Vytváranie nelegálnych skládok odpadov v krajine predstavuje závažný environmentálny a spoločenský problém. Environmentálny rozmer tohto problému má podobu znečisťovania vody, pôdy a poškodzovania vizuálneho vzhľadu krajiny. Spoločenský rozmer predstavuje akceptácia takéhoto správania sa zo strany značnej časti verejnosti.
Krok prvý
Ak ste vlastníkom, správcom alebo nájomcom akejkoľvek nehnuteľnosti, oznámte akékoľvek uloženie odpadov na vašej nehnuteľnosti obvodnému úradu životného prostredia a obci (§ 18. ods. 6 zákona o odpadoch). Toto oznámenie realizujte písomne.
Týmto oznámením si splníte zákonom danú povinnosť a zabránite efektu „malá kopa pýta viac“. Vo všeobecnosti totiž platí, že občania a organizácie nelegálne ukladajú odpady predovšetkým na „tradičné miesta“ a na miesta, kde majú pocit, že tieto pozemky nikomu nepatria, nie sú v starostlivosti a pozornosti ich majiteľov.
Krok druhý
Ak ste akoukoľvek osobou pohybujúcou sa v krajine, napr. turista, cyklista..., zbavte sa svojej ľahostajnosti k priestoru ktorým sa pohybujete, aj keď k nemu nemáte majetkový vzťah. Odfotografovanie nelegálnej skládky odpadov a napísanie si niekoľkých poznámok o lokalite vám zaberie niekoľko minút času, ale spoločenský efekt vášho záujmu o krajinu je veľmi významný.
Príslušnej obci a obvodnému úradu životného prostredia následne písomne oznámte – pošlite podnet na porušenie ustanovení zákona o odpadoch - každú nelegálnu skládku odpadov, ktorú ste zaznamenali. Podnet zašlite doporučeným listom alebo podajte cez podateľňu (kópiu si nechajte potvrdiť).
V podnete predovšetkým uveďte: Dátum, kedy ste nelegálnu skládku objavili. Miesto, kde sa skládka nachádza (je dobré priložiť kópiu mapy s vyznačením miesta alebo náčrtok lokality). Ak máte možnosť, tak nelegálnu skládku aj odfotografujte. Jej veľkosť (napr. 2 x 3 metre, alebo 3 m3) a druh odpadu (komunálny odpad, nebezpečný odpad, napr. batérie z automobilov, obrazovky z počítačov, obaly z pesticídov, lieky a pod.).
Konanie obvodného úradu životného prostredia je determinované § 18 ods. 7) až 10) zákona o odpadoch a musí viesť k likvidácii nelegálnej skládky pôvodcom odpadu, vlastníkom nehnuteľnosti (za istých okolností definovaných zákonom), obcou (ak ide o komunálne odpady) alebo obvodným úradom životného prostredia.
Krok tretí
Ak ste obyvateľom akéhokoľvek mesta či obce, všímajte si, akým spôsobom obec alebo mesto zabezpečuje činností na úseku odpadového hospodárstva. Nelegálne skládky odpadov sú často výsledkom nedostatočnej logistiky odpadového hospodárstva (počet nádob a ich rozmiestnenie v priestore mesta či obce, zlá organizácia separovaného zberu napr. nízka frekvencia zvozu vyseparovaných zložiek zo zberných bodov, nedostatočná, prípadne žiadna či príliš formálna osveta obyvateľov a pod.).
Všímajte si predovšetkým, ako sa vaše mesto (obec) postavili k nasledovnému: Každá obec (mesto) je povinná zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov (§ 39 ods. 3) písm. b) zákona o odpadoch). Za týmto účelom môžu mestá a obce zriaďovať aj stále zberné dvory.
Podľa zákona o odpadoch je od 1.1.2006 zakázané zneškodňovanie, t. j. spaľovanie alebo skládkovanie, biologického odpadu, ktorý je súčasťou komunálneho odpadu (§ 18 ods.3) písm m) zákona o odpadoch). Obce a mestá sú povinné zriaďovať kompostoviská. Obyvatelia vlastniaci pozemok so záhradkou alebo v záhradkárskej osade, môžu tento druh odpadu kompostovať.
Od 1.1.2010 sú obce povinné zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov (§ 39 ods. 14) zákona o odpadoch). Pripravuje sa vaša obec (mesto) na túto skutočnosť, napr. postupným zaobstrávaním a rozmiestňovaním kontajnerov na jednotlivé zložky separovaného zberu, informačnou kampaňou?
Akým spôsobom a nakoľko konkrétne je zadefinované nakladanie s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi, separovaný zber odpadov ... vo všeobecne - záväznom nariadení obce (VZN)? Je realita v obci (meste) v súlade s VZN? Je VZN v súlade so zákonom o odpadoch?
Pokúša sa vaša obec (mesto) získavať finančné prostriedky z Recyklačného fondu?
Aké osvetové, propagačné, informačné a represívne opatrenia vykonáva obec (mesto) pre predchádzanie vytvárania nelegálnych skládok odpadov, zvyšovanie miery separácie jednotlivých zložiek odpadov z TKO a pod.
Ak ste nespokojný s konaním na úseku odpadového hospodárstva, tak napíšte svoje stanovisko vedeniu obce či mesta a žiadajte nápravu.
Ako občan však máte aj povinností vymedzené § 39 zákona o odpadoch – musíte sa zapojiť do systému zberu komunálnych odpadov, podľa zavedeného systému užívať zberné nádoby a pod.
Krok štvrtý
Ak ste primátorom, starostom, poslancom obecného či mestského zastupiteľstva..., skúste si osvojiť „Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné“ od Edmunda Burkeho.
Brigáda
Zázraky sa dejú v iných ríšach, nie v tej pozemskej. Tu sa o zázrak treba pričiniť. Nikto preto od vás nečaká zázraky, ale vašu pasivitu a nezáujem o tému ocenia iba falošní voliči, ktorým stačia raz za štyri roky párky a pivo. Tých ostatných iba znechutíte a vráti sa to nielen vám, ale aj mestu či obci v podobe vzrastajúceho nezáujmu ľudí o vecí verejné. Prejav tohto nezáujmu má podobu rozbitých lavičiek, zdevastovaných detských ihrísk, zlomených stromov..., má podobu sťahovania sa do iných miest a obcí. Najcennejším vašim „zdrojom“ nie sú pritom peniaze, ale ľudia!
Krátkodobým populizmom voči nespratným občanom sa taktiež nedajú dosiahnuť dlhodobé náročné ciele. Každá zmena správania sa ľudí vyžaduje vytrvalú, systematickú, nie vždy príjemnú prácu, odvahu, istú dávku vizionárstva a spojenie sa s ľuďmi, ktorým na riešení problému záleží.
Dôležitým pravidlom je: „Nerobte všetko sám!“, aj keď spravujete obecný či mestský rozpočet. Sú ľudia a organizácie s oveľa vyššou vnútornou motiváciou a nasadením, know – how, než akým disponujete vy. Spojenectvo a podporu hľadajte na školách, v mimovládnych organizáciách, u aktívnych jednotlivcov. Im venujte váš čas, záujem a finančné prostriedky. Dohodnite si pravidlá „hry“. Zmena sa dostaví.
Spojenectvo hľadajte aj v širšom regionálnom kontexte. Je ekonomický nemysliteľné, aby si každá obec zabezpečovala logistiku odpadového hospodárstva sama. Budúcnosť patrí spájaniu sa obcí do špecializovaných združení pre zber a separáciu odpadov, s medziskladmi vyseparovaných zložiek, spoločnými informačnými a propagačnými stratégiami, motivačnými programami pre obyvateľov, atď.
Separovaný zber
Nepodceňujte propagáciu! Naozaj nestačí rozmiestniť kontajnery na separovaný zber a myslieť si, že „ľudia na to prídu.“ Žiaľ, väčšina ľudí sa nezaoberá tým „ako veci fungujú.“ Práve táto strategická chyba môže spôsobiť, že aj v meste s dokonalými podmienkami pre separovanie odpadov sú výsledky separácie žalostné.
Za propagáciu taktiež nepokladajte malý článoček či oznam v mestskom či obecnom spravodaji „utopený“ uprostred množstva iných správ, článkov, výsledkov miestnej futbalovej ligy.
Efektívna propagácia akéhokoľvek zámeru má mať jasnú komunikačnú stratégiu, má byť oddelená od iných správ, vecná, názorná (texty s obrázkami), dlhodobá a pokiaľ si to okolnosti vyžadujú využívajúca rôzne komunikačné stratégie na rôzne cieľové skupiny.
Pre propagáciu vášho zámeru môžete využiť informačné letáky, obecný či školský rozhlas, obecné noviny či školský časopis, aktivity typu „od dverí k dverám“, informačné stánky, reklamné spoty (dnes ich pre miestne potreby zhotoví každý slušný videoamater s fantáziou) vysielané v mestskej televízii a pod.
Že to všetko niečo stojí? Áno. Aké sú však ekonomické a environmentálne externality nefunkčného separovaného zberu? Koľko finančných prostriedkov vynakladáte ročne na likvidáciu nelegálnych skládok odpadov či odstraňovanie znečistenia verejných priestranstiev?
Ďalšia moja rada znie: „Neznechucujte ľudí!“ Ak ste už zaviedli separovaný zber, ak sa vám informačnou kampaňou podarilo poblázniť ľudí, nie je nič horšie pre stratu dôvery, než plné, nepravidelne vyvážané kontajnery s vyseparovanými zložkami, neustále zmeny v rozmiestnení kontajnerov a pod. Uvedomte si prosím, že ak sa už ľudia rozhodli separovať, je to prejav ich dobrej vôle. Nemajú však chuť a čas kontajnery hľadať, prípadne sa zaoberať ich preplnenosťou.
Podľa môjho názoru, každé stanovište napr. priestor pred bytovkou „X“, by malo obsahovať kompletnú škálu kontajnerov na separovaný zber. Neočakávajte od ľudí, že plastové obaly vložia do kontajnera pred bytovkou „X“ a papier pôjdu vložiť do kontajnera, ktorý stojí o 200 metrov ďalej pri bytovke „Y“. V tak ideálnom svete nežijeme.
Plné kontajnery prezrádzajú ľuďom, že váš prístup k separovanému zberu v meste (obci) je formálny, zrejme iba vynútený platným zákonom. Ľudia cítia „kde a komu chýba srdiečko“.
Predchádzajte a vysvetľujte fámy. Poznáte ich: „Je to zbytočne separovať, aj tak to všetko zosypú dokopy a vyhodia na skládku“, „Všetko sa aj tak spaľuje“ a podobne.
Dlhodobo éterom šírené fámy zničili povesť nejedného človeka a pochovali nejednu skvelú myšlienku. Nenechajte klebetami pochovať tu vašu. Na každú pochybnosť ľudí trpezlivo, zrozumiteľne a vecne reagujte.
A nakoniec, zbavte predstavy, že zmena sa dostaví akosi automaticky a netreba do nej investovať žiadne materiálne, finančné či ľudské prostriedky, že problém sa rieši jeho odsúvaním na „lepšie časy“, prehliadaním a pod.
Krok piaty
Ak ste podnikateľ, tak minimálne sa od vás očakáva, že nie ste „zdrojom“ vytvárania nelegálnych skládok odpadov. Nie z dôvodu trestnoprávnej roviny takéhoto konania, ale z dôvodu vzrastajúceho významu uplatňovania „spoločenskej zodpovednosti firiem“ v sociálnej a environmentálnej oblasti.
Rozšírenou verziou takéhoto prístupu je videnie problému ako príležitosti, t. j. uplatňovanie k prírode šetrných postupov vo výrobnom procese, administratívnom procese či napr. v procese poskytovania služby, samozrejmá separácia odpadov zamestnancami, environmentálne obstarávanie výrobkov a služieb, finančná, materiálna a logistická podpora environmentálnych aktivít vlastných zamestnancov či zástupcov miestnej komunity (jednotlivcov, občianskych združení).
Všetky tieto činností môžu mať z dlhodobého hľadiska strategický význam pri obchodných rokovaniach so zahraničnými partneri, zapájaní sa do medzinárodných sietí biznisu, ktoré zdieľajú isté spoločné hodnoty, vízie a pod.
Krok šiesty
Ak ste novinár, váš príspevok k riešeniu tohto problému je jasný: „Píšte, fotografujte, filmujte, hovorte ...“ Problém väčšinou nezaniká tým, že o ňom prestanú novinári referovať. Skoro vždy pokračuje, prehlbuje sa, nabaľuje na seba nové súvislosti a dopady ... , aj keď nie je práve mediálnym hitom.
Novinári z novín, časopisov, televízii a rozhlasu majú obrovskú moc. Ich názor, intenzita a frekvencia jeho uplatnenia, nielen často pomáha problém riešiť, ale dokáže ovplyvňovať aj verejnú mienku. Novinári z novín, časopisov, televízii a rozhlasu majú moc urobiť z akejkoľvek témy ústrednú tému a majú moc akúkoľvek tému mediálne pochovať.
Všetci novinári sú však zároveň občanmi tejto krajiny, súčasťou tejto spoločnosti, preto by sa dalo očakávať, že téma vytváranie nelegálnych skládok odpadov v krajine bude ich dlhodobou ústrednou témou.
Zdroj: http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1450-sest-krokov-k-cistejsej-krajin…
V tomto článku som sa dozvedela pre mňa novinku - čierne skládky sa dajú nahlásiť!
No, začnem asi chodiť na prechádzky častejšie s foťákom...
Ospravedlňujem sa, nie som teraz naladená na toto čítanie, ale určite prečítam, ale? - musím to napísať, akonáhle vidím nadpis tak čítam - šesť rokov, viem čo je tam napísané a znovu to prečítam tak isto. Dúfam že ja sa k tomu dostanem skôr a čierne skladky sú pre mňa nočnou morou a idem si hlavu vykrútiť nad tým, prečo to niekto robí?
A možno to bude naozaj len šesť rokov k čistejšej prírode - jaaaaaa som optimista telom aj dušou
.
Inak, dnes som už stihla doniesť domov ďalšiu plnú igelitku plastových fliaš, ktoré som pozbierala v rámci prechádzky popri rieke
.
Pre Geo http://www.wimp.com/recyclingbottle/
za každú fľašu.
ok,nahlásim,ale dá sa to aj anonymne??
Nevidím v tom problém - môžeš napísať list na PC, vytlačiť, nepodpísať, priložiť (trebárs tiež len vytlačené) fotky, mapku, bez spiatočnej adresy poslať...
Ale prečo anonymne, Teki?
Myslíš, že by si od niekoho dostala po nose?
Hovorím o skládke,o ktorej všetci vedia,ale nikoho netrápi.Okrem mňa,chápeš?a nemá meter krát meter,ale viac.
Ujo Google mi teraz pošuškal, že existuje aj Slovenská inšpekcia životného prostredia - sťažnosť sa dá poslať aj tam: http://www.sizp.sk/
Kamarát spod Tater /OZ Tatry/ :D sa zaoberá aj skládkami, a má k tomu zaujímavú blogy http://pado.blog.sme.sk/c/273741/Na-skladky-nie-sme-kratki.html Môžete takéto veci nahlasovať aj im a oni to posunú ...