Čo patrí do tradičného vianočného šalátu?

Až do tohto zvláštneho času som nikdy nerobila sama klasický vianočný šalát. Teda, na vianoce sme odjedli svoju porciu u svokry aj u mamy, takže vlastný som nikdy nerobila. Až teraz. Začala som to študovať a nestačím sa diviť.

Všeličo príde do takého šalátu.

Len dve veci sú isté - zemiaky a majonéza. Ten zvyšok sa líši od receptu k receptu. Napríklad moja svokra k tomu pridá nakrájané uhorky a cibuľu. Zaleje zvareným nálevom, pridá uhorkovú vodu a majonézu.

Moja mama nedá dopustiť na klasickú zmes - mrkva, hrášok. Samozrejme vlastnoručne zavarenú. Žiadna cibuľa. Uhorky sa zásadne strúhajú. Kedysi sa majonéza  šľahala doma. Dnes už asi kupuje, zabudla som sa spýtať. A občas to vylepšuje šľahačkou.

Viem, že sme skúšali pridať aj jablká. Niekto pridáva zeler. Sú rodiny, kde sa pridávajú varené vajíčka. Alebo saláma. Vraj to už niekto skúšal aj s ananásom. Na počudovanie, kukurica sa moc neobjavuje.

A čo ešte tvar surovín - pretláčané cez mriežku alebo krájané na plátky? 

Ja som nakoniec skombinovala recept mojej svokry a mojej mamy. Uhorky som pokrájala, pridala cibuľu, varenú mrkvu. Vynechala som hrášok, poliala nálevom z uhoriek. Ako nie je zlý, ale keď budem mať možnosť, znova si rada vychutnám šalát aj u mamy aj u svokry.

Aká je tá vaša, zaručene pravá šalátová verzia? Mmch, na Štedrý večer ako prílohu jeme zemiaky pečené v šupke. Šalát až neskôr, prílohu ku všetkému, čo máme.

Diskusie Naničmama.sk: 

Jooooj šalát.

Najlepší šalát istého času v mojom živote robil môj svokor. Už sa s tým nejak "spustil", lebo v snahe vylepšiť ho, do neho pridáva napr. kukuricu - a to už nie je pre mňa ono.

Jeho šalát bol - zemiaky, cibuľka, kyslé uhorky, mrkva (uvarená doma) a hrášok (kupovaný zavarený), varené vajíčka, sterilizovaná kápia. Potom nastúpila svokra a tá do toho dala majonézu, čosi kdesi zamávala rukami s nádobkami soľ, korenie, trochu cvrkla uhorkovej vodičky. A bol to šalát na jednotku s hviezdičkami so správnym počtom rezňov aj na žlčníkový záchvat Veľký úsmev.

Moje staršie decko je zemiakový šalát asi 3 roky - mladšiemu ešte stále nechutí, tak na večeru boli aj hranolky Hambím sa a potom robil v rámci bublín túr de šalát, kedy poznamenal, že mám lepší šalát ako moja mama - tá dáva len zemiaky, uhorky a cibuľku + majonéza, soľ a korenie.

Hmmm - ale musím sa pochváliť.

Toho roku sme zaviedli novú tradíciu. Ja teda zemiaky na šalát varím večer pred Štedrým dňom. Ráno ich mám už studené, rýchlo urobím šalát a šup s ním do chladničky, nech sa to spojí, prepojím nasiakne, usadnú tie chute ako majú.

Toho roku po 1nej hodine po polnoci, 5dcl lahvinke vínka, absolútne excelentne zabalených darčekoch som zaviedla tradíciu novú. Keďže môj starší drtil ešte nejakú PC hru, rozhodla som sa, že urobíme polnočný zemiakový šalát spolu. Tak čistil vajíčka a dával pozor na mamu, aby viac už nepila a nepresolila šalát. Váľam sa od smiechu po podlahe Bol excelentný. Akurát mne celý Štedrý deň bolo tak nejak "divne", tak som si ho moc neužila a na druhý deň už ho nebolo. Takže svoj účel splniť Mrkám.

Tak to je pekné, taky polnočný šalát ÁnoÁno

U nás k zemiakom dávam len sterilizované uhorky nakrájane na márne kúsky, sterilizovaný hrášok a vajíčko natvrdo: K tatarke pridávam skoro rovnaký diel smotanového jogurtu. Ešte mamka občas robila tak, že krátko dala zovriet nakrájanú cibuľu s trochou vody a po vychladnutí pridala do šalatu.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok