Babkine pečené buchty. Dedkova dielňa plná tajomných zákutí. Mať starých rodičov poruke je výhra pre všetky tri strany. Keď však príde na výchovu, môže naraziť kosa na kameň.
Starí rodičia predstavujú prepojenie medzi generáciami. „Ich vplyv v rodine je nezastupiteľný najmä preto, že môžu deťom sprostredkovať zážitky, ktoré im rodičia nemusia vedieť poskytnúť,“ konštatuje psychologička Mária Balážová.
Môžu im totiž venovať to najcennejšie – čas a pozornosť.
Dnešní starí rodičia sú iní
Babička ako z Boženy Němcovej je dnes už skôr výnimkou. Moderní starí rodičia už nie sú takí usadlí, žijú aktívnejší život a majú viac možností. „Sú zdravší, vzdelanejší a aktívnejší.“
A majú svoj život aj v seniorskom veku. Detská psychologička Gabriela Herényiová upozorňuje, že strážiť vnúčatá neznamená obetovať im všetky svoje osobné záujmy.
„Ak je požiadavka rodičov prehnaná, máte úplné právo odmietnuť takúto starorodičovskú službu,“ odporúča.
Ako sa však dohodnúť pri výchove detí? Čie slovo platí, keď sa názory na výchovné metódy začnú rozchádzať?
Nestor česko-slovenskej psychológie Zdeněk Matějček tvrdil, že momentom, keď majú rodičia prestať vychovávať svoje deti, by malo byť narodenie ich vnúčat. „Ja sa stotožňujem s týmto výrokom,“ poznamenala Balážová.
To však neznamená, že starí rodičia majú začať vychovávať potomkov svojich detí. „Na to sú rodičia. Starí rodiča by mali rešpektovať pravidlá výchovy rodičov a nikdy nejsť proti nim,“ hovorí Herényiová s výkričníkom.
S týmto rozhodnutím podľa Márie Balážovej prichádza na jednej strane uvedomenie si straty vlastnej roly rodiča. Ale súčasne aj uvoľnenie, ktoré prichádza s rolou starého rodiča. „Už nie ste za výchovu a za dieťa zodpovední a to je veľký benefit,“ odkazuje seniorom.
V čom býva problém
Najčastejším zdrojom konfliktov bývajú podľa nej stravovacie návyky a „čokoládková výchova“. Súčasné mladé mamy sa usilujú viac ako v minulosti svoje deti viesť k zdravej výžive. Starí rodičia by sa mali oboznámiť s tým, aké stravovacie pravidlá v mladej rodine fungujú a prispôsobiť sa im.
Zhovievaví by však mali byť aj rodičia. „Pre jednu čokoládku sa ešte svet nezrúti,“ zdôraznila Balážová.
Základné pravidlo znie – starí rodičia nesmú ísť proti rodičom svojich vnúčat. „Nikdy nekritizujte rodičov v prítomnosti detí,“ odporúča Gabriela Herényiová.
Ak chcú starí rodičia vo výchove niečo opraviť, mali by podľa nej radšej prezentovať pozitívne návrhy, nie zdôrazňovať, čo treba napraviť. „Starí rodičia sú len poradným orgánom,“ uzavrela psychologička.
Ako budovať zdravé vzťahy
Radí detská psychologička Gabriela Herényiová. Starí rodičia by sa mali vyhýbať:
- kritizovaniu rodičov vnúčat,
- ak máte na výchovu vnúčat iný názor, prerokujte ho s rodičmi bez prítomnosti detí, nepovoľujte im to, čo rodičia zakazujú,
- nepodporujte vnúča pri vysedávaní pred televízorom alebo pri počítači, mobile alebo tablete,
- nepresadzujte svoj názor striktne a veľmi tvrdo, či už pred vnúčatami, alebo ich rodičmi, neplatí, že váš vyšší vek je zárukou jediného dobrého riešenia problému,
- nenechávajte sa vnúčatami presvedčiť, že už sú veľké a postarajú sa o seba samy, ak ste sa s rodičmi dohodli inak.
Autor: Diana Schniererová
Článok vyšiel v online magazíne zena.sme.sk
My už babky, dlhšiu chvíľu nemáme. Ale tuším moja mamka pri vnúčatách viac dbala na dodržiavanie pravidiel ako ja. A šlo jej to s pokojom a bez kriku. Na moje prázdniny u babky mám neopakovateľné spomienky.
Pozeranie filmov nie pre deti ...