Dobry den.
chcela by som vas poprosit o radu ako postupovat v nasom pripade.
Som vydata, mame male babatko a prave sme dorekonsturovali byt. Problem je ten, ze majitelkou bytu je manzelova matka. Ona s nami nebyva, vymenili sme si byty (po ustnej dohode) - mensi za vacsi. Vzali sme si nemaly spotrebny uver a zacali sme s pracami. Manzel ma este sestru, ktora nezije na slovensku. Ta vsak darom dostala mensi byt od svojej babky. Manzel nema nic. Matka na neho nechce nic prepisat. Vraj si to nezasluzime. Snad aj koli mne, kedze som dostu "hubata" a dam jej najavo ak sa mi nieco nepaci. No i tak je manzel stale k dispozicii ked cokolvek potrebuje... Ale toto je skor na inu poradnu
Ma sestra narok na zrekonstuovany byt? Ak ano, ako zabezpecit, aby sa jej vyplatila (v pripadnom dedicskom konani a ak bude pozadovat) suma z povodnej ceny bytu? Da sa ocenit byt aj spatne, snad na zaklade fotiek?
Je moznost ze nas svokra vystahuje z bytu?
Je moznost sa nejak poistit aby sa to nestalo? Neviem si predstavit kam s malou dcerkou pojdeme, ak sa nieco stane.
Viem, bolo to hlupe, investovat do cudzieho, ale dostala som slub, ze nas odtial nevystahuje a bude to mat aj pravnicky dolozene (niekedy). A jednak nas aj tlacil cas, manzel sa vracia do race a chceli sme to vsetko stihnut.
Dakujem velmi pekne za radu.
Dobrý deň,
podľa judikatúry Najvyššieho súdu vynaložením investícií do cudzej nehnuteľnosti bez právneho dôvodu vzniká vlastníkovi bezdôvodné obohatenie (v rozsahu zhodnotenia nehnuteľnosti) k okamihu, kedy ku zhodnoteniu došlo, teda kedy sa majetkový stav vlastníka zvýšil o hodnotu zodpovedajúcu zvýšeniu hodnoty veci. Nárok na náhradu za zhodnotenie nehnuteľnosti nemožno uplatňovať voči tomu, kto neskôr nadobudol nehnuteľnosť, ale voči tomu, kto ju vlastnil v dobe, kedy k tomuto zhodnoteniu došlo. Bezdôvodné obohatenie sa premlčuje v dvojročnej premlčacej lehote. Táto začína plynúť odo dňa investovania peňazí do domu. Ja Vám odporúčam, aby ste spísali aspoň dohodu, ktorá by potvrdzovala vzniknuté nároky jedného voči druhému. Bolo by dobré zriadenie práva doživotného užívania a bývania, písomnou zmluvou medzi Vašou svokrou ako vlastníčkou nehnuteľnosti a Vami, manželmi. K nadobudnutiu tohto práva je nevyhnutný vklad do katastra nehnuteľností. pri zmene vlastníckych práv v dedičskom konaní by vám toto právo zostalo zachované. V dedičskom konaní nie je už možné vyrovnať Vaše investície. Sestra vášho manžela má nárok na dedičstvo po každom zo svojich rodičov a dedičia sa v rámci dedičského konania môžu o dedičstve dohodnúť.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte