reklama
Dobrý deň,
chcem požiadať váženého pána právnika o radu. Zrejme sa u nás schyľuje k rozvodu, manžel má inú ženu, ale kvôli deťom chce ostať s nami, čo je pre mňa neprijateľná predstava vzhľadom na danú situáciu, nepríjemnú atmosféru, hádky, plač, nechcem, aby to deti zažívali... Chcem sa opýtať, či je rozdiel, ak požiadam o rozvod ja alebo manžel. Budem mať ja ako žiadateľ väčšie "starosti", výdavky? Ako by bolo najlepšie postupovať? Vopred ďakujem za radu a prajem pekný deň.
Komentáre
reklama
reklama
Dobrý večer,
z hľadiska dosiahnutia rozsudku o rozvode a tým aj samotného rozvodu je úplne jedno, ktorý z manželov návrh na rozvod manželstva podá. Pokiaľ však ide o výdavky spojené s konaním o rozvode, tie znáša každý z manželov sám, každý si platí tie svoje trovy. Ak by ste Vy podávala návrh na rozvod, vznikla by Vám povinnosť zaplatiť súdny poplatok vo výške 66 EUR. Občiansky súdny poriadok v § 138 ods. 1 upravuje možnosť oslobodenia od platenia súdneho poplatku, pričom musia byť splnené dve podmienky na udelenie oslobodenia: a) nesmie ísť o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva (vo Vašom prípade to znamená, že ak sú podmienky na rozvod splnené, tak túto podmienku spĺňate), b) oslobodenie od platenia súdnych poplatkov odôvodňujú osobné pomery žiadateľa (tento predpoklad spĺňate, ak ste v zlej sociálnej situácii a len s ťažkosťami viete vykryť nevyhnutné výdavky na živobytie behom mesiaca). Doporučujem Vám, ak by ste podávali návrh na rozvod a mali by ste záujem o oslobodenie od platenia tých 66 EUR, aby ste do samotného návrhu na rozvod zakomponovala aj túto žiadosť, ak to nespravíte, môžu prejsť ak dva - tri mesiace, kým sa k samotnému rozvodu (konaniu pred súdom) dostanete.
Okrem zaplatenia súdneho poplatku Vám môžu vzniknúť výdavky spojené s právnym zastupovaním, ak by ste sa v konaní dala zastúpiť advokátom. Možno pôjdem proti sebe alebo proti iným advokátom, ale môj názor na advokáta v konaní o rozvode je taký, že ak sa manželia vedia na všetkých záležitostiach rozvodu (súhlas so samotným rozvodom, dohoda o zverení dieťaťa jednému z rodičov, výživné a styk druhého rodiča s dieťaťom) dohodnúť a ak si navrhovateľka vie napísať návrh sama (a vzory na internete nájdete neúrekom), advokáta v takomto konaní nepovažujem za nevyhnutného...pre istotu podotýkam, že túto svoju vetu mal na mysli len v prípade ,,bezproblémového rozvodu“. Ak by však mal byť rozvod spojený s problémami (nesúhlas jedného manželov s rozvodom, boj o dieťa alebo o výživné), ja osobne považujem advokáta v takomto konaní za prospešnú záležitosť, niekedy dokonca za nevyhnutnú. Stretol som sa s prípadmi, keď za osobu napísal podanie advokát, avšak na konanie pred súdom si ho už nezaplatila, chcela ušetriť, a konanie dospelo k takému záveru, že spor, ktorý mala mať vyhratý, prehrala.
Iné výdavky súvisiace s konaním o rozvode by ste mať nemala, ešte čo by som si vedel predstaviť sú výdavky na znalca (ak sa rodičia nevedia dohodnúť na zverení dieťaťa jednému z rodičov prípadne na styku s dieťaťom druhého rodiča, súd môže ustanoviť znalca z odboru psychiatrie, aby sa v znaleckom posudku vyjadril k týmto skutočnostiam, súdu tento znalecký posudok slúži ako pomôcka k rozhodnutiu).
A k Vašej otázke, ako postupovať len toľko, aby ste všetko dobre zvážila, ak by tam bola šanca na udržanie manželstva (a tým myslím šťastného manželstva), najmä kvôli deťom sa treba pokúsiť o jeho udržanie. Ak by to nebolo možné a ak by Váš manžel ten návrh na rozvod podať nechcel, nič iné Vám nezostáva, ako si podať návrh sama.
Veľa šťastia Vám prajem!
Mgr. Róbert Bános, advokát