Ono sa to dobre povie, že ozvite sa. Pracujem v jednej firme, ktorá má pobočky po celom Slovensku. Posledný októbrový deň prišiel jeden ZAMESTNANEC
z centrály a priniesol výpovede s podpisom od šéfa
a paragrafom na dohodu. Podpísalo sa ( kolegovia, ja som dala výpoveď sama ) a potom nám povedal, že keby nepodpísali mal pripravené papiere, na základe ktorých mali ísť pracovať do Košíc. Takže firma im ponúkla náhradnú prácu. A to ešte nevravím o tom, že nemali odvahu prísť osobne, poslali radového zamestnanca.
Porušovanie Zákonníka práce zamestnávateľom
Čo, čo, čooooo???? Siria - výpoveď s paragrafom na dohodu? A to je akááá???
Ja som dala výpoveď 2-mesačnú, asi o dva dni skôr
Dobre, to mi jasné, Siria. Ale, prosím ťa, vysvetli mi, čo to je "výpoveď s paragrafom na dohodu." Veď VÝPOVEĎ je jedna vec a DOHODA je zase druhá vec!
A čo sa týka preradenia do Košíc. Máte (mali ste) v pracovných zmluvách ako miesto vykonávania práce uvedené Košice? Lebo ak nie, žiadny zamestnávateľ vás nemôže len tak, mirnix-dirnix, bez vášho súhlasu preradiť do Košíc!
Dakujeme,georgina.Je velmi dobré ovládat-čo tu píšeš.Dcéra bude mat radost!!! Krásny deň ti prajem
Krásny deň aj tebe.
Skúsim citovať: ukončenie pracovného pomeru dohodou podľa par. 60 ku dňu 31.12.
toť vsjo
Ok, tak potom to je DOHODA. Nie VÝPOVEĎ. A prečo kolegovci podpísali pre nich taký nevýhodný papier? Veď dohoda sa preto tak volá, že sa dvaja partneri DOHODNÚ!
Firma chce zamestnancov prepustiť, oni nesúhlasia. To predsa nie je dohoda, to je nátlak zo strany zamestnávateľa. Keby zamestnanci trvali na tom, že keď ich už firma nepotrebuje, nech im dá riadnu výpoveď, mali by aj odstupné!
skvele ale v nasom state v praxi nerealizovatelne. Jednoducho - drz hubu a makaj...ak sa ti nieco nepaci - chod prec. Co sa tyka velkych firiem, absolutne pravdive.
Priklad minule som sa bavila s jednym s nasich pravnikov. Od 72 roku sa taha s podnikom spor o uhradenie projektu, vtedy sa to volalo - patenty....
a ktory mame dnes rok?? Ten pan skor umrie ako sa niecoho domoze...
Natálka, spor okolo patentov sa rieši podľa autorského práva, prípadne podľa práva priemyslového vlastníctva. Alebo inak... To je zložitá téma. V žiadnom prípade sa však netýka Zákonníka práce. A ja píšem v tomto blogu o ne/dodržiavaní Zákonníka práce.
Dobre vieš, že keď som zamestnaná v naozaj veľkej firme, so zahraničnou účasťou. Netvrdím, že neskúšajú finty.. Skúšajú - spoliehajú sa na to, že ľudia o svojich právach nevedia, alebo že budú ticho. Ale keď sa človek ozve, keď vie, v akom paragrafe má oporu - tak sa aj pravdy dovolá...
Zákon nie je v tomto štáte vždy len zdrap papiera...
Bohuzial je. Patent bol len priklad ako prepac mi za vyraz - vydrbat s ludmi.
VYMOZITELNOST PRAVA JE V TOMTO STATE NEMOZNA.
Je mi luto, ak mas stotisice na sudne spory za vyhadzov, tak neco vymozes. Ale inak nic. Si na nespravnej strane ako jednotlivec a nezmozes nic. Neda sa zrovnavat velka firma oproti tebe. Spoliehaju na to, ze ludia nemaju prostriedky na to, aby hnali svoje prava na sud...
Natálka, nesúhlasím. Stála som ako jednotlivec proti veľkej firme, s minimom prostriedkov a uspela som: http://www.nanicmama.sk/v-praci-tazko-bez-nej/problemy-v-praci
Myslím, že to je naozaj len o tom, že sa treba poinformovať, potom slušne formulovať svoje požiadavky a nebáť sa a trvať na svojom, keď si v práve.
A čo sa týka Košíc, on ich nepreradil. On im ponúkol náhradnú prácu v Košiciach. Zabudla som podotknúť, že sa prevádzka ruší, čiže tu išlo aj o odstupné.
Mne šéf povedal už predtým, cca 2 týžne, že ak zavrie našu prevádzku, tak ponúkne náhradnú prácu veľmi ďaleko, aby sme odmietli. Sám sa zhodnotil, že bude sviňa.
Ak máte (mali ste) v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce napr. SR (aj také sú! ), tak by vás váš zamestnávateľ mohol jednoducho preradiť do Košíc a nemusel by si ani žiadať váš súhlas.
Ak máte (mali ste) v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce napr. Bratislava, môže vám zamestnávateľ ponúknuť Košice ako náhradné pracovisko.
Náhradnú prácu NIE SI povinná prijať. Ak ju neprijmeš, zamestnávateľ ti dá výpoveď. V tomto prípade výpoveď podľa paragrafu § 63 ods. 1 písm. a). A dostaneš odstupné. Jednoduché.
Vo vašom prípade je to celé akési "čudné." Odstupné sa nevypláca v prípade ukončenia pracovného pomeru dohodou.
Mimochodom - ak si vedela, že sa bude prevádzka rušiť, prečo si dala sama výpoveď? V takom prípade nemáš na odstupné nárok...
Skopírované z www.obcan.sk
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov, že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, alebo z dôvodov, že sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov, že sa zamestnávateľ premiestňuje alebo že sa stane nadbytočný; zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.
Praktická rada: V prípade, že vám zamestnávateľ dáva výpoveď z uvedených dôvodov (teda sa zamestnávateľ premiestňuje alebo sa zamestnanec stane nadbytočný), máte na výber medzi odstupným a výpovednou dobou.
Môžete súhlasiť s dohodou o skončení pracovného pomeru ešte pred začatím plynutia výpovednej doby. V takom prípade dostanete dvojmesačné odstupné, prípadne trojmesačné, ak ste odpracovali u zamestnávateľa najmenej 5 rokov. Aby nevznikli neskôr nedorozumenia, žiadajte, aby v dohode o skončení bolo presne stanovené, koľkomesačné odstupné vám zamestnávateľ vyplatí.
Druhou možnosťou je, že nebudete súhlasiť s dohodou a zamestnávateľ vám dá výpoveď z organizačných dôvodov. Vtedy vám bude plynúť dvojmesačná výpovedná doba, za ktorú vám bude patriť mzda, ale potom už nie odstupné.
A zabudla som, ďakujem Georgina , že sa aspoň niekto o nás stará - pre mňa teraz neskoro, no určite nabudúce využijem.
No neviem, ako to funguje inde, ale v mojom okoli ludia, co su zamestnani, makaju a drzia hubu.... Su radi, ze maju robotu a aj ked vedia, ze zamestnavatel nema pravo a pravdu, tak sa neozvu, lebo by dostali padaka.... Znama mi asi pred mesiacom hovorila, ze bola u lekara, rovno po nocnej sla k nemu... Hned som sa jej spytala, preco sla teraz, ked je unavena, dolamana, nevyspata... Lebo sa jej dalo len teraz, papier od doktora ??? Co som???? Ani OCR jej ich riaditel neakceptuje... Ked sa im nepaci, tak mozu dat vypoved... Nie som odbornik na tieto veci,ale viem, ze to je protizakonne... Vie to aj dotycna znama, len sa v podniku vsetci boja... Bol tam aj inspektoriat prace a zaujimavo je vsetko v poriadku... Tak o com su potom nase zakony????
Kleopatra - a takto sa spýtam: keď tam bol Inšpektorát práce, povedal niekto, čo sa vo firme deje, alebo zase len všetci držali hubu?
Papier totiž veľa znesie a zamestnávateľ na papieri naozaj mohol mať "všetko v poriadku".
preco ked sa stane smrtelny pracovny uraz, vzdy je to na pracovnikovej chybe? Preco je vzdy vsetko v poriadku? Preco ak aj nieco nie je, tak zamestnavatel zaplati pokutu s ktorou rata v nakladoch a ide sa dalej.
No a dajme si este raz otazku - preco ludia mlcia?
Lebo by im vadilo pracovat v dobrej firme??? Lebo by nechceli pracovat bez natlaku? Bez vyhrazok? Bez strachu z nezamestnanosti?
Natálka, veľmi dobré otázky si položila... Sama by som rada na ne poznala odpoveď...
PREČO SA ĽUDIA BOJA OZVAŤ PROTI NEPRÁVOSTI?????
Pretože nepoznajú zákony a teda ani svoje práva
Hm...
Pozri, na našom oddelení som bola odborová predáčka. Je to neplatená funkcia, vo svojom osobnom voľne som chodila po školeniach...
Vysvetľovala som veľmi podrobne, veľmi zrozumiteľne spolupracovníčkam, čo môžu, čo nemôžu, na čo majú nárok, na čo vyslovene právo... Ponúkala im pomoc a podporu...
A aj tak si nechali na sebe drevo rúbať...
A vieš - nemôžem napr. dospelú ženu, matku troch detí, doviesť za ručičku k personálnemu riaditeľovi a vysvetľovať tam za ňu, že už nevládze pracovať aj 20 hodín týždenne na nadčasoch... Povedala som jej x-krát, že nič také po nej nemôže nikto žiadať a že stačí povedať jednoducho: "Nie, v sobotu neprídem na nadčas, v týždni som už odpracovala nadčasov viac ako dosť!"
Takže - poznala zákon, vedela o svojich právach... A NIČ!
To neviem, nahlasili anonymne, co robi s nimi zamestnavatel, kontrola prisla. Ale ci povedali, co sa to tam deje, neviem.Ona s detmi k lekarovi nemoze chodit, chodi jej svokra alebo svagor... Maju uver, pozicky, ani makke f si nedovoli povedat, drzi hubu a krok a vsetky zeny, co tam pracuju... Kazda sa boji o miesto...A oni svine to zneuzivaju....
Takže predpokladám, že naživo zase len čušali...
Kleopatra, poznám to ja, poznám... Aj v našom podniku, dokonca na našom oddelení sú podobné žienky. Boja sa, že prídu o prácu a tak držia hubu a nechajú si na sebe drevo rúbať. A môžem im dohovárať, koľko len chcem.
Pozri - mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Svoju prácu robím zodpovedne, kvalifikovane a včas. Plním si aj všetky ostatné povinnosti voči zamestnávateľovi. Takže ak mi ide niekto siahať na moje práva, pokojne a dôrazne protestujem. A aj uspejem.
Vieš, za týchto okolností je pre zamestnávateľa veľmi ťažké dať zamestnancovi výpoveď, ktorá by bola v súlade so zákonom. A v prípade, že sú v podniku fungujúce odbory, je to takmer nemožné.
Takže naozaj nerozumiem, prečo sa moje kolegyne (ktoré majú tiež pracovné zmluvy na doby neurčité a tiež si robia svoju prácu dobre a tiež si plnia ostatné povinnosti a dokonca sú členkami odborov) neozvú a neprotestujú tiež, keď sa im deje neprávosť. Dokonca odmietajú aj moje ponuky na pomoc - tak veľmi sa boja. ČOHO???
V práci vždy poviem pekne na celú hubu, pred svedkami, ak niečo nie je v poriadku. A je zaujímavé, že ma doteraz nevyhodili....
V tom veeeľkom podniku so zahraničnou účasťou som zamestnaná od začiatku roku 1995. Na konci roku 1996 som odišla na materskú a rodičovskú dovolenku so synom. A potom som sa do podniku vrátila. Netvrdím, že len tak (viď link vyššie na blog o problémoch v práci), ale vrátila. Od leta minulého roku som na druhej materskej a rodičovskej dovolenke s dcérkou. A zatiaľ plánujem, že sa do podniku zase vrátim... Sama som zvedavá, ako to bude potom prebiehať... Predsa len - som svojim šéfom DOSŤ ostina v zadku
!
georgina neviem ako to funguje, ale riešila som jeden problém aj cez inšpektorát práce a moc som teda neuspela. Bolo mi povedane, že vzhlaodm na to že firma krachla a rozpadla sa a po jej spoločníkoch ani vidu ani slychu NEMAJU KDE TU KONTROLU POSLAT a bolo vybavené. Mne sice vyhroziť sa inšpektorátom práce pomohlo získať doklady ktoré mi nedali (započtový, výpoved...), ale inšpektorát neurobil vôbec nič, Tak neviem ako sa da v tejto republike dovolať práva. Poznať zakony je dôležité to určite ano len či to takému obyčajnému človeku k niečomu pomôže.
No, Čučoriedka, z toho mála, čo si napísala, rozumiem len toľko, že Inšpektorát práce mal pravdu. Nemôže dosť dobre poslať kontrolu do firmy, ktorá už neexistuje.
A čo si okrem výpovede a zápočtového listu chcela od svojho bývalého zamestnávateľa ešte získať? Ak chceš, pošli mi bližšie informácie trebárs aj mailom - možno niečo vymyslíme.
V tejto republike sa dá dovolať práva - aj keď občas len vtedy, keď má človek na to dosť odvahy, trpezlivosti a dôslednosti.
Ale keď len nadáva po kútoch a nepodnikne žiadne kroky proti tomu, kto páche neprávosti, tak sa potom nemôže čudovať, že sa nič nedeje.
Pretože - kde nie je žalobcu, nie je ani sudcu...
dakujem ti georgina. Ide o zaležitosť ktorá je už neaktualna, riešila som to pred 3 rokmi. Našťastie doklady na nastup do noveho zamestnania mam a to je pre mna dôležité. Určite dakujem za ponuknutu pomoc ked budem potrebovať určite sa na teba obratim.
ludia existuje nejaky normalny zamestnavatel? Ktory dodrzuje pravidla a hra fer?
Lyduška, určite niekde taký existuje...
Ale kým ho nájdem, uspokojuje ma aspoň fakt, že voči mne môj zamestnávateľ dodržuje pravidlá. Aj keď je pravda, že to robí len a len preto, že trvám na tom, že keď dodržujem pravidlá ja, žiadam také isté správanie sa aj ku mne.
Tiež mi bolo zopárkrát rôznymi šéfmi na rôznych úrovniach vedenia povedané: "Keď sa vám nepáči, podajte výpoveď!" A ja na to: "A prečo by som to robila? Práca mi vcelku vyhovuje, aj plat je slušný. Nepáči sa mi však, že (napr.) žiadate odo mňa viac nadčasových hodín, ako povoľuje zákon. A to nie je môj problém, že sa práca nestíha spraviť v riadnom pracovnom čase pri plnom stave pracovníkov. To je problém vedenia - treba prijať ďalších ľudí. Práce pribúda, ľudí nie. Tak sa logicky nestíha. Nebudem v práci od vidím do nevidím len preto, že vedenie odmieta prijať prostý fakt, že jeden človek nemôže dlhodobo vykonávať prácu za troch. Ak je dovolenkové obdobie, alebo sú kolegyne choré - to je niečo iné. OK, spravíme prácu za chýbajúcich počas nadčasov. Ale nie tak, že nadčasy sú normálne aj pri plnom stave pracovníkov na pracovisku."
Takže - vidím to tak, že si MOŽNO môžeme normálnych zamestnávateľov vychovať. Ale to sa nám podarí len vtedy, keď budeme protestovať proti praktikám, ktoré nie sú v poriadku...
mno, moj byvaly sef skusal toto.
Chcela som ist na obed a on ze ci mam niekoho kto ma zastupi.
Ja ze ano, predsa vas.
Kukal na mna aj v klude: ... veduci predajne je skoleny na to, aby zastupil KAZDEHO zamestnanca na predeajni, cize aj reklamanta. Staci ak prijmete reklamaciu, max. vydate reklamaciu zakaznikovi.
Dobre vedel, ze na predajni NIKTO nevie o reklamaciach ani zatat, len odo na sa ocakavalo, ze budem multifunkcna a za jeden plat budem robit pokladnu, skaldnika, splatky a mozno cestou aj predam dve tri plazmy.
Keby bol ten stav docasny, tak ok, zastupim, ale aky malo zmysel povyhadzovat polovicu zamestnancov a potom chciet od zvysku aby robil vsetko? Reklamacie sa nedaju flakat a musi sa im venovat more casu, hlavne v takom velkom obchode...za kazdu malickost moze prist SOI a reklamant musi sypat preco, co a ako urobil, nemoze si byt neisty ci dokonca spravit chybu, ktoru potom firma zacvaka a jemu da dlou z platu...
Ach jaj, ale vidim, ze sa nepoucili....
Tak, netreba sa dať!
Mimochodom - riešenie zastupovania je v kompetencii vedúceho, nie zamestnanca. A po šiestich odpracovaných hodinách má zamestnanec právo na polhodinovú prestávku na jedlo a oddych.
Je samozrejmé, že keď sa napríklad pretiahne dôležitá porada, nezdvihnem sa a nezahlásim: "Vážení, ja už som v práci šesť hodín, idem na obed!" No, proste to ten jeden deň nejako vydržím a pôjdem na obed neskôr. Ale nie je v poriadku, keď sa niečo také deje denne, poprípade že za celú pracovnú dobu nemám prestávku, pretože vedúci nie je schopný zabezpečiť moje zastupovanie.
A čo sa týka multifunkčnosti...
Jedného pekného dňa prišla za mňou šéfka s tým, že kolegyňa XY je už dva týždne PN a vyzerá to, že to bude ešte nejaký čas trvať, kým sa do práce vráti. Takže sa rozhodla, že jej pracovnú náplň rozdelí na tri časti a pridelí na dočasné vykonávanie trom osobám. A ja som jedna z tých "vyvolených".
A ja na to: "OK, je mi jasné, že tú prácu treba urobiť. Ja mám však dosť práce na celú moju pracovnú dobu a prácu kolegyne XY budem musieť vykonávať v nadčasových hodinách. Môžeme sa dohodnúť tak, že to vyskúšame, či sa to dá stihnúť za 8 nadčasových hodín týždenne. Ak to nepôjde, budeme sa musieť riešiť situácia inak." S týmto šéfka súhlasila.
Tak som pokračovala: "Ďalej - počas tejto dočasnosti chcem mať aj upravenú svoju pracovnú náplň, aby bolo aj na papieri ošetrené, že vykonávam viac práce. A minimálne zdvihnuté osobné ohodnotenie, alebo ešte lepšie - vyššiu platovú triedu."
To už sa šéfka sekla: "Predsa nebudem pre takú prkotinu upravovať tvoju pracovnú náplň. A okrem toho, je to len dočasné riešenie. A peniaze predsa budeš mať za nadčasové hodiny! Viac peňazí ti nemôžem zaplatiť!"
A ja: "No, až taká prkotina to zase nie je. A aj keby bola, sama sa nespraví. Okrem toho - mzda za nadčasové hodiny je jedna vec a mzda za viac práce je vec druhá. No, ale keď nebudeš a nemôžeš, tak nebudem a nemôžem ani ja!"
A boli sme porozprávané.
Tretinu práce kolegyne XY dostala na vykonávanie iná pracovníčka. Kolegyna XY sa nakoniec do práce vôbec nevrátila - ale to "dočasnosť" trvala už niekoľko mesiacov. Ani jedna z troch zastupujúcich kolegýň nemala patrične upravenú pracovnú náplň, ani mzdové ohodnotenie - napriek tomu, že som všetky tri hneď na začiatku "dočasnosti" upozorňovala, ako to všetko môže dopadnúť.
Kedže takýmto spôsobom papierovo práca kolegyne XY vlastne zmizla, na jej miesto nebola prijatá žiadna náhrada - veď bez kolegyne XY funguje oddelenie "v pohode" už niekoľko mesiacov. A čo to vlastne za prkotiny XY robila?
A na tri "dočasne zastupujúce" kolegyne začala šéfka po čase tlačiť, prečo majú TOĽKO nadčasových hodín - veď všetko predsa MUSIA stihnúť za riadny pracovný čas!
Takže - robia viac práce za rovnaké peniaze.... A podnik ušetril jedno pracovné miesto...
Nuž, ale - komu nie je rady, tomu nie je pomoci, že?
Pracujem v školstve a aj tam sa všeličo nájde, nájdu sa riaditelia ktorí hľadajú cestičky ako obísť to čo by malo byť dané a rešpektované a hotovo. Ale ja našťastie a niekedy aj na moje nešťastie
pracujem v školskom zariadení, kde naša šéfka študuje poctivo všetky zákony a snačí sa nimi riadiť do bodky...ešte aj na odborové školenia musím chodiť so zaťatými zubami- nemám rada taketo rôzne porady a potom musím referovať čo bolo nové a všetko to treba vždy včas zakomponovať do novej kolektívnej zmluvy...ale inak je to fakt výborné keď to takto funguje v organizácii. Občas mávame porady zamerané hlavne na zákonník práce a pravidelne sme poučené a tom čo naša "vrchnosť" môže a nemôže od nás žiadať...V tomto máme fakt perfektnú šéfku...Kaźdý rok nám poctivo vypracuje náplň práce kde máme všetko do puntíku rozpísané, ešte to vždy s nami aj prekonzultuje...
No, super! Tak predsa len to aspoň niekde funguje!
prac. zmluva na dobu neurcitu - i tu mozno uzatvarat donekonecna, pretoze napr. ja pracujem vo firme - zamestnavatel je zivnostnik a zamestnava len dvoch ludi, zmluva moze byt opakovane uzatvarana na dobu urcitu.
inak clanok mi prisiel celkom vhod georgi akurat mi konci skusobna doba a ten spravny cas aby som zistila ako a za co budem dalej fungovat
Ariesa, som rada, že ti prišla téma vhod.
Pracovná doba na dobu určitú môže byť uzavretá najdlhšie na tri roky. Ak je dohodnutá na kratšiu dobu (napr. na rok), tak v období troch rokov môže byť predĺžená, alebo opätovne dohodnutá najviac raz (teda v tomto prípade prichádza do úvahy len predĺženie, či opätovné obnovenie na dva roky).
Prikladám plné znenie príslušného paragrafu Zákonníka práce:
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.
(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 20 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
.
.
.
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
toto je to nekonecne nadstavovanie a nie je obmedzene trojrocnou lehotou ... ale pre mna je to este utopia, doteraz som mala dve prace, vydrzala som v nich polrok ... hm, teraz sama s dietkom je to ina situacia, ale ktovie?
Jaaaj, vidíííš! To som v tejto pre mňa pokročilej nočnej dobe nedomyslela, že si napísala o tých dvoch zamestnancoch!
A okrem toho v podniku, v ktorom som zamestnaná ja, je "trochu" viac zamestnancov, ako 20! Tak som mierne deformovaná v tomto - som zvyknutá premýšľať v merítkach veľkej firmy .
No, ale je tu celý príslušný paragraf a tak si pohodlne, bez ďalšieho klikania, môže každý, kto má záujem pozrieť, čo presne sa týka jeho situácie...
A ja idem radšej dnes už spať !
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Ide o môjho otca, pre veľkú spoločnosť pracoval posledných 9 rokov a bol s mnohými prepustený pre nadbytočnosť. Po 3 mesiacoch ho firma kontaktovala a navrhla mu možnosť pre nich opäť pracovať na tom istom mieste. Ale len na dohodu o vykonaní práce, ktorú uzatvoril s pracovnou agentúrou spolupracujúcou s daným podnikom a za polovičnú mzdu.
Otec ma už 56 rokov a je rád, že vôbec nejakú prácu má. Mne sa to ale zdá celé čudné. Je takéto jednanie v súlade so Zákonníkom práce?
Za odpoveď pekne ďakujem.
Kamelie, spôsob, akým "vybabrali" s tvojím otcom, nie je ani pekný, ani slušný - ale, žiaľ, je právne úplne v poriadku.
Dohoda o vykonaní práce § 223 - § 226 Zákonníka práce.
§ 223
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
(2) S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.
(3) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.
(4) Spory vyplývajúce z tejto dohody sa prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru.
§ 224
(1) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci povinní najmä
a) vykonávať práce zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
b) vykonávať práce osobne,
c) dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s ktorými boli riadne oboznámení,
d) riadne hospodáriť so zverenými prostriedkami a strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím.
(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä
a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti.
(3) Zákazy niektorých prác pre ženy a mladistvých platia aj pre práce vykonávané na základe týchto dohôd.
§ 225
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.
(2) Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za škodu, ktorú utrpel pri výkone práce podľa uzatvorenej dohody alebo v priamej súvislosti s ním, rovnako ako zamestnancom v pracovnom pomere.
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
chcem sa spýtať či môže zamestnávateľ nariadiť prácu 37 hodín v kuse vrátane cesty BA - PRAHA práca cesta PRAHA - BA, ďalej či môže nadčasové hodiny presúvať do základných hodín takým spôsobom príklad Po až Št pracujem 15-16 hodín a v štvrtok večer ma pošle domov a nadčasové hodiny rozpíše do piatku ako základne. Núti nás porušovať predpisy ohľadom bezpečnosti a o alkohole na pracovisku radšej ani nehovorím
Peter, toto všetko sú hrubé porušenia Zákonníka práce. Odporúčam obrátiť sa na Inšpektorát práce, pod ktorý patrí zamestnávateľ podľa kraja.
sluzobnu cestu ti moze nariadit po dohode s tebou (mozes odmietnut), alebo to ma byt podchytene uz v prac zmluve, ze je to tvoja "povinnost" absolvovat ich (suvisia s tvojou pracou - napr. obchodnik/nakupca pre firmu, zhana odberatelov a dodavatelov, casto je nutna aj osobna komunikacia, nestaci telefon a maily).
nadriadeny ti urci aj dobu predpokladaneho navratu (ale oblubenou vychytavkou zamestnancov pri zahranickych sluzob cestach je prekrocit hranice domov az chvilu po polnoci, aby si prispeli este stvrtinou z dna k vyplateniu SC ). predpokladany navrat by mal odrazat realne moznosti (trvanie cesty - dodrziavanie rychlosti - nemozes trhat asfalt, prespanie v hoteli, ak je nutne, dobu prace a stravovanie) a mal by sa dodrzat (ak neuviaznes v zapche, pokazi sa auto, nejde nacas vlak, atd. - objektivne priciny).
ten zvysok - presuvanie nadcasov ako normalne odpracovaneho casu je protizakonne.
a pokial ti to neurcuje zmluva inak, tak je zo zakonnika prace presne stanovene kolko hodin mozes mat max. nadcas do roka a na ake kompenzacie mas narok. to zamestnavatel nesmie porusit. a niektore veci nemoze inak urcit ani zmluva. a ak urcuje, tak porusuje zakon a je to neplatne. a to dokonca ak aj zamestnanec sam dobrovolne suhlasi. treba si ju znova precitat a porovnat so zakonnikom.
porusovanie bezpecnosti prace a ine je tiez zaujimave susto pre inspektorat. hlavne, ked sa k tomu prida fakt, ze zamestnanci ani neabsolvuju skolenia ohladne BOZP a poziarnej ochrany (neviem, ci vam ich robia a aktualizuju - mali by sa po nejakej dobe opakovat). co je povinne. pokial to neriesia tym, ze vam len daju podpisat papier, ze ste absolvovali, hoci nic nebolo.
Služobnú cestu beriem ale keď som sa opýtal na ubytovanie tak povedal že to musíme stihnúť 37 hodín v kuse to je sila cesta z BA do Prahy je cca 3 - 4 hodiny aj z hľadaním celu noc sa pracovalo v obchodnom centre a ráno okolo 8,30 sme odchádzali domov unavený jak pes človek nie je schopný sa sústrediť na žiadnu prácu. Už som to raz zažil keď kolega zabrzdil v poslednej chvíli keď som sa ho spýtal čo sa deje tak povedal že na chvíľu potrebuje zavrieť oči a to sme skoro vleteli do cintorína ,, už len zasypať ,,. To arogantné vystupovanie vedúceho montáže musí človek zažiť, keď odmietnete isť na služobnú montáž tak ti to dá pocítiť. Tak že budeš každý deň pracovať do 15,30 a nezarobíš ani na slanú vodu. ja som sa už rozhodol chcem odísť a nechcem pokúšať šťastie pokiaľ sa niekomu niečo nestane. Len jak dať výpoveď aby som tam nemusel odpracovať ešte 2 mesiace a s tím Inšp. práce ešte neviem či sa mam naň obratiť zlo plodi zas len zlo. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň PEŤO
Peter, môžeš ísť na to v rámci systému, alebo mimo neho. V prvom prípade je to obrátiť sa na IP, lebo zamestnávateľ evidentne porušuje ZP, v druhom je to porušenie zákona tebou.
Výber je na tebe.
tak to skúsim cez IP a ďakujem som rád že sú na svete ľudia ktorý majú chuť pomáhať druhým nech sa aj vám všetko splní a želám pekný deň Peťo
Dúfam že to pomôže ďakujem
Držím palce
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac trikrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky s vysokoškolským učiteľom alebo tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja je možné aj vtedy, ak je na to objektívny dôvod vyplývajúci z povahy činnosti vysokoškolského učiteľa alebo tvorivého zamestnanca vedy, výskumu a vývoja ustanovený osobitným predpisom.
(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clan…
Zmena:48/2011 Z. z. s účinnosťou od 1.apríla 2011
Zmena:48/2011 Z. z. s účinnosťou od 6.júna 2011
Zmena:257/2011 Z. z. s účinnosťou od 1.septembra 2011
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
http://www.epi.sk/366/Novela-Zakonnika-prace-ucinna-od-1-9-2011_35544.a…
http://ekonomika.sme.sk/c/6052675/desat-najvacsich-zmien-v-zakonniku-pr…
Happy, PP na dobu určitú sme tu riešili pred troma rokmi .
No vsimla a vsimla som si, ze bola aj znovu otvorena a preto som tu dala link a to podstatne k teme.
Dnes, keď takmer nik nemá istú prácu do dôchodku, mnohí zamestnávatelia doslova zneužívajú, že zamestnanci sa o svoju prácu boja. Zamestnávatelia pokojne porušujú, či rovno obchádzajú Zákonník práce. Spoliehajú sa pritom, že zamestnanci budú „držať hubu a krok“.
Niekoľko príkladov porušovania Zákonníka práce:
Pri vzniku pracovného pomeru v pracovných zmluvách zamestnávateľ neuvádza niektoré podstatné náležitosti - napr. zmluva riadne nešpecifikuje druh práce, ktorú bude pracovník vykonávať, alebo miesto vykonávania práce. Pri takto nejasne formulovaných pracovných zmluvách môže potom zamestnávateľ s pracovníkom voľne „manipulovať“ a presúvať ho z jednej pracovnej pozície na druhú (či z pracoviska na pracovisko) bez súhlasu pracovníka.
Zamestnávateľ opakovane vystavuje pracovnú zmluvu na dobu určitú. Počas troch rokov možno však pracovný pomer na dobu určitú predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac raz.
V pracovných zmluvách sú nedostatočne upravené konkrétne podmienky pracovnej pohotovosti. Pracovnú pohotovosť pritom možno nariadiť najviac v rozsahu 8 hodín v týždni, alebo 36 hodín v mesiaci a najviac 100 hodín v kalendárnom roku. Ak daný limit pracovník prekročí a odmietne nastúpiť na pohotovostnú službu, nie je možné posudzovať to ako porušenie pracovnej disciplíny.
Zamestnávateľ často prepustí zamestnancov z organizačných dôvodov, pričom ich nepriamo núti vybaviť si živnosť a následne ich opäť "zamestná" vo firme na tú istú prácu. V tomto prípade však už ide o vzťah dvoch podnikateľských subjektov a nie o pracovnoprávny vzťah.
Zamestnávatelia často nevedú riadne evidenciu práce nadčas, nočnej práce a pracovnej pohotovosti zamestnanca. Na základe nedostatočne evidovaných skutočne odpracovaných hodín je potom zamestnancovi nesprávne vypočítaná aj mzda.
Zamestnávatelia od pracovníkov vyžadujú, aby pracovali nad rámec svojich povinností - napr. sú pracovníkovi prideľované úlohy, ktoré nemá dohodnuté v pracovnej náplni.
Zamestnávatelia vyžadujú dlhšiu pracovnú dobu (tzv. "dobrovoľné" nadčasy). Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas však nesmie prekročiť 48 hodín - čo sa často nedodržiava.
Zamestnávatelia neodôvodnene zamestnancom znižujú prémie (alebo dokonca plat), nepreplácajú prácu nadčas. Hlavne nepreplatené nadčasové hodiny sú veľmi bežné, hoci zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu. To znamená, že zamestnanec nie je povinný vykonávať prácu, za ktorú nedostane žiadne peniaze.
Zamestnávatelia - na pracoviskách, kde to je potrebné - neposkytujú zamestnancom napr. pracovný odev a obuv, pomôcky na ochranu zdravia, nedodržujú sa bezpečnostné predpisy.
Pri prepúšťaní z práce dá zamestnávateľ pracovníkovi neplatnú výpoveď. Najčastejšie je výpoveď neplatná pre nejednoznačné uvedenie dôvodu výpovede (prípadne dôvod nie je vôbec uvedený). Ďalšími chybami je, že zamestnávateľ nedoručí výpoveď zamestnancovi do vlastných rúk, alebo firma doručí pracovníkovi výpoveď po lehote, ktorú určuje zákon. Veľmi časté je aj to, že pri výpovedi z dôvodu nadbytočnosti firmy obsadzujú zrušené pracovné miesto novým zamestnancom, hoci je potrebné dodržať lehotu troch mesiacov, kým takto zrušené pracovné miesto znovu obsadia.
Proti všetkým týmto praktikám (a mnohým iným) porušovania Zákonníka práce sa dá veľmi účinne brániť, pokiaľ si pracovník riadne plní svoje povinnosti. V tom prípade sa pokojne môže dožadovať aj svojich práv.
Práva však treba v prvom rade aj poznať a okrem toho sa treba nebáť ozvať. Veľmi účinnú podporu pri ochrane záujmov pracovníkov môžu poskytnúť fungujúce odbory v podniku. Prípade, že vo firme nie sú odbory, alebo odbory nefungujú efektívne, každý pracovník sa môže obrátiť na Inšpektorát práce, ktorý sídli v každom krajskom meste.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html
http://www.safework.gov.sk/