Tanka, ja deti sice nemam, ale vybavujem si ako sme museli doma fungovat traja surodenci a aj to, ze ja ako najmladsia som to mala najjednoduchsie, starsi mi uz vyslapali cesticku a aj rodicia boli skusenejsi.. ale myslim si, ze od nich neocakavas zas tak moc..a myslim si, ze ked treba zdvihnut hlas, ci ukazat trosku autoritu, tak sa predsa nic nedeje, snaz sa netrapit kvoli tomu.. paci sa mi, ze ich chces a ucis vazit si veci, ze nie su zadarmo, lebo ja som z 3 deti a vidim veci inac ako moj priatel, ktory je jedinacik a nikto mu nikdy nic neodoprel.. a ver mi, ze velakrat to na vztahu vidiet, ze sme boli vychovavani kazdy inac.. Ja by som mozno vyskusala na deti s myslienkou, ze tak ako mamina a tatino chodia do prace a zarabaju korunky na vsetky hracky, jedlo a byvanie, musia si teda plnit povinnosti, lebo by korunky neboli a nic by sa nedalo kupit, tak si musia plnit deti povinnosti, teda skola (to je ako praca), jedlo (to je ako moznost si nieco dobre kupit za splnenie povinnosti) a byvanie (maminka perie a zehli a vari, tak oni si splnia odlozenie veci) Skus na nich ist tymto porovnanim a opytat sa ich, ze keby maminka, teda ty, prestala varit, prat a zehlit a nesla by do prace a tym padom by neboli korunky (zacala by sa chovat teda nezodpovedne k svojim povinnostiam ako deti), ci by mali z toho radost, ze nemaju navarene, ze nemaju upratane, ze nemaju ciste veci a ze sa nebude chodit na maskarny ples, ci do kina na rozpravku, ci... skus... deti su rozumne, len sa im obcas nechce (ved ani nam sa nechcelo, priznajme si) a ak nepomoze, vezmi si v praci tyzden dovolenku, prestan prat a zehlit, nevar.. proste vyhlas strajk.. mozno sa trosku "zlaknu" a bude to mat dlhodobejsi ucinok
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Rada by som poznala váš názor. Viete, že mám 3 dietky /8r.a 6r./. Tým, že som s nimi bola sama, snažila som sa, aby im nič nechýbalo. Nemohli sme nikdy finančne skákať, ale deti vždy mali to, čo potrebovali. Radšej som si ja „odtrhla od úst“. Vždy som im vysvetlovala, čo môžeme kúpiť a čo už nie. Chcela som aby si od malička vážili keď niečo dostanú, keď im niečo kúpim, keď niekto pre nich niečo urobí. Lenže oni to všetko berú aj tak ako samozrejmosť a nesnažia sa prispieť aj svojou troškou . Možno mám na nich priveľké nároky, fakt neviem. Je to moc keď žiadam, aby si upratali oblečenie, keď sa vyzlečú, spratali hračky, posteľ, pomohli s riadom /pár tanierov a šálok po napr po raňajkách/?. Už mali xy krát vysvetlené, že ke´d nám budú pomáhať tým, že si vykonajú tieto svoje drobné povinnosti, že nám to veľmi pomôže. A ten čas, ktorý ušetríme neustálim napomínaním, môžeme využiť spolu na hry, Všetko im ale musíme 20 ráz pripomínať a aj tak to nespravia. Až keď na nich poriadne nakričím prípadne vytiahnem varechu, tak sa s odutými gambami a s výrazom týraného dieťaťa poberú to spraviť. Len keď im o niečo ide, tak sa snažia. Lenže keď získajú, čo chceli, tak je všetko po starom. Najnovšie napríklad sme čírou náhodou pri hľadaní jedného dokladu našli skoro celý banán v koši. Len preto, že na ňom bolo kúsok hnedého, tak ho krpec vyhodil. Mne bolo do plaču, po tých všetkých rozhovoroch, že to vôbec urobil – že vyhodil krásny zdravý banán – že vyhodil jedlo. Práve sme mali ísť do salónu vybrať masky na maškarný ples. Ja som proste v tej chvíli nebola schopná urobiť nič iné, ako im zatrhnúť masky. Áno potrestala som tým všetkých troch, aj keď sa previnil len jeden. Aby sa poučili, aby sa uvedomili, že jedlo, ako aj všetko hmotné okolo nich, aj všetka práca okolo nich má svoju hodnotu, že nič nie zadarmo, že na to niekto vynaložil či peniaze či úsilie, tak si to máme vážiť a byť vďačný za to čo máme. Chcem im veriť, chcem, aby si niesli trochu zodpovednosti aj na svojich bedrách. Ale ako na to?
Ja to takto nechcem riešiť, stále s krikom a vyhrážkami, zákazmi, varechou. Myslíte, že to preháňam, že chcem po nich veľa? Poraďťe, ako takéto situácie riešiť. Budem vďačná za každý názor.