Dobrý deň, dnes som chcela mať pohodový deň, ale namiesto toho som sa nechala vytočiť svojou dcérou... A to sme boli spolu necelé tri hodiny. Je podráždená, ako sa hovorí od prírody, ale teraz ešte viac, lebo jej veci nevychádzajú tak, ako by si priala. Celý čas na všetko hundrala. Doslova na všetko, čo robila, s čím robila, prečo nemáme to a ono...Snažila som sa najskôr kľudne reagovať, myslím, že sa mi to aj celkom darilo. Zlom nastal pri obede, keď som už naozaj vybuchla. Vtedy som asi zo seba vypustila všetku paru, aj s krikom a s vyjadrením, že mi ide na nervy a ju nechcem ani vidieť, nech sa odsťahuje. A teraz tu sedím a rozmýšľam... Moja dcéra ma vie vytočiť tak, ako nik iný? Je pravda, že ona to vie doviesť do dokonalosti, ale prichádzam na to, že v poslednej dobe sa rozčuľujem často a zbytočne. I keď nie s takou razanciou akou dnes. Preto som sa rozhodla, že Vám napíšem. Viem, že je to len a len môj problém. Čo mám so sebou urobiť? Poraďte mi, ako mám zvládať takéto situácie. Viem, že by som mala odísť, ale čo ak sa v danej situácii odísť nedá? Alebo ako dnes, ten zlom prišiel veľmi rýchlo. Nestihla som si uvedomiť, že "ide to tuhého". Ďakujem veľmi pekne za radu a pomoc. Ľuba
Dobrý deň Ľuba,
Tak to ste vystihli tým názvom:) Skutočne asi nikto nedokáže tak vytočiť človeka ako jeho rodina. O pubertálnej dcére nehovoriac (nepíšete to, tak iba dedukujem že ide o tento vek a vychádzam z toho).
Alebo ako presne píšete na konci, od nikoho sa nenecháme tak ľahko vytočiť, ako od našich blízkych. Raz som počul formuláciu "Vytočil som sa oňho." Skutočne, riešením je zachovať si nejakú kontrolu nad sebou, aby sme to vedeli riešiť konštruktívne. Na druhej strane je to poriadne ťažké. Aj napriek uvedomeniu, že je to všetko o nás samých.
Toto nie je téma na "radu". Ide o vnútorné postoje, prípadne návyky a zručnosti, a to si človek často nevie dosť dobre vybudovať úplne sám. Často nemá dosť informácií, a tiež nemá dosť podpory a usmernenia od niekoho iného. Preto zvážte aj nejaké pravidelnejšie konzultácie, ak Vám nepôjde to, čo napíšem hneď v praxi.
Píšete, že dnes bola podráždenejšia než inokedy, lebo sa jej veci nedaria tak ako by chcela. Čiže Vy jej rozumiete! I keď prejavy jej frustrácie Vás iritujú. Ale rozumiete jej. Počula to od Vás? "Vidím aká si nespokojná, naozaj ťa trápi že Ti XY nevyšlo." Čo myslíte, ako by na takúto Vašu reakciu na jej ufrflanosť reagovala?
A môžete o tom potom hovoriť, byť podporná, bez hodnotenia, bez radenia. Ako matka s dcérou, človek s človekom ktorý sa trápi a má sa komu posťažovať. Prvý tip je naučiť sa počúvať. Empatia je dobrý začiatok, a dobrý pomocník pri počúvaní. "Čo mi vlastne v skutočnosti týmto správaním hovorí?" Keď prebehol konflikt, miesto sebatrýznenia pochybnosťami o svojich rodičovských schopnostiach alebo o kvalitách či povahe Vašej dcéry môžete sa sústrediť na túto otázku.
Niekedy za frflaním môže byť akési volanie o pomoc. Zrazu nadobúda frflanie iný rozmer, však? Garantujem Vám, že ak pochopíte, čo je za tým, uvidíte jej trápenie a začnete sa o ňu zaujímať, o to ako sa cíti a čo prežíva vo svojom živote, prestane Vás to vytáčať. Tiež garantujem, že je to sakra ťažké a existujú na to celé tréningy aby sa to ako tak zvládlo:) Nikto nás to neučí a naši rodičia v tom často boli ešte horší než my sami. Ale zo situácie frflania kaziaceho spoločné chvíle sa môže stať situácia intímneho rozhovoru dcéry s matkou. Pekná, i keď inak než boli Vaše pôvodné plány.
Ďalšia vec je, že Vám lezie na nervy. Nemôžete stále dokola počúvať niečie frflanie. Myslím, že je oprávnená požiadavka mať pokoj. Ale otázne je, ako je komunikovaná. Keď odpovedáte pokojne a vecne na frflanie ktoré Vás v skutočnosti irituje a buble vo Vás každou ďalšou sťažnosťou, a potom vypeníte, druhý musí byť zmätený. Nedostal dopredu žiadny signál, ako veľmi nedobre Vám robí, žiadnu šancu ošetriť si svoje frustrované potreby inak, než frflaním. A potom je zrazu obvinený z toho, že kazí deň, náhle a nečakane (ja viem, že to mohla vedieť, napriek tomu to je nečakane:).
Takže keď cítite, že Vás niečo otravuje, povedzte to včas. Nejde o to stopnúť svoju emóciu. Tá je nevinná, iba Vás upozorňuje, že Vaša potreba mať istý pokoj je narušovaná a musíte niečo spraviť. Preto emóciu nepotláčajte, naopak, počúvajte ju. Môžete povedať o svojich pocitoch a potrebách. Ako Vám znie napr. (bez výčitiek): "Vieš, chcela by som mať pohodový deň. Keď počujem ako si nespokojná s tým a tým a tým, veľmi to mojej nálade nepridáva. Ak to nejako môžeme riešiť, tak mi to prosím povedz priamo, môžeš navrhúť riešenie, chcela by som aby si bola spokojná, ale počúvať frflanie mi vadí." Prípadne dodať empatiu: "viem že si nespokojná, viem, že ti veci nevychádzajú, lenže nedokážem nedotknuto počúvať toľko sťažností". Vhodné je tiež pozvať k riešeniu: "Chcela by som aby sme mali pekný čas, ako by sme to mohli spraviť?" a baviť sa o tom ako tomu môžete prispieť Vy, a ako ona. Ako Vám to znie? Takže ďalší tip: hovorte bez útoku čo Vám vadí, prejavte porozumenie dôvodom frflania, a pozvite k hľadaniu spoločného riešenia aby Vám spolu bolo dobre. To nakoniec chcete obidve. Tu tiež treba istý "tréning", keďže pri zverovaní sa s našimi pocitmi sme navyknuti nevedomky za svoje pocity obviňovať druhých, robíme to slovíčkami "Ty, vždy, stále, zase, mňa, nikdy", fomuláciami v druhej osobe. Vytáča ma ako stále frfleš- nie. Som vytočená, keď počujem frflanie, lebo moja potreba mať pekný deň a stráviť pokojný čas s dcérou je narušená, vidíte rozidel v postoji?
Toľko k ideálnym riešeniam. My smrteľníci to obvykle nedáme takto elegantne, takže čo vtedy? To je vlastne Vaša situácia teraz. Píšete, že ste jej povedali veci ktoré Vás teraz najskôr mrzia spôsobom na ktorý zrejme teraz nieste hrdá. Vo vzťahoch (zámerne nepíšem vo výchove, pretože výchova je vlastne o vzťahu, a toto platí všeobecne), nie je ani tak dôležité to čo urobíte, ale to čo urobíte potom, čo niečo urobíte. Preto miesto výčitiek môžete ísť za dcérou hneď ako vychladnete (obe) a začať napríklad slovami "Vieš, to som neurobila najlepšie, vlastne som chcela povedať že..." a byť úprimná. A tu sa budem opakovať. Úprimná znamená, že hovoríte o sebe a svojom prežívaní bez toho aby ste si nárokovali zmenu toho druhého. Na to nemáme právo. Navyše akonále príde "ty si taká" alebo "stále, vždy, zas", alebo proste "ty...", druhý to počuje ako útok. Je to veľmi nešťastné vyjadrenie vlastnej nespokojnosti. Zato ak poviete "Ja sa cítim tak a tak, potrebovala by som to a to", druhého to neohrozí. Navyše vtedy nevidí len nespokojnosť, nevidí len čo nechcete aby ten druhý robil, ale ukazujete aj možnosti, čo by Vám pomohlo, čo by druhý mohol spraviť, dávate mu možnosť sa rozhodnúť na Vás brať ohľad, súcitiť(?) s Vami. Takže ďalší tip, kľudne odíďte z vypätej situácie (alebo ju nezvládnite:), ale vráťte sa k nej keď budete obidve chladné. "Vypenili sme, povedala som veci ktoré som nechcela, poďme sa na to pozrieť za triezva. Dialo sa to a to, čo s tým môžeme urobiť?". Ďalší tip je teda hľadať riešenia spolu dodatočne.
K otázke zachovania pokoja, tu môže pomôcť keď viete, čo môžete robiť. Akonáhle neviete, bezmocnosť Vás doženie k emóciám, vypeneniu, ako poslednej možnosti vysporaidať sa s "ohrozením".
Tiež môže pomôcť ak si občas pripomeniete, že Vaše emócie sú kompas, no rozhodne nie nástroj. Hovoria vždy o neuspokojení nejakej Vašej potreby, včas Vám to signalizujú, preto môžete hneď pátrať, o akú potrebu ide a zabezpečiť aby o ňu bolo postarané. Počul som jednu metaforu, že dospelí chcú deti akoby ovládať ovládačom, chceli by sme aby boli na gombíky. "Umi hento, vynes tamto, nefrfli, usmej sa, buď ticho, nehnevaj sa...". Obvykle sa to deťom nepáči a odmietajú to a v momente, keď my ideme do emócií, dávame toto diaľkové ovládanie deťom do rúk a oni svojim správaním mačkajú gombíky a ovládajú nás. A skutočne, niektoré deti presne vedia čo povedať aby rodiča vypenili do červena. Takže nesnažte sa mať dcéru na gombíky, skúste jej porozumieť, aj ona má potreby (a emócie). A nenechajte sa ovládať na gombíky. Jediný správny ovládač je na samého seba, a jediný správny vlastník sme my sami. Len niekedy nás nenapadnú, alebo nepoznáme tie správne gombíky:). Tak touto zložitou metaforou by som končil:) Verím, že nájdete inšpiráciu a dajte vedieť do komentárov ako sa darilo ak niečo skúsite.
Držím vám obom palce.
Ivan Vyskočil
www.sunriseporadna.sk
Komentáre
Dobrý deň,
to je radosť čítať:)Budem držať palce.
Ohľadne pravidelných konzultácií, nie som si istý ako pracujú kolegovia, ani aký majú teoretický background. Myslím, že je to dosť široké a rozmanité pole, nie je psychológ ako psychológ.
Ja sa snažím podľa toho čo rodič potrebuje. Konkrétne u Vás som mal na mysli sa občas stretnúť so psychológom a prebrať situácie, ktoré sa stali a chceli by ste im lepšie porozumieť (ako napr tá s ktorou ste sa na mňa teraz obrátili). V dialógu sa dajú prebrať aj informácie (ktorých Vy, zdá sa, máte nadostač), ale aj a hlavne Vaše pocity v tej situácii, čo bráni robiť všetky tie super veci ktoré už viete, čo by Vám pomohlo. Alebo si poznatky oprášiť, ako sa to, zdá sa, stalo dnes. Tiež je ľahšie v dialógu lepšie porozumieť dcére a vôbec tomu procesu, sebe v tom všetkom. Rozhovor umožňuje pracovať na postojoch a hodnotách ktoré máme z našej vlastnej výchovy, ktoré sú dôležité, lebo často práve oni spôsobujú, že sa (zbytočne) vytočíme. Od informácií po skoro-terapiu sa dá čokoľvek, v dialógu si môžete veľa ujasniť. U mňa dosť záleží na tom, ako sa k tomu postaví rodič. Niekto spôsobom "opravte mi dieťa, ja s tým nič nemám", niekto "povedzte mi čo mám robiť" a niekto spôsobom "tu som si nevedel/a rady chcem si to ujasniť a makať na sebe", je jasné, že u každého konzultácia znamená niečo iné. Tak neviem, či je to takto zrozumiteľné.
Ak ste z Bratislavy, tak sa môžete obrátiť aj na mňa. Všetky informácie nájdete na stránke www.sunriseporadna.sk
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Aj keď som ja o radu nežiadala, tiež som si tam našla niečo, čo by mi mohlo pomôcť. Ďakujem, pán Vyskočil, aj Tebe Fany za túto tému .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dulka,
rado sa stalo a som rád že ste to aj napísali, vždy poteší keď z toho má úžitok aj niekto iný. Nakoniec to je asi zmysel tejto poradne, že je pre všetkých:).
Nech sa darí.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Žiaľ, nie som z Bratislavy. Škoda. A som aj dosť ďaleko od Vás :). Pokúsim sa prezistiť, ako to vyzerá tu, u nás v okolí. Ešte raz ďakujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Skúste pozrieť, či u Vás alebo vo Vašej blízkosti sa nebude školiť kurz Respektovat a být respektován. Ten za tie roky autori tak prepracovali, že v zásade ponúka odpovede prakticky na všetky otázky. Myslím, že teraz niekedy by mal byť v Banskej Bystrici (Kopřivovci). Na jeseň budú nejaké školenia, z toho jeden kurz určite formou dvoch celovíkendových kurzov, to sa dá zvládnuť aj prísť do Bratislavy:)
Tiež teraz je konferencia a workshop nenásilnej komunikácie, tiež výborná vec ktorá môže veľmi pomôcť: http://www.facebook.com/events/377494035682864/
Môžete šíriť ďalej:)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Škoda, že technika nedokáže preniesť aj emócie. Inak by ste vedeli, aká som rada, že som Vás oslovila . Ďakujem znova a znova.
Uvažujem, že veľa veľmi dobrých vecí nám uniká, lebo nie sme informovaní. O kurzoch, ktoré píšete, som ani nepočula. Je možné, že preto, lebo som sa o to nikdy nejako zvlášť nezaujímala, ale niekdy sa človek dozvie veci náhodne. Tak ako ja dnes. Idem to pozrieť
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, predsa ste našli spôsob ako ich preniesť:). Veru nie je ľahké spropagovať tieto veci. Obvykle to ide formou referencie alebo aspoň šírením tzv. metódou snehovej gule- že si to pošlú ľudia medzi sebou, preto budem rád, ak to budete šíriť ďalej. Informácie sú aj na:
http://www.respektovat.com/
prípadne: http://www.respektovani.com/
Na slovenskom tíme sa zatiaľ pracuje:)
Existuje aj knižka, nájdete na uloz.to i keď to nie je veľmi legálne, ale je tam a dobré veci nech sa šíria.
Dúfam že sa Vám Vaše predsavzatia ohľadne dcéry daria.
Ivan Vyskočil
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň
ak bola radosť z mojej odpovede cítiť, mám radosť dvakrát. Rovnako mám aj radosť, že prvé malé úspechy mám za sebou. Aj pokĺznutia, ale som na začiatku. S dcérou sa viac rozprávam, o tom, čo cítim, snažím sa ju brať viac ako rovnocennú bytosť.(Tým ovládačom ste trafili klinec po hlavičke). Viem, že mám ešte dlhú cestu pred sebou.
Kurz som našla, tak, ako ste písali, bude aj v BB. Termín je máj a jún. Našla som aj v Košiciach. Neviem, či sa na niektorý dostanem (finančne by som to asi momentálne nezvládla), ale pri čítaní obsahu kurzov som dostala nápad. Ak sa mi ho podarí zrealizovať, budem veľmi rada.
Knihu už mám stiahnutú (ale určite si ju časom aj kúpim). Prelúskavam sa ňou. Musím pravdu napísať, že niektoré veci musím najskôr spracovať v hlave. Predsa len, 40 rokov žitých v určitom výchovnom štýle sa za pár dní neprenaučí.
Pozdravujem Vás a prajem pekné dni. Ľuba
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem veľmi pekne za skorú a pravdivú odpoveď. Rozumiem tomu, čo ste mi napísali. Naozaj som vopred nesignalizovala, že ma to frflanie vytáča. Nejako som predpokladala, že na to automaticky príde aj sama. Uvedomujem si svoje chyby, vo všetkom, čo ste napísali. K tým veciam, ktoré ju trápia...radila som jej, ako čo urobiť, ale nevyjadrila som pochopenie. Je pravda aj to, že teoreticky "zásady" konštruktívneho rozhovoru ovládam, viem aj to, že hovoriť treba v 1. osobe, o svojich pocitoch, ale v praxi, najmä v takých vyhrotených situáciách to nedodržujem.
Ako prvé sa budem snažiť porozprávať o dnešnom dni. Už sme sa jedna druhej ospravedlnili, ale treba dotiahnuť ešte toto.
Mám čo robiť...zaujali ma pravidelné konzultácie, ktoré navrhujete. Môžete mi to bližšie objasniť? Na koho sa obrátiť a pod. Ešte raz ďakujem.