Dobry den
Chcel by som sa spytat ci existuje nejaka pravna cesta na moj problem.
Mam 21 rokov a v lete sa moji rodicia rozviedli. Nejaky cas sme este byvali spolu v byte avsak potom si matka nasla podnajom a aj zo sestrou odisla bez akejkolvek dohody alebo upozornenia aj ked ich nikto nevyhanal. Ostal som s otcom v nasom byte, hlavne kvoli vztahom s matkou. Po ich odchode sa nam neustale stavalo ze pocas nasej nepritomnosti chodili do bytu a brali si aj veci, ktore neboli vyhradne ich a ani nas nato neupozornili. Ked nas to prestalo bavit vymenili sme zamky na byte. V tom zacalo peklo, nieje s nimi komunikacia a odmietaju akukolvek dohodu. Moji rodicia zobrali na byt hypoteku, ktoru momentalne, spolu zo vsetkymi poplatkami na byt, plati moj otec. Z jeho platu vsak nezvlada platit aj hypoteku aj moje vydaje na vysoku skolu a podobne. Uvedomujem si ze vymena zamkov nieje zrovna legalne riesenie ale bola to pre nas jedina moznost. Navyse matka si nechala auto a odmieta nam ho pozicat alebo uzivat. To vsak bolo uz predtym ako sme vymenili zamky. Chcem sa ale spytat ci existuju moznosti ako prinutit matku platit hypoteku, kedze si ju brali spolu. Pripadne ci mozem podat o vyzivne kedze mam urcite vyssie naklady ako moja sestra, ktora studuje strednu skolu a na vysoku urcite nepojde. Byt je pre nas totiz momentalne pritazou. Pripadne ak by isla cela zalezitost pred sud co mozeme ocakavat? Dakujem za radu
Dobrý deň,
pokiaľ sú Vaši rodičia už rozvedení, teda došlo k zániku BSM, malo by teraz nasledovať jeho vyporiadanie, ktoré je možné tromi spôsobmi: dohodou o vyporiadaní, čo odporúčam, nakoľko ide o aj najrýchlejší a aj finančne najmenej náročný spôsob, alebo podať návrh na vyporiadanie na súd, pričom tieto dva spôsoby možno využiť do troch rokov od zániku BSM, v opačnom prípade nastáva vyporiadanie priamo zo zákona. Pri vyporiadaní BSM platí § 150 Občianskeho zákonníka a síce ,,pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.“ Teda, ak Váš otec platí hypotéku, ktorú si zobrali spoločne počas manželstva Vaši rodičia, má nárok pri vyporiadaní, aby sa mu určitá čiastka z tejto hypotéky, ktorú už zaplatil vrátila, resp. by sa mohli dohodnúť, napr. tak, že zvyšok hypotéky by dosplácala len Vaša mama, avšak tu treba povedať, že ak v banke v úverovej zmluve figurujú obaja ako spoludlžníci, tak skôr ako by si do dohody o vyporiadaní BSM zahrnuli akým spôsobom si vyporiadavajú úver, je potrebné zájsť do príslušnej banky a dohodnúť sa, nakoľko banka nemusí túto Vašu dohodu, resp. dohodu Vašich rodičov, rešpektovať a môže naďalej od nich žiadať, aby ju splácali spoločne, banka bude skúmať hlavne bonitu klienta a ak by nemali istotu, že im bude vedieť buď Váš otec alebo Vaša matka úver splácať, tak túto dohodu akceptovať nebude. Pre banku je totiž vždy istejšie ak má dvoch dlžníkov, takto má väčšiu šancu, že sa k svojim peniazom dostane, ak by sa jeden z nich dostal do finančnej tiesne. Alebo možnosťou by ešte bolo, aby napr. dosplácal hypotéku Váš otec a následne potom požadoval od Vašej mamy, ak by nechcela dobrovoľne, tak súdnou cestou, aby mu určitú časť z týchto peňazí, ktoré on banke zaplatil po rozvode manželstva uhradila.
Pokiaľ ide o výživné na Vás, tak samozrejme platí, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Zákon o rodine nehovorí o konkrétnom veku, vždy to závisí v každom prípade od jeho konkrétnych okolností. Keďže píšete, že pokračujete v štúdiu na vysokej škole, môžete podať návrh, ktorý musíte podať vo svojom mene, keďže predpokladám, že ste už plnoletý, pričom príslušný bude súd, v obvode ktorého má rodič, proti ktorému návrh smeruje svoje bydlisko. Súd bude pri výške výživného skúmať schopnosti, možnosti a majetkové pomery rodičov a taktiež Vaše odôvodnené potreby, preto by som Vám poradil, aby ste si odkladali aj bloky, či ďalšie doklady, ktoré Vaše výdaje preukazujú, prípadne si spíšte zoznam Vašich mesačných výdavkov, napr. od platby za ubytovanie, cestovanie, či stravovanie atď. Skôr ako by ste sa však obrátili na súd, by som Vám poradil, aby ste sa s Vašou mamou pokúsil dohodnúť na výživnom a takúto dohodu si následne nechal potvrdiť na súd, aby bola vykonateľná. V prípade záujmu spísania dokumentov ma môžete kontaktovať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte