Ako odfotiť jedlo

 Fotolia.comFotenie jedla je jedno z najťažších fotení. Rezňu nerozkážete, aby sa netváril ako idiot a správal sa normálne, nech potom fotkách vyzerá k svetu. A okrem toho potrebujete tzv. rozptýlené svetlo, teda také, ktoré osvetlí jedlo rovnomerne z každej strany, a tým zabráni vytváraniu kadejakých odleskov, tieňov a iných škaredých vecí.

Ako odfotiť jedlo tak, aby to vyzeralo ako z časopisu?
Nechceme vám brať ilúzie, ale odfotiť jedlo do časopisu, to je vec, ktorú doma zvládne len mizivé percento amatérov.
Ale pár tipov na to, aby ste sa peknému výsledku priblížili, pre vás máme:

Aktuálnym trendom je „pracovný neporiadok“ a „vintage“. Neznamená to fotenie jedla s mastnými kachličkami v pozadí Ide o to, že sa netreba báť malých nedokonalostí. Otlčený smaltovaný hrniec po babičke určite nič nepokazí a lopár, ktorý má už svoje za sebou je tiež fajn dekorácia. Okolie môžete trošku „zaneriadiť“ aj surovou zeleninou, či bylinkami, ktoré ste dali do jedla.

Jedlo má rado kontrastné farby. Ak fotíte rizoto, lepšie sa bude vynímať na farebnom podklade. Ryba vyzerá dobre v kombinácii s modrou farbou. Skúšajte a výsledok sa dostaví.
Skúste sa vyhnúť foteniu jedla na priesvitných tanieroch a miskách, to je tak ťažké, že to nezvládne skoro nikto.

Nikdy nefoťte s bleskom. To je základná chyba. Treba si zariadiť rozptýlené svetlo. Lepšie je fotiť pri dobrom svetle počas dňa. To je, samozrejme, podmienka, ktorú niekedy ťažko dodržať. Preto si treba jedlo dobre nasvietiť. Aby ste dosiahli efekt rozptýleného svetla, môžete použiť alobal, ktorý svetlo odrazí a rozptýli. Profesionáli používajú dáždniky na odrážanie svetla. Vy si môžete pomôcť kartónom, ktorý obalíte alobalom.

A fakt sa nedajte sa odradiť tým, že vaše jedlo v skutočnosti a ani na fotkách nevyzerá tak ako to v časopisoch. Viete ako sa fotí jedlo do magazínov? Napríklad tak, že sa odfotí nedovarené, prípadne sa postrieka načisto nejedlým lakom, aby vyzeralo chutnejšie, občas sa pridáva takisto totálne nejedlá farba, koláč sa nedopečie a podobne. Dobre, nerobia to tak všetci, napríklad taký Jamie Oliver fotí skutočné, dokončené a fakt chutné jedlo. Ale tiež nie je dokonalý, taký neporiadok aký ten chlap vyrobí v kuchyni, to sa len tak nevidí.

10 rád Jamieho Olivera ako urobiť dobrú fotografiu jedla.
1. Použite neutrálne pozadie, aby vynikli štruktúry jedla.
2. Na predvedenie čerstvých ingrediencií využite prirodzené rozptýlené svetlo.
3. Snímajte rýchlo, najmä keď ide o horúce potraviny.
4. Snímajte často a zachyťte aj neporiadok. Neporiadok k vareniu patrí!
5. Na zhotovenie akčných snímok použite dlhý čas uzávierky, aby ste zachytili energiu.
6. Nastavte scénu, aby ste mohli rozprávať príbeh, a nebojte sa použiť vlastné ruky.
7. Použite nastavenie makro a zachyťte detaily.
8. Na servírovanie použite farebné ingrediencie a svetlé, nie však biele taniere.
9. Buďte kreatívni. Fotografujte zo zaujímavých uhlov, aj keď bude nutné fotografovať z výšky alebo sa nakloniť nad hrniec.
10. Použite uhol pohľadu kuchára. To isté platí pred konzumáciou!

Ako na to vo vlastnej kuchyni:
Vypnite blesk na fotoaparáte
Jedlo poriadne osvetlite
Zamerajte sa na detail

Komentáre

Nóóó, dobré rady Áno díky...snáď sa to podarí lepšie, ako obyčajne ÚsmevSlnkoSlnko

tak toto sa nenaučím asi v živote, ale aspoň som sa super pobavila Rezňu nerozkážete, aby sa netváril ako idiot ÁnoVáľam sa od smiechu po podlahe

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok