Geo, nemám čo dodať ....
Nedá mi však nezabrdnúť do dalšieho tebou použitého slovného spojenia: "ako tá posledná krkavčia mať"
Popravde výraz krkavčia mater nie je nič, čo by matku malo haniť. Krkavce sú vraj jedny z najstarostlivejších vtáčích materí (tvrdia vedci)...tak prečo zlá matka = krkavčia mať ?
Otvoríme další blog...čo je to krkavčia mať?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Katka v inom príspevku položila zaujímavé otázky: Co konkretne povazujete za opiciu lasku? Ako by ste nechali svoje dcery vyzrat si tie plody blbosti? Ja tomuto pristupu nerozumiem. A este - preco OPICIA laska? Opice sa nejak prilis dlho staraju o svojich potomkov? Alebo prehnane?
Najprv k výrazu opičia láska.
Opice sú v tom nevinne, sú to zvieratá, riadia sa pudmi a starajú sa o svoje mláďatá presne tak, ako potrebujú, a presne tak dlho, ako potrebujú.
Ľudské matky však pri starostlivosti o svoje mláďatá používajú aj rozum a hlavne emócie. V mnohých prípadoch je to plus, niekedy mínus.
Mínus je to vtedy, ak matka uspokojuje prostredníctvom dieťa v prvom rade svoje potreby. Svoju materskú "rolu" berie ako poslanie, cez ktoré sa môže realizovať a dokazovať (sebe aj okoliu), že je jednoducho skvelá a nesmierne starostlivá matka, ktorá sa pre svoje dieťa bez váhania "obetuje". Veď chce pre svoje dieťa len to najlepšie, bez ohľadu na okolnosti.
V našej spoločnosti je takýto "model materstva" veľmi oceňovaný, takáto matka glorifikovaná a teda takejto matke jej činy skutočne prinášajú uspokojenie.
Často si však pritom vôbec neuvedomuje, že svojou prehnanou láskou a pozornosťou dieťa spútava, bráni mu v prirodzenom vývoji a vedie ho k pasivite a apatii.
Takáto matka proste odmieta fakt, že osobnosť jej dieťaťa a jej osobnosť sú dva samostatné a jasne diferencované subjekty. V skutočnosti je takáto matka nezrelá, má len obmedzené spektrum na klasifikáciu okolitých ľudí a len obmedzený repertoár emocionálnych reakcií. Tie majú skôr archaický charakter, napr. vlastniť všetko, rozhodovať o všetkom, zvíťaziť na celej čiare. V záležitosti detí to potom znamená "mať deti vo výlučnom vlastníctve" a tiež "byť výlučným architektom duše svojho dieťaťa".
Takáto matka tiež veľmi často vstupuje a zasahuje aj do osobného života svojho potomka. Zákaz alebo lustrovanie kamarátov, partnerov a spoločné trávenie času s mladými, keď by pár mal byť osamote, je ďalším typickým znakom matiek, ktoré imaginárnu pupočnú šnúru jednoducho odmietajú odstrihnúť.
Sociálna izolovanosť, nedostatok osobného priestoru a premrštené prejavy lásky môžu osobnosť dieťa poznamenať do takej miery, že ho rozhodujúcim spôsobom poznačia na celý život.
Ak je matka naopak osobnostne a emocionálne zrelá, potom dokáže okolitých ľudí jemne diferencovať, používa široký repertoár emocionálnych, citových a postojových reakcií (vrátane kompromisných) a do svojich úvah a rozhodnutí začleňuje celý rad informácií o prípadných pozitívach a negatívach pre svoje deti.
Rodičia by mali dieťa viesť k jeho zdravému vývoju telesnému, citovému, rozumovému a morálnemu. Tak hovorí zákon o rodine. V praxi to znamená, že úloha rodiča je jemne a s láskou viesť dieťa k tomu, aby vyrástlo v skutočne dospelého človeka (teda osobnostne aj emocionálne zrelého), ktorý si uvedomuje, že za svoje ne/činy nesie plnú zodpovednosť len on sám.
Tak zrelá matka (napr.) nepôjde za dieťa orodovať do školy a nechá ho, aby si samé vybavilo s učiteľom spôsob opravy testu, na ktorý sa pre lajdáckosť nepripravilo. (Samozrejme, že to s dieťaťom doma preberie, nenechá to bez vysvetlenia, a tiež tieto vyžrania si plodov vlastnej blbosti diferencuje podľa veku dieťaťa).
A aby som tu len necitovala odborné články, a tiež pre názornosť, jedna moja skúsenosť.
Náš chalan od druhého ročníka chodí do špeciálnej školy, ktorá je od nášho domu vzdialená 40 km. Každé ráno sme teda spolu sadli do auta, odviezla som ho až pred školu, potom som šla do práce, poobede zase do školy a potom domov.
Aby sme to stihli v relatívne ľudskom čase, chodila som z práce o hodinu skôr a v sobotu som si to potom nadrábala.
Po dvoch rokoch takéhoto cestovania som dostala novú šéfku, ktorá nekompromisne prehlásila, že mi tento spôsob dochádzky do práce nebude tolerovať. A tak sme s MM museli vymyslieť plán B. Nebolo to jednoduché, ale nakoniec sme sa aj so synom dohodli, že už ho nebudem voziť cez celú BA, ale len do Dúbravky, odkiaľ pocestuje električkou v podstate až na druhý koniec BA, do Rače, kde má školu. Poobede zase nasadne na električku, docestuje do Dúbravky, kde ho vyzdvihnem a pôjdeme domov. Takto nebudem musieť autom denne štyrikrát prechádzať Bratislavou, čím ušetrím viac ako hodinu času a budem môcť byť v práci celú pracovnú dobu.
Zobrala som si týždeň dovolenky, ráno sme sa odviezli do Dúbravky, zaparkovala som, nasadla so synom na električku, cestovala s ním do školy, potom som počas jeho vyučovania trajdala po meste a zase sme spolu cestovali naspäť. Počas jazdy električkou som mu všetko ukazovala, vysvetľovala, aby som čo najviac eliminovala možnosť, že sa dostane do situácie, kde si nebude vedieť rady.
Nastal deň D a syn mal električkou cestovať sám. Osemročný trpaslík s mobilom na krku nastúpil do električky, zamával mi, električka zacinkala, dvere sa zatvorili, pohla sa, a ja som tam zostala stáť na nástupišti ako tá posledná krkavčia mater, čo nechá svoje jediné milované dietko napospas osudu a ktovie akým živlom.
Mala som tisíc chutí skočiť do auta, dobehnúť električku, vytiahnuť moje vzpierajúce sa dieťa von (bol nesmierne hrdý na to, aký je už veľký a samostatný), odviezť do školy, potom sa v práci vyhádať so šéfkou, že jednoducho musím najprv plniť svoje materské povinnosti, až potom tie pracovné, a potom voziť syna do školy až do maturity.
Miesto toho som si v duchu po x-tý raz povedala, že to syn zvládne, je šikovný, pripravený, nemôžem ho večne vodiť za ručičku, raz ho musím pustiť do sveta, tak prečo nie teraz.
A šla som do práce. Netvrdím, že mi to bolo jedno, práve naopak. Tŕpla som potom ešte dlhú dobu, kým syn prezvonil, že sa v poriadku dostal do školy, alebo poobede, že bezpečne nastúpil do električky na cestu späť, mlčky som počúvala poznámky od kolegýň, pre ktoré som bola mrcha mater, že vraj syna takto týram... Vedela som, že hlavne pre chalana je to dobré riešenie, učí sa spoliehať sa sám na seba, zodpovednosti a samostatnosti a to všetko sa mu v živote len a len zíde.
No nič, dlhé je to asi kilometer, som zvedavá, či to niekto aj dočíta
Zdroj:
http://www.24hod.sk/neduste-svoje-deti-laskou-cl3069.html
http://www.ligaotcov.sk/clanky/news_ako-nezrele-matky-vytesnuju-otca-zo…
Súvisiaci článok: Neplnohodnotná matka