reklama

Prosím o radu

Pridal/a Kuko_L dňa 22. 01. 2012 - 08:47

reklama

Ahojte,

chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Mali by sme problémy s nebankovou požičkou. Zobrali sme požičku, ale nevedeli sme ju po čase splácať, lebo nečakane som prišiel o robotu a od vtedy som nezamestnaný. Hoci sme o tom informovali nebankovku o naších fin. problemoch nemali ani najmenší záujem, aby nám pomohli buď s odkladom, alebo so zníž. splátok. Dali nás na roz. súd a podali trestné oznámenie o možnosti spáchania trestného činu. Pravdaže, súkr. súd v krátkom čase rozhodol v ich prospech. Dostali sme rozsudok z r. súdu. S týmto som navštívil Centrum právnej pomoci na konzultáciu, kde mi povedali, že na ten r. rozsudok im aj tak nevidajú ex. príkaz.
Stále sme im posielali žiadosti, aby nám umožnili splatiť dlh na splátky, ale žiadna ochota zo strany nebankovky.
Z dovodu, že podali trestné oznámenie, prípad sa dostal na políciu aj na okr. súd, lebo v zmluve bolo napísaný spol. zárobok o cca 50 EUR viac, ako som skutočne zarábal, lebo som robil úkolovú mzdu.
Okr. súd nám poslal papier, že náš prípad odkazuje na občianské súdne konanie s nárokom poškodeného na náhradu škody.
V septembri zasa začala nebankovka posielať upomienky. Z inkasnej spol., ktorú nebankovka poverila s vymáhaním dlhu nám prišla upomienka / výzva /, aby sme zaplatili dlh, ktorý za 1.5 roka vyšplhal na 6 násobok požičanej sumy, alebo, aby sme sa dohodli na ďalšom splácani dlžnej čiastky. Pred 2 týždňami nám zasa prišiel list z inkas. spoločnosti, aby sme vyplatili náš dlh, lebo potom nás navštívia prac. inkasnej spol., aby sme sa dohodli o možnosti ďalšieho splácania dlhu.
Chceli by sme Vás veľmi pekne poprosiť na Váše názory a opýtať sa, že keď náš prípad okr. súd odkázal na obč. súdne konanie so zvyškom nároku náhrady škody, či inkasná spol., alebo nebankovka by nemala tento fakt akceptovať pri vymáhaní dlhu, keď už tento prípad je pravdepodobne na obč. súde a počkať na vynesenie rosudku???
Keby nás navštívili prac. ink. spoločnosti či mám právo odmietnuť ich vstup do nášho domu.
Či majú vobec právo už s vymáhaním dlhu, ktorý by už mal byť predmetom obč. súdneho konania. Nemali by počkať s vymáhaním a počkať ako rozhodne obč. súd ???
V upomienke píšu, že nás dajú na súd ak nezaplatíme dlh, alebo sa nedohodneme na ďalšom splácaní, ale možu nás opať dať na súd, keď tento prípad už bol odkázaní na obč. súdne konanie ???
Ďakujeme za rady

Komentáre

advokát BÁNOS, Ne, 22. 01. 2012 - 11:17

Dobrý deň,

u nás na Slovensku to bohužiaľ funguje tak, že ešte pred podaním žaloby na súd niektoré nemenované spoločnosti znepríjemňujú svojim dlžníkom život spôsobom Vami opísaným. Za správny by som považoval postup, kde Vám po prvej výzve na zaplatenie už ďalšia nechodí, však keď už pohrozia súdom, tak nech to tam aj podajú...na druhej strane však viem pochopiť aj veriteľov, ktorí sa takýmto spôsobom snažia dostať k svojim peniazom bez toho, aby museli investovať ďalšie do súdnych poplatkov a advokátov, pričom sa pomerne často stáva, že aj po ich zaplatení a vyhraní sporu na súde sa k svojim peniazom nedostanú (nemyslite si však, že ich postup schvaľujem)...vo Vašom prípade by som Vám odporučil, hlavne ak Vás takéto konanie nebankovky obťažuje, aby ste im napísal doporučený list, niečo v tom zmysle, že svoj dlh zaplatíte až potom, ako o ňom a jeho presnej a zákonnej výške rozhodne súd...takto im dáte najavo, že sa u Vás pokúšajú zbytočne a že to naozaj budú musieť riešiť prostredníctvom súdu. No napadá ma aj to, že možno vo Vašej zmluve o poskytnutí pôžičky niečo nesedí, niečo také, na základe čoho by veriteľovi neprináležali peniaze v tej výške, ako to oni vo svojich výzvach deklarujú a že preto sa to zdráhajú dať na súd...zákon o spotrebiteľských úveroch totiž presne stanovuje, aké náležitosti má zmluva o úvere (pôžičke) obsahovať (§ 9 zákona č. 129/2010) a rovnako stanovuje aj to, že ak niektorá konkrétna z týchto náležitostí chýba, tak tento úver je zo zákona bezúročný (§ 11). Skúste si tento zákon spolu s Vašou zmluvou preštudovať, možno na niečo prídete a tak sa ani toho možného súdneho sporu nebudete musieť až tak obávať...plus ešte radím toľko, aby ste minimálne toľko peňazí vrátili späť veriteľovi, ktoré Vám on sám požičal.

Prajem pekný deň Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát

Kuko_L, Ne, 22. 01. 2012 - 12:04

Ďakujem Vám veľmi pekne Pán advokát za skorú odpoveď, chcel by som ešte toľko dodať k zmluve, že máme dokaz , že naša zmluva o úvere bola prepísaná, hoci sa to obsahovo nezmenila, ale je zjavne vidno, že podpis manželky bol prepísaný inou osobou / bol sfalšovaný / ! Na zmluve nebolo uvedené ani RPMN. Keď sa náš prípad dostal na políciu a následne na okr. súd ako som to už písal,z dovodu, že pán policajt, ktorý tento prípad vyšetroval vobec nebral ohlad na skutočnosť ,že sme mu povedali aj ukázali dokazy, že na tej zmluve je sfalšovaný manželkin podpis, že jej podpis vobec nie je totožný s podpisom na kóopií originalnej zmluvy, ktorú podpísala a dostala pri vyberaní požičky. On to odmietol / policajt / s tým, že to nevadí, že je podpis prepísaný/sfalšovaný, lebo sa zmluva obsahovo nezmenila ! Práve s prepísanou zmluvou a sfalšovaným podpisom nebankovka dala trestné oznámenie o skut. nasvedčujúcich spáchanie trest. činu, ako aj podnet na roz. súd
Keď sa náš prípad dostal na okr. súd, tak neviem či sme to urobili správne, alebo nie, ale poslali sme všetko upomienky, žiadosti o splát. kalendár,všetko čo nám nebankovka poslala ako aj kópiu originalnej zmluvy a kópiu zmluvy, ktorú niekto prepísal/a a sfalšoval/a podpis na okr. prokuratúru k prokurátorovi, ktorý sa zaoberal s náším prípadom.
Z okr. súdu sme dostali list, že podľa parag. 288 ods.1 Tr. por. poškodeného so zvyškom nároku na náhradu škody odkazuje na obč. súdne konanie.
Prepačte prosím, že Vám toľko píšem, ale poprosil by som Vás o ešte jednu radu či v našom prípade mohli by sme dosiahnuť dajako, aby inkasná spoločnosť, ktorá je poverená s vymáhaním dlhu nás nenavštívila na mieste trv. pobytu, z dovodu, že bývame u mojích rodičoch a bolo by to dosť nepríjemné, keby sa zastavili prac. inkas. spoloč. hoci aj na to, aby sa dohodlo ako vrátiť náš dlh. My sme už dlhší čas žiadali nebankovku o možnosť splácania dlhu na spl. kalendár, ale nechceli o tom ani počuť, len tlačili všetko na roz. súd. Je to normálne, že v priebehu 1.5 sa naša dlžná suma vyšplhala na 6 násobok ???
V tomto prípade nemali by už počkať na rozhodnutie obč. súdu ???

Ďakujem Vám veľmi pekne a prajem Vám príjemný deňÚsmev

advokát BÁNOS, Po, 23. 01. 2012 - 00:10

Podľa mňa inkasná spoločnosť vôbec nečaká na rozhodnutie občianskeho súdu, ona totiž zrejme ešte žiadny návrh na súd nepodala...a keď návrh podá a v konaní sa všetko preukáže tak, ako ste to tu popísal (v zmluve chýba RPMN a je v nej dokonca sfalšovaný podpis Vašej manželky), tak sa tohto súdu obávať nemusíte...práve preto by ste im mali napísať čo najskôr, že ich pohľadávku neuznávate a zaplatíte ju až vtedy, keď o Vašej povinnosti zaplatiť ju rozhodne občiansky súd...toto by Vám mohlo pomôcť, aby Vás nenavštevovali u Vašich rodičov...bohužiaľ však kým konanie neprebehne a Vy bez neho peniaze nimi požadované nezaplatíte, Vás táto spoločnosť môže obťažovať svojimi listami a dokonca aj osobnou návštevou, s tým Vy nič nenarobíte...aj keď otvoriť dvere a dokonca ani ich púšťať dovnútra k Vám ich nemusíte...spravte čo som Vám odporučil, verím tomu, že sa veci pohnú dobrým smerom Slnko

Pekný zvyšok večera prajem Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát

Kuko_L, Po, 23. 01. 2012 - 18:24

Vážený Pán advokát Bános, dovoľte, aby sme sa Vám veľmi pekne poďakovali za Vaše cenné rady, urobíme presne to ako ste nám to odporúčili Úsmev
Ďakujeme Vám veľmi pekne a prajeme Vám všetko najlepšie osobnom i v pracovnom živote Úsmev

advokát BÁNOS, Št, 26. 01. 2012 - 00:31

Ďakujem aj ja Úsmev

Budem Vám držať palce, nech všetko dobre dopadne Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát

Merri (bez overenia), So, 24. 03. 2012 - 15:34

Dobry den.Pisem ohladom zmluvy s energetickym centrom(podomovy predaj),ktoru mamka podpisala dna 24.2.2012 ale zmluva bola spisana na ockovo meno,lenze podpis na zmluve bol sfalsovany(lebo tam nefiguroval taky podpis aky otec pouziva).My sme aj volali na energeticke centrum a povedali nam ze staci ak otec zajde na matricny urad alebo k notarovi,da si overit podpis a spolu s kopiou zmluvy,a odstupenim im to mame zaslat a na zaklade toho sa zmluva snimy zrusi.Tak ja sa chccem len opytat ci naozaj sa da tato zmluva zrusit ked tam bol sfalsovany otcov podpis.Dakujem Vam za odpoved a ospravedlnujem sa za pravopis,ale som stoho uz na nervyÚsmev


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama