Som cez čísla. Všetko počítam, porovnávam. Obávam sa, že čoskoro začnem počítať aj kocky cibule pri krájaní Mohla by som sa vyhovárať, že to mám z ručných prác, kde stále potrebujem mať pod kontrolou očká.
Ale nie, je to proste vo mne hlboko zakorenené. Vďaka tejto záľube zistím z času na čas zaujímavé veci.
Pravidelne si kupujem arašidové maslo a dávam si ho na raňajky s jogurtom. Chodila som do jednej drogérie. 250g pohárik vydržal tak týždeň, občas aj dlhšie. Cena dosť vysoká. Tak som sa obzerala v podobnej kvalite (t.j. nedosládzané) som našla. Balenie 1kg. Podľa mojich prepočtov malo vydržať mesiac. No figu borovú. Tri týždne a ja sa pozerám na dno. Proste je to doma, tak si dám.... Presne tento princíp používa obchod. Vedia, že keď kúpime väťčie balenie, tak minieme viac. A je jedno, či prášku na pranie, majonézy alebo kečupu. Dokonca niektorí zašli ešte ďalej. Naučili nás, že väčšie balenie je lacnejšie. A potom začali čarovať tak, že nakoniec zistíte, že najlacnejšie je úplne iné balenie.
Včera som išla kúpiť paradajky. Veľký reťazec, lebo na poli ešte veru nezrejú. Pozerám, cena 1,99. Vedľa rovnaká.... Nakoniec som zistila, že všetky paradajky stáli 1,99. Akurát rozdiel bol v balení. 200, 250g, 300, 400, 500 g balenie aj tie na voľno, na váženei mali cenu 1,99. Nevadí, že boli viaceré od jedného dodávateľa. Jasne, boli od najdrobnejších po tie velke na voľno.... Je už na každom, ktoré si vyberie. Len treba skontrolovať hmotnosť obsahu.
No a veľmi obľúbená téma. Toaletný papier. Tak už dotiahli naťahovanie cien do dokonalosti. Jeden druh a x balení. Lenže zďaleka nie je rozdiel iba v počte roliek v balíku a veľkosti balenia. Sú rolky so 140, 150 aj s 200 útržkami. Jasne, opticky je ten 200 útržkový najdrahší. Na prvý pohľad vychadze ten 140 útržkový najlepšie. Lebo obchod aj napíše na lístok jednotkovú cenu. V tomto prípade cenu za jeden kotúč. Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští.
Celkom som zvedavá na vaše postrehy. Lebo toto určite nie sú jediné položky, kde sme manipulovaní marketingom.
Áno, kečup je tiež obľúbený produkt na takéto rôzne vymýšľance. Zrejme tiež patrí medzi tie položky, ktoré sa kupujú často
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Asi nejak nezvyknem veľmi veľké balenia riešiť, zväčša siaham po rovnakej značke, pri drogerii sú to ekologické, veci jednej značky, relatívne lacné ..., toaletný papier ak sa dá tiež točím, jednu značku, pokial nepotrebujem akutne kupiť inde ... Potraviny, ani neviem, u nás je to šcifické. Kvôli dcérinej histaminovej kupujem zväčša tie isté značky napr. tvarohu, smotany, šunky ... Ale napríklad Tinke pečiem chleba z celozrnej špaldovej múky, ale tuším som nenašla dve múky čo by sa na seba kus podobali ..., tam som doteraz striedala, podľa toho, kde práve nakupujem,a le musím to obmedziť. Keď si pri tých paradajkách, mala by som prestať kupovať tie v plastových "krabičkach" a prejsť na papierové ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
To veľké balenie. Mali vanilínový cukor po 100gr - zvyčajné máš 20gr. Cena menšia ako 5*20gramového. A ako ja pečiem, keď ho mám? Odrátam hmotnosť práškového alebo kryštálového cukru a plesnem rovno celých 100gr. Však aj tak je zväčša vanilková esencia tam napísaná v recepte. Tak je to jedno.
Ale tak všeobecne - ono s tým nemáš - nepožereš
sa aj dobre chudne. Nekúpiš, nemáš, nevymýšľaš čo zješ.
Lebo v globále aj tak preplatíš pri tých veľkých baleniach. Ja som dokonca videla, že veľké balenie na jednotku stálo viac ako malé. Kečup to bol. Od jedného výrobcu, jeden druh - žiadna akcia. Sranda.
No a toaleťák - u mňa je problém. Rokmi som došla k určitým štandardom a nehodlám z nich spustiť. Proste 3 vrstvy a 4 ústrižky.
Jak Monk. Lebo inak je so mnou problém. 