reklama

Opičia láska

georgina , 30. 09. 2012 - 15:38

reklama

Katka v inom príspevku položila zaujímavé otázky: Co konkretne povazujete za opiciu lasku? Ako by ste nechali svoje dcery vyzrat si tie plody blbosti? Ja tomuto pristupu nerozumiem. A este - preco OPICIA laska? Opice sa nejak prilis dlho staraju o svojich potomkov? Alebo prehnane?

Najprv k výrazu opičia láska.
Opice sú v tom nevinne, sú to zvieratá, riadia sa pudmi a starajú sa o svoje mláďatá presne tak, ako potrebujú, a presne tak dlho, ako potrebujú.
Ľudské matky však pri starostlivosti o svoje mláďatá používajú aj rozum a hlavne emócie. V mnohých prípadoch je to plus, niekedy mínus.

Mínus je to vtedy, ak matka uspokojuje prostredníctvom dieťa v prvom rade svoje potreby. Svoju materskú "rolu" berie ako poslanie, cez ktoré sa môže realizovať a dokazovať (sebe aj okoliu), že je jednoducho skvelá a nesmierne starostlivá matka, ktorá sa pre svoje dieťa bez váhania "obetuje". Veď chce pre svoje dieťa len to najlepšie, bez ohľadu na okolnosti.

V našej spoločnosti je takýto "model materstva" veľmi oceňovaný, takáto matka glorifikovaná a teda takejto matke jej činy skutočne prinášajú uspokojenie.
Často si však pritom vôbec neuvedomuje, že svojou prehnanou láskou a pozornosťou dieťa spútava, bráni mu v prirodzenom vývoji a vedie ho k pasivite a apatii.

Takáto matka proste odmieta fakt, že osobnosť jej dieťaťa a jej osobnosť sú dva samostatné a jasne diferencované subjekty. V skutočnosti je takáto matka nezrelá, má len obmedzené spektrum na klasifikáciu okolitých ľudí a len obmedzený repertoár emocionálnych reakcií. Tie majú skôr archaický charakter, napr. vlastniť všetko, rozhodovať o všetkom, zvíťaziť na celej čiare. V záležitosti detí to potom znamená "mať deti vo výlučnom vlastníctve" a tiež "byť výlučným architektom duše svojho dieťaťa".

Takáto matka tiež veľmi často vstupuje a zasahuje aj do osobného života svojho potomka. Zákaz alebo lustrovanie kamarátov, partnerov a spoločné trávenie času s mladými, keď by pár mal byť osamote, je ďalším typickým znakom matiek, ktoré imaginárnu pupočnú šnúru jednoducho odmietajú odstrihnúť.
Sociálna izolovanosť, nedostatok osobného priestoru a premrštené prejavy lásky môžu osobnosť dieťa poznamenať do takej miery, že ho rozhodujúcim spôsobom poznačia na celý život.

Ak je matka naopak osobnostne a emocionálne zrelá, potom dokáže okolitých ľudí jemne diferencovať, používa široký repertoár emocionálnych, citových a postojových reakcií (vrátane kompromisných) a do svojich úvah a rozhodnutí začleňuje celý rad informácií o prípadných pozitívach a negatívach pre svoje deti.

Rodičia by mali dieťa viesť k jeho zdravému vývoju telesnému, citovému, rozumovému a morálnemu. Tak hovorí zákon o rodine. V praxi to znamená, že úloha rodiča je jemne a s láskou viesť dieťa k tomu, aby vyrástlo v skutočne dospelého človeka (teda osobnostne aj emocionálne zrelého), ktorý si uvedomuje, že za svoje ne/činy nesie plnú zodpovednosť len on sám.

Tak zrelá matka (napr.) nepôjde za dieťa orodovať do školy a nechá ho, aby si samé vybavilo s učiteľom spôsob opravy testu, na ktorý sa pre lajdáckosť nepripravilo. (Samozrejme, že to s dieťaťom doma preberie, nenechá to bez vysvetlenia, a tiež tieto vyžrania si plodov vlastnej blbosti diferencuje podľa veku dieťaťa).

A aby som tu len necitovala odborné články, a tiež pre názornosť, jedna moja skúsenosť.
Náš chalan od druhého ročníka chodí do špeciálnej školy, ktorá je od nášho domu vzdialená 40 km. Každé ráno sme teda spolu sadli do auta, odviezla som ho až pred školu, potom som šla do práce, poobede zase do školy a potom domov.
Aby sme to stihli v relatívne ľudskom čase, chodila som z práce o hodinu skôr a v sobotu som si to potom nadrábala.
Po dvoch rokoch takéhoto cestovania som dostala novú šéfku, ktorá nekompromisne prehlásila, že mi tento spôsob dochádzky do práce nebude tolerovať. A tak sme s MM museli vymyslieť plán B. Nebolo to jednoduché, ale nakoniec sme sa aj so synom dohodli, že už ho nebudem voziť cez celú BA, ale len do Dúbravky, odkiaľ pocestuje električkou v podstate až na druhý koniec BA, do Rače, kde má školu. Poobede zase nasadne na električku, docestuje do Dúbravky, kde ho vyzdvihnem a pôjdeme domov. Takto nebudem musieť autom denne štyrikrát prechádzať Bratislavou, čím ušetrím viac ako hodinu času a budem môcť byť v práci celú pracovnú dobu.
Zobrala som si týždeň dovolenky, ráno sme sa odviezli do Dúbravky, zaparkovala som, nasadla so synom na električku, cestovala s ním do školy, potom som počas jeho vyučovania trajdala po meste a zase sme spolu cestovali naspäť. Počas jazdy električkou som mu všetko ukazovala, vysvetľovala, aby som čo najviac eliminovala možnosť, že sa dostane do situácie, kde si nebude vedieť rady.
Nastal deň D a syn mal električkou cestovať sám. Osemročný trpaslík s mobilom na krku nastúpil do električky, zamával mi, električka zacinkala, dvere sa zatvorili, pohla sa, a ja som tam zostala stáť na nástupišti ako tá posledná krkavčia mater, čo nechá svoje jediné milované dietko napospas osudu a ktovie akým živlom.
Mala som tisíc chutí skočiť do auta, dobehnúť električku, vytiahnuť moje vzpierajúce sa dieťa von (bol nesmierne hrdý na to, aký je už veľký a samostatný), odviezť do školy, potom sa v práci vyhádať so šéfkou, že jednoducho musím najprv plniť svoje materské povinnosti, až potom tie pracovné, a potom voziť syna do školy až do maturity.
Miesto toho som si v duchu po x-tý raz povedala, že to syn zvládne, je šikovný, pripravený, nemôžem ho večne vodiť za ručičku, raz ho musím pustiť do sveta, tak prečo nie teraz.
A šla som do práce. Netvrdím, že mi to bolo jedno, práve naopak. Tŕpla som potom ešte dlhú dobu, kým syn prezvonil, že sa v poriadku dostal do školy, alebo poobede, že bezpečne nastúpil do električky na cestu späť, mlčky som počúvala poznámky od kolegýň, pre ktoré som bola mrcha mater, že vraj syna takto týram... Vedela som, že hlavne pre chalana je to dobré riešenie, učí sa spoliehať sa sám na seba, zodpovednosti a samostatnosti a to všetko sa mu v živote len a len zíde.

No nič, dlhé je to asi kilometer, som zvedavá, či to niekto aj dočíta Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev Mrkám Pohoda

Zdroj:
http://www.24hod.sk/neduste-svoje-deti-laskou-cl3069.html
http://www.ligaotcov.sk/clanky/news_ako-nezrele-matky-vytesnuju-otca-zo…

Súvisiaci článok: Neplnohodnotná matka


reklama


reklama

Evka1223, Ne, 30. 09. 2012 - 16:06

Geo, nemám čo dodať Áno ....
Nedá mi však nezabrdnúť do dalšieho tebou použitého slovného spojenia: "ako tá posledná krkavčia mať"
Popravde výraz krkavčia mater nie je nič, čo by matku malo haniť. Krkavce sú vraj jedny z najstarostlivejších vtáčích materí (tvrdia vedci)...tak prečo zlá matka = krkavčia mať ?
Otvoríme další blog...čo je to krkavčia mať?

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 16:24

Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa Tých "zvieracích" prirovnaní ľudia používajú viacero, väčšina z nich sa nezhoduje so skutočnosťou. Myslím si, že to nie je veľký problém, pokiaľ je drvivej väčšine ľudí vcelku jasné, čo sa tým prirovnaním vlastne myslí.

eva m, Ne, 30. 09. 2012 - 16:19

docitala som cely kilometer Veľký úsmev
uvedomujem si, ze vykazujem crty matky, milujucej opicou laskou. Dcera sa mi narodila ako 30 rocnej, bolo to mimoriadne vytuzene dieta, mala som pocit, ze chcem za nu aj dychat. Evicka svojou silnou naviazanostou na mna ma v tom len utvrdzovala.
Samko so svojou stastnou, veselou povahou ma ucil od zaciatku, ze to moze byt aj inac. Ze je spokojny, aj ked je v skolke, u starych rodicov, ze kludne pojde hocikam s tatinom bezo mna - toto som pri Evicke nepoznala.
Cim som starsia, tym viac si uvedomujem, ze deti potrebuju dychat same. Ze potrebuju priestor, samostatnost, ale zaroven oporu. Tiez si myslim, ze si maju vybavovat svoje veci same, ale ked som videla moju dceru nestastnu, v opozicii sikanistkam v byvalej skole, bola som robit poriadky. Ked bol Samko prvak a bol konflikt v triede, tiez som sa bola informovat, co sa vlastne stalo (vsak som sem aj potom pisala, ako som bola na rodicku oznacena za nadmerne ochranujucu matku Mrkám )
Cim viac rokov deti maju, tym vacsiu mieru volnosti a rozhodovania im treba nechat. A je skvele, ak rodic dokaze tu mieru odhadnut. Aby som dospelemu dietatu zasahovala do zivota, taka trafena dufam nebudem. Ja sama si totiz tiez do zivota zasahovat nenecham.
Myslim si vsak a od toho neviem upustit, ze do svojich 3 rokov ma byt dieta co najviac so svojou mamou, ze ma byt zahrnane maminou pozornostou a laskou. Preto neviem nejak rozumiet tomu, ked mamy odkladaju svoje deticky v takom utlom veku do opatery niekomu inemu a idu si po svojom. Ale to je uz asi ina tema Úsmev
(tiez som dala skoro kilometer Chichocem sa )
Eva Slnko

