Sex na každom kroku. Možno aj vaše deti sa trápia tým, čím nemusia

Slovo „sex“ dnes už neznamená také tabu ako pred niekoľkými rokmi. Skôr naopak. Titulky novín a časopisov v sebe často nesú informácie o sexuálnych praktikách, sexuálnom živote celebrít alebo o top desiatke najsexi žien a mužov planéty.

Téma sexu a sexuality v sebe veľakrát nesie viaceré morálne, náboženské a iné dilemy. Možno preto sa o ľudskej sexualite hovorí iba veľmi vyhranene a v názoroch na „zdravú“ sexualitu sa stretávame s tvrdeniami, ktoré často zastávajú dve protipólne strany. To, na ktorej strane sa ocitneme záleží od prostredia, v akom sme vyrastali, od našej osobnosti, skúseností.

Jedno sa však nemení a to fakt, že sex a sexualita hýbu nielen vonkajším svetom ale aj vnútorným životom človeka.

Sexualita nie je len orientácia

„Dnes sa o sexualite hovorí len v zmysle pohlavnej orientácie. Zvlášť počas dospievania sa mladí ľudia boria s otázkami a neistotou ohľadom vlastnej sexuality orientácie. V skutočnosti je však sexualita našou prirodzenou súčasťou prakticky už od narodenia. Určuje nielen naše pohlavie, ale aj to, ako sa danej role chlapca či dievčaťa zhostíme“, vysvetľuje psychiater Michal Patarák. V reálnom živote na obraz našej pohlavnej identity vplýva vo veľkej miere aj okolie, médiá a spoločnosť.

Hon na sex

V ľuďoch sa postupne zakotvilo presvedčenie, že v živote je treba niekoho mať. Zo začiatku je to možno priateľ na trávenie času, neskôr partner na uhasenie sexuálnej túžby. Psychológovia z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk sa zhodujú na tom, že takto prezentovaný životný štýl v mladých ľuďoch vyvoláva úzkosť a prehnanú snahu niekoho si nájsť. V prípade, že sa to nepodarí, mladí ľudia bojujú s pocitmi samoty, vlastného zlyhania a niekedy až nezmyselnosti života.

„Ešte donedávna sme boli skvelá partia. Teraz však už si každý našiel niekoho s kým trávi čas radšej ako so mnou. A ja, zostal som sám. Neustále mi hlavou behali ich otázky a výčitky, nevieš si nikoho nájsť, máš 20 a si sám, si nemoderný...“ zdôveril sa so svojimi pocitmi a vnímaným tlakom okolia na blogu internetovej poradne jeden mladík.

Stále iba sex

Ľudská túžba po vzťahu a jeho sexuálnom naplnení sama o sebe nie je zlá. Je celkom prirodzenou súčasťou života a dospievania. V mnohých prípadoch však vie v ľuďoch vyvolať aj poriadny zmätok.

„Mladí ľudia často niečo iné prežívajú vo svojom vnútri, a iné prezentujú navonok. Možno chcú byť prví, čo budú mať za sebou sexuálnu skúsenosť, alebo nechcú, aby niekto vedel o ich homosexuálnej orientácii. Hanbia sa priznať so svojou negatívnou skúsenosťou alebo nechcú prezradiť, že sex ešte nemali. Z tohto dôvodu sme téme sexu a sexuality venovali ďalší diel nášho miniseriálu v rámci kampane Neboj sa byť normálnym. Chceme poukázať aj na túto problematiku a ukázať tak ľuďom, že sex nie je len o sexuálnych aktivitách a že vo vzťahu plnom lásky nechýba porozumenie a ďalšie hodnoty“, objasňuje zámer kampane Marek Madro, zakladateľ a riaditeľ internetovej poradne pre mladých IPčko.sk.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok