Som patologický hráč. Som slobodný, ale žijem u mamy, hoci mám 62 rokov a som na dôchodku. Moje hranie na automatoch ničí nie len mňa ale i moju mamu! Zadĺžil som sa pôžičkami ktoré riadne nesplácam a mama ma živý so svojho dôchodku. Hrozia mi exekúcie. Rozhodol som sa že požiadam o psychiatrickú liečbu, ale neverím si že pri ďalšom dôchodku nezoberiem peniaze a znova celý dôchodok neprehrám! Je nejaká možnosť aby som bol právne zbavený možnosti nakladať so svojím príjmom do doby splatenia mojich dlhov a do doby môjho vyliečenia na môj vlastný návrh?
Dobrý deň,
ako advokát Vám odporúčam podať návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony. Konanie o spôsobilosti na právne úkony sa začína buď na návrh alebo aj bez návrhu. Návrh na pozbavenie alebo obmedzeniespôsobilosti na právne úkony môže podať: zdravotnícke zariadenie, ktoré ošetruje fyzickú osobu, ústav sociálnej starostlivosti, štátny orgán vykonávajúci štátnu správu v oblasti sociálnych vecí a rodiny, alebo iná osoba - najčastejšie manžel/ka, potomok alebo rodič dotknutej fyzickej osoby. Podľa § 10 Občianskeho zákonníka ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopná robiť právne úkony, súd ju pozbavíspôsobilosti na právne úkony.
Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopná robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jej spôsobilosťna právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí. Ďalej, vychádzajúc z právnych viet Ústavného súdu uvediem Vám, že ak všeobecný súd rozhoduje o niečej spôsobilosti, musí k pozbaveniu pristúpiť iba v extrémnych prípadoch, pretože ide o poslednú možnosť (ultima ratio). Súd v konaní musí zvážiť situáciu, či k ochrane dotknutej osoby so zdravotným postihnutím nepostačujú menej reštriktívne opatrenia (napríklad obmedzenie spôsobilosti na právne úkony). Súd by mal vychádzať najmä z výsluchu dotknutého človeka, a vykonať aj ďalšie dôkazy smerujúce k posúdeniu jeho rozmanitých sociálnych a právnych vzťahov, nemali by vychádzať len zo znaleckých posudkov z odboru psychiatrie. V takomto prípade súd Vám ustanoví opatrovníka, ktorý robí úkony podľa vlastného uváženia, ale len pokiaľ ide o bežné úkony, v ostatných veciach (napr. prevod nehnuteľnosti) treba schválenie právneho úkonu súdom. V prípade, že by bol urobený takýto právny úkon bez súhlasu súdu, mohlo by to mať za následok neplatnosť právneho úkonu.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
Je velmi dobre, ze si svoj problem uvedomujete a chcete ho riesit. Vsetkymi desiatimi vam odporucam ist na liecenie. Nikde inde vas o liecbe zavislosti nenaucia tolko ako tam. Ale vyliecit vas nevyliecia, to uz je plne na vas. Naucia vas tam vsak vsetky zasady a principy, ktore treba dodrziavat, aby ste uspesne abstinovali po odchode z liecenia, naucia vas, ako rozoznat craving (nutkanie hrat), ako ho zvladnut, ako nastavit splatkovy kalendar, ako komunikovat s ludmi/bankami/nebankovkami, ktorym dlzite a vela, vela inych veci. Ale po absolvovani liecenia to bude uz len na vas, aby ste vsetky naucene veci praktizovali a den po dni zvladli bez hrania. Drzim vam palce.