reklama

Zamrazovanie materského mlieka

Moni , 21. 10. 2007 - 15:31

reklama

Drahé mamulky,
ešte v r. 2005, keď sa nám narodila dcérka som natrafila v časopise "Mama a ja" na perfektný príspevok Slávky, a tak by som sa s ním rada podelila. Odstriekavanie mliečka a následné chladenie a zamrazovanie mi veľmi pomohlo, keď som musela ísť na konci šestonedelia znovu na niekoľko dní do nemocnice. Malú som pravdaže nechcela dať na umelú stravu. Predsavzala som si, že ju budem kojiť min. do roka (manžel je alergik). A tak, kým som ja ležala v nemocnici, moje babatko papalo materské mliečko lyžičkou - skoro celý týždeň.
Dúfam, že vám Slávkine rady pomôžu aspoň tak ako mne.

P.S.: Ja som si na poháre lepila kúsky zdravotníckej lepiacej pásky s dátumami. Ak bolo mliečko staršie ako odporúča Slávka, automaticky som ho vylievala.

Monika

A tu je už spomínaný príspevok (len prepísaný, lebo na nete už nie je):
"Pri každom dojčení som si ju prikladala pod druhý prsník a tak, kým Simonka papala z jedného prsníka, z druhého utešene mliečko tieklo do odsávačky. Dôležité je začať ráno, nakoľko prsia majú v sebe najviac mlieka po noci. Po skončení dojčenia, v našom prípade z obidvoch prsníkov, čo prvé tri mesiace trvalo hodinu, som si prsia ešte riadne odstriekala a odsávačku s mliekom dala do chladničky, nie do dverí, najlepšie je dozadu. Po troch hodinách, keď bola malá znova hladná, som mlieko z odsávačky preliala do fľašky, a dojčila som znovu. To už mi do odsávačky nenatieklo také veľké množstvo, ale to nevadilo. Znova som si prsia riadne odstriekala a odsávačku s mliekom, ktorého tam bolo 30ml, som vložila do chladničky. Pri nasledujúcom dojčení som mlieko z odsávačky preliala do fľašky, kde už bolo mliečko z rána, a takto som pokračovala celý deň. Dôležité je aj to, že nemožno čerstvo odstriekané mlieko miešať so studeným, preto som vždy prelievala, až keď bolo vychladené. A čo som robila s toľkým mliekom? Mrazila som ho.
Čas potrebný na zmrazenie mlieka je dvanásť hodín, čo mne perfektne vyhovovalo, čiže keď sa začína zbierať mlieko o deviatej ráno, o deviatej večer ho treba zamraziť. Za deň som zmrazila okolo 150 ml. Na mrazenie som používala klasické zaváracie poháre, kotré som predým vyvarila vo vriacej vode po dobu 5 minút. A čo je na takom uskladňovaní najfantastickejšie? Mlieko vám vydrží mesiac v mrazničke, niektoré literatúry uvádzajú až dva. Vy si môžete sem-tam vyraziť niekam von s manželom, priateľmi a nemusíte používať žiadne umelé náhrady. Mlieko sa rozmrazuje viacerými spôsobmi, buď sa nechá voľne rozmrznúť v chladničke, čo trvá noc, alebo po chvíli od vybratia z mrazničky sa dá do nádoby s horúcou vodou. Netreba sa báť, pohár nepraskne, a takto je mlieko rozmrazené asi za polhodinku. Takto rozmrazené mlieko však treba spotrebovať do 24 hodín."


reklama

siza, Po, 22. 10. 2007 - 09:37

Len dodam, ze takto odlozene mlieko mozno potom pouzivat aj na prikrmovanie kasickami po tom 6 mesiaci.

Pekny den:-}

apolienka, Po, 22. 10. 2007 - 13:10

Vsetko je to v poriadku, ale pred 4 rokmi mi tvrdili, ze mlieko v mrazaku vydrzi aj 3 mesiace. teraz som si precitala, ze dokonca 6 mesiacov. Tak fakt neviem, radsej som to mlieko spred mesiaca rozmrazila a idem robit nove zasoby. :-)
Ja by som potrebovala skor nejakeho poradcu od dojcenia, lebo maju kojim na striedacku iba z jedneho prsnika. Staci jej to. Pri prvej som kojila z oboch a este si ich aj odsala a ziskala dost odpor proti odsavaniu. Teraz si odsavam jeden, z ktoreho mala nepije v noci, pretoze mava dlhsie intervaly v noci. Zo zaciatku som sa aj na to budila, ako som mala prsia plne, ale poslednu dobu mi vobec neprekaza, ked mam mlieko v prsniku aj 6-7 hodin. Len sa bojim, ci je to v poriadku, ci sa mi netvori menej mlieka, ked si nie vzdy odsajem. a takisto, ci je nutne si po kojeni mlieko odsat, aby sa totalne vyprazdnil prsnik a nezostavalo v nom "stare" mlieko.

Kamila, Po, 22. 10. 2007 - 16:25

Apolienka s odsávaním by som si žiadne starosti nerobila, príroda a malá slečna si to zariadi sama. Kludne ráno nakoj z prsníka, ktorí sa 6-7 nalieval a určite ich nemusíš vyprázdňovať po každom kojení. Ak je slečna spokojná, nepapá každú hodinu a pol, každým papaním sa strará o tvorbu dostatočného množstva mlieka. Tiež som za kojenie z jedného prsníka, a ďalšie kojenie z druhého. Len si pomätať, ktorý bol ten posledný. :-D :-D :-D

renka, Po, 22. 10. 2007 - 19:13

súhlasím s Kamkou...koľko Tamarka vypije, toľko sa vytvorí...ja som kojila na striedačkua zbytok neodsávala...kojím dodnes-malý má 15 mesiacov, ale už len v noci, cez deň už papá v podstate všetko s nami...

Moni, Ut, 23. 10. 2007 - 14:52

Úplne súhlasím s dievčatami. Nemusíš odsávať mlieko, ktoré ti zostalo v prsníku, keď sa malá napapala. Pokiaľ ti prsia veľmi netvrdnú, nie je dôvod. Malá si tak reguluje koľko mlieka potrebuje - toľko sa vytvorí. Je to tak super zariadené prírodou.
Ja som mala veľmi veľké prsia, veľa mliečka a keby som si ho neodsala hrozil by mi zapal. Hlavne keď si malá schrupla na 12 hodin :-)

-, Po, 22. 10. 2007 - 14:30

hm, tak ja som sa čosi naodsávala... A pri pobyte v nemocnici, tak myslím, že už som odborník:-) Ále nie!
Chcem len povedať, že zamrazené mlieko nie je také chutné ako čerstvé, práveže je dosť...fuj! A ja som mrazila zhruba takto: doma: Každé ráno /rovnaká hodina/ som si vytiahla sterilizovanú fľašu a odsaté mlieko som priliala a ihneď vložila do mrazničky. Nemôže byť vonku dlhšie, ako 3 hodiny. V nemocnici: tam sme odsaté mlieko /bolo nás viac/ zlievali do fľašky do chladničky a po 24 hodinách sa fľaša pichla do mrazáku. Len nevýhodou je, že ak zjete niečo "zakázané" a bábo to dostane v zmrazenom mlieku, neviete, čo mu uškodilo...

Jarmila, Po, 22. 10. 2007 - 18:40

mam sice uz dve deti, obe som dojcila tak do roka...a myslela som si doteraz ze som ja robila nieco nie dobre so zmrazovanim...bo..postupovala som v podstate tak ako tu dievcata pisu..dodrziavala vsetky rady a poucenia...pisala na flasticky v mrazaku datumy... no proste som robila vsetko vzorne... no drobci velmi nadseni zo zmrazeneho mlieka neboli. Starsi nemal problem ci prsnik, alebo cumlik...tak zrada nebola, slecna ta cumlik ani vidiet, ale z lyzicky mlieko tiez nechcela... A jasne, sem tam som to mlieko rozmrazene mlieko privonala...dokonca aj ochutnala ...a brrrrrrrr...mne sa to zdalo strasne...take nejaka divna chut aj pach, ci vona... cerstvo odstriekane urcite take nebolo...Potom som vsetko zmrazene povyhadzovala..lebo som si myslela, ze som nieco zbabrala... dosledne, prisne sterilizovanie..dokonca som si davala aj velky pozor, aby som nejedla nic co by mohlo vadit... a v podstate nanovo...
A prave prvy krat od Akiry pocujem, ci vlastne citam....ze je rozdiel medzi cerstvym a zmrazenym....Nikto uceny z neba nespadol, vobec som to netusila, nevedela..a prekvapilo ma to...ma este niekto iny s tym podobne skusenosti?
Ja som z tohto dovodu prestala mlieko zmrazovat, lebo cerstve 'hltali' ovela lepsie...a taaaaaaaaaaaaak rada by som si aspon raz za cas na vecer, ci poldna 'vypla'....

Moni, Ut, 23. 10. 2007 - 15:04

Problem s chuťou mlieka je asi v tom ako rýchlo mrzne zloženie mlieka. Ak ti niekedy zamrzlo kravské mlieko určite si tiež cítila rozdiel v chuti. Ja som na to prišla, keď nám na intráku zamrzlo mlieko na okne a potom som ho rozmrazovala. Nikdy to nebola tá chuť ako keď otvoríš čerstvú krabičku. To materské som tiež chutnala, ale keďže obsahuje veľa soli vôbec mi nechutilo. Ani čerstvé ani rozmrazené ;-) Osobne som malej dala rozmrazované len v nutných prípadoch. A zamrazovala som ho aj z dôvodu že som mala mlieka veľa, ale v nemocnici sa im málilo a povedali, že toľko kilometrov nebudú každý deň merať ak nenazbieram aspoň 1l mliečka. Takže namiesto aby som odsaté vyliala, zamrazovala som ho. Z úmyslom, že keď nemôžem pomôcť inému dieťaťu, bude mať rezervu moje.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama