V odporúčaniach pri bylinkách a rôznych čajových zmesiach na liečbu klasických tzv.civilizačných chorôb sa často pri ich účinkoch stretneme s termínom látková výmena. Málokto sa zamyslí nad tým, čo tento výraz znamená v skutočnosti. Na stránkach www.wikipedia.org sa dočítame túto definíciu: „Látková premena alebo správne metabolizmus je súbor všetkých biochemických zmien chemických zlúčenín v živých organizmoch a bunkách. Metabolizmus v živých organizmoch rozdeľujeme na primárny a sekundárny.
Primárny metabolizmus zahŕňa základné chemické premeny, od ktorých priamo závisí život a rast organizmu. Patrí sem hlavne metabolizmus cukrov, tukov, aminokyselín a nukleových kyselín.
Sekundárny metabolizmus zahŕňa chemické procesy v jednotlivých skupinách organizmov, ktorými sa produkujú a odbúravajú špecifické, nebielkovinové chemické látky (tvz. sekundárne metabolity). Môžu to byť rôzne obranné látky, signálne molekuly (hormóny), pigmenty, stavebné molekuly, ktoré vytvárajú skelet pre organizmus a podobne.“
Zjednodušene metabolizmus je dej, pri ktorom telo prijíma a spracováva živiny zvonku, popritom ich chemicky mení na látky, potrebné pre činnosť organizmu a premení ich na takú formu, aby ich vedelo dobre zužitkovať. Pri tomto procese vznikajú aj látky, ktorých sa potrebuje zbaviť a z tela vylúčiť. Podľa alternatívnej definície je látková výmena aj energetickou výmenou, tvorí sa energia, ktorú vie telo využiť vo svoj prospech.
Zdrojom energie sú živiny obsiahnuté v potrave, ktoré sú pomocou emzýmov rozložené a vstrebávané v tráviacej sústave. Sacharidy sa štiepia na jednoduché cukry (monosacharidy). Tuky (lipidy) sú rozložené na mastné kyseliny a glycerol, bielkoviny (proteíny) na aminokyseliny. Organizmus potrebuje k správnemu fungovaniu primerané množstvo látok a prvkov ako sú minerály, vitamíny, stopové prvky, látky z ktorých si dokáže vytvoriť pri správne prebiehajúcej látkovej výmene veľmi potrebné enzýmy, aminokyseliny a hormóny.
Na správnu funkciu látkovej výmeny vplýva aj genetika a úroveň hormónov, ktorá hlavne u žien, kolíše počas mesačného cyklu a mení sa aj vekom. Alternatívna medicína a teda aj fytoterapia považuje nedostatočnú látkovú výmenu za príčinu väčšiny civilizačných chorôb ako je napríklad diabetes, ochorenia pohybového ustrojenstva reuma, dna, onemocnenia dýchacích ciest, ochorenia tráviaceho ústrojenstva, kožné choroby a alergie.
Oslabená je látková výmena aj po prekonaní vírusových ochorení, infekciách, dlhodobých chorobách, operáciách. V ľudskom organizme sú jednotlivé procesy na seba veľmi úzko naviazané a pri disfunkcii jedného orgánu je preťažovaný aj iný atd. A prečo látková výmena a jarné bylinky? Na prednáške o bylinkách jeden všeobecný lekár, ktorý už niekoľko rokov zbiera liečivé byliny a ich aj odporúča svojim pacientom, vyslovil názor, že keby ľudia vedeli aký „zázrak“ im rastie na záhrade, nedali by za lieky už ani cent. Vtedy som si uvedomila, že aj keď toto všetko vieme, sme príliš pohodlní na to, aby sme si sami a vlastným pričinením pomohli.
