Dobrý deň,
dovoľujem si Vás požiadať o radu ako postupovať ďalej v prípade/doch :
1/.
V 10/2013 sme podali na bývalého zamestnávateľa trestné podanie vo veci nevyplatenia mzdy, PNky a neodovzdania výstupných doklad. Až 28.04.2014 nás upovedomili, že v predmetnej veci bolo začaté trestné stíhanie. Od tohto dátumu nás neustále ubezpečujú - vo veci sa koná.... Vieme, že bývalý zamestnávateľ otvoril tú istú prevádzku /samozrejme, že pod iným menom, spoločníkom a pod./. Chodí, resp. vozí sa po meste, vysedáva po podnikoch a "vyškiera sa nám do očí.
2/. V 01P2014 podané trestné oznámenie na osobu, ktorá podvodným spôsobom získala pôžičku z nebankovky na moje meno.
Avšak: Vyšetrovateľ sa vyjadril - predvolaná sa OPAKOVANE 2x nedostavila na vypočutie. Pričom máme informácie /a nielen zo sociálne siete/, že dotyčná predáva byt, zariadenie a chodí pracovať do Rakúska.
Prosím Vás o radu, čo máme robiť? Ako ďalej postupovať, keďže šetrenie oboch prípadov sa nám javí ako zdĺhavé, pravdu povediac, nič neriešiace. Tí ľudia nás dostali nevyplatením mzdy /nie za jeden mesiac/, a podvodom pod hranicu slušného života. Aby nám ľúto nebolo, mne osobne bola diagnostikovaná závažná choroba, došla som preto aj o zamestnanie....
Poraďte nám prosím ako vzniknuté riešiť.
Ďakujem Vám za odpoveď
Dobrý deň,
podľa § 120 ods. 1 Trestného poriadku, ak sa obvinený, ktorý bol riadne a včas predvolaný na výsluch alebo iný úkon, bez dostatočného ospravedlnenia nedostaví, možno ho na tento úkon predviesť. Na to, ako aj na ďalšie následky nedostavenia sa musí byť obvinený v predvolaní upozornený. Teda ak sa dotyčná osoba nedostaví na predvolanie bez dostatočného ospravedlnenia sa, môže byť predvedená, a je možné jej uložiť aj poriadkovú pokutu. Čo sa týka dĺžky vyšetrovania, skrátené vyšetrovanie sa vykonáva o prečinoch, ak nejde o konanie podľa § 200 ods.2. Skrátené vyšetrovanie treba skončiť spravidla do 2 mesiacov od vznesenie obvinenia. Ak sa skrátené vyšetrovanie neskončí v tejto lehote, policajt je povinný písomne oznámiť prokurátorovi dôvody, prečo tak nemohol urobiť. Takisto musí uviesť aj úkony, ktoré ešte chce vykonať, ako aj lehotu, v ktorej ich mieni vykonať. Vyšetrovanie obzvlášť závažných zločinov je potrebné skončiť do šiestich mesiacov od vznesenia obvinenia a v ostatných prípadoch do štyroch mesiacov. Ak nie je vyšetrovanie skončené v uvedených lehotách policajt prokurátorovi písomne oznámi, prečo nebolo možné vyšetrovanie skončiť v ustanovených lehotách, a tiež oznámi aké úkony treba ešte vykonať a aký čas bude ešte vyšetrovanie pokračovať. V priebehu vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania ako poškodená osoba máte právo kedykoľvek žiadať prokurátora, aby bol preskúmaný postup policajta, najmä aby boli odstránené prieťahy alebo iné nedostatky vo vyšetrovaní alebo v skrátenom vyšetrovaní. Policajt takúto žiadosť musí bez meškania predložiť prokurátorovi. Prokurátor zase je povinný takúto žiadosť preskúmať a o výsledku Vás (žiadateľa) upovedomiť.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
Ďakujem Vám za odpoveď, hádam na PZ nejako pochodím, keď budem požadovať od nich oboznámenie sa s tým, či vôbec, a ako v podaných trestných oznámeniach pokračujú.