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 16:51

Evka, pravdaže, ak dieťa nejakú situáciu (ešte) riešiť nevie (či už pre nízky vek, alebo introvertnú povahu, alebo preto, že sa na ňom vŕši dospelý jedinec, na ktorého dieťa "nemá výbavu", alebo XY iných príčin), treba mu pomôcť.
Ono, naozaj sa nedá jednať podľa nejakej presnej šablóny, jednotlivé situácie treba posúdiť čo najdôslednejšie a riešenie "ušiť na mieru". To, čo je pre jedno dieťa dobré, druhému ublíži - a naopak.

A jasne, všetci robíme (aj) chyby. My sme takto "ochraňovali" syna v prvom ročníku, zdalo sa nám, že by dlhé cestovanie do a zo školy pre nízky vek nezvládol. Ušetrili sme ho teda cestovania, ale "dopriali" sme mu riadne krušné chvíle v škole, ktorá síce bola doslova pár krokov od domu, ale pre neho bola vyslovene nevhodná.

Evka1223, Ne, 30. 09. 2012 - 17:06

Ja som svoje deti odložila...napriek tomu sa nepovažujem za zlú matku. Sú rôzne okolnosti kedy to inak nejde...a je to každej matky osobná vec. Nemyslím si, že odkladajú deti do rúk dákym monštrám.
Prvé tri roky života sú dôležité rovnako ako aj ostatné roky....každé obdobie svojim spôsobom.
Nebadám zatiaľ na svojich deťoch nejaké patologické zmeny "odloženia".... Úsmev
Ja sa s tým viem vyrovnať aj stotožniť...nestotožnujem sa s inými vecami ale to je môj problém.

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 17:34

Evka, súhlasím s tým, že dieťa by malo do troch rokov byť čo najviac s matkou, ale keď to nejde, tak to nejde. Ak je s tým matka zrovnaná, aj dieťa to pochopí. A navyše všetko zlé je na niečo dobré.

eva m, Ne, 30. 09. 2012 - 18:01

Evka,
skor som mala na mysli okolnosti, ked to inak ide Úsmev
ak sa zienka potrebuje vratit do prace, nuz, to je ine, aj ked si tiez myslim, ze je to na skodu dietatka. Ale ak zienka beha po nakupoch, po kozmetikach, po posilovniach atd a malicke dietatko je pol dna s niekym inym - hoci v dobrych rukach, tak si myslim, ze to narusa puto medzi mamou a dietatom. Okrem toho mam svoje predstavy o vychove - o stravovani, rezime dna, roznych navykoch atd a nemam zaruku, ze osoba, ktora moje dietatko opatruje, bude podla tych mojich predstav postupovat. Vklada do vychovy to svoje, to je pochopitelne, ale nemusi to byt vzdy v sulade s mojimi predstavami.
Isteze, kazde zivotne obdobie je dolezite, ale prve tri roky su najdolezitejsie z hladiska vytvarania citovych vazieb, z hladiska vytvarania pocitu bezpecia a dovery.
Eva Slnko

vyvyka, Ne, 30. 09. 2012 - 17:24

Prečítala som celé, zauímavé čítanie a myslím, že každá sa v ňom niečím nájde. Často sa pýtam pri výchove či je to správne, lebo ja sa chovám pudovo. Každé dieťa je iné a každé potrebuje iný prístup.Ale vcelku súhlasím.Niektoré dieťa by cestovanie samo nezvládlo, iné / Tvoj syn/ ľavou zadnou. Každá matka pozná (alebo by mala poznať) svoje dieťa a podľa toho ho vychovávať. A k tomu pretrhnutiu pupočnej šnúry. Voľakto povedal že k dieťaťu sa máme chovať tak, ako by nám bolo na chvíľu iba požičané na výchovu a keď sa bude chcieť osamostatniť, ako keby ho vraciame. Mne sa to veľmi páči a snažím sa podľa toho chovať. ale tiež mám niekedy sklony a chuť vyriešiť všetky ich problémy, radšej by som trpela za nich, ale nejde to. Slnko

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 17:50

Myslím, že chuť riešiť problémy našich detí za ne má aspoň občas každá mama. Ide len o to, aby si to zrovnala v hlave, o čo jej vlastne ide, čo je podstata skutočného problému, a potom podľa toho postupovať.

V tom príklade, ktorý som uviedla, som sa mohla rozhodnúť aj tak, že som predsa matka roka a pre svoje dieťa som ochotná hory prenášať - čím by som v skutočnosti riešila zástupný problém, ktorým by bol môj pocit nedostatočnosti, ak by som nedajbože v niekoho očiach bola zlá mater.
Čo mi v podstate môže byť lautr jedno, niečo o mne si vždy bude niekto myslieť (trebárs aj nie práve lichotivé), ale ja nie som povinná podľa toho skákať.

A/alebo som mohla až doteraz (a nafurt) nadávať na šéfku, aká je len nechápavá a netolerantná, veď je predsa tiež matka, čím by som zase len riešila zástupný problém.
Šéfka je šéfka, na svoj postoj mala svoje dôvody, s ktorými nepohnem, navyše mala aj pravdu - pracovisko nie je holubník.

Takže skutočný problém bol definovaný takto: ako to spraviť, aby sa syn dostal do a zo školy a zároveň aby som ja mohla chodiť do práce tak ako treba. Pričom to, aká som mama a aká je moja šéfka s tým nemá vlastne nič spoločné.
A našli sme spôsob, ktorým sme zabili ešte aj tretiu muchu - chalan nadobudol nové vedomosti a zručnosti, ktoré sú mu len na prospech.

Inak, s tým "požičaním dieťaťa" - mne sa veľmi páči výrok Chalíla Džibrána:
Vaše deti nie sú vašimi deťmi. Prichádzajú cez vás, ale nie od vás, a hoci sú s vami, nikdy vám nepatria. Môžete im dať svoju lásku, ale nie svoje myšlienky, môžete vytvoriť domov pre ich telá, ale nie pre ich duše.

SYLVUSH, Ne, 30. 09. 2012 - 20:02

Geo, prečítala som si celé, ku koncu mi vytryskli slzy. Keď si predstavím, ako svojho Dodka s taškou na chrbte posielam autobusom do školy, zrejme by prišiel do tramatárie a ja by som od strachu asi zahynula. Ale viem aj o týchto prípadoch a obdivujem takéto žienky. Vo vedľajšej dedine býva kamarátka, má tri deti a najstaršieho Dowňáka, chodí s Dodkom do školy. Keď mama začala pracovať, chlapec musel začať chodiť autobusom sám domov z družiny. Teraz sa aj zvykne túlať po meste, ale mamina je na to pripravená a berie to, že potúla sa a príde domov. Raz som išla s Dodkom domov neskôr, skoro za tmy na jar a skoro som ho zrazila, aj Dodko skríkol pozor mamina Dežko /meno je vymyslené/. Ja by som to nedokázala, ale asi je potrebné takto prestrihnúť pupočnú šnúru. Ja sa tiež snažím Dodka naučiť samostatnosti, lebo vždy tu nebudem.
Opičiu lásku poznám, ale už sa snažím dištancovať aj od problémov dcérky. poradím, čo môže/nemôže urobiť, ako by som to riešila ja, ale už sa neangažujem. Veď sa chce pomaly vydávať, tak jej mama za zadkom nemôže byť Váľam sa od smiechu po podlahe Držte sa.

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 20:11

Sylvush, veľmi záleží aj od dieťaťa, čo (už) zvládne a čo (ešte) nie - ako písala aj Vyvyka vyššie.
Syn bol od malička praktik, najprv porozmýšľal, potom konal, takže naozaj som bola presvedčená, že to cestovanie zvládne. Dcérka je taká vílenka, zasnená a tancujúca, hlava v oblakoch, tá by sa stratila hneď prvý deň. Ale má ešte len päť rokov, takže ktovie, ako to bude ďalej, uvidíme.
Chcem tým povedať hlavne to, že potreby a schopnosti dieťaťa sú pri hľadaní riešenia podstatný faktor. Nasilu strkať dieťa niekam, na čo ešte nemá, alebo naopak, umelo ho "brzdiť", je proste blbosť.

mnnaaauuu, Ne, 30. 09. 2012 - 21:00

DOčítala som až do posledného písmenka Slnko Slnko Slnko
Pred pár dňami bol na STV2 dokumentárny seriál o zvieratkách a tam ukazovali "opičiu" lásku, ktorá však (našťastie) určitým vekom končila... Opice prvé mesiace, dokonca roky svoje deti nosia, prichytené na srsti, dojčia, krmia, kedy chcú deti, obetujú sa im... Ale potom skrátka príde "ich" čas a opice sa od svojej mamy časom čoraz viac vzdlujú, no, samozrejme, opičia mama prvé "odlúčenia" a "odchádzania" znášala ťažko, dokonca ho párkrát "sledovala", či nerobí chyby, či je všetko OK, no nechala ho tak... Takto bola opisovaná opičia láska, na vysvetlenie Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev a na takejto opičej láske nevidím nič zlé, ani u ľudí... Len tak by mala aj pokračovať, až deti vyrastú do určitého veku, pomaly, s našou pomocou, ich osamostatnovať Slnko Slnko
Preto sa snažím brať si príklad od opice Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe To moje 18-mesčné dieťatko je ešte moja "nálepka", stále všade spolu, odomna ani krok, len "mama".. Nevadí, vyrastie, odlepí sa odomna Chichocem sa Chichocem sa Zato starší, 4-ročný, sa už pomaly, ale isto, osamostatúuje.. Toto leto som ho nechávala už hrať sa samého na dvore, ide vyniesť smeti ( z malého koša, aby ste si nepredstavili 18kilové dieťa s 20kg vrecom smetí Chichocem sa Chichocem sa ), pošlem vedľ do svokry po pohár múky, ked chybne, a podobne Veľký úsmev Veľký úsmev samozrejme, tie prvé razy som ho špehoval z okna, ale zas, adamko je dosť rozumné, nepojašené dieťa, odmalička sa mu da kadečo vysvetliť Slnko Slnko Slnko nie ako Samuel - neriadená strela Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev Adamkovi nerobí problé ostať s kýmkolvek, poviem mu, to je tá a tá teba, ostane pri babke, pri ujovi, kdekolvek, bez plaču, Samko sa zas nepohne ani krook a ak náhodou "zmiznem" tak tú hodinu aspon 20x zopakuje "mama, mama" Slnko Slnko
Deti vedia byť nesmierne rozdielne, aj napriek tomu, že majú rovnakých rodičov, rovnakú postieku, rovnaké prostredie, a rovnakú výchovu, tak z nich dokážu rásť úplne rozdielni ľudia, a to je fascinujúce

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 22:41

Deti vedia byť nesmierne rozdielne, aj napriek tomu, že majú rovnakých rodičov, rovnakú postieku, rovnaké prostredie, a rovnakú výchovu, tak z nich dokážu rásť úplne rozdielni ľudia, a to je fascinujúce

Áno Áno Áno Áno Áno

nielen žienka domáca, Ne, 30. 09. 2012 - 22:21

Ahojky Geo Veľký úsmev Som poctená takou dlhou odpoveďou Úsmev Osemročný cez pol Blavy?? Júúúúj. Ale zase treba dodať, že Vaša špeciálna škola je škola pre nadané deti a nie to, čo si pod výrazom špeciálna škola bežne väčšina ľudí predstaví.

...je to taká komplikovaná téma, pretože každá máme hranicu tej opičosti zrejme inde. Stále si myslím, že osemnásťročné dievča v náročnej životnej situácii (hoc sa do nej dostala vlastnou vinou) by malo cítiť obrovskú podporu svojej matky a nie je nič nezdravé, keď jej pomôže s vybavovačkami (vzhľadom na to, že má s nimi určite väčšie skúsenosti...) atd atd. Ale mňa ovplyvňuje aj to, že prístup mojej vlastnej mamy bol dosť "neopičí" už keď som bola veľmi veľmi malá a bolo to zlé. Možno zo mňa urobila samostatnejšieho človeka, nepochybne som samostatná, nezávislá, dnes už snáď aj zodpovedná. Ale za akú cenu?

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 22:38

Katka, neopičia láska ale neznamená "studený odchov". To je druhý extrém. Treba nájsť zlatý stred. Deti potrebujú lásku aj starostlivosť, to je bez debaty. Ale nepotrebujú láskou, starostlivosťou a ochraňovaním zadusiť.
Nájsť tú správnu mierku pre každé dieťa je však sakra ťažké.

V každom prípade, pomôcť dcére niečo komplikované vybaviť a byť jej oporou je v poriadku.
Vybavovať za ňu všetko a hádzať komplet vinu na druhých za to, čo sa jej "len tak" prihodilo, už nie.

Martina79, Ne, 30. 09. 2012 - 21:55

Opičia láska... ja som vo fáze (u staršieho) ako tá opičia matka, čo o nej Mnaaauuu písala. Sledujem... Samko je druhák. Hlava zasnená... školu má pri dome. Tam nechcel, aby som ho odprevádzala už v prvom ročníku, po pár dňoch (som na materskej). Chodieva ešte na výtvarnú do umeleckej školy. Minulý rok chodila pani učiteľka pre prvákov do družiny, tak sa k nim pripájal. Tento rok chodí sám. Cez väčšiu cestu a pár menších.... Prekvapenie Prvýkrát ho MM sledoval, druhýkrát už nebol doma, Maťo spal, tak už išiel sám. Hodnú chvíľu som načúvala, či nejde sanitka... Pohoda Ale keby ho vidíte, ako si vykračuje. Hlava hore, ja už to zvládnem. Slnko
A to patril k tým mamičkovským.
Minule došiel taký smutný zo školy, že pán učiteľ XY prišiel do triedy a prečítal aj jeho meno a že chodí na futbal. Futbal on nemá rád, tak bol v šoku, že prečo tam musí chodiť. Priznal sa mi, že si aj poplakal. Ale vyriešil to, s pani učiteľkou prišli na to, že to bol preklep, futbal hrá jeho bratranec. Úsmev Keď mi to dorozprával, samozrejme oveľa kvetnatejšie, tak som sa ho spýtala, či mám ísť za pánom učiteľom a povedať mu, že som ho na futbal neprihlasovala. Samko mi len povedal:"mami nie. On je strašne prísny, to by si asi nezvládla. Ja už som to vybavil!!!" Chichocem sa

Čo mi z neho vyrástlo... a taký mamin cecok to bol. Váľam sa od smiechu po podlahe
Ale na prázdniny nepôjde sám. Doteraz sa pýta: "a ideš aj ty?"

georgina, Ne, 30. 09. 2012 - 22:41

Martina, je naozaj úžasné sledovať, ako deti rastú, učia sa a menia sa... To postupné osamostňovanie sa a púšťanie sa maminej sukne občas (alebo aj často) zabolí, ale presne tak je to v poriadku.

Martina79, Po, 01. 10. 2012 - 08:43

Veď práve, každý deň ma prekvapuje, ako sa pomaličky krôčikom osamostatňuje.
Nechávam ho, ako sa povie "spadnúť", ale aj pomôžem, poradím... Úsmev Už ho za ručičku nevodím.

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 09:56

Však ja ti dávam za pravdu Úsmev Úsmev Úsmev

Nechať dieťa "spadnúť" je ťažké, lebo zväčša je veľmi jednoduché "pomôcť", teda vyriešiť za dieťa. Len sa tak prizerať a dať dieťaťu šancu, aby si pomohlo samo, to už je iná káva. Samozrejme, treba vyselektovať, či už je dieťa vôbec schopné danú situáciu riešiť.

No a zvyčajne pri tom prizeraní treba aj odignorovať "rady" okolia + poznámky o neschopnosti matky Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa Mrkám .

Katka0202, Ne, 30. 09. 2012 - 23:46

jaaaaaj Geo, no co dodat?
priklad: moje dve ratolesti...
velka sestra do urcitej doby ustrachana {vstup do zivota mali rovnaky a vlastne kazdy iny}, ale i tak, od narodenia nasej uz velkej sestry by som za nu dychala, zila a neviem co. po jej narodeni, pri pomysleni na skolku som padala do mdlob, ze co ked sa jej nieco stane a hlavne, ze chuuudatko tam bude bezo mna, kto jej bude fukat bobenko, ked tam nebudem... no klepem si po cele pri spomienke na toto... ked som prerusila matersku o pol roka skor, trhalo mi srdce, ked som ju pocula plakat v sukromnom centre. ziapala tak, az ju na namesti bolo pocut... ja som stala na balkone v praci a fajcila a pocula som, ako nasa mala princezna zavyyyyyja... dokonca mala obdobie, ze ked sa len udrela, ziapala pol hodinu {ked ziapala, tak ziapala, dokonca hulakala, ze vykrvaca aj vtedy, ked jej krv netiekla, ked ziapala, nedokazala pocuvat, tak sme ju nechali vyziapat a potom sme vysvetlovali} a ja som trpela s nou... a potom som dozrela a zmenila pristup {dieta rozdychavalo dlho, ale pomohlo to Váľam sa od smiechu po podlahe samostatnosti sa uci teraz, moja skoda, jej skoda}
potom sa 8 rokov po velkej sestre narodil nas maly brat Váľam sa od smiechu po podlahe,svojska, silna osobnost od narodenia... cela rodina si tuka po cele, som krkavcia mat, ktora si dovolila raz mesacne odist do dalekeho madarska {z mt je to relativne daleko Mrkám } a venovat sa sebe Mrkám a len sebe... na ihrisku si maleho vsimam kvoli jeho bezpecnosti {aby nejedol kamienky}, ale pripadne bitky neriesim {ked ho vacsi spoluuzivatel ihriska skopne zo smykacky, soti z preliezky, tak zasiahnem, ale bitky 2rocnych neriesim}. a je proste samostatnejsi, kolkokrat mlady na ihrisku dostane kyblikom po hlave, tak to vrati lopatkou po chrbte, no jeho velka sestra, ak je tam s nami, by ho obranovala do poslednej kvapky krvi Veľký úsmev a co ju to stoji nervov... ostatne mamicky si pri mojom pristupe klepu prstom po cele, ale vidim, ze mam enormny rozdiel medzi detmi. pristup k velkej sestre nasho drobca som zmenila akosi tiez pudovo, proste som jedneho dna neprezivala des, ked spadla, neodpadavala nad rozbitym kolenom... slecna mala najprv des, potom stres, teraz stresuje len ked ma pocit, ze chcu blizit jej bratovi Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe ale aj na tom uz usilovne pracujeme...
teraz zacala chodit s kamoskami na vytvarnu, je to busom cez cele mesto {MT nie je velke mesto}, bus jej stoji pred tou skolou, kde vytvarnu ma. bola som s nou 2x, v utorok pojde sama s kamoskami, chcela som napisat, ze dufam, ze to zvladne, no nie, viem, ze to zvladne Veľký úsmev a budem sa snazit zvladat i ja Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev jaj a mama zhodnotila, ze nie som normalna, ked ju necham samu ist, ze bude koncit v praci skor, aby ju tam nosila Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe lebo decko ma krkavciu mat Váľam sa od smiechu po podlahe