Hľadáme „zázračné medikamenty“, ktoré nám zlepšia naše zdravie a popritom prírodná lekáreň nám rastie v záhrade. Stále platí, že prevencia je lepšia a jednoduchšia ako dlhodobá liečba. Keď sa z ochorenia stáva chronický stav, je niekedy veľmi ťažké a vyžaduje si to veľa času organizmus ozdraviť a naštartovať tú spomínanú látkovú výmenu. Práve prvé jarné bylinky patria medzi základné liečivky na zlepšenie metabolizmu a okrem toho nás po zime obohatia o cenné a veľmi potrebné látky. Skúsim Vám niektoré z nich pripomenúť a povzbudiť Vás k tomu, aby ste využili svoj čas a zašli si ich nazbierať, čo to skonzumovali ešte za čerstva a urobili si aj zásobu na neskôr.
Pŕhľava dvojdomá
Spomínaný lekár tým „zázrakom“ myslel pŕhľavu alebo aj inak zvanú žihľavu. Ja osobne viem o jej účinkoch už dlhé roky, aj som skúšala všeličo netradičné z nej pripraviť napr. smoothie, šťavu, prívarok, polievku, pridať do fašírok, do omelety. Ale klasický čaj vždy zvíťazil. Po tej prednáške som si uvedomila, že naozaj v čase, keď sa telo nevie dočkať prvej jarnej zeleninky a šalátov, je táto zelená rastlinka jedinečnou náhradou nabitou perfektnými životabudičmi a generátormi energie. Patrí medzi tie liečivky, kde by stačilo napísať k jej účinkom len jeden, že pomáha zlepšiť látkovú výmenu, čo v sebe vlastne zahŕňa mnohorakú škálu použitia. Listy a vňať obsahujú flavonoidy, chlorofyl, karotény, organické kyseliny, aminokyseliny, sacharidy, triesloviny, najzaujímavejšie z nich sú vitamíny C, B, K a A, minerálne látky a stopové prvky hlavne železo, draslík, kremík.
A na čo je to všetko dobré? Čaj posilňuje imunitu, stimuluje dýchanie, lieči akútne a chronické ochorenia dýchacích ciest, zlepšuje činnosť žliaz s vnútorným aj vonkajším vylučovaním. Pôsobí aj antibioticky, močopudne, priaznivo pôsobí pri opuchoch a zápalových ochoreniach močových ciest, prečisťuje obličky. Využíva sa na prevenciu a ako doplnok k liečbe močových kameňov i pri reumatických ťažkostiach, pri dne, lebo pomáha vylučovať kyselinu močovú. Čistí krv a reguluje cukor v krvi, a je súčasťou bylinných zmesí vhodných na očistu organizmu od jedov. Preto pomáha aj pri kožných ochoreniach, lupienke, akné, nečistote pleti. Pŕhľava riedi krv a podporuje tvorbu červených krviniek. Pomáha tak pri chudokrvnosti, pri hypovitaminózach po prekonaní choroby alebo po operáciách. Tým že, zlepšuje látkovú výmenu, pomáha pri cukrovke, žltačke, ochoreniach pečene, žlčníka, pri poruchách menštruačného cyklu a v klimaktériu. Odvádza odpadové látky z pečene, zo žalúdka, z čriev a ostatných vnútorností. Zvonku sa zo žihľavy pripravujú vodičky, odvar na posilnenie rastu vlasov a zlepšenie kvality vlasov, proti šediveniu. UPOZORNENIE! Žihľavu by nemali dlhodobo užívať tehotné a dojčiace ženy a deti do 2 rokov.V niektorých prameňoch sa uvádza že žihľava podporuje tvorbu mlieka u dojčiacich matiek a obsahuje aj množstvo prospešných látok. Preto táto bylinka by mohla byť prospešná pre mamičky, ale je vhodná istá opatrnosť kvôli diuretickým vlastnostiam. Opatrní by mali byť aj pacienti, ktorí užívajú diuretiká a lieky na krvný tlak. Pŕhľavu všeobecne nie je vhodné užívať dlhodobo, lebo telo odvodňuje. Zaužívané je si na jar a na jeseň naplánovať 1-mesačnú žihľavovú kúru vo forme čaju, tinktúry, poprípade šťavy. A okrem toho určite najmä skoro na jar, keď na záhradkách narastie nová mladá žihľava, si ju pripraviť vo forme prívarku, ako súčasť výživnej polievky spestriť si po zime svoj jedálníček.
Púpava lekárska
Známe jarné slniečko, krásna bylina považovaná za burinu nám pomaličky odkvitá. Zbiera sa list, stopka, koreň aj kvet. Koreň obsahuje horčinu taraxacín- najviac v lete, triesloviny, saponíny, organické kyseliny, sliz, bielkoviny, sodík, draslík, mangán, fosfor a na jeseň aj väčšie množstvo inulínu. Čerstvé listy a kvet obsahujú okrem iného aj karotínové látky/provitamín A/, vitamín C,B A D, aminokyseliny. Púpava je známa svojim pôsobením na žlčník a pečeň, kde podporuje vylučovanie žlče, tráviacich enzýmov, žalúdočnej kyseliny a tiež tvorbu žlče. Pomáha tak pri zápaloch a ochoreniach týchto orgánov, pri žlčníkových kameňov, pri nedostatočnom rozklade tukov. Keďže zlepšuje činnosť orgánov, zlepšuje sa aj látková výmena, trávenie, účinkuje pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, zápche, meteorizme. Výborná voľba do čajových zmesi podporujúcich rôzne diety a chudnutie. List púpavy sa pridáva do diabetických čajových zmesí, reguluje aj množstvo cukru v krvi. Tým že pôsobí ako diuretikum pomáha pri zápaloch obličiek a močového mechúra, obličkových kameňoch, osvedčila sa aj pri dne a artróze. Na rozdiel od klasických diuretík neodvádza z tela potrebný draslík. Horčiny v tele zlepšujú aj činnosť srdca, krvný obeh a celý kardiovaskulárny systém, pomáha čistiť krv. Koreň sa odporúča užívať aj pri anémii, celkovej slabosti, pri ochoreniach sleziny. A nakoniec čaj z koreňa zlepšuje tok lymfy a znižuje prevahu estrogénov, z tela zbytočné hormóny odplaví a tak zníži predmestruačné príznaky aj bolesti počas menštrácie. Osvedčil sa aj pri endometrióze a v klimaktériu. Šalát zo sviežich listov je výborným doplnkom stravy a dodá telu vitamíny. Ak zalejeme listy vlažnou slanou vodou a necháme lúhovať pol hodinku, odstránime tým nadmernú horkosť.
Hluchavka biela
Ľudovo aj hluchá žihľava, patrí tiež medzi najlepšie liečivé rastliny. Zbiera sa kvitnúca vňať, alebo len biele kvietky. Obsahuje triesloviny, sliz, éterický olej, saponíny, biologicky aktívne amíny napr. histamín a flavonoidy... Hluchavka sa používa pri liečbe niektorých ženských ochorení napr. pri nepravidelnej menštruácii , pri zápale vaječníkov, maternice, pri výtokoch, infekciách. Môže sa pridať aj do čajovej zmesi s inými bylinami na prečistenie krvi a odvádzanie škodlivých látok. U mužov je osožná pri chorobách močových ciest, zlepšuje činnosť prostaty a uľahčuje močenie hlavne v staršom veku. Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a ukľudňuje sliznice vnútorných orgánov, pôsobí proti nadúvaniu a plynatosti. Uvoľňuje kŕče a posilňuje nervy.Upokojuje a uvoľňuje napätie v puberte ale aj v klimaktériu. Zvonku sa odvar používa na omývanie pri ekzémoch a pripravuje sa z nej kúpeľ pri hemoroidoch alebo obklad z čerstvej rastlinky na kŕčové žily. Z mladých listov takisto ako pri žihľave a púpave si môžte skúsiť pripraviť jarný šalát.
