Vynikajúce kysnuté cesto

Pridal/a dasa_

Skúšala som rôzne kysnuté cesta. Najskôr som robila len tak od oka. Ale časom som došla k názoru, že to nie je to pravé. A tak som prešla mnoho receptov. Konečne však som našla ten pravý. Urobila som z neho buchty, uzlíky, chystám sa na záviny. Cesto je nádherne nadýchané, veľmi jemné s príjemne sladkastou chuťou.

Vynikajúce kysnuté cesto - recept
Porcie
Porcie
Čas prípravy
Čas varenia / pečenia
Celkový čas

Ingrediencie

500gramovhladká múka
5gramovsoľ
60gramovcukor
250gramovmlieko
40gramovdroždie
130gramovolej
3kusyžĺtok

Inštrukcie

Vo vlažnom mlieku rozpustíme cukor a pridáme droždie. Necháme chvíľu vzísť.

Do misky preosejeme múku so soľou. Do stredu vylejeme droždie s mliekom, pridáme olej, žĺtka  a v mixeri alebo aj rukou vypracujeme cesto. Ja som miešala ručným mixérom asi 5 minút.

Cesto prikryjeme a necháme asi hodinu kysnúť. Malo by zdvojnásobiť svoj objem.

Vyklopíme na dosku a pomocou valčeka vyvaľkáme na hrúbku asi 8mm. Prípadne cesto iba roztiahneme po doske rukami do pravidelného tvaru.

Z 2/3 cesta som robila buchty, zo zvyšku som urobila škoricové uzly.

Do buchiet som dávala hustý lekvár a hrudkovitý tvaroh zmiešaný s cukrom, bielkom a hrozienkami. Dobre som naolejovala menší plech. Vytvarovala som buchty, boky som namáčala v oleji (aby sa nelepili k sebe). Vrch som tiež potrela olejom, uložila na plech a nechala znova podkysnúť. Piekla som v rúre vyhriatej na 180 stupňov do zlatista. Podľa rúry je to 20-25 minút. Ak boli buchty dobre pomastené, mali by sa ľahko odtŕhať jedna od druhej.

 

Pás cesta určený na škoricové uzlíky som posypala kryštálovym cukrom a škoricou (kľudne aj škoricový cukor). Preložila som ako lístkové cesto, rozvaľkala. Trochu som potrela maslom, znova posypala škoricou a cukrom. Preložila a rozvaľkala na dlhý plát. Narezala som z neho 4 pruhy široké  asi 3cm. Tie som 2x zatočila okolo dlane  a urobila uzlík. Alebo kľudne len zatočiť ako osie hniezdo. Položila som ich na vymazaný plech a nechala znova kysnúť. Nakoniec som vrch potrela žltkom a vo vyhriatej rúre piekla asi 20 minút.

Poznámky

Ešte voňavejší výsledok dosiahnete, ak miesto oleja použite rozpustené maslo.

Postup: 

Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 1
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 2
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 3
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 4
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 5
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 6
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 7
Vynikajúce kysnuté cesto - recept postup 8
Vaše hodnotenie: Žiadne
5
Priemer: 5 (9 hlasy)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok