Čítanie pre deti a mládež - tipy nielen na prázdniny

Knihy pre mládež Koniec minuloročných prázdnin bol pre mňa a mladšiu devu ( 11 ročnú) veľmi výnimočný. Už som to tu spomínala. Spoločne, no v podstate, ja nahlas, sme čítali všetky časti Harry Pottera. V živote som toľko ústa neotvárala. Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe Výsledkom však bolo to, že Tinka postupne prešla na samostatné čítanie. Dovtedy knižky okrem kníh jedného autora Davida Waliamsa celkom statočne ignorovala.

Nešlo to naraz, ale pozvoľne, veľmi postupne objavovala svoju lásku k čítaniu. Dlho sme ešte čítali spolu, nas triedačku, potom ona mne .., lebo vo dvojici je to veselšie. Chichocem sa Dopadlo to až tak, že dnes ráno bola ochotná vyskočiť z postele o dosť skôr, aby pred školou ešte stihla čítať Troch pátračov.Chichocem sa Také sa u nás ešte nestalo.

Waldorfská škola, jej toho priestoru na čítanie necháva ozaj veľa. V piatok ročníku mali učenia  aj úloh na doma stále celkom symbolicky.V škole takmer všetci čítajú cez prestávky, okrem tej veľkej, keď sú vonku, môžu čítať aj keď ostatní niečo dokončujú ... Deva ma dokonca spolužiačku, najlepšiu kámošku, čo je na WŠ od samého začiatku, čo číta všetko zaradom od povestí, encyklopédii, po to čo Tinka. Číta aj také o čo by moja ozaj nezakopla, bo malo akcie dobrodružstva ...., snáď štýlom 4 knihy do týždňa? Takže vzor ma dcéra skvelý, ale ostáva verná svojmu štýlu.

Tinka ešte v jeseni pomaly z  hodiny na hodiny zrušila sledovanie telky, okrem nejakého spoločného filmu raz za čas. Dovtedy u nás bol Disney Chanell zapnutý skoro stále. takže som veľmi vďačná za náhrady. Pri knihách jednoznačne inklinuje k dobrodružným románom asi viac pre chlapcov, na romatiku si asi počkáme, aj keď aj taká vie byť kade tade vpašovaná.

Podelím sa s vami o knihy, ktoré ju zaujali. Možno nájdete inšpiráciu pre vaše deti, či už ako nejaký darček, za vysvedčenie, čítanie na prázdniny, z knižnice či z kníhkupectva, občas sme aj e- book kúpili, bo zo všetkého veľa častí. Skoro všetky knihy som čiastočne čítala aj ja môžem oporučiť aj z pohľadu rodiča Úsmev:

  • Harry Poter - 8 kníh - Joanne Rowlingová - k tomu komentár ani netreba, mala som premiéru v 46 rokochHambím sa dcéra v 10- tich a užli sme si to obe, aj keď na mňa priveľa napätia.Hambím sa
  • Percy Jacson 5. relatívne samostatných častí - Ricky Riordan (bývalý učiteľ histórie) - Grécka mytológia vsadená do súčasného sveta americkej mládeže, dobrodružné, vtipné, pútavé čítanie
  • Bohovia Olympu 5 časti  - Ricky Riordan - Grécko rímska mytologia v pútavej forme prepojedná so súčastnoťou
  • Kronika Cartera Kana 3 časti - Ricky Riordan - Egyptská mytológia, deva čítala miestami mne, tak ešte viem o čom
  • Apolónov pád, Magnus Chase a bohovia Ásgardu, Ricky Riordan , prvá aj e asi mixom hrdinov minulých kníh, druhá severská mytológia
  • Škola dobra a zla - 3 časti Soman Chainani tak toto sme ešte čítali spolu, na mňa veľmi rýchly spád, veľa deja, ja napätia ..., celkom zaujímavé myšlienky na pozadí deja aj pre deti, aj dospelých, o tom, že zlo je pojem relatívny, dobro tiež a čo je vlastne láska. Obe sme nevedeli prestať čítať.
  • Ulysses Moore - v slovenčine vyšli prvé tri časti, asi prvá bola naj
  • Pán Tragáčik - Poklad templárov zatiaľ jeden príbeh
  • Traja Pátrači - Robert Arthur - to ju veľmi chytilo, našťastie ma MM na čítačke základných 50 častí, snáď bude mať čo čítať počas prázdnin, teraz je pri ôsmej.Úsmev

Ešte pridám, to je asi na samostatný príspevok tipy na čítanie pre Tinku, od mojej netere, možno viac pre dievčatá. Intenzívne čakám kedy dôjde čas na Annu zo Zeleného domu. Veľká deva povedala, že to mala tiež nejak opačne.

Na záver už len ilustračné foto čo ma v pláne čítať počas prázdnin veľká deva 23 ročná. Svojou literatúrou sa radšej nechválim. Hambím sa

Tipy na citanie

Komentáre

No, šikovné čitateľky ste Áno Na Bohov Olympu som aj zabudla, skúsim predostrieť chlapcom a prinajhoršom budem čítať ja (hmm, ale kto bude žehliť a upratovať?). U nás sú žánre trochu iné, lebo chalani. Ale aj u nás, aj u mladšieho kamošiek frčí séria Štikút Strašný Šťukovec III - už je toho 11 častí, z izbičky počujem len rehotanie a film  Ako si vycvičiť draka je inšpirovaný práve týmito knihami.  A ešte jedna zaujímavá kniha pre dievčatá, možno trochu staršie je Pokrvní od V. Sedilekovej. Dievčinka, ktorá ju napísala je tínedžerka. A bola som prekvapená, dobre sa kniha čítala, aj napínavá, aj svieža, aj o láske, žáner fantasy. No, len treba možno počkať ešte 1-2 roky, kým Timka dorastie.

Dakujem za tipy. S Valentinou Sidelekovou som sa stretla osobne, velmi zaujimave ziena, slubila, ze napise nieco aj pre nanicmamu na temu anorexia.  Tinka docita Patracov a mozeme skusit aj Pokrvných.

Mám vnučku vo veku Tvojej Tinky a tá ako sa naučila čítať a písať, tak veľa číta. Teraz v júni keď som bola u nich na návšteve, tak sme sa vybrali do mesta, reku dievča bude mať meniny, tak jej niečo kúpim.....nuž zatiahla ma do Martinusu a cielene hľadala 2 knihy.....jednu z nich nemali ale druhú som jej k meninám kúpila...
je od Tim Collinsa - Denník poďobaného upíra. Keď sme došli domov, tak sa hneď pustila do čítania a pritom sa rehotala....pár pasáži mi z nej prečítala.....skvelá, humorná -odporúčam.

 

 
 
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.