťmi, škôl, nemocníc. A ozaj bude horšie, lebo mnohé firmy budú asi rušiť výrobu, ľudia budú bez práce. Budú pribúdať po celom svete nepokoje, aj u nas. Znie to ako strašenie, ale toto bude asi realita najbližšich rokov? Ako z toho vonku?

Nemyslím si, že akákoľvek vláda vymyslí nejaký zázrak aby sa to ľudí nedotklo, nedá sa donekonečna zadlžovať, to bol problém tejto doby, dlhy, dlhy ... Ale nejaké nástroje určite majú, súhlasím mali by ich hľadať a nie riešiť vojny väčšieho ega.

Nevieme pohnúť globálnym svetom, aj keď pôjdeme do ulíc a zvrhneme tuto smiešnu vládu, tiež si nepomôžeme, obávam sa, že nič radikálne nám nepomôže. Politici vždy  riešia svoje záujmy moci, majetku poniektorí ešte aby neskončili vo väzení, Určite by však nám Slovákom pomohlo ak by to celé nezhoršovala jalova vláda a jeden deb ...

Teraz to nepíšem kvôli tomu, že idem maľovať najčernejšie scenáre a budem mať z toho úplne čierne myšlienky aj ja, ale že ozaj jediné východisko pre nás jednotlivcov je, že môžme zmeniť svoj život a svoje správanie.

To píšem za nás relatívne, mladých a práceschopnych ľudí, ano pre nas je cesta šetriť. a podporovať slovenských výrobcov, kupou slovenských produktov, využívať služby ľudí v našom najbližšom okolí. Tým na pokraji chudoby, dôchodcom , invalidným ľudom, ženám samoživiteľkám ..., by mal pomôcť funkčný štát, ktorý tu bohužiaľ nemáme. 

aramana, Ne, 04. 09. 2022 - 05:31

Snažila som sa pochopiť tej elektrine... Ako je možné že ju vyrobíme za 40, predáme za 60 a nazad kúpime za 800. Bez šance. Nerozumiem tomu.

Rozumiem len tomu čo mám "pod nosom" . Máme najlepšiu vodu v celom Slovensku, aj veľmi výdatný zdroj. Len hovorili - šetrite. Šetrili sme. Behom pár rokov sa to otočilo a hovoria míňajte viac, lebo sa nedoplatíte. Tak aj je. Čím menej vody míňame, tým ju máme drahšiu.

Potraviny. Len 30 alebo 35 percent potravín ktoré sa vyhadzujú, vyhodia domácnosti. Zvyšok zlikvidujú výrobcovia. Oni sa vyrobiť musia, inak môžu poprepúšťať ľudí a miesto piatich druhov niečoho by bol na trhu len jeden druh. Takže šetrenie v tomto smere pomôže komu?

Dlhy. Nemyslím si že je to problém doby. Je to problém vlád, nie doby. V iných štátoch to ide, znižovať dlhy a v iných nie? Švajčiarsko má najnižšie daňové zaťaženie, životná úroveň neporovnateľná a ku tomu všetkému, aby sa ich niečo dotklo a niečo sa im zvýšilo, musia si to sami ľudia najprv odsúhlasiť v referende... 

No a k našej vláde... Teraz kedysi som si zapla tlačovky asi troch ľudí za sebou. Byť stará, sama doma a počúvať ich, zapnem ten plyn a asi potichu zaspím... To strašenie pred kovidom bol len slabý odvar toho, čo teraz vypúšťajú z papúľ. A keď sa hradná pani nechala počuť že si zníži teplotu... Naozaj môžu napríklad ležiakov uspať. Načo ich trápiť chrípkami a prechladnutiami a zápalmi pľúc zo zimy? Asi preto som na tieto drísty náchylná, lebo to mám ešte čerstvo pred očami. Keď som nepockala kým vykúrime na 25-27 stupňov a robila rannú hygienu ležiakovi, týždeň sme sa bortili s ťažkým kašľom. Tento rok by sme to už nevykúrili. Nie je z čoho, nie je za čo...

A vrátim sa ku tej elektrine... Keď som v zahraničí, nech stojím kdekoľvek, aspoň tých desať veterných turbín vidím. Z nich ide stále možno len polovica? Vietor je, ten je stále.Ale viac energie nepotrebujú. Vyrábajú a stávajú sa ďalšie a ďalšie neustále... Energia "zadarmo" z vetra a predsa sa nevyužíva tak ako by sa mohla?Hoci je nám predostierané že celá Európa place nad elektrinou? Nerozumiem tomu... 

 

 

Kamila, Ne, 04. 09. 2022 - 16:26

S elektrinou je to ozaj zložité a zároveň šialené, keď sa cena "lacno" vyrobenej energie (slnko, vietor, voda, jadro) predáva za cenu najdrahšie vyrobenej položky (uhlie, plyn ), prípadne navýšené o burzové ceny, vytlačené panikou na trhu. Tie prvé majú vysoké vstupné náklady a nízke prevádzkové náklady, pri tých druhých je to naopak.

Netuším, nakoľko je to otázka dopytu, ponuky, problém trhového hospodárstva, burzy, paniky ž bude horšie ... Však prečo by nezarobili, keď môžu, ozaj šialené, súhlasím.

Prepojené energetické siete naprieč štátmi majú svoje výhody a aj evidentné negatíva. Zatiaľ nie sú batérie, vhodné na ukladanie vyrobenej energie, takže sa musi vyrobiť presne toľko , čo sa spotrebuje, vraj aby sa udržala správna frekvencia elektriny. A to je výhoda spoločnej siete, nadpordukcia sa predáva vonku, chýbajúca sa dokupuje, zas väčšia kríza v jednej krajine ťahá dole osta tných, zložité.

Týmto smerom sú už plánované opatrenia, v rámci EU aj u nás. Zastropovanie cien pre ekologickú a jadrovú energiu? , ak sa niečo predá nad túto cenu , má to ísť štátu na pomoc najohrozenejším skupinám ľudí. Neviem, aké je reálne zoštátnenie elektrárni ..., to už zaváňa silnými rečami.

Tej vode ozaj nerozumiem, míňajte vodu, lebo bude drahá. Prekvapenie

Súhlasím, súčasná vláda, je úplná, ale že úplna katastrófa a väčšina z toho stojí na jednom psychopatovi, ale ani tí čo ho tam držia silou mocou nie sú bez viny a ani jeho protipól, čo už podal demisiu ni eje svätý, lne vo svojom odbore je väčším odborníkom ako minister financii s kúpeným diplomom a manželkou financmajstrom..

Ano súhlasím, dlhy stoja na vládach našej krajiny, a určite nie jednej. So Švajčiarskom sa  aozaj nemôžeme porovnávať, zas si nemyslím, že je to tam až úplne ružové, ak chodia nakupovať k lacnejším susedom do Francúzka.

Že stoja veterné turbíny, nemyslím si, že sú umelo stopnuté, aby nebolo elektriny. Ak áno tak by to bola katasrofa, ale nechce sami tomu veriť. Však by to bolo do oči bijúce ... Vo Francúzky bolo počas leta v údržbe niekoľko jadrových elektrárni, budú sa postupne spúšťať, neviem ako sa často robí údržba na veterných turbínach.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama