dávka

Otázka používateľa: 

lady_M

Dobrý deň

mám na Vás možno nezvyčajnú otázku no chcela by som sa informovať :

som rozvedená, som tehotná v decembri mám termín pôrodu.
chcela by som sa informovať tým že som rozvedená od 29.10, a otehotnela som ešte pred svadbou musím do rodného listu uviesť otca dieťaťa?
Môže mať priezvisko po mne?
A tým že budem slobodná mamička na čo všetko mám nárok? a na čo všetko na to potrebujem?

ďakujem

Odpovedá: 

faustka

sklamem vas, ale myslim, ze este stale plati zakon, ktory hovori o tom, ze vase dieta bude povazovane za dieta vasho exmanzela, dalo by sa tomu vyhnut jedine tak, ze by on poziadal o zapretie otcovstva, resp. vy a to vylucne cestou sudu:(

http://www.rodiciaaja.sk/?page=matriky.html
:
Ak je matka dieťaťa rozvedená, do 300 dní od právoplatného rozsudku o rozvode manželstva alebo vyhlásení manželstva za neplatné, bude zapísaný do matriky ako otec dieťaťa bývalý manžel (§ 85 zákona NR SR č. 36/2005 Z.z. o rodine). Až po úspešnom zapretí otcovstva na súde, môže biologický otec dieťaťa určiť otcovstvo na matričnom úrade alebo na súde. Lehota na zapretie otcovstva je pre matku 3 roky od narodenia dieťaťa, pre otca 3 roky odo dňa, kedy sa dozvedel, že sa jeho manželke narodilo dieťa. Po tejto lehote môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva, pričom maloleté dieťa musí byť zastúpené v tomto konaní kolíznym opatrovníkom (§ 86, 88, 96 zák. NR SR č. 36/2005 Z.z. o rodine). Ak je matka dieťaťa v čase narodenia dieťaťa vdova, do 300 dní od úmrtia manžela bude zapísaný ako otec dieťaťa zomretý manžel.

co sa tyka narokov na osameleho rodica, info mate aj tu:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/peniaze-pre-rodicov/na...

dalsia vec je skutocnost, ze treba ratat s tym, ze budete mat vydavky spojene s tym, ze sa bude riesit otcovstvo vasho dietata a bude sa to musiet riesit sudnou cestou, do toho casu sa za otca dietata povazuje exmanzel, ktory je povinny sa on starat a prispievat nan,

myslim si, ze v prvom rade by ste mali riesit otcovstvo, pripadne kontaktovat upsvar a riesit prispevky a davky, no v prvom rade musite mat doriesene otcovstvo dietata.

drzim palce

Poradňa: 

Komentáre

sklamem vas, ale myslim, ze este stale plati zakon, ktory hovori o tom, ze vase dieta bude povazovane za dieta vasho exmanzela, dalo by sa tomu vyhnut jedine tak, ze by on poziadal o zapretie otcovstva, resp. vy a to vylucne cestou sudu:(

http://www.rodiciaaja.sk/?page=matriky.html
:
Ak je matka dieťaťa rozvedená, do 300 dní od právoplatného rozsudku o rozvode manželstva alebo vyhlásení manželstva za neplatné, bude zapísaný do matriky ako otec dieťaťa bývalý manžel (§ 85 zákona NR SR č. 36/2005 Z.z. o rodine). Až po úspešnom zapretí otcovstva na súde, môže biologický otec dieťaťa určiť otcovstvo na matričnom úrade alebo na súde. Lehota na zapretie otcovstva je pre matku 3 roky od narodenia dieťaťa, pre otca 3 roky odo dňa, kedy sa dozvedel, že sa jeho manželke narodilo dieťa. Po tejto lehote môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva, pričom maloleté dieťa musí byť zastúpené v tomto konaní kolíznym opatrovníkom (§ 86, 88, 96 zák. NR SR č. 36/2005 Z.z. o rodine). Ak je matka dieťaťa v čase narodenia dieťaťa vdova, do 300 dní od úmrtia manžela bude zapísaný ako otec dieťaťa zomretý manžel.

co sa tyka narokov na osameleho rodica, info mate aj tu:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/peniaze-pre-rodicov/na...

dalsia vec je skutocnost, ze treba ratat s tym, ze budete mat vydavky spojene s tym, ze sa bude riesit otcovstvo vasho dietata a bude sa to musiet riesit sudnou cestou, do toho casu sa za otca dietata povazuje exmanzel, ktory je povinny sa on starat a prispievat nan,

myslim si, ze v prvom rade by ste mali riesit otcovstvo, pripadne kontaktovat upsvar a riesit prispevky a davky, no v prvom rade musite mat doriesene otcovstvo dietata.

drzim palce

Dobrý večer,

ďakujem za odpoveď

chcela by som sa však ešte informovať,po kial by si chcel môj partner privlastniť moje dieťa, musí si ho privlastniť ešte pred narodením alebo môže po narodení, čo v takom prípade ak obaja s biologických rodičov súhlasia teda, môj ex manžel súhlasí s tým že by si môj priateľ osvojil dieťa dá sa to? a čo na to je potrebné

Ďakujem

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.