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 10:08

Katka, presne - učia sa nielen naše deti, ale aj my Úsmev Úsmev Úsmev

Medzi našimi deťmi je desaťročný vekový rozdiel, tam je tiež veľmi zaujímavé sledovať tie súrodenecké vzťahy - ako chalan malú učí, ako sa ona snaží na neho "doťahovať", ako "kooperujú"...
Zlatí sú obaja Úsmev Úsmev Úsmev

Polárka (bez overenia), Po, 01. 10. 2012 - 11:43

Perfektný článok Úsmev Tlieskam

Dora123, Po, 01. 10. 2012 - 11:52

Ja mam doma ciciaka a opicku Slnko moj syn - prave nastupil do skoly - bol, je a vzdy bude moj ciciak, tak ho volam od malicka, pretoze od narodenia bol neskutocne, ale neskutocne naviazany iba na mna, miestami to bolo niekedy az neunosne a mala som pocit, ze uz ani to vsetko, co potrebuje, mu nemam odkial dat, az mi jedneho dna na jesennej prechadzke trklo, ze mu to chcem davat a nie musim, a ciciakom stale je, ked sa tulime a lubime - to je specialny vyraz na obijmanie, tak mu vzdy poviem "ty moj velky ciciak" Bozkávam a uz sa preto aj certi Vyplazený jazyk od malicka mame rozne ritualy, ako si prejavujeme naklonnost a pre mna je fascinujuce sledovat, ako rastie a sam tie ritualy pomalicky rusi (a smutno z toho je najma mne, lebo viem, ze je uz velky), ako napriklad dve srdiecka, ktore som kazde rano (az dodnes) kreslila na okho jeho triedy Zlomené srdce Zlomené srdce nadychala som na sklo hmlu a prstom urobila srdiecka, tak vraj uz nemusim, staci, ked mu iba zamavam Slnko
no a opicka - 4 a pol roka - to cele uzasne doplna, ako samostatna vysmiata nezavisla osobka, mimochodom ten vyraz "pod ma lubit" vymyslela prave ona Zlomené srdce a mali by ste vidiet tie obijmacky a bozkacky, ked sa jej prave chce Chichocem sa kdekolvek aj na verejnosti Hambím sa ale neva, vtedy sa citim ako opica a vobec mi to nevadi Vyplazený jazyk je to krasne a zaroven aj tazke mat zapnuty radar na kazdom kroku a zachovat sa spravne v kazdej situacii a este ku kazdemu drobcovi individualne, lebo aj ved my mamy mame svoje limity a suhlasim urcite s tym, ze nie len my ucime svoje deti ale v mnohom oni ucia nas Kvietok Kvietok Kvietok

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 12:43

Dora, k tej poslednej vete - dokonca by som povedala, že pri výchove nie je ani tak problém "ukočírovať" deti, ale skôr "ukočírovať" sama seba, mám s tým vcelku bohaté skúsenosti Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa Mrkám Pohoda

adus, Po, 01. 10. 2012 - 13:32

Jaaaaj, téma, na ktorú by sa dalo písať a písať .... aj na to, ako nás deti vedia "obajdať" (prvorodená, mimoriadne to kreatívna duša, napríklad keď sa chcela na rukách nosiť a ja som ju odmietla, tak spravila na Luciu psie oči a bolo vymaľované; keď som sledujúc jej cholesterol zaviedla pravidlo max. 1 vajce denne, tak dokázala aj zábranu na schodisku preliezť tak, že som o tom nevedela, zbehla dole k švagrinej a s kľudom Angličana si tam dala to druhé ....).
Na tom celom mne najviac rezonuje taká nejaká tá (podľa mňa zbytočná) obava dať deťom "voľnosť" (nie celkom rozumiem výlevom mamičiek opisujúc ako trpia, keď dieťa má ísť: do škôlky, do školy, do školy v prírode, ... že ako to zvládne, že plače,... ). Nie - ani mne to nebolo jedno, ale viem, že to musí byť, tak čo pomôže, ak budem ustráchaná - iba sa to prenesie na dieťa ....
Bolo takých situácií - najstaršia chodila po škole domov sa najesť (bola som na MD s ostatnými) a potom späť na krúžok do školy (aj cez jednu 4-prúdovú cestu) na bicykli - vraj či sa nebojím - áno, bála som sa, ale dcére by to nepomohlo, keby to vedela ....
Mladý zvykol byť hooodne tvrdohlavý pokiaľ išlo o smer cesty - potrebovali sme odbočiť vpravo a on just vľavo, tak dobre, choď tam kam chceš, my ideme tadiaľto ... a išli sme - každý svojím smerom (v meste, samozrejme, na pešej zóne, tam kde chodia autá by som bola kus opatrnejšia) - on bol fakt schopný ísť kusisko sám, ani sa neobzrel ...
Samostatná kapitola bola, ako jeden u druhého hľadali pomoc, keď u mňa "neuspeli" - chceš ísť zo škôlky na obed - zavolaj si babke, nech po teba príde - neviem telefonovať - tak sa nauč - išiel za sestrou, čísla ako také síce ešte nepoznal, ale zapamätal si poradie kláves, ktoré treba stláčať a bolo vymaľované ... občas sa potom dokonca stalo, že som prišla do škôlky a dozvedela som sa, že veď babka ho brala na obed Chichocem sa - dohodol si a mne ani nepotreboval za nutné to oznámiť, mama si to potom pre istotu vždy u mňa overovala, či o tom viem ...
Nebolo to vždy ľahké, ale mám samostatné deti a som na to hrdá.

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 17:53

Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa Adus, predstavujem si tu, ako smelo sa váš junák vybral, kam ho len oči viedli, a ty, "mrcha mať", zase len tým svojim smerom Mrkám.

Toto mala jeden čas vo zvyku naša bambuľka - vychytila sa, vietor vo vlasoch, nehľadela napravo-naľavo, kde je mama jej bolo úúúplne voľné Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev
A ja nenápadne za ňou, aby som zistila, čože si to zase nabrala do hlávky Úsmev Úsmev Úsmev.
Raz sme takto prešli pol dediny, potom si bambuľka na jednom mieste čupla a čuškala. Tak som prišla k nej a spýtala sa jej, čože tam robí?
"Čakám."
"Môžem čakať s tebou?"
"Môžeš."
Tak sme si obe sadli na múrik, kukali do nebíčka - a čakali.
Asi po štvrťhodine pri nás zastalo auto, vodič stiahol okienko a pýtal sa ma na cestu. Vstala som, odnavigovala som ho a vracala som sa zase k múriku.
Ale to už bambuľka vyskočila: "Už môžeme ísť domov."
A tak sme šli Pohoda .

martinape, Po, 01. 10. 2012 - 17:37

pisete o opicej laske - ako mamy musia prestrihnut pupocnu snuru. Ja poznam jedneho otca - opiciaka. jeho dcera ma uz 27, ci 28 rokov a asi polrocne dieta. otec bol od mala "zalubeny" do dcery - co dcera spravila, povedala, vyviedla bolo svate. Npr. raz sa otec rozpraval so synom (a inymi ludmi), ze vela zien nevie nosit vyyyyyysoke podpatky a je to komicke ako chodia. syn uviedol ako priklad vlastnu sestru. a to teda robit nemal. otec mu vynadal, ze ONA chodit na vyyyyysokych podpatkoch vie ....
Ked bola dcera tehotna, tak musela chodit do nemocnice, kazdy druhy den - otec prisiel rano o 5.30 z nocnej a o 8-9 vyrazal autom do mesta vzdialeneho 90km. Ked sme k nemu v tom obdobi raz prisli na navstevu, skoda hovorit - pochudnuty, vycerpany ....
ale co pre dceru nespravi, ze?

tak mi vychadza, ze on je slepy opiciak

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 17:57

Martina, hej, píšeme o opičej láske mám, pretože sme tu jednak (takmer výlučne) ženy a mamy, jednak tento "model správania" používajú v drvivej väčšine práve ženy.
Samozrejme, sú aj takíto otcovia, ale veľa ich nie je.

martinape, Po, 01. 10. 2012 - 19:09

ja som iba chcela povzbudit mamky, co si myslia, ze je to zle s nimi. teda ak je povzbudenim, ze existuje aj opici otec, co 27 rocnej deve skace ako ona piska ...

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 19:27

Nuž, na to, aby ktosi o sebe zapochyboval, musí mať aspoň trochu sebereflexie. Tá však pravým opičím mamám dosť chýba. Budú sa donekonečna obhajovať, že ony predsa svoje deti milujú, chcú pre ne to najlepšie, a na tom predsa nie je nič zlé.
To je síce pravda, háčik je však v tom, že tieto matky nevedia, kedy prestať deti ochraňovať, kontrolovať a usmerňovať.

To máš ako s bláznami - ak o sebe zapochybuješ, či máš v hlave všetko v poriadku, tak máš k bláznovi hodne ďaleko.
Skutočný blázon je však zvyčajne presvedčený, že blázni sú všetci naokolo Úsmev Úsmev Úsmev.

eniXelka, Po, 01. 10. 2012 - 20:02

No pravda, pravda.
"Ved vsetci ste blbi, len ja som lietadlo" Váľam sa od smiechu po podlahe

(Ja sa tym smajlom nevysmievam, ani tou vetou, ak by sa toho niekto chytil Mrkám )

martinape, Po, 01. 10. 2012 - 20:36

taky isty je otec z mojho pribehu ... ma viac ako 1 dieta a vsetky si kvoli tej dcere odohnal. uplne ako hovoris, a asi je jedno ci je to opica alebo opiciak, laska je tomto pripade rovnaka.

a ja som tiez lietadlo ;) teda sa castokrat takto citim ...

georgina, Po, 01. 10. 2012 - 20:40

Aspoň občas sa asi úplne každý cíti ako lietadlo Úsmev Úsmev Úsmev Pohoda.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama