reklama

Pomoc pre neposedných predškolákov

Magdalena. , 08. 04. 2009 - 10:04

reklama

Riško sa snažil byť vzorným škôlkarom. Vedel sa sám prezuť a prezliecť, aj keď ho väčšinou ostatné deti predbehli. Dokázal si sám zapnúť gombíky, iba občas nie každý do správnej dierky. Poznal skoro celú abecedu a mal perfektný podpis, len nie každý výkres stihol podpísať pretože ho počas kreslenia zaujímalo všetko čo sa dialo okolo neho. Zaujímalo ho to, či vonku sneží, prší alebo svieti slnko, keď niekto šiel okolo okien ich triedy ihneď to referoval pani učiteľke. Bavilo ho len tak vstať a prejsť sa po triede, pozrieť si čo kreslia ostatné deti. Riško chcel mať v škôlke veľa kamarátov, no nie veľmi sa mu to darilo. Ostatné deti nevedeli pochopiť, prečo sa Riško s nimi nevydrží dlho hrať pexeso, prečo stále odbieha od začatej hry, prečo im tak často skáče do reči a nedodrží to, čo sľúbil.
Keď sa blížil deň D každého škôlkara – predškoláka – zápis do školy pani učiteľka odporučila Riškovým rodičom návštevu u psychologičky z dôvodu vyšetrenia školskej zrelosti. Pani psychologička zistila, že Riško je na školu pripravený skoro po všetkých stránkach. Jediné, čo ju trápilo bola Riškova neposednosť a nepozornosť.
Riškovi rodičia sa mohli zachovať dvomi spôsobmi:
1. Povedať si, že Riško je šikovný a z neposednosti a nepozornosti ho vylieči škola.
2. Rozhodnúť sa, že Riško aj napriek jeho šikovnosti potrebuje pomôcť, ukázať ako sa správne sústrediť a dospieť v toho správneho prváka.

Ktorú cestu by ste si zvolili vy milí oteckovia a milé mamičky?
Existuje možnosť ako pomôcť budúcim neposedným, nepozorným prvákom zvládnuť prvú triedu. Je ňou EEG Biofeedback terapia. Počas tejto terapie snímame EEG aktivitu z povrchu hlavy a prenášame ju do počítača. Ten ju rozdelí na dva monitory. Na jednom – ktorý vidí dieťa túto aktivitu v podobe počítačovej hry, ktorú dieťa hrá svojim mozgom – tým ako sa sústredí, uvoľňuje... Ak jeho mozog pracuje správne je počas hry odmeňované počtom bodov. Ak však jeho mozog nepracuje správne úspech v hre mizne. Terapeut vidí EEG aktivitu v podobe EEG krivky a vĺn.
V priebehu terapie nervová sústava postupne vyzrieva. V súvislosti s tým ustupuje impulzívnosť a roztržitosť, nepokoj či agresivita.
Deti sa upokoja, zlepší sa ich sebaovládanie, posilní sa vôľa. Pozitívnou zmenou je obvykle aj zlepšenie kvality spánku, schopnosti učiť sa a pamätať si rôzne informácie. Zlepšenie schopnosti a výkonnosti následne zvýšia dieťaťu jeho sebadôveru a sebaúctu.

Riško sa počas terapie začal zaujímať o školu. Začal sa učiť spoznávať ďalšie písmenká – vedel sa na toto učenie lepšie sústrediť.
Počas terapie sa zmiernila aj Riškova neposednosť – dokázal sa pokojnejšie a dlhšie hrať jednu hru, nepredbiehal sa v rade či vedel počkať kým kamarát dorozpráva a potom vstúpiť do rozhovoru.
Táto terapia pomáha aj deťom s odkladom školskej dochádzky. U týchto detí je veľký predpoklad vzniku porúch učenia. Včasná diagnostika a terapia pomôže deťom predísť zažívaniu neúspechu v škole.
Riškov príbeh je skutočný. Jeho rodičia sa rozhodli správne – vyhľadali pomoc odborníka a dnes je Riško prvák ako sa patrí. Do školy chodí rád, lebo ho tam čaká veľa kamarátov a pani učiteľka. S obliekaním už nemá žiadny problém, keď idú von prvý čaká na pani učiteľku so zapnutou bundičkou a zaviazanými šnúrkami. Výkresy na nástenke v triede si Riškovi rodičia môžu pozrieť aj bez toho aby im Riško musel ukazovať ktoré sú jeho, lebo sú všetky vzorne podpísané. V matematike je Riško najlepší z triedy. No Riškov najobľúbenejší predmet aj tak ostáva telesná výchova na ktorej sa môže do sýtosti vyblázniť.


reklama


reklama

Tatranka, St, 08. 04. 2009 - 10:10

nie kazda metoda pomoze kazdemu dietatu a ani toto nie je zazrak. nehovoriac o jeho cenovej pristupnosti.nam nepomohla.

Magdalena., Po, 20. 04. 2009 - 23:19

Dakujem ti za nazor Tatranka:) v clanku nikde nie je spomenute zeby tato metoda skutocne zazracna bola. Co sa tyka cenovej pristupnosti suhlasim s tebou, zalezi ale od kazdeho terapeuta zvlast - ja sa snazim svojim klientom co najviac vyjst v ustrety:)

an, St, 08. 04. 2009 - 10:20

mas pravdu tatranka,a okrem toho,aj tam sa vyzaduje urcity stupen pozornosti.Nam biofedback napr.vobec nedoporucili/ja som to chcela skusit/,pretoze mala sa vobec nevedela sustredit,raj by to boli pre nas vyhodene korunky.
U nas biof.navstevuje vela ludi,najdu sa medzi nimi deti,no najma su to podnikatelia,manager...

rosette, St, 08. 04. 2009 - 10:46

Veľmi dobrá terapia, pochopiteľne ak ju robí dobrý terapeut. A my s Maťkom sme takú terapeutku mali Tlieskam Maťovi na konci prvého ročníka diagnostikovali dyslexiu. Keď sme spolu pracovali podľa doporučení psychologičky bolo to vidieť, ale to viete Smútok popri práci, každodennom dochádzani 30 km do Blavy, sme to nestihli každý deň. Na začiatku tretieho ročníka som sa rozhodla využiť pomoc Študijného centra Basic - nebolo to zlé, ale sýstem je zameraný na iné poruchy učenia, takže výsledky nie také, ako keď sme robili doma. A slušne to zaťažilo domáci rozpočet. No a potom začala pracovať s EEG Biofeedbackom naša psychologička Áno Chodili sme 2x do týždňa asi pol roka a stačilo Tlieskam Maťo už v pohode prečíta všetko, len pomalšie a stále sa mu lepšie číta nahlas ako potichu, ale hlavne sa dokáže sám učiť. Naozaj to bolo úžasne efektívne. Maťo sa chvíľu "hral" na počítači, vtedy sa mu stimulovala presne tá "lenivšia" časť mozgu a takýto nastimulovaný potom s terapeutkou robil dyslektické cvičenia. Bolo to časovo náročné, chodili sme k nej do Pezinku, ale rozhodne stálo za to.
No a ešte k tým neposedným predškolákom: Asi pred dvoma mesiacmi som "kvapkala" podobného chlapčeka. V škôlke sa na neho sťažovali učiteľky, že je nepozorný, nevydrží pri žiadnej činnosti a nechce sa zapájať ani do hier s ostatnými deťmi. Maminu to celkom trápilo, tak ho doviedla a vybrali sme z Bachových esencií: 17. Hrab obyčajný - aby sa mu chcelo veci robiť, 35. Pagaštan konský - aby si dokázal utriediť myšlienky v hlavičke a sústrediť sa a 18. Netýkavku žliazkatú - aby nebol netrpezlivý a dokázal spolupracovať. Prvé výsledky boli asi po týždni a do mesiaca ho pani učiteľky zo päťkrát pochválili. Teraz to skúšajú bez kvapiek a zdá sa, že tá jedna užívacia fľaštička stačila Zlomené srdce

glloria17, St, 08. 04. 2009 - 15:41

môj syn je tiež dyslektik,ale ja som sním išla neskoro na testy,až v 16 rokoch na gymply.proste triedna na zákl.vždy vravela,že to je zbytočné pre tých pár diktátov do roka.a ja som mala starosti s mladším,tak som nikam nešla skôr,dnes to ľutujem.tak som tiež skúšala Basic,ale sa mi zdali strašne otravní,chcel pre mna dokonca chodiť autom asi 20km do mesta,len nech prídem,stálo to ťažké prachy a potom som zistili,že sú to scientologovia.ale o tejto metode,EEGBIOF.som nikdy nepočula.Neviete,či je to aj v Košiciach a či sa to dá aj s 18ročným ?Moja kámoška začala chodiť na cvičenia s dyslektičkou,dcérou,v prvej triede a dnes mám dievča maxim.trojky a je v normálnej triede.niekedy aj toto pomôže.

rosette, St, 08. 04. 2009 - 20:10

Glloria určite ta terapia je aj v KE, len ma napadlo, že sa skúsim spýtať našej psychologičky ( ona je súčasne aj špecialný pedagóg) či by nevedela niekoho doporučiť. Podľa mňa je strašne dôležité, kto to robí. A potom sa ti samozrejme ozvem. Držte sa Zlomené srdce Moja sestra zistila, že je dyslektička až v dospelosti Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe po dvoch vysokých školách Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa z toho jedna vedecká matematika Pohoda Pohoda Pohoda

Kamila, St, 08. 04. 2009 - 20:27

Ak mas dobru psychologicku, mozes tu na nu pridat kontakt, v pravom stlpci, odborni lekari.

rosette, St, 06. 05. 2009 - 21:00

Kamilka, ďakujem za možnosť, nechcela som dávať bez jej vedomia a je tak, ako som sa bála Hambím sa Konečne sa mi ju podarilo chytiť a v práci je plne vyťažená. Robí súkromne po večeroch a víkendoch, ale aj tam má detičky objednané až do prázdnin ...

Andreasosynom, Ut, 22. 09. 2009 - 09:17

Ahojky, nám so synom celkom pomáha domáci biofeedback. Našla som ho asi pred pol rokom cez google a objednali sme ho. Doma sme ho mali do dvoch dní.
Tiež som nechcela platiť hneď veľké peniaze, liekov som už mala dosť a vedľajšie účinky na synovi bolo dosť poznať. Dosť som toho prečítala a rozhodla som sa, že skôr ako vyskúšam neurofeedback, skúsim nejakú domácu alternatívu. Vo svete je domáci biofeedback dosť používaný, dokonca aj v školách, je voľne predajný a cenovo dostupný. Niektorí psychológovia ho ponúkajú aj v rámci svojich služieb, označujú ho ako HRV biofedback, dokonca som zistila, že ho používajú aj v Kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch v rámci znižovania stresu a tiež v niektorých centrách na Slovensku - napr. v Nitre, Žiline a myslím, že aj niekde v košiciach, alebo Prešove. Výhodou je, že cvičíme doma, šetríme čas i peniaze za benzín a dokonca sa na to "namotal" aj manželÚsmev
Takže doporučujem.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama