Dakujem, toto si zakladam na dokladnejsie prestudovanie. Predosle lekcie som presla a zistila som, ze sa mi nejak (asi instinktivne) darilo robit velmi podobne tahy pri masazi este pred tym, nez som nieco vedela o tom ako sa to ma robit. No, ono je to proste TAM vsetko, len treba vediet "stiahnut" a obcas to asi pride aj samo Hlavne asi ak je to v zaujme tych tvorcekov uzasnych, co sa nam rodia
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pokračovanie
Tváričku masírujeme veľmi jemnunko, len zľahka sa dotýkame pokožky. Ak je to dieťatku príjemné, tak väčšiemu už môžeme intenzívnejšie ovplyvňovať niektoré časti tváre, alebo využiť jemný prítlak na príslušné reflexné body, ktoré sa tu tiež nachádzajú. Ťahy robíme oboma rukami naraz na oboch častiach tváričky, zrkadlovo.
NA začiatok tváričku jemne pohladíme celými dlaňami, môžeme si jemne naolejovať ruky obľúbeným olejčekom, ale nie príliš. Očami sa dorozumievame s dieťatkom, či mu je príjemne a aké má pocity. Detičky, ktoré už masáž poznajú, najmä tie väčšie, niekedy privrú oči a oddychujú. Často krát aj zaspinkajú. Vtedy neprerušíme masáž len spomalíme pohyby a zjemníme.
1. Otvorená kniha – tento ťah už poznáme z masáže hrudníka. Teraz ho budeme robiť na čielku, a teda nie celou rukom, ale rozotierame len spodnou plochou palcov. V strede čela dáme palce k sebe a pomaly ich od seba odďaľujeme až k sluchám.
2. Obočie - palcami uhladíme aj obočie, zároveň na oboch stranách, zakončíme malou špirálkou na sluchovej časti. Na obočí. pod ním, a na koreni nosa sa nachádza množstvo bodov vplývajúcich na dutiny, preto túto masáž môžeme opakovať častejšie pri prechladnutiach a nádche. V takom prípade môžeme pridať aj poklopkávanie viacerými prstami /dáždik/ po čele a lícnych kostiach.
Podľa čínskej medicíny sa tu tiež nachádzajú aj body z meridiánov žalúdka, močového mechúra, trojitého ohrievača a žlčníka.
3. Motýlie pohladenie – bruškami palcov jemnunko cez zatvorené obočie – zase smerom zvnútra von.
4. Líčka – ako pri čele, tak aj tu vnútornou hranou palcov prejdeme viacerými dráhami od nosa k spánkom, k ušiam, ku krku ... Posledný ťah môžeme ukončiť prejdením dolu bočnou stranou krku cez pliecka a smerom preč – akoby zahodením únavy napríklad do svetla sviečky
5. Úsmev zhora :D – palcami prejdeme spod nosa ponad hornú peru /trošku aj cez ňu/ až k líčkam, akoby sme vytvárali úsmev na tváričke. Väčšie deti sa už pri tom sami začínajú smiať
6. Úsmev zdola – podobný ťah od stredu brady popod spodnú peru /trošku aj cez ňu/ a znova vytiahneme do úsmevu k líčku
7. Špirálky – palcami robíme špirálky od stredu brady cez lúčka poza hornú časť ucha – odtiaľ jemne stiahneme šijou znovu k brade. Zakončíme podobne ako pri lúčkach – cez pliecka do svetla ...
8. Ušká – tie detičky milujú masírovať, pokiaľ teda nemali nejakú zlú skúsenosť s ochorením a podobne. Ušká jemne hnietime medzi palcom a ostatnými prstami, alebo len jemnunko hladíme.


Ak pôsobíme od spodného lalôčku smerom hore – pôsobíme na dieťatko upokojujúco, opačný smer pôsobí aktivujúco.
Na uchu ja takisto množstvo bodov ovplyvňujúcich celý organizmus, od hlavy až k päte
Túto masáž môžeme robiť i viac krát do dňa, okrem iného pozitívne vplýva i na rozvoj jemnej motoriky u detí.
Na záver masáže tváričky zvyknem ušká prikryť svojimi dlaňami a chvíľu ich tak nechať pôsobiť – najmä ak už spia, alebo pri väčších detičkách. Mám s tým dobré skúsenosti z kraniosakrálnej terapie.
Potom znova ako na začiatku pohladíme celú hlávku od temena, ale ťah posunieme cez plecia, ruky až k dlaniam, ktoré môžeme podľa úvahy alebo podržať v svojich rukách, alebo ukončiť stiahnutúm do svetla
Tu si môžeme predstaviť aj jemné zlaté alebo ružové ochranné svetlo obaľujúce naše dieťatko do bezpečia ako v maternici.