Zádušník brečtanovitý
Teraz je čas, kedy táto drobná bylinka kvitne a vytvára v tráve, na kraji lesa alebo na poli koberec fialkových kvetov. Zbiera sa kvitnúca vňať alebo po odkvitnutí listy. Obsahuje triesloviny, éterický olej, horčinu glechomín, živicu, saponíny, organické kyseliny, minerálne soli. Už sám názov rastlinky napovedá, že sa využíva pri chorobách dýchacích ciest a to najmä pri kašli a astme. Pomáha aj pri chorobách močových ciest, pri močových kameňoch ich uvoľňuje a pomaly aj rozpúšťa, znižuje bolesť pri zápale močového mechúra a močových ciest, uvoľňuje zastavené močenie a osvedčil sa aj pri nočnom pomočovaní detí. Zlepšuje aj látkovú výmenu a trávenie, tvorbu žalúdočných kyselín. Užíva sa aj pri poruchách pečene a žlčníkových kameňoch. Pomáha pri avitaminóze, anémii, jarnej únave a chrípke lebo obsahuje veľa vitamínu C. Má sťahujúci učinok preto sa užíva aj pri hnačke. V kuchyni sa sušený zádušník využíva aj ako korenina a má príjemnú vôňu.
Pýr plazivý
Zbierame článkovité podzemky zvyčajne z polí na jeseň ale v jarných mesiacoch aj jeho kvitnúcu vňať. Obsahuje veľa vitamínov skupiny B, sliz, saponín, inulín, kyselinu kremičitú, silice. Pýr je močopudný a osvedčil sa pri zápaloch močových ciest, močového mechúra, pri piesku a kameňoch. Účinne čistí krv od nežiadúcich látok, preto jeho extrakt alebo odvar je osožné vnútorne užívať pri rôznych kožných ochoreniach ako sú ekzémy, psoriáza, akné. Pýr pomáha z krvi vyplaviť aj nežiadúci cholesterol alebo vyrovnať hladinu cukru. Tým, že pomáha vyplavovať toxíny z tela sa zvykne užívať aj v podpornej terapii pri reume a dne. Pomáha aj obličkovej nedostatočnosti a pri rôznych opuchoch a zadržiavaní vody v tele. Pýr je jednou z byliniek, ktoré sa využívajú na cielenú detoxikáciu a pomáha aj regenerovať pečeň a zlepšuje látkovú výmenu. Pýr sa väčšinou užíva s inými bylinkami, ale je možné ho užívať aj dlhododobo, lebo neboli zistené žiadne nežiadúce účinky.
Na záver ponúkam ešte jeden recept ako inšpiráciu:
Žihľavový prívarok: Suroviny: 2 šálky nakrájanej sparenej žihľavy 1 cibuľa, 2 stručiky cesnaku 1 čajová lyžička škrobu 2 polievkové lyžice oleja 100ml mlieka alebo sladkej smotany štipka soli, štipka muškátového kvetu Nakrájané listy žihľavy a cibuľku smažíme na oleji, podlejeme vodou a dusíme ešte cca 15 minút. Osolíme, pridáme drvený cesnak a muškátový kvet. Zvlásť si rozmiešame smotanu alebo mlieko so škrobom a pomaly pridávame do prívarku. Premiešame a po zhustnutí odstavíme. Podávame s bezvaječnou cestovinou alebo múčnymi haluškami. Sýtejšia verzia si pripravíme s usmaženým volským okom.
Aj keď je príroda silná, nie všetky zdravotné problémy je možné zvládnuť len pomocou byliniek. Nepodceňujte dlhotrvajúce problémy a vyhľadajte lekára. V prípade, že užívate lieky, prípadne máte problémy s alergickými reakciami, rozhodne domácu prírodnú liečbu konzultujte s lekárom.
Autorka: Alena Báthoryová,
Ak sa chcete s Alenou poradiť, pošlite jej otázku do Bylinkovej poradne na Nanicmama.sk.
Viac informácií o liečivých bylinkách nájdete na stránke www.herbaria.info
foto zdroj: Freeimages.com
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte