reklama

reklamácia

Pridal/a martina 1 dňa 27. 08. 2014 - 10:36

reklama

Otázka používateľa
martina 1

Dobrý deň,potrebovala by som radu.Manžel je živnostník a vykonal službu zákazníkovi,ktorý teraz požaduje vrátiť peniaze,vraj za zle vykonanú prácu,ale žiadnu reklamáciu sme neobdržali,nič čo by sme mohli riešiť prípadnou opravou,on nám len poslal kópiu faktúry ktorá mu bola vystavená a žiada vrátiť peniaze.Postupoval tento zákazník v súlade zo zákonom?Má na také niečo právo?Ide pre nás o dosť značnú sumu,a z jeho strany je to podla môjho názoru špekulácia,predsa nemôže žiadať peniaze,pokiaľ reklamácia nebola riadne evidovaná a posúdená.Viete sa mi k tomu vyjadriť?Veľmi pekne ďakujem,a prajem pekný deň.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

podľa platných právnych predpisov reklamáciu treba podať písomne (e-mailom alebo listom), bez toho objednávateľ služby ani nevie dokázať, že Vám službu reklamoval. Súčasťou reklamácie má byť taktiež kópia faktúry (alebo daňového dokladu) a popis závady. Vo Vašom prípade však nemuselo ísť len o reklamáciu, ale mohlo ísť aj o odstúpenie od zmluvy. Upozorňujem Vás na novú zákonnú úpravu, ktorá sa týka uzatvárania zmlúv pri poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo uzavretej mimo prevádzkových priestorov poskytovateľa resp. predávajúceho (zákon č. 102/2014 Z.z. o ochrane spotrebiteľa), podľa ktorého spotrebiteľ má právo na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu za podmienok upravených zákonom do 14 dní odo dňa vykonania služby. Spotrebiteľ (zákazník) môže uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy buď v listinnej podobe alebo v podobe zápisu na inom trvanlivom nosiči alebo prostredníctvom formulára na odstúpenie od zmluvy. V takomto prípade môže žiadať vrátenie plnej sumy peňazí do 14 dní odo dňa, keď Vám bude doručené oznámenie kupujúceho o odstúpení od zmluvy. Treba ho však upozorniť, že ak Vám nepošle v písomnej forme buď reklamáciu alebo odstúpenie od zmluvy, tak jeho kroky budete považovať za bezpredmetné. Tiež Vás musím upozorniť, že veľa závisí od toho, akú zmluvu manžel s objednávateľom uzatvoril, podľa akého zákona, resp. ak neuzatvoril žiadnu, veľa závisí od toho, či je objednávateľ podnikateľom, v tom prípade by sa na tento prípad mal vzťahovať Obchodný zákonník, v opačnom prípade Občianky zákonník.

Najviac by som Vám však odporučil navštíviť advokáta z Vášho okolia, ktorý by sa pozrel na všetky Vaše dokumenty a Váš prípad by vedel komplexne posúdiť, hlavne ak ide o väčšiu čiastku. Okrem toho Vám odporúčam za účelom predchádzania takýmto situáciám (a možno aj špekuláciám), aby Váš manžel podpisoval so svojimi zákazníkmi zmluvy, ktoré ho pred špekulantmi ochránia, do takejto zmluvy sa Vám určite oplatí zainvestovať.

Mgr. Róbert Bános, advokát blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama