Delenie majetku

Otázka používateľa: 

moonlight

Dobrý deň,

rada by som Vám položila otázku. Som vlastníčkou pozemku, ktorý som nadobudla pred svadbou, ktorá sa konala v roku 2011. V Roku 2013 sme si manželom vzali HÚ na stavbu RD. Momentálne je to ešte rozostavaný RD. HÚ sme splácali v rovnakých splátkach spoločne do roku 2017, odvtedy celú splátku HÚ platí iba manžel, nakoľko ja som na RD. Viem, že dom by sa v prípade, že by sme sa rozvádzali a nedohodli by sme sa inak, delil na polovicu. Chcela by som sa spýtať, ak by dom pripadol mne a asi by som musela manžela nejako vyplatiť, ako sa táto situácia rieši, či sa dá dohodnúť dajme tomu na splátkach a ako je to keď je na dom HÚ, ako by sa postupovalo čo sa týka HÚ, ako by to riešil súd?

Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v takýchto prípadoch sa najčastejšie úver a dom zverí jednému z manželov a ak je potrebné vyrovnať rozdiel medzi hypotékou a hodnotou domu, tak sa dopláca polovica tohto rozdielu druhému manželovi. 

Dôležitá bude hodnota domu v čase rozvodu.

Súd sa snaží vysporiadať to tak, aby sa muselo vyplácať čo najmenej, to znamená, že nerozhodne o tom, že dom patrí jednému a hypotéka druhému manželovi. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.