Dobrý deň.Práve pred pár hodinami som dostala výpoveď zo strany zamestnávateľa dohodou podľa §60.Pracovala som vo firme 8 rokov ako kontrolný technik. Počas práce som si dorobila bakalárske štúdium a keď som sa rozhodla pokračovať na druhom stupni začali moje problémy s mojou majstrovou. A dnes dosiahla svojho. Naše oddelenie nastupovalo do práce od 7.1.2014. A pred vianočnými sviatkami ma poslala majstrova na iné oddelenie k inému majstrovi vypomôcť,pretože mu vypadli kontrolní technici.Tak som v dňoch 20.12.2013 a 21.12.2013 odpracovala u iného majstra.Toto oddelenie nastupovalo do práce po vianočných sviatkov už 2.1.2014 do práce a 21.12..2013 sa ma majster spýtal,či by som mohla prísť aj ja na výpomoc.Naše oddelenie nastúpilo do práce až 7.1.2014. Moja odpoveď bola asi takáto. Nesľubujem Vám to pretože, budem odcestovaná v zahraničí a máme sa vrátiť až 4.1.2014,ak by sme sa vrátili skôr tak 3.1.2014 by som prišla na 50%.Nastúpila som do práce až toho 7.1.2014 ako moji kolegovia stým, že hneď pri nástupe všetci moji kolegovia od majstrovej dostali dovolenkové lístky na dni 2.1.2014 a 3.1.2014 ,ale ja nie..Od 8.1.2014 do 10.1.2014 majstrova nebola v práci a dnes 10.1.2014 keď som prišla do práce si ma zavolali do zasadačky kde ma čakal vedúci výroby, účtovníčka a majster,ktorému som neprišla v tých dňoch vypomôcť ako chcel.Dali mi dve možnosti.po A. buď podpíšem výpoveď zo strany zamestnávateľa dohodou podľa § 60, čo som nakoniec aj podpísala,alebo možnosť B mi dajú výpoveď s horším §.za porušenie pracovnej disciplíny pretože mi dali za tie dva dni 2,1 a 3.1 2014 absenciu na dovolenkovom lístku bol podpis mojej majstrovej ja som tie lístky nepodpísala.Chcem sa spýtať,či boli v práve mi dať za tie dva dni absenciu, či som naozaj porušila pracovnú disciplínu a či mám nárok na odstupné keď som podpísala výpoveď podľa §60. z ich strany po 8 rokoch odpracovania.ďakujem za urgentnú odpoveď.
Dobrý deň,
hneď na úvod by som uviedol, že ste uviedli dva samostatne spôsoby skončenia pracovného pomeru a to skončenie pracovného pomeru „výpoveďou“ a skončenie pracovného pomeru „dohodou“. Výpoveď je vždy jednostranným skončením pracovného pomeru buď zo strany zamestnávateľa alebo zamestnanca a skončenie pracovného pomeru dohodou znamená, že ste sa dohodli, t.j. zamestnávateľ a zamestnanec na dohodli skončení pracovného pomeru spoločne.
Čo sa týka Vašej otázky, či mali právo dať Vám za dva dni absenciu záleží od toho, či Vás zákonne odvolal z dovolenky alebo zákonne preradil na inú prácu. Preradiť na inú prácu však môže jednostranne len so zákonných dôvodov alebo sa môže s Vami dohodnúť na preradení. Ak ste však podpísali skončenie pracovného pomeru dohodou, pravdepodobne tam nemáte ani uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru, pretože platí, že ste sa „dohodli“ a medzi Vami nie sú žiadne rozpory. Ak by ste dostali výpoveď, zamestnávateľ musí uviesť dôvody, ak by tým dôvodom boli tieto absencie, tak by ste sa mohli obrátiť na súd. Podľa toho čo ste napísali od Vás zamestnávateľ cielene získal skončenie pracovného pomeru dohodou.
Toto sú dôvody na jednostranné preradenie - podľa § 55 Zákonníka práce vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.
(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak
a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami ďalej len "karanténne opatrenie"),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.
Ak nebol splnený ani jeden z týchto prípadov, nemohlo dôjsť vo Vašom prípade k preradeniu, mal preto zamestnávateľ sa s Vami dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy, ktorá by sa týkala zmeny pracoviska, s tým, že takúto dohodu je zamestnávateľ povinný vyhotoviť písomne.
Čo sa týka čerpania dovolenky, tú určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek, ktorý sa určuje s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov. Ak by však nastala situácia, že zamestnávateľ Vám zmenil čerpanie dovolenky alebo Vás z nej odvolal, musel by Vám nahradiť s tým vzniknuté náklady.
K otázke odstupného by som uviedol toľko, že neviem aký dôvod Vám v dohode uviedli, nakoľko nárok na odstupné vzniká len v prípade, ak skončí pracovný pomer z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b), alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu
§ 63 ods. l
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1.zrušuje alebo
2.premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
Poradil by som Vám, aby ste sa obrátili na advokáta a predložili mu všetky podklady, ktoré máte k dispozícii, prípadne môžete aj mne.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte