reklama

Môžme bilancovať? Čo nám dala či vzala koronakríza?

Kamila , 10. 06. 2020 - 11:23

reklama

alebo jej prvá fáza? Čas ukáže či príde druhá vlna, kedy a v akom rozsahu. Na začiatok si môžeme na malú chvíľu vydýchnúť? Asi tu budú samé otázniky, lebo to čo môžme hodnotiť, je naša momentálna každodenná realita, aké budú dlhodobé dôsledky ukáže čas. Ekonomická kríza nám tu buble pod pokrievkou a keď vykypí, pocítime to zrejme všetci. Ale aspoň pozitívny ekologický dopad to všetko malo, aj keď zrejme len dočasný. A našťastie sme s počtom nakazených dopadli veľmi dobre.

Ekonómovia, ani analytici nie sme, ale môžme zhodnotiť, ako sa koronakríza dotkla naších rodín, nás samotných. Na nás mamách, toho asi stojí veľa. Niektoré ženy skončili zo dňa na deň bez práce, dočasne či dlhodobo, iné pri práci z domu a mnohé pracovali, ako stále, len za sťažených podmienok ... Doma pribudli deti, od tých najmenších, ktorým sa bolo treba venovať, po mladších školákov, s ktorými sa bolo treba učiť, až po staršie, relatívne samostatnejšie .... Neviem, kto z tejto kategórie sa stihol nudiť, ako sme mali na začiatku obavy, my mamy určite nie. Celej tej pereputi, bolo okrem iného treba aj variť. A asi nebolo jednoduché ostať pri tom všetkom v duševnej pohode... Nepreberná spleť viac či menej desivých informácii z okolitého sveta, často protichodných z domova, nám na pokoji nepridala.

Ale oprášili sme šijacie stroje, aby sme zistili, že my slovenské ženy sme veľmi šikovné, vynaliezavé a ochotné aj pomáhať. Keď som sledovala, tie kvantá rúšok šitých pre nemocnice, domovy pre seniorov, často po nociach, dlhé týždne. Klobúk dole. Áno

Už len to nosenie rúšok, na to sa stále ťažko zvyká. Aspoň v obchodoch minieme menej peňazí? Teda  ja rýchlo utekám von, nech sa poriadne nadýchnem. Hambím sa

A piekol sa chlieb a veľa chleba a zháňalo sa droždie a jeho náhrady.Hambím saViac sa kváskovalo? Zas sme voľačo nové naučili.

Dostali sme príležitosť viac si užiť najbližšiu rodinu detí, horšie to bolo so starými rodičmi, kámoškami. Mnohí začali chodiť viac do prírody?

Pre mňa osobne, koronakríza, až také zmeny nepriniesla, s MM pracujeme z domu, dlhé roky. No dobre mohla som ráno spať, dlho, ôsmačka nechodila do školy. Našťastie si našla vlastný systém na plnenie školských povinností. Milo ma prekvapila, stíha popritom písať druhý román, prvý bol asi skúšobný. Zo sveta došli synovia, dostala som príležitosť si ich ešte užiť. Sťahovanie z Holandska mladšieho syna, mi dalo zabrať aj to dianie okolo korony, aj keď nejak veľmi som to neprežívala, navonok, ale podvedomie to registrovalo ako hrozbu... V karanténe sme boli zo dva týždne. U nás na dedine to bolo celé jednoduchšie.

Rúšok som až tak veľa neušila ale vyskúšala snáď všetky možné strihy a nafotila k nim postupy. Hlavne nech máme fázu bez rúšok aj v interiéri, však aspoň BB krém si nahodím. Už som to raz skúsila, hneď som mala rúško od neho. A na cestovanie sa veľmi teším, aspoň také poskromnejšie, potrebujem ako soľ na dobitie bateriek.

Dievčatá, ako ste to celé zvládli vy, čo vám dalo najviac zabrať, malo toto obdobie aj pozitíva?


reklama


reklama

dasa_, St, 10. 06. 2020 - 12:05

Och, chcela som písať aj jam si ma predbehla ÚsmevÚsmev

Pre mňa bol celý tento čas veľmi pozitívny. Dala mi totiž čas naviac strávený so synom. Keby sa nebolo nič udialo, v tomto momente by bol už na dlhodobej brigáde, z ktorej by skoro rovno išiel na intrák. A už by sme sa stretávali iba úchytkom. Dva krát do mesiaca. Lebo je ťažké odhadovať, kam ho po škole zaveje.

Miesto toho sme si užili v podstate 3 úžasné mesiace. Z toho dva aj spolu s manželom. Bol síce väčšinu času zatvorený vo svojej izbe. Ale spolu sme aj veľa vecí uvarili. A hlavne, viedli sme dlhé debaty hlavne  pri obedoch. Je naozaj zaujímavé počúvať názory mladých. Občas (často) sa človek aj mnohé podučí. Začali sme aj veľké upratovanie (nie našej) domácnosti. Po skoro dvoch mesiacoch sme stále ešte len na začiatku, ale je pre nás veľkým pozitívom, že sme mohli začať.

Jasne, boli aj stresy. Hlavne na začiatku. Dlho ma ešte budú mátať obrázky z Talianska, kde nočné konvoje prevážali mŕtvych. A ešte vaic obrázky intenzívnej starostlivosti, kde ležali pacienti na bruchu v umelom spánku napojený na ventilácie. Ale to nejak bledne.

Inak pracujem z domu, tak až tak som v tomto zmenu nepociťovala. Jasne, klesli tržby. No čo už. Nakoniec sme zistili, že sa nám za ten čas podarilo aj šetriť. Auto sa nepoužívalo každodenne, domáce recepty sú predsa len lacnejšie, ako každodenné stravovanie v reštauráciach. A zaznamenala som ešte jeden pozitívny úkaz spojený s jedlom - nevyberalo sa. ked som navarila fazuľu, tak sa jedla fazuľa. Keď bola nepreferovaná šošovica, tak šošovica. Zjedli sa aj nepopulárne cestoviny zapekané s vajíčkom..... A tých receptov, ktoré som neplánovane vyskúšala.

No a maturant by povedal, že úspešne zmaturoval. Ešte to teraz zmenežovať tak, aby to tablo neostalo v našej garáži.

 

Negatívom pre mňa bolo hlavne to, že sme mali spolu s manželom pekne zabehnutý vzorec každodenného pohybu a to sa nám nejak rozsypalo. A nie je jednoduché sa do toho zase dostať.

Kamila, St, 10. 06. 2020 - 16:25

Veru, mládež je skvelou studnicou múdrosti. Áno Je fajn si ich môcť ešte chvíľu užiť.

Ja som s mladším synátorom už po večeroch poskladala toľko puzlle, ostatných to neťahá, ale niet sa čo čudovať, duše máme podobné. Úsmev

Dzeny, St, 10. 06. 2020 - 15:29

Ja za seba hovorím, že takáto karanténa by mohla trvať večne. Mne bolo dobre. Viem, mám šťastie. Nemám doma deti, ktoré vyžadujú pozornosť, nemusím sa nerváčiť s ich úlohami, ani si kresliť mapu aby som vedela, ktorý učiteľ akým kanálom komunikuje. Toto zažívala kamoška, každý učiteľ komunikoval cez iný kanál, takže si musela urobiť ťahák, aby sa v tom nestratila! Celé zle...

Najväčšie pozitíva:

- menej áut, menej prachu, žiadny hluk, ľudia zalezení doma, celý park len pre mňa so psom

- objavila som super donášku potravín

- ušetrila som kopec času - žiadne líčenie, zistila som, že vlasy si nemusím umývať tak často, že je to úplne v poriadku, žiadne presuny do práce (chodím pešo, ale tých 40 min viem yyužiť aj inak)

- zverinec doma šťastný, lebo neboli celý deň bez pánkov, pánkovia šťastní, že zvery sú spokojné:DDD

Najväčšie negatíva

- jedno jediné - nemohla som za rodinou (rodičia, sestra, neter...) Ostatné mi fakt nevadilo. 

A ušetrila som. Fakt som ušetrila. Nikam som nechodila, nemala som kde míňať. Za mňa veľmi dobré. Na karanténe bol najhorší koniec a to, že som sa musela vrátiť do kancelárie. Nuž, ale som tu a žijem. 

 

Kamila, St, 10. 06. 2020 - 15:43

Skoro samé pozitíva ÁnoTlieskamÁno, už len sa zrovnať s návratom do reality. Držím palce. Budeš aspoň menej variť, či ani nie?

balalajka, Št, 11. 06. 2020 - 11:33

Uvažujem, či mám vôbec chuť to bilancovať. Nejak nemám.

Nebola som prvá línia, ale prvá ekonomická línia by sa dalo povedať. U mňa život sa snažil fungovať bez zmien. Ja som dosť flexibilná si myslím Veľký úsmev.

Uvažujem čo napísať - peňazí som odložila len toľko, čo boli plánované oslavy, tak sa darčeky nekúpili, pohybu som mala viac ako zvyčajne (aspoň na cyklistiku boli lepšie podmienky), školu riešime s deckami fakt len okrajovo - asi toľko ako zvyčajne, s rodinou a priateľmi napriek všetkému sme cca stále tak v kontakte ako sme bývali, nič som nepribrala, nič som neschudla. Veľký úsmev Rúška už neriešim - vadí mi jedine to, keď ich zabúdam ráno doma.

Teším sa na Čechy a Moravu. A to, že si dáme v lete snáď termín a oslávime všetky tie odložené narodeniny a meniny a výročia. Je čo oslavovať. Našťastie život ide ďalej. Srdce

balalajka, Št, 11. 06. 2020 - 11:52

A pridám moju najobľúbenejšiu pesničku s koronovou tématikou. Úsmev

[video:https://www.youtube.com/watch?v=cGko28sNa08&list=RDMMcGko28sNa08&start_radio=1]

 

Kamila, Št, 11. 06. 2020 - 15:07

TlieskamÁnoChichocem sa Len ty si akosi nemohla zachraňovať svet sedením doma Hambím sa

balalajka, Pi, 12. 06. 2020 - 07:57

A asik práve preto sa mi táto pesnička ľúbi . Mrkám

majas, Pi, 12. 06. 2020 - 12:02

Hm, premýšľam, niežeby sa ma to vyslovene dotklo, keďže do práce som chodila ako vždy. Je fakt, že jej bolo menej, tak som si každý týždeň vzala 1 deň dovolenky, no takej kus HO, kus varenia, kus záhrada, ale dobre mi padlo. Život naokolo sa spomalil, čo sa mi páčilo. Dcéra skonštatovala, že sa doma viac porobilo ako inokedy, ale ono to je tak ako vždy, ja to tlačím a či niekto podľahne, pridá sa, tak možno to bola doba, keď viac podľahli. Vypadla som z rytmu cvičenie+spinning, aj keď sem tam sa mi aj doma pritrafilo, ale asi hlavne motyka, krompáč, sekera to trošku nahradili. Pokus behať nedopadol dobre, dcéra chodí pravidelne, tak ma to lákalo, bohužiaľ nie moje kolená. No a ano syn zmaturoval a neviem čim to, ale ked si šiel minulý tyzden po vysvedčenie, oblekové nohavice ledva zapol, aj stehna mu akosi narastli a o košeli na krku ani nehovorím. Rúšok som pošila veru celkom dosť, aj dcére do CZ, ktorú sme tým pádom od januára nevideli aj nám ostatným. Nie som žiadna krajčírka, ale babku som s poďakovaním za šijací stroj často spomínala. Ja si točím stále to svoje jedno, a tak nerada nakupujem, pondelky a piatky máme zásobovacie, to bohate stačí na moju trpezlivosť s rúškom. A áno bývať v dome na dedine, kde je ledva 100 domov má v taký čas veľké výhody, ocenili tak trošku aj pubertiaci. Hlavne to bola taká nejasná situácia, na rozhodovanie čo a ako, aký to bude mať dopad, ako to neprehnať , ale ani nepodceniť. Často som z toho bola unavená, ale tak to asi len taký pocit, lebo viem, že sú na tom ľudia aj firmy horšie. A v podstate stále nevieme na čom sme, to ma zlostí najviac, tak snáď sa nájde spôsob ako s týmto koexistovať a vyhnúť sa takýmto extrémom. Úsmev

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama