reklama

Ako zabrániť prehriatiu interieru - vonkajšie tienenie

Kamila , 01. 08. 2022 - 18:56

reklama

Pred rokom so tu na stránke riešila tému, ako zabrániť prehrievaniu bytov, domov, počas letných horúčav. Za inšpiráciou som šla do južných krajín, kde sa teplo snažili zastaviť pred prahom domu. Dlhé stáročia sa tam pred teplom chránili menšími oknami, hrubými múrmi a okenicami. Tie zabránia tomu, aby sa z okna stal radiátor. Čím väčšie okná, tým väčší radiátor. Hambím sa To som si overila v praxi, stačí hodinka slnka svietiaceho priamo na okno a intenzívny zdroj ohrevu je na svete. Stačí ruku priložiť na sklo.

Ako jasné nič nové som neobjavila, trh s vonkajším tienením okien je u nás bohatý už zopár rokov. Len mi to dalo väčšiu logiku, pri porovnávaní s trochu menej zdravou a energeticky náročnejšou klimatizáciou. A výborne asi slúžia aj staré dobré vonkajšie plastové rolety, ktoré  už možno nie sú až tak estetické, ale významne pomôžu. Ich problémom je asi akurát tma v miestnosti. Novšie verzie sú z hlinikového plechu tuším s nejakou výplňou, izolujú teplo v zime.

"Romantické" okenice ma vždy fascinovali, len dreva už stačilo, aj keď v Chorvátsku už bežne mávajú praktickejšie plastové verzie. Okenice mi však prídu, že sú tam asi na stálo, čo zas nepotrebujem. Výraznejšie  tienenie, môže byť aktuálne tak na 5 mesiacov v roku, potom už zas slnko naopak, môže pomôcť interier zohriať. 

Takto pred rokom sme zatienili vonkajšou roletou prvé strešné okno. Výsledok bol viac než sľubný. Stále som však riešila dilému, čo s mojimi dvoma veľkými oknami v obývačko pracovni, smerujucími na západ. Rozhodnutie som odložila na tohtoročnú skorú jar. Do poslednej chvíle som nevedela či si zvoliť vonkajšie " látkové" rolety, alebo žalúzie. Asi nakoniec rozhodla cena v prospech  žalúzii. Vysoká bola tak či tak, ale stálo to za to. 

Vonkajšie rolety nám namontovali niekedy koncom apríla. Počas zamračených dní, a lebo dopoludnia, predpokladám, že aj celú jeseň a zimu budú žalúzie vytiahnuté. V tom, je elektronický pohon super. A akonáhle v lete začne do izby svietiť slnko, sťahujem žalúzie dole. Ich výhodou oproti vonkajším hliníkovým, voľakedy plastovým roletám, je že nerobia úplnu tmu. Stačí, keď sú v určitom sklone aby slnečné lúče odrazili, teplo nepustili na sklo a zároveň sa dnu dostane aj nejaké svetlo.

Bála som sa čo s vetrom, či nebudú veľmi hrkotať. Ale ani nie, skôr je to také jemné cinkanie, ale asi lepšie je za silného  vetra ich vytiahnuť. Mierny im nevadí. A keď slnko na chvíľu zájde, tak len nastavím inú polohu  a je viac svetla.

Za najväčších horúčav, keď vonku bolo cez 36 °C sa podarilo v izbe udržať celkom príjemných 26 °C. Samozrejme, vetrala som len neskoro večer a skoro ráno. 

V lete pribudlo ešte vonkajšie tienenie druhého strešného okna na južnej strane. Na jar, by som chcela pokračovať dvoma menšími oknami na východ s vonkajšími žalúziami. Trochu tvrdším orieškom sú balkónové dvere. Na západe som to zatial skúsila s tieniacou plachtou na balkóne, Trochu pomohlo. Sú vraj aj hlikové okenice, na tie balkónové dvere, ale to možno raz

Dievčatá, ako vy vyhrávate, či prehrávate boj s teplom v byte, dome? Strašia nás, že lepšie už bolo. Hambím sa


reklama


reklama

dasa_, Po, 01. 08. 2022 - 19:57

Z akého materiálu sú tie žalúzie?

dan-cula, St, 03. 08. 2022 - 17:38

K tým žalúziá ak sa skladajú z lamiel(moje staručké plastové sú "vcelku")...niekde som čítala info vraj tie lamelky v lete treba mať naklonené smerom hore(odchádza teplý vzduch) a v zime dolu(teplý vzduch sa dlhšie udrží)..

inak ak by som na to mala jój akoby som chcela okenice...

Kamila, Št, 04. 08. 2022 - 10:14

Okenice sú romantika Úsmev, to len ja už mám poloprofesiálnu fobiu, že s drevené ak by bolo  treba premaľovať ... Hambím sa

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama