Prosim vas, mozete mi poradit, aky problem by mohol nastat pri kupe nehnutelnosti, ktoru predavajuci nadobudol darovacou zmluvou na konci roku 2009. Mohla by osoba, ktora tuto nehnutelnost predavajucemu darovala, darovaciu zmluvu po predaji zrusit/pravne napadnut? Ake ine rizika by mohli hrozit (exekucia, atd.)?
Dakujem
Komentáre
Treba si dat pozor na jednu doležitú vec, aby na dome nebolo bremeno vo forme doživotného práva.Niekedy, keď rodičia prepisujú resp. daruju nehnuteľnosť, požadujú, aby v zmluve bola klauzula o tom, ze budú mocť v danej nehnuteľnosti do smrti bývať.
Treba si všetko poriadne overiť na katastri.
Dobrý deň,
Predpokladám, že máte na mysli žiadosť darcu o vrátenie daru. Nie je to to isté ako napadnutie darovacej zmluvy pre jej neplatnosť. Pre Vás je dôležité zistiť, či zmluva, ktorou nadobudol nehnuteľnosť predávajúci je platná ( to platí nielen pre darovaciu zmluvu, ale aj akúkoľvek inú zmluvu (kúpnu, zámennú)). Pokiaľ zmluva bola platne uzatvorená, tak potom sa nemáte čoho báť.
Igima, predpokladám, že Ty zrejme chceš kúpiť takúto nehnuteľnosť. Ak je na liste vlastníctva všetko v poriadku, žiadne riziká Ti v budúcnosti nehrozia. Ak by darujúci požadoval vrátenie daru a bol by úspešný, v tomto prípade by obdarovný musel darcovi túto nehnuteľnosť vykompenzovať finančne, Teba sa to už nebude týkať. Tak isto aj exekúcia, pokiaľ budeš Ty vlastníkom nehnuteľnosti, nemôže byť na nej vykonaná exekúcia, ktorá sa týka predchádzajúceho majiteľa.
Skrátene: Teba vôbec nemusí zaujímať akým titulom nadobudol predávajúci nehnuteľnosť (hovorím samozrejme o zákonnom spôsobe, ktorým je aj darovanie), pre Teba je podstatné len to, či je vlastník a či na liste vlastníctva nie je zriadené žiadne bremeno.