Dobrý deň
Manžel dostal do daru pozemok,cca pred dvoma rokmi.po svadbe sme postavili a skolaudovali dom. Na list vlastníctva ma na katastri ako spoluvlastníčku nehnuteľnosti odmietli zapísať,lebo ako "stavebník" bol vždy uvádzaný iba môj manžel.Na tento dom sme vzali hypotéku, v rámci ktorej figurujem ako spoludlžník. Chcem sa spýtať, ako by sa riešilo prípadné dedické konanie po manželovi. Spolu máme dcéru, manžel má ešte syna z prvého manželstva.Bude sa detiť iba jeho podiel, alebo celý dom na tri časti? Predmanželskú zmluvu spísanú nemáme.
Ďakujem za radu a za odpoveď. D
Komentáre
áno, pozemok manžel získal pred svadbou. Som z toho trochu rozhádzaná, pretože mám obavy, ak by sa s manželom niečo stalo, neviem ako by som to sama utiahla. navyše jeho syn s mamou žijú s vychytralým právnikom, ktorý je schopný zodrať zo mňa kožu. jeho by vôbec netrápilo kam pôjdem s malým dieťaťom. ide im iba o prachy, no aj taký sú dnes ľudia.
ďakujem za radu. ukľudnilo ma to.
Dandae, ak máš obavy, ako by to bolo v prípade manželovej smrti, tvoj manžel môže po porade s právnikom spísať závet. Potom bude dedičské konanie prebiehať podľa toho, ako to bude stanovené v závete - nie podľa zákona, ako napísala Dulka vyššie.
Samozrejme, ak sa spíše závet, je to iná situácia. Ale odporučila by som ju spísať s právnikom, sú tam totiž určité náležitosti, ktoré musí závet obsahovať. Napr. syn z prvého manželstva je neopomenuteľný dedič. Keby ho do závetu nezahrnul, nebol by závet platný. Takže v takýchto prípadoch je lepšie nespisovať to len tak "na kolene".
Pravdaže, veď som napísala, že za pomoci právnika. A samozrejme, že syn z prvého manželstva nemôže byť vylúčený z dedičstva.
Ale (napr.) sa to dá urobiť tak, aby syn nedostal majetkový podiel na pozemku a dome, ale peňažnú hodnotu tých podielov. Tým by sa predišlo tomu, aby (v prípade maloletosti syna v čase smrti manžela Dandae) do vlastníckych záležitostí okolo pozemku a domu nejako "kecala" bývalá manželka (ako zákonný zástupca neplnoletého syna).
mam taky dojem, ze dokonca moze v zavete urcit, ak by umrel prv, ako bude syn plnolety, aj porucnika, ktory bude pre neho jeho cast dedicstva spravovat. myslim, ze to nemusi byt nutne zakonny zastupca dietata.
Hej, dá sa to všelijako "ošetriť". A je dobré nad tým uvažovať, ak je v rodine z nejakého dôvodu "zlá krv" už teraz. Ak by potom prišlo ešte aj k ťahaniciam o majetok - no, má to niekto za potreby?
Áno dá sa to ošetriť rôzne, radšej takto za života, aby sa predišlo rôznym ťahaniciam, presne ako si napísala, fakt to nemá nikto za potreby
Babenky, ďakujem pekne za rady.Aby sme si boli na jasnom, s manželovým synom vychádzame spolu veľmi dobre. Ibaže jeho mama ide po prachoch ako pes po slanine. Dokonca aj výživné môj muž platí dobrovoľne dvojnásobne vyššie ako stanovil súd, a to len preto, že sa ex začala vyhrážať súdmi, robiť cirkusy a keďže chceme mať svätý kľud, robíme čo chce
Nemám nič proti tomu, že jeho syn dostane, čo mu patrí, s tým sa počíta, ale asi ťažko doženiem manžela k notárovi, lebo on je asi tá posledná dobrácka duša, ktorá verí, že všetci ľudia sú dobrí a spravodliví a nikto nám nič zlé neurobí, lebo ani mi nikomu neubližujeme. Asi zabudol , aká je realita.A ja mám strach, že ma "druhá ziskuchtivá strana" vysánkuje z toho, čo je moje, na čom sme spolu robili.
Dobrý deň,
pre určenie toho, či dom patrí alebo nepatrí do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) je rozhodujúce či v čase uzatvorenia manželstva boli hotové zvislé a vodorovné nosné konštrukcie domu. Keďže píšete, že ste dom postavili po manželstve, dom bude patriť do BSM. V prípade smrti manžela, titulom vyporiadania BSM dostanete 1/2 domu a zvyšná polovica domu by sa delila na 3 časti (Vy by ste teda vlastnili spolu 4/6 domu.).
Pozemok podľa toho patrí výhradne manželovi. Čo sa týka domu, napriek tomu, že nie si zapísaná ako spoluvlatníčka, keďže ste dom postavili a skolaudovali po svadbe, patrí do BSM a teda polovica patrí Tebe.
Takže v prípadnom dedičskom konaní by to zrejme bolo takto:
pozemok - 3 rovnaké diely
dom - polovica Tvoja a z manželovej polovice 3 časti, t. z. 1 Tebe, 1 dcére a 1 synovi.