Piraň - starobylé mestečko na pobreží Slovinska

Po desiatich rokoch sme sa vrátili k Jadranu. Poznávanie severnej Európy sme vymenili za slnko a teplejšie more.

V pamäti mi už dlhšie rezonovali pozitívne recenzie dvoch známych na mesto Piraň, ležiace na malom polostrove na juhu Slovinska. Z diaľky sa to tvárilo ako najbližšie more aj s možnosťou výletov v širokom okolí. Hambím sa A to sme zvažovali aj Baltské more v Poľsku, alebo Nemecku. Som rada, že nakoniec vyhralo Slovinsko.

Na juh, z východu našej republiky, sme vyrážali v snáď v najväčších júlových horúčavach. Od nás je to do mesta Piraň necelých 9 hodín cesty, skoro cez celé Maďarsko, naprieč Slovinskom. .. Prestávky na benzínkach pri 35 °C boli snáď za trest. Slovinské dialnice sú v perfektnom stave, aj tunelov sme zopár vystriedali ..., skoro ako u násHambím sa. Kochali sa krásnou kopcovitou krajinou pripomínajúcou Slovensko. Za posledným tunelom nás však čakal iný, svet, prímorský ...

Zmorení sme docestovali do Pirane večer okolo šiestej, aby sme stihli ešte kúpanie, aj prechádzku mestom. Ten deň gradovali vysoké teploty naprieč Európou, mesto bolo večer preplnené a ja som chvíľu rozmýšľala, ozaj nám také bolo treba?Hambím sa

Piraň večer

Nasledujúce ráno, bolo našťastie múdrejšie večera, a prechádzky ranným mestečkom stáli za hriech. Začali sme zostra. Vyšľapali sme si to hore na kopec a na hradné múry.

Piraň - hrané múry

Odkiaľ boli nádherné výhľady.

Piraň - pohľad z hradnej veže

Nad mestečkom sa týči kostol Svätého Juraja, s vežou, zmenšenou kopiou Markovej veže v Benátkach.

Piraň - Kostol Svätého Juraja

A ešte pohľad na Tartiniho námestie, ktorému tróni socha svetoznámeho miestneho huslistu, ako inak Tartiniho. Úsmev

Piraň -  Tartiniho námestie

Mesto patrilo dlhé obdobie pod nadvládu Benátok, preto má veľmi podobnú architektúru. Toto je jedna z najširších uličiek, ak nerátam tú pri mori, kde chodili aj autá.

Piraň - ulička

Zväčša boli uličky tak úzke, že by ste si so susednom v protiľahlej budove, aj ruky mohli podávať. ;) My sme bývali v jednom z takýchto domov, kúsok od malého prístavu.

Piraň prístav

Mestečkom sme sa prechádzali ráno, keď nebolo až tak horúco, vždy keď sme nešli na výlet. Ešte jeden pekný pohľad zhora na prístav a Mys Madona, na konci polostrova.

Piraň - pohľad na prístav a mys Madona

Po večeroch som štartovala na prechádzky znova. Často zmordovaná výletmi, ktoré sme podnikali po dosť širokom okolí ..., ale neodolala som

Piraň podvečer

A fotogenický Mys Madona pri západe Slnka, ktorý sa mi akosi vôbec nepodarilo odfotiť Hambím sa

Piraň Mys - Madona

Juhovýchodnú časť ostrova tvoril strmý zráz, pod ktorým bol priestor na kúpanie, tak trochu dobrodružnejšie....

Piraň z juhovýchdnej strany

Na druhej strane polostrova, pred i za prístavom, boli betónové "pláže" zväčša s vstupmi po rebríkoch.

Piraň vstup do mora

My sme si obľúbili kamienkovú pláž so schodíkmi do mora, pred začiatkom promenády smerujúcej do susedného Portorožu. Aj takýto výhľad sme odtiaľ mali na zapadajúce slniečko.

Piraň - západ Slnka

Piraň je ozaj čarovné mesto, miesto. Užili sme si prechádzky, kúpanie, aj výlety po veľmi širokom okolí v Slovisnku i blízkom Taliansku. Verím, že sa tu raz vrátim, aj keď by som určite najprv rada spoznala sever Slovinska, Alpy a jazerá ...

PS: ešte zopár praktických poznatkov.

  • Parkovanie bolo mimo centra, v parkovacom dome, pre ubytovaných, cez domácich za 10 eur na deň. Medzi parkoviskom a centrom chodil každých 10 minút bezplatný autobus.
  • Ceny v jediných potravinách, čo sme našli, mali sme ich našťastie pod nosom, boli úplne porovnateľné s našimi. V reštauráciách sme nejedli, ale bežné ceny boli okolo 10 eur za hlavné jedlo ... Jasné v lepších reštauráciach aj viac ...
  • Celkom zaujímavo mali vyriešené vynášanie smetia aj triedenie odpadu. Večer sme vykladali na ulicu pred vchod smetie vo farebných igelitových sáčkoch podľa druhu odpadu.
  • Inak konečne dovolenka, kde som skoro všetko rozumela, aj keď domáci mne až tak nie. Poniektorí z našej výpravy používali radšej angličtinu.
  • Komáre ma milovali, hlavne počas večerných prechádzok, treba pribaliť repelent.
  • Ceny za vstup na kostolnú vežu,a lebo hradby boli relatívne symbolické 2 eura.
  • Koncom júla a augusta tu majú kultúrne leto, sériu rôznych kultúrných predstavení, my sme stihli akurát husľový koncert, baletné vystúpenie ...
  • Inak na jednej strane večer na vás žmurkajú svetielka z chorvátskeho pobrežia, na druhej strane zas z Talianska, všade je to len kúsok.
  • Tento rok sú kvôli úprave dialnice, dosť výrazné zápchy pri obchvate Budapešti. (Cestou tam, sme sa im relatívne vyhli, cestou späť sme skončili radšej prejazdom Budapešti. ) 

Komentáre

Omg. Zabery neskutocne.

Bez debaty, je tam nádherne.Úsmev

Ale nieee! Čo to vidím? Že si si obľúbila nejakú pláž? :D ...ako fór ;) Nádherné fotky! Toto by som ale nedokázala...ja by som prišla k moru, skočila tam, dala dve pivá a ráno to isté :D Nedokázala by som chodiť po meste, hoci krásnom, keď som v blízkosti mora :)

Ako, plážou by som to až tak nenazvala ..., ale teoreticky ano, menšia betonova plocha, schodiky do mora. Boli sme tam hodinu a pol pred obedom, bo skor sme nestihli kvoli prechadzkam a potom zo dve hodiny po piatej? U mňa bude asi rozdiel v tom, že more milujem, nielen sa pozerať, ale aj kus plávať. Len tým, že hlavnu nedám pod vodu, ma po chvíli plávania bolí krk. Ta dlho tam nevydržím, a vonku zas pri mojich maxi plavkách zamrznem. Chichocem saHambím sa Ale ja rada chodím a fotím, len nesmie byť horúco.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok