reklama

dodatočné dedičské konanie

Pridal/a Marika39 dňa 29. 12. 2018 - 21:02

reklama

Otázka používateľa
Marika39

Dobrý večer. želám Vám úspešný koniec starého roka a veľa profesných aj osobných úspechov v Novom roku. :-)

Pri tvorbe rodokmeňa som zistila, že aj keď si brat zo sestrou dali prepísať dom aj záhradu na seba /darovacou zmluvou!/ bez toho aby o tom informovali ostatné 3 sestry, mala naša mama ešte v celku dosť ornej pôdy. Je pravda, že za svojho života nás aj svojim vzťahom k alkoholu presvedčila, že všetko predala a peniaze "preflákala". Vzťahy v rodine medzi súrodencami boli a aj zostali vyhrotené, zvlášť potom, ako sa prevalilo, že z najmladšej sestry spravili bezdomovca - bezodplatne a brat tiež pod vplyvom - naozaj netuším akej omamnej látky, prepísal dom na sestru, ktorá už od mamy dostala záhradu ako stavebný pozemok, a na dome zostal ako doživotné bremeno! zmluvy boli spísané a podpísané v Dolnom Kubíne, mama bývala v Cíferi. Už to sa mi zdá podozrivé. Ale dobre. Teraz vlastne ide o to, aby sa prededil majetok spravodlivo - to znamená - tí čo nič nedostali, aby neprišli opäť zkrátka. Aké doklady treba priložiť k dodatočnému dedičskému konaniu? Bude súd prihliadať aj na majetok nadobudnutý darovaním počas maminho života?  Teda, či bude suma za stavený pozemok a dom s pozemkom odpočítaná z ich podielu a či stačí na tie zmluvy upozorniť súd, alebo si ich mám ísť na kataster vypýtať a doložiť.

Ešte by ma zaujímalo - je nás  súrodencov a sú tam role 0,5ha až 1ha. Je možné sa na odenávaní dohodnúť, že budeme dediť každý v celku a nie 1/5 z každej parcely? Rada by som predišla zbytočným treniciam a myslím, že je pozemkový zákon o nedrobení poľnohospodárskej pôdy, teda aspoň myslím.

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, aj keď by to bolo asi na román. Chcela som to nechať tak, ale myslím, že tá pôda patrila rodine, a navyše pomôžem svojim sestrám.

 

Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. Viem, že príde až v Novom roku, ale nevadí :-)

Želám Vám veselého Silvestra a šťastný Nový rok.

Odpovedá
advokát Bános

Dobrý deň,

podľa Civilného mimosporového poriadku, ak sa po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa dedičské konanie skončilo, objaví  ďalší poručiteľov majetok, prípadne dlh, súd vykoná dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná. Dodatočné konanie o dedičstve začína len na návrh. V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o novoobjavenom majetku začať konanie aj bez návrhu. V zmysle toho je potrebné podať na miestne príslušný súd návrh na dodatočné konanie o dedičstve. Na dodatočné konanie o dedičstve je miestne príslušný súd, na ktorom bolo konanie o dedičstve skončené. Konania o novoobjavenom majetku neotvára vec už právoplatne skončenú, ale na výsledky pôvodného dedičského konania nadväzuje, vychádza z nich, ale v ničom do stavu nimi vytvoreného nezasahuje. Aj v novom konaní sa postupuje podľa rovnakých ustanovení, aké sa použili v pôvodnom konaní. V konaní o dodatočnom prejednaní dedičstva je okruh účstníkov ten istý, ako bol v pôvodnom konaní, v ktorom bolo vydané rozhodnutie, ktorým sa konanie skončilo. Konanie o novoobjavenom majetku poručiteľa má nesporovú povahu a uplatňuje sa v ňom vyšetrovacia zásada, s ohľadom na ktorú je objasnenie skutkového stavu vecou súdu. Návrh na dodatočné konanie o dedičstve musí obsahovať: ktorému súdu je určené; kto ho robí; ktorej veci sa týka (je potrebné uviesť spisovú značku pôvodného dedičského konania a je potrebné uviesť identifikačné údaje navrhovateľa a poručiteľa); čo sa ním sleduje (je potrebné osôvodniť prečo návrh podávate); a podpis. Návrh je spoplatnený, a to 1% z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6,50 eura, najviac 165,50 eura. Podanie možno urobiť písomne, a to v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe.

Podľa Občianskeho zákonníka, ak zosnulý nespísal závet, dedia zákonní dedičia a súd darovanie berie do úvahy zo zákona, a to tak, že dedičovi sa do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania. Obvyklými darmi sú dary, ktoré svojou hodnotou a povahou sú bežné a primerané okolnostiam a vychádzajú najmä zo spoločenských zvyklostí.  Toto započítanie sa prejaví na dedičskom podiele obdarovaného zmenšením jeho dedičského podielu oproti podielu, na ktorý by mal nárok, keby obdarovaný nebol. Započítanie daru do dedičstva sa vykoná aj v prípade, ak poručiteľ nechal závet. Robí sa tak vtedy, ak dal na to poručiteľ príkaz. Do úvahy však darovanie súd berie aj vtedy, ak by bol obdarovaný dedič neodôvodnene zvýhodnený oproti neopomenuteľnému dedičovi, čo sú potomkovia poručiteľa, a opäť vykoná započítanie daru do dedičského podielu obdarovaného. Cena daru sa zvyčajne v praxi posudzuje tak, že dary by sa mali započítať v cene, ktorú mali v čase darovania. Započítanie sa vykonáva tak, že sa vypočíta tzv. kolačná podstata. Vypočíta sa celková hodnota dedičstva a hodnota darov, ktoré majú byť započítané. Z kolačnej podstaty sa vypočíta dedičský podiel každého dediča. Obdarovanému dedičovi sa následne z dedičského podielu odpočíta hodnota daru, ktorý dostal. Darovanie môže pri dedení značne skomplikovať konanie o dedičstve. Vznikne napríklad potreba dokazovania darov - pri neexistencii darovacej zmluvy, nutnosť zisťovať hodnotu darov. Neobdarovaní dedičia musia v dedičskom konaní preukázať, že k darovaniu došlo a musí sa zisťovať aj hodnota darov.

Ak zákon o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov pozemok menší ako 2000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5000 m2, ak ide o lesný pozemok. Ak sa dedičia nevyporiadajú o dedičstve poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov v súlade s podmienkami uvedeného zákona, alebo ak v dôsledku týchto podmienok súd nemôže potvrdiť nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, súd rozhodne, že pozemky nadobúdajú dedičia, u ktorých sú najlepšie predpoklady na ich obhospodarovanie. Súd rozhodne aj o povinnosti nadobúdateľa pozemku vyporiadať sa s ostatnými dedičmi.  

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede, Vrábľoch a Nitre


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama