Škocjanske jame - veľkolepý jaskynný komplex v Slovinsku.

Slovinsko, okrem 46 km morského pobrežia, časti Álp, krásnej prírody, oplýva aj veľkým krasovým bohatsvom. K nemu patria aj dve najvýznamnejšie krasové jaskyne v Európe. Jednu z nich, Škocjanske jame sme boli pri našej dovolenke v Pirani pozrieť. Tento jaskynný komplex, lebo určite nejde len o jednu jaskyňu,vytvorila za desaťtisíce, či skôr státisíce ... rokov rieka s príznačným názvom Reka. Nachádza sa cca 40 km od mora, zo 100 km na juh od hlavného mesta Ľjubľany.

Prehliadka Jaskýň Škocjanske jame, bola úplne iná, na aké sme zvyknutí na Slovensku, od samého začiatku. Mohli sme si vybrať tri okruhy. Prvým bola prehliadka jaskyne, druhým chodník okolo rieky na "povrchu", treťou voľajaký náučný chodník ... Vybrali sme prvé dve verzie.

Na prvý vstup sa nás pri oficiálnom areáli jaskyne nazbieralo  určite vyše sto ľudí ... Takto hromadne sme sa presúvali k samotnému vstupu, zo nejakých 15 minút, po lesnom chodníku. Pred samotným vstupom si nás sprievodcovia rozdelili na štyri skupiny podľa jazyka. Ozaj netuším, prečo sme práve my boli v anglickej skupine.Hambím sa 

Škocjanske jame

Začiatok jaskyne pripomínal tie naše, krásna výzdoba, stalagmity, stalaktity, stalagnáty ... Prvá časť bez vody sa postupne otvárala, do obrovských rozmerov.... Aj keď bez výzdoby, o ktorú prišla vďaka zemetraseniu pred cca 12 000 rokmi. Postupne pribúdala para, hukot vody v hlbinách a obrovské siene. Jedna z najväčších má dĺžku cez 300 m, šírku okolo 200 a výšku len o čosi menšiu ako 150 m. Škoda, že v jaskyni bolo zakázané fotiť, vraj kvôli bezpečnosti. Aj tak by som asi len ťažko zachytila tú úžasnú, majestátnu atmosféru. Táto jedna fotka sa podarila pri výstupe z jaskyne. Všimnite si tých malinkých ľudí za zábradlím.

Skocjanske jame 01

Vonku nás čakal rovnako veľkolepý otvorený priestor. Ten bol vraj pre spomínaným zemetrasením, tiež jaskyňou, kým sa nezosypala "povala" Tam voľakde v strede je mini zábradlie popri chodníku.

Skocjanske jame 02

Vybrali sme na náš druhý okruh, po cestičke popri skalách. Občas nás ešte zaviedol do podzemia.

Skocjanske jame 03

Inokedy sme "len" nakukovali do hlbín pomedzi skaly, ktorými pretekala rieka

Skocjanske jame 05

Chodníky boli krásne upravené

Skocjanske jame 06

A všetko bolo znova tak véééľké. Na tom mostíku je MM s dcérou.

Skocjanske jame 07

Strach z výšok, pri prehliadke Skocjanske jame, je lepšie asi nemať. Aj v samotnej jaskyni boli podobné mostíky, vysoko nad vodou.

Skocjanske jame 09

Pomaly sme vstupovali do najkrajšej, podzemnej, časti prehliadky druhého okruhu. Minivodopádiky, voľakde veľmi hlboko.

Skocjanske jame 10

Voda tu vyčarovala nádherné zákutia Skocjanske jame 11a ľudia zas bezpečné chodníky popri skale

Skocjanske jame 12Nádherné miesto, vedela by som tam stráviť aj pol dňa. Vonku bolo sparno a zo 30 °C, tu bolo úplne príjemne a hlavne krásne.
Skocjanske jame12

Pomaly sme znova vychádzali na denné svetlo. Rieka Reka, vraj podzemím putuje ešte zo 30 km do Talianska, kde sa na krátko vynorí, aby sa vliala do mora.

Skocjanske jame 13

Tu už naša trasa končila. Chodenie ešte nie, lebo sme sa museli presunúť späť na parkovisko, k vstupnému areálu, nejakých 20 minút. Našťastie bolo aspoň pod mrakom. Ešte sme takéto výhľady postretli.

Skocjanske jame 13

Návšteva jaskýň bola pre mňa určite neopakovateľným zážitkom. Diela matky prírody boli neopakovateľné a služby na veľmi vysokej úrovni. Ešte nám ostala jedna jaskyňa Podstojna jama, vraj ešte krajšia, či len viac spropagovaná, zaujímavejšia pre turistov, ide ňou vláčik ... Aspoň máme ďalší dôvod, sa do Slovinska vrátiť ...

Komentáre

Majestátne miesta. Len teda, moja mostová fóbia mi robí nedobre už keď sa na to pozerám. Nieto ešte na vlastnej koži zažiť. Aj oveľa robusnejšie mosty mi robia problém. Ale snažím sa a bojujem.

Tak to nič moc sprievodca, ak treba po moste prejsť. Tieto boli tak trochu výzvou, napríklad ten čo mám na fotkách dvakrát, bol "deravý", fotila som cez neho odrazy vo vode. Hambím sa

Akože waaau! Tie chodníky vyzerajú božsky po všetkých stránkach! Čím to je, že tu pred jaskyňou nie sú schopní ani smetné koše vysypať...

Bolo to úplne iné ako u nás, aj čo sa týka služieb. Veľké krásne upravené parkoviská zdarma, celé zázemie od toaliet, bufetov ... Ono aj ceny za vstup boli vyššie, (ale tých chodníkov, zábradlí tam bolo ...kilometre)  a keď vezmeš že asi len štvrtina z tej veľkej tlupy boli domáci? Tí zrejme chodia viac mimo sezónu. 

Praktická otázka.  Treba obuv turistickú, či stačia letné sandále na túto prechádzku? Kamilka, tak som sa nadchla, že tam musíme cestou do 

Chorvátska ísť.Mrkám

 

 

Určite treba botasky, nemusia byt turitsicke vysoke, ale sportova obuv je lepsia, teoreticky aj polotramky. Minimalne je to dost vela chodenia a v jaskyni je 12 °C takze aj chladnejšie. Tu je stránka jaskyne, ale možno si už našla https://www.park-skocjanske-jame.si/ Výhoda,že je to len pár minút cesty z dialnice, len si treba zaplatiť dialničnú nálepku. Pre nás z východu by to bola zachadzka, tušim pre západ Slovenska, až taka nie. ;)

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok