reklama

Ako ďalej?

Pridal/a dada74 dňa 08. 10. 2011 - 22:40

reklama

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či zamestnávateľ má vyzvať zamestnanca, aby nastúpil do práce, keď zamestnanec vyhral súd a tento uznal, že je naďalej v stave u zamestnávateľa a výpoveď, ktorá mu bola predtým daná, je neplatná? Nemal by sa zamestnanec sám hlásiť, že chce prácu? A čo v prípade, ak sa neprihlásil o prácu? Rozsudok nadobudol právoplatnosť pred 1,5 mesiacom. Dá sa to, že sa zamestnanec neuchádzal ďalej o svoje zamestnanie, teda neprišiel na pracovisko s tým, že chce prácu, klasifikovať ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny? Môže mu byť znovu daná výpoveď z tohoto dôvodu? Som v pozícii zamestnávateľa a neviem si rady. Ďakujem pekne za odpovede.

Komentáre

jancila, Ne, 09. 10. 2011 - 13:53

fúha.. no povedala by som, že ak zamestnanec vyhral súd a jeho pracovný pomer podľa rozsudku stále trvá, mal dňom právoplatnosti rozsudku nastúpiť do práce. To, že nenastúpil do práce môžeš klasifikovať ako absenciu - závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo je dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru podľa §68. Nemyslím, že ho máš vyzývať na nástup do práce, pretože o právoplatnosti rozsudku musí predsa vedieť (bez doručenia stranám by nebol právoplatný).

Pozor, z tohto dôvodu môžeš dať výpoveď len "v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol", v tvojom prípade by to malo byť do dvoch mesiacov, od kedy nenastúpil do práce, pretože o tomto dôvode vieš od tej chvíle. Mala by si mu teda doručiť písomnú výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny.

Maka, Ne, 09. 10. 2011 - 14:14

tiež si myslím že on tým že vedel, že jeho pracovný vzťah je platný mal do práce nastúpiť. Hneď ako sa dozvedel že je rozsudok právoplatný.
Ale k tomu , aby si mu dala okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny - absencie - musíš splniť ešte jednu podmienku - a to - dať mu možnosť vyjadriť sa k tomu.
Par. 63 odst 6.

jancila, Ne, 09. 10. 2011 - 14:47

Kafrem tu právnikovi do kapusty, ale ja myslím, že možnosť vyjadriť sa platí len u §63, teda ak chceš dať zamestnancovi výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných povinností. Pri hrubom porušení prac.povinností sa jedná o okamžité skončenie, nie o výpoveď.

advokát BÁNOS, Ne, 09. 10. 2011 - 17:09

Dobrý deň,

vo Vašom prípade s vyššie opísanými príspevkami tentoraz nesúhlasím, aj keď sú logické a snažia sa Vám pomôcť, sú bohužiaľ nesprávne a ich použitie by sa Vám mohlo vypomstiť Úsmev

Zákonník práce presne neustanovuje, ako postupovať po tom, ako súd rozhodol o tom, že skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa bolo neplatné, avšak súdna prax sa prikláňa k tomuto postupu:

Vzhľadom na to, že už existuje rozsudok o neplatnom skončení pracovného pomeru, ako zamestnávateľka ste povinná vyzvať svojho zamestnanca, aby ten nastúpil do práce, a tým mu umožniť pokračovať v práci u Vás. Na oznámenie dňa nástupu do práce môže aj zamestnanec sám vyzvať zamestnávateľa, ale nie je to jeho povinnosť. Malo by byť vo Vašom záujme, aby ste zamestnanca vyzvala na nástup do práce a tým mu umožnila v nej čo najskôr pokračovať. Umožnením pokračovať v práci resp. dňom ktorý predchádza opätovnému nástupu zamestnanca do práce, bude určený koniec doby, po ktorú zamestnancovi patrí náhrada mzdy v dôsledku neplatného skončenia pracovného pomeru výpoveďou (ods. 1 § 79 Zákonníka práce)...t.j. nielen súdna prax, ale aj zákon Vás núti k tomu, aby ste zamestnanca čo najskôr vyzvala na nastúpenie do práce, mala by ste tam určiť najneskorší možný konkrétny termín nastúpenia (napr. do 3 pracovných dní odo dňa obdržania tejto výzvy), pravdaže to zašlite doporučene s návratkou, aby ste vedela, kedy presne Vašu výzvu zamestnanec prevzal. A až následne, ak by do prace nenastúpil bez udania vážneho dôvodu, by ste mohla použiť niektoré z ustanovení Zákonníka práce na to, aby ste s ním pracovný pomer mohla riadne ukončiť...

Prajem Vám pekný zvyšok víkendu Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama