reklama

LIEKY

Pridal/a Luky111 dňa 23. 06. 2013 - 12:35

reklama

Otázka používateľa
Luky111

Dobrý deň pani Šiserová. Pred pár mesiacmi som bol na psychiatrickom stacionári kde mi predpísali lieky ktoré som užíval istý čas asi okolo 6 týždňov dobrovoľne a bolo mi po nich oveľa horšie tak ako fyzicky aj psychicky. Nevládal som skoro nič mal som problémy doma urobiť dokonca aj maličkosti napr. pozametať a pozmývať nejaké miestnosti v dome. Aj bolesti som mal veľké po nich nemohol som istý čas ani zaspať počas noci. Následkom toho všetkého som mal už aj veľké problémy v rodine ktoré som predtým nikdy nemal a podobne. Chcel by som sa Vás spýtať či na psychiatrickej klinike podávajú pacientom lieky nasilu či ich nútia brať lieky proti pacientovej vôli?? ..Myslím to tak že keď niektorým pacientom vyslovene škodia lieky a nechcú ich brať vzhľadom na to že už majú skúsenosti so škodlivými následkami liekov. Do hrdla zrejme lieky pacientom netlačia nasilu ale neviem aké náhradné metódy praktizujú. Ďakujem.

Odpovedá
Mgr. Zuzana Šiserová, PhD.

Dobrý deň Luky,

človek by nemal byť nútený do liečby (užívania liekov) pokiaľ nie je nebezpečný pre seba, či pre svoje okolie. Cieľom psychiatrickej liečby, či už v ambulancii alebo na klinike, je pomôcť človeku aby sa cítil psychicky lepšie. Pri nietorých typoch psychických problémov je nevyhnutnou súčasťou liečby aj užívanie psychofarmák. Pracujem v psychiatrickom stacionári a so skúseností svojich klientov viem, že niekedy trvá dlhší čas, kým začnú lieky optimálne účinkovať. Najmä zo začiatku sa môžu vyskytovať niektoré nežiadúce účinky. Tie by sa mali vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý posúdi ich závažnosť a prípadne liečbu zmení.

Rada by som Vás podporila, aby ste v prípade potreby vyhľadal pomoc, dôveroval ošetrujúcemu psychiatrovi a konzultoval s ním prípadné problémy.

S pozdravom,
Zuzana Šiserová


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama