Žemľovka so slivkami a tvarohom

Popis

Výborná verzia tradičnej žemľovky. Ingrediencie sú na väčšiu dávku, cca 6 porcii, redukujte podľa počtu stravníkov.  Ja som robila časť z bezlepkového pečiva, no ...., niet nad klasiku či už použijete grahamové rožky ako ja, alebo vianočku, svetlý toustový chleba ... Slivky môžete zameniť za tradičné strúhané jablká.

Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept

Zhrnutie

Porcie
Porcie
Čas prípravy
15 minút
Čas varenia / pečenia
45 minút
Celkový čas
1 hod

Ingrediencie

10kusyrožkov
500millilitrovmlieka
4kusyvajicka
100gramovpráškový (trstinový) cukor
2kusyvanilkový cukor
250gramovtvaroh
1kilogramsliviek (strúhané jablká)

Inštrukcie

Rožky (vianočku, koláč, toustový chleba, sedvič ...) nakrájame na menšie kúsky a preložíme do väčšej misy, hrnca. Vajíčka vyšľaháme s cukrom  a jednou vanilkou do peny. Nakrájané pečivo najprv prelejeme mliekom a potom vyšľahanými vajíčkami, premiešame.

Slivky umyjeme, rozpolíme, odkôstkujeme.

Zapekaciu misu vymastíme maslom, vysypeme strúhankou. Na dno zľahka utlačíme polovicu hmoty z pečiva, na ne navrstvíme slivky, môžeme posypať škoricou, ak máte radi, cukrom, ak sú slivky kyslejšie. Na slivky nasypeme tvaroh z miešaný s vanilkou. Navrch rozložíme zvyšné pečivo, trochu utlačíme. Pečieme pri teplote cca 190°C cca 45 minút, alebo podľa skúsenosti s vašou rúrou. Posledných 10 minút pečenia, môžeme prikryť vrch papierom na pečenie aby sa veľmi nevysušil.

Posypeme práškovým cukrom, žemľovka je skvelá teplá aj studená.

 

Postup: 

Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 1
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 2
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 3
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 4
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 5
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 6
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 7
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 8
Žemľovka so slivkami a tvarohom - recept postup 9
Vaše hodnotenie: Žiadne
0
Zatiaľ nehodnotené

Komentáre

Dobré pripomenutie Tlieskam, dávno som nerobila. Toto je tiež jedno z jedál čo každý robí ináč podľa svojho...ja mlieko osladím vanilkou,rozmiešam v ňom žĺtky a namáčam nakrájané pečivo, ktoré ukladám do misy a prekladám ovocím,tvarohom,zvyšným mliekom zalejem a pred dokončením dám sneh z bielkov a cukru.

Niekedy aj ja robim, tak ako ty. Úsmev

No tak som sa včera odhodlala na žemľovku. Reku super recept, slivky aj tvaroh v chladničke. Kúpila som vianočku a začala robiť.

Až večer, keď som sa znova pozrela na tento recept som zistila, že som zjavne urobila len niečo vzdialene podobné. Tvaroh ostal v chladničke, miesto šľahania vajíčok som dala do mlieka Zlatý klas a žĺtka. A sneh navrch, lebo to som mávala na celej žemľovke vždy najradšej.

Takže vďaka za inšpiráciu. Vraj môžem urobiť znova :)

Aka si ty sikovna

Ach jaj nerob mi chute lebo ja nemám z čoho urobiť. No ale ja mám na žemľovke najradšej zapečený sneh a veľa.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok