Sexizmus nielen na pracovisku, ako to vidíte vy?

Staršia dcéra mi dáva nové pohľady na mnohé, pre mňa doposiaľ neprebádané, oblasti. Ako to bolo malé bojovné, keď malo, čochvíľa pred 24 rokmi 1,9 kg, tak je ochotná teraz bojovať za práva žien. Úsmev

Vďaka nej som sa oboznámila s novodobým feminizmom, ktorý ma stále svoje dôležité miesto vo svete, aj keď už nie úplne prapôvodne ciele ako na začiatku. Ako ženy sme sa posunuli v mnohom, možno až tam, kde sme sa nechceli, do fázy, keď chceme dosiahnuť v pracovnej oblasti to čo muži a zároveň  byť dokonalé matky, partnerky, gazdinky ... Ešte stále je však na svete dosť krajín,  kde postavenie žien, nedosahuje ani základné minimum práv ...

Dcéru však zaujala iná oblasť. To, že my ženy ideme často proti sebe. Z každého časopisu na nás svieti, pre mnohé z nás nedosiahnuteľný ideál krásy, návody ako schudnúť, ako mať bezchybnú pleť, dokonalé telo ... Alebo ešte horšie, ak titulka kričí "Pozrite sa ako pribrala!" ...  Akoby to jediné malo hodnotu .... a potom, sa možno zbytočne čudujeme, keď nás muži berú, len ako krásnu ozdobu? Neberte ma doslovne, v tejto téme sa hľadám.., spracovávam dojmy a pojmy. S devou sme sa stretli dve, ona vie rozprávať, ja písať ... Hambím sa

Dnes sme zas strávili dve príjemné hodinky v čakárni u lekára a ja som sa dozvedela, ako asi skôr "sexizmus", nie samotné obťažovanie žien, ktorého je teraz všade plnom,vníma ona. Študuje na odbore hospodárska informatika, ktorý zatiaľ mnohí berú "Ani morské, ani prasa ..." to je jest ani informatici, ani ekonómovia ... Avšak vďaka šikovnému vedeniu fakulty majú na slovenské pomery, dosť veľa kontaktu s praxou, či už cez prednášky, alebo praktické hodiny ozaj šikovných zručností .... Aj dcérine spolužiačky mnohé popri škole pracujú ... Jej prvé kontakty s mužmi na vyšších IT pozíciach, alebo skúsenosti spolužiačok, nie sú len pozitívne ... Akoby ženy, boli len na okrasu ..., Druhá oblasť, skúsenosť jej spolužiačky, z pracovného kolektívu, kde sú muži v presile, nemajú problém spustiť lavínu nevhodných poznámok , na adresu osamotenej ženy  ..., alebo na inom odbore, z úst prednášajúceho vtipy na tému žien ...

Uvedomujem si, že mnohé formulácie, možno neboli myslené ako vyzneli, ale dávajú námet na zamyslenie, mladým ženám, ktorým to nie je ľahostajné ... O tom, že nie jedna sa stretla, s obchytkávaním mimo pracoviska,  by bolo asi na dlhšie ...

Toť skúsenosti mojej dcéry. Svoje vám nepoviem, lebo som už 24 rokov doma, posledných 10 aj s drahým, obaja pracujeme z domu a to je o inom. Úsmev Bola by som však veľmi rada,ak by ste sa podelili o svoj názor, ako vy vnímate či už to veľkéé boom, ktoré sa teraz vo svete ale aj u nás spustilo na tému sexuálne obťažovanie ... Prípade, aké sú vaše skúsenosti priame, sprostredkované s obťažovaním či už na pracovisku, v bežnom živote. Jedna vec sú pokusy o fyzický kontakt, ďalšia slovné narážky a znovu asi niečo iné, slovné podceňovanie, ponižovanie? žien, vtipy na túto tému ...

Ďakujem za váš názor.

Doplňam vysvetlenie pojmu sexizmus: znevažovanie, znevýhodňovanie podľa pohlavia, najmä žien ..., ale aj  orientácia na sex, sexualitu vyberte si  ...Úsmev Hranica je tenká, nielen v pokuse o definíciu, ale aj rozlíšenie, čo môže byť myslené ako kompliment, nevinná poznámka a čo ako diskriminácia, znevažovanie ...

Diskusie Naničmama.sk: 

Hmm, pôvodne som myslela, že o inom bude článok....

Mám známu - vlastne je asi s tvojou dcérou rovesníčka. Študuje IT, robí si naviac aj odborné drahé kurzy aj s certifikátmi (napr. Cisco). Nastúpila popri škole do praxe. Presne toto robia. To čo študuje. Keď ju na začiatku použili iba na preklady, bola som ticho. Vlastne aj teraz som ticho, ale nie celkom sa mi to páči. Od odbornej práce ju posunuli do marketingu. Tam je podla nich jej miesto. Nič odborné. Teda, nemám proti marketingu nič, môže to byť aj zaujímavé. Ale oni ju k odborným veciam - na rozdiel od spolužiakov, s ktorými naraz nastúpila - nepustili. Zrejme aj v nich pretrváva, že to nie je pre baby. Uvidíme, či bude mať silu sa prebojvávať...

Ono, ten článok, mal byť aj o inom, aj ozaj o sexuálnych náražkach, alebo len o "blbých" rečiach na adresy žien, ale aj presne o tom čo píšeš ty ...

Nuž pamätám sa ked som tu pred rokmi dala blog o tom ako sa ženy same znevažujú. Neviem už aký mal názov ale zniesla sa na mňa kritika zovšadiaľ a ja ako spravný rak som si dala spiatočku. Presne ako hovorí tvoja dcéra v televízií, v časopisoch všade same sexistické náražky aj ked našťastie ubrali to v reklame, lenže televízor nemám tak neviem či je to stále tak.

Ked vidím oblečené niektoré ženy je mi na zaplakanie, tie bežové legíny na tučných stehnách a veľkom zadku vedú. Ženy urobia všetko aby vynikli, to je vlastne dobre ale prečo zahodiť svoju naozajstnú ženskosť. No a tak sú to naozaj ženy ktoré to začali. Som rada že už aj na sociálnych sieťach nie je toľko nahotiniek ako bolo predtým či vyzyvavých mladých dev.

Je to divné, ale prešli sme obdobím kedy so ženami bolo veľmi manipulované a oni uverili - uverili že sú in ak si daju urobiť nos, prsia pery a potom zas a zas a zas a sú na psychiatrií. Sme národ posadnutý všetkým čo nám niekto vtklol do hlavy - diéty, liečitelia, zaručené kvapky či tabletky,  ideál krásy sa neskutočne posunul od krásy k škaredosti.

Takže ženy to prijali dobrovoľne a dobrovoľne sa toho musia aj vzdať. No našťastie vždy som stretla mladých ľudí ktorí zmýšľali inak a to je fajn, aj ked jedna lastovička leto neurobí ale môže prilákať dalšie.

Presne ako píšeš. Ono je to viac o celkovom obraze ženy, ako sme si ho nastolili v spoločnosti. Dám si výstrih a potom sa čudujem, že sa mi tam chlapi čumia. Ono čumia aj ženy, ale nie tak zhypnotizovane. Dám si tesné gate a potom sa čudujem, prečo mi všetci pozerajú na zadok (no ono to občas je aj o stávkach, či tie gate vydržia pohyb, alebo rupnú a občas o tom, koľko toho ešte z nich vylezie) Vyplazený jazyk.

No vieš niekedy je to možno aj o zastrašení muža, lebo mne ako žene sa ten pohľad hnusí, či naopak? - muža to láka?

Ono to bude hodne o uhle pohľadu a množstva "estetiky" ktorý sme schopný ešte poňať.

Jako klasik povedal " na dlhú sukňu chytíte chlapa s fantáziou, na krátku leda zápal vaječníkov". Chichocem sa .... Zas otázne je čo je to "krátka". Dlhú nikto asi riešiť nebude. Váľam sa od smiechu po podlahe

No mne raz jeden pán povedal - zahalenú ženu muž musí dobíjať aby zistil čo skrýva, odhalenú? - ide rovno na vec, použije a zahodí. Možno na tom niečo bude. 

Niečo na tom bude, minule som bola nútená vypočuť si rozhovor - mladí chlapci cca 16-17 rokov sa smiali na jednej babe, ktorá sa z každým z nich zoznamila tak že im poslala fotky , teda celá nahá a oni ju všetci použili a teraz sa na nej smejú ako na dobrom vtipe. Páčilo sa mi aspoň to že jeden z nich hovoril že sa iba bal aby náhodou sa nepošmykol a ona neostala tehotná, lebo kto by už len chcel takú ženu.

Tak na priamo, príklad z praxe, z manželovej práce /firmu menovať nebudem/. Nadriadený chlap, podriadené ženy. Mnohé postupovali na kariérnom rebríčku napriek tomu, že iní to vnímali inak, žiadne kvalifikačné predpoklady. Chlapík si rečami dovoľoval na každú, niektorá sa len pousmiala, iná ho odbila. A pravda sa začala odkrývať. A odkryla sa až tak, že na nočnej ho načapali ako ho v jedálni orálne uspokojuje jeho podriadená. Škandál ako hrom, manžel dotyčnej došiel do firmy s takým rachotom, že sa steny triasli. Hlavný manager sa to ešte stále pokúšal ututlať a dať chlapíkovi len kárne. Nakoniec tento týpek prišiel o miesto. A dotyčná s hanbou odišla tiež. Ale keď sa to prešetrovalo, mnohé sa ohlásili, že kvôli jeho správaniu dávali výpoveď. A o prácu mala prísť aj táto dotyčná, pokiaľ by namietala... dôvod sa nájde.

Môj prípad. Pracovala som v jednom obchodnom reťazci. Jedným z mojich nadriadených bol aj chlap. Celý čas som sa snažila venovať len svojej práci, zaučiť sa, urobiť čo treba a ísť domov. Mňa ničila najviac systematicky riaditeľka /už štvrtá obeť v poradí za 6 mesiacov/, ale poslednú ranu mi zasadil mail /súkromný, ale od nadriadeného/, v ktorom bol návrh, aby som s dotyčným sa nechávala doviesť do/z práce, aby sme si popri tom užívali, že to bude podľa môjho a ak s tým nesúhlasím, začne dávať info /klamstvá/ môjmu mužovi o nás. Mail som ukázala manželovi, psychicky som bola na zrútenie. Podržal ma a keď som v skúšobnej dobe odchádzala bola to pre mňa úľava.

Netvrdím, je pravdou že mnohé ženy sa "ponúkajú" samé, predvádzajú sa, flirtujú na pracovisku, sú vyzývavé... ale zas mnoho krát si chlap zo svojej pozície dovolí viac, než je prijateľné.

Tak toto je teda ozaj sila, velmi nepríjemne skusenosti. Prekvapenie

No jo... ja mám našťastie dosť zdravého rozumu a chápavého manžela, ktorý mi verí. Keďže som dotyčného odignorovala, nechal ma tak. Ale tie kolegyne to mali iný level, keď sa to v manželovej firme prevalilo, tak mnohí otvárali ústa, že tušili alebo vedeli.

Mám aj a príbeh s "obťažovaním". Len musím hneď povedať, že mám trochu strach ho napísať. Lebo ja som z toho nebola vedľa, ja nemám traumu. Mne to vlastne vyhovovalo.

Bola som pár rokov po škole. Žiadny vzťah nebol na obzore. Vlastne ani nemal kde byť, poznala som iba robotu a domov. Mala som kolegu, nepracovali sme spolu priamo, iba sme sa pri práci pravidelne stretali. Nebol môj nadriadený ani podriadený.

Bol vychýrený sukničkár. Také tie historky, ako ide vysypať kôš u frajerky a omylom sa vráti k manželke. Áno, bol ženatý. A tiež bolo jasné, že sa nerozvedie.

Neviem, podľa čoho si vyberal ostatné. U mňa mu bolo jasné, že nikoho nemám. A tak sa chopil situácie. Najskôr reči, reči, reči. Správne trafil na struhu. Ani neviem, koľko sme spolu spávali.

A ja som bola na to vlastne pyšná. bola som rada, že si ma konečne niekto všimol ako ženu. Nevadili mi ani žiadne narážky. Ani sexistické reči. Bavilo ma to. Nestala sa žiadna katastrofa. Dodnes netuším, kto to vtedy tušil. Alebo vedel.

Ukončilo sa to tak nejak prirodzene, keď sa objavil môj partner. Dodnes nemáme problém sa spolu baviť.

Necítila som sa ako jeho obeť. Mňa to tešilo, že si ma vybral. že som bola vhodná do jeho zoznamu. Nerobila som si na neho žiadne nároky. proste sme si spou užili tak, ako si užíval s mnohými inými.

Je to už dávno. Neviem, či je to zabudnuté. Vlastne mi to celé pripomenula táto hystéria, ktorá teraz beži. Nemyslím, že by ma to nejak poznačilo. Patrí to k mojej mladosti. Nechválim sa touto historkou, ale ani ju nemám v najhlbšej pamäti.

Jasne, je to na odsúdenie. Ale ako bolo povedané - kto je bez viny, nech hodí kameňom.

Len toto je nieco ine, ak je zaujem na oboch stranach ..., toto je skor vztah na pracovisku, aj ked nie uplne standartny, urcite nie zriedkavy, ale vzajomny vztah, ktory sa da tazko nazvat obtazovanim

Nuž aj sexuálne vzťahy boli na pracoviskach, ja toto nevnímam ako sexizmus. Myslím že každý poznal nejakého kolegu či v mojom prípade aj suseda ktorý to bral rad za radom a skúšal to stále, to sú muži ktorý si potrebujú dokázať akí su samci.

No a ja tiež dosť dobre nechápem ako ženy sa nechajú vydierať nadriadeným takým spôsobom že musia byť dispozicií v sexe, ved ak by to žiadna neurobila tak by s tým aj on skončil. Teraz sú oveľa väčšie možnosti ako to oznamiť a vlastne je o čo stať v takom prípade? - myslím prácu.

Ja poznám viac prípadov kedy šef bol lovený a aj ulovený, lebo je podnikateľ ma peniaze a mladá bude zaistená ved sa určite kvôli nej rozvedie a veľakrát sa to aj tak stane, no stále neviem či to nazyvať sexizmom.

Ja mám pár otázok:

1/ Môže vysokoškolák bez skúseností (praxe) očakávať, že jeho teoretické vedomosti (aj keď určite plné skvelých nápadov) budú starší kolegovia brať na rovnakej úrovni ako ich praxou preverené (niekedy skostnatené) ťahy? Je to bez ohľadu na pohlavie.

2/ Na okrasu .... hmmm .... je šikovnejšia ako tí chlapci? Ako bez prikrášľovania a nadsázky. Keby bola chlap, bola by v popredí? A uvedomujú si tie ženy vlastne, že aj medzi chlapmi existuje nejaká hierarchia od alfa samcov po neviem čo? Nie je to len ženy versus muži. Koľko prípadov je, že muž nie príliš s fenomenálnymi nápadmi sa "nevie predať", kým ten sociálne zabehanejší si vie vydobyť lepšie miesto - plat - pozíciu ...

3/ Kam sa hrabeme ženy? Vážne kam?

Chcete chodiť na kamióne, odpľúvať si, nosiť medzi zubami špáratko aby ste vyzerali že "máte gule"?

Ak budete myslieť ako žena ( a to by ste asi mali, lebo ženský mozog funguje inak ako mužský), vždy budete jednať ako žena. Máme inú hormonálne sústavu - inak vnímame pocity, inak reagujeme na svetlo, bolesť, menej fyzicky znesieme, sme zručnejšie v jemnej motorike ... SME INÉ AKO CHLAPI.

Nechcela by som zastávať prácu chlapa. Ani na tej kravaťáckej úrovni. Lebo ono to nie je len o fyzickej zdatnosti, ono je to o psychike. Tam kde žena začne púšťať slzy, chlap trieska päsťou do stola alebo sa smeje. No lebo nie je valcovaný hormónmi. My sa smejeme na PMS, ale dámy ... kým toto funguje, NIKDY nezastaneme funkciu chlapa. A TO JE DOBRE. Lebo sme ženy. Máme iné veci na tomto svete zastávať.

Vobec to nebolo myslene tak, zeby tie devy mali mat lepsiu poziciu, neriesila som ziadne pozicie, islo o postoj muzov k zenam, ci uz vtipy, nevhodne poznamky, alebo len to skryte podcenovanie zien ... Mozno som to neopisala spravne, ale nebolo to ani o tom, zeby zeny mali byt vo vsetkom rovne muzom, len by bola na mieste zakladna ucta, respekt

Tak som to nesprávne pochopila.

Asi som neni dosť pekná aby sa mi takého dostalo alebo čo. Mňa nikdy nepodceňovali z dôvodu, že som žena. Na škole som bola najlepšia z triedy v programovaní, tak som bola - bez ohľadu na to, že som nosila sukňu. Moja práca bola ohodnotená aj pedagógom mužom aj ženou rovnako. Aj v matike som bola výborná a nikdy to nebolo brané inak.

No ... kým sa chcú dostať do "chlapskej" profesie, budú musieť ukázať, že sú rovnako dobré ako chlapi. 

No a "blbé reči" .... vždy boli a aj budú. Stretla som sa a poviem ti, keď som mala 20, tak mi to vadilo viac. Teraz nie. Buď si to nevšímam, alebo odpoviem rovnakou rečou, alebo poviem, že mi také reči vadia.

No a rešpekt, ten si musíš získať- nie je to vec samozrejmá nikde.

Moja deva je ti dost podobna. Úsmev Len hold nie vsetky sme take, co sa vedia povzniest, obrnit, ohradit .... a maju aj to sebavedomie a prirodzeny respekt okolia.

Súhlasím s Balalajkou že blbé reči boli a budú. Ja som robila jeden čas v úplne mužskom kolektíve a trápilo ma zo začiatku to ich hecovanie na moju adresu až som konečne pochopila a začalo som tak ako oni - nikdy som to nebrala  už ako niečo zlé.

Napr. idem na vodojem na Staré hory, pod užijeme si to - moja odpoved bola - nuž veru ani by si nevedel čo so mnou robiť. Viem teraz by to bolo sexistické ale vtedy som konečne pochopila ako s nimi vychádzať bez úrazu a slz. Odvtedy som veľmi stúpla v ich očiach, jasné boli to montéri a podobné záležitosti, ale lepší kolektív som nikdy nemala. Dotieravcov ktorí o mňa mali záujem som odbila, s tým som nemala problém. 

Humor? - minule to rozoberali všade ked podali trestné obvinenie na nejaké školské noviny, som rada že bolo viac tých odborníkov ktorí poukazali na to slovíčko HUMOR - VTIP a tiež poukazané na to že mnohí vojaci či policajti zbierali hlavne vtipz o nich, takisto cigáni, lebo vtip bol braný ako vtip a nie ako rasistický útok či sexizmus.

Ja nemám rada vtipy vulgárne, vtipy tipu no tnevie prísť na meno - ten či si špáral v nose a miloval vtipy o  vylučovaní, to nedokažem ani počúvať ani nič. No nemyslím so že vtip o blondínke je sexizmus, jednoducho to tak je a pritom všetci vedia že blondínky sú také isté ako ostatné ženy. Toto prehodnotenie v novodobom sexistickom ponímaní mi naozaj vadí.

Tak nejako začal feminizmus s inou podobou a ženy nechcú byť už ženami ale ani mužmi, chcú byť obletované, chcú pozornosť ale ak sa to páči iba im, v práci chcú úľavy lebo sú ženy ale chcú robiť drsné mužské práce. Viem  nie je to o každej žene ale to ani táto debata.

Ten posledný odsek Áno ... presne tak to vnímam aj ja.

Bez debaty, mnohe je to aj o nás ženách, ako mi včera pripomenula Janka pri náhodnom stretnutí, instagram je plný výzývavých polonahých mladých dievčat ... Aj dcéra spomínala, že nájdu sa žmurkajúce s veľkým výstrihom, čo si uľahčujú cestu školou .... Len nemôžme všetky hádzať všetky do jedného vreca ... Je to aj o ženách aj o mužoch ..., a aj medzi nimi sa nájde ešte dosť takých, pre ktorých je žena,  praobycajnou ženskou ..... a ako pisala Anjeli vyssie, skvelym objektom na zneuzivanie ... a verim, ze tu neskoncime pri tom, ze aj za sexulane nasilie si zena moze sama ... Viem to uz je silna kava, domace nasilie, a o to iné .... Ok, podme vychovavat sebavedome dcery, pome hladat cestu, ako polostratenym dievcatam, pomoct najst sebavedomie, nie cez vlastne telo, ale poznanie vlastnej hodnoty ... My zeny mamy, sme dobrym vzorom? Možno aj o tom by mal byť novodobý feminizmus.

Pozor, pozor. Akou ženou bude dievča netvorí matka, ju k tomu vedie otec. On je prvým mužom v živote dievčaťa, ktorý jej ukazuje, ako ju budú vnímať, ako sa má vnímať. Ak bude tatovou princeznou, bude princeznou celý život. Ak bude dievčaťom, ktoré bolo sklamaním, lebo to nebol vytúžený syn, tak to dievča bude chcieť byť vždy rovné chlapom a nikdy nebude 100% spokojná tam kde je.

Otec ukazuje ako sa správa k mame, dievča to berie ako "základ" toho, ako má vyzerať rodinný vzorec. Mama tu preberá iba to, že prijíma správanie otca a tým formuje dievčatko - budúcu ženu.

Pri chlapcoch - synoch je to naopak.

Inak tie výstrihy a spolsro .... je toho stále dosť na sociálnych sieťach (IG je dobrý príklad pre mňa). Len už sú to neni také "prvoplánované" foto. Je to "rafinovanejšie", čo je možno dobre, lebo to od primitívnych fotiek posúva niekam inam ... aspoň k fantázií, ale "sex" vždy predával (sa) najlepšie Úsmev...

 Ok, podme vychovavat sebavedome dcery, pome hladat cestu, ako polostratenym dievcatam, pomoct najst sebavedomie, nie cez vlastne telo, ale poznanie vlastnej hodnoty ... My zeny mamy, sme dobrym vzorom? Možno aj o tom by mal byť novodobý feminizmus. 

Kamila toto je cesta a týmto nech sa uberajú mladé mamy, lebo mi to už nezmenime ale oni môžu. Ak vychovám mladého muža tak aby bol mužom ale vedel si vážiť ženu a mladú ženu, ktorá si bude vedoma svojej ženskosti ale tiež toho že je hodná dobrého muža.

Toto treba zmeniť - výchovu, pretože teraz akoby matky zlyhavali a to nie sú už ani vojny, ani hlad, ale množstvo pitia a jedla.

Ešte k tomu týraniu a pod. - ako dieťa si veľmi nenavyberám, aj ked si vyberáme rodičov ktorým sa narodime, no potom ako žena už to môžem zmeniť, viem to podľa seba, zažila som a stále poviem že môj ex mal kus pravdy na súde ked povedal - nikdy by som si to k nej nedovolil ak by mi to ona nedovolila.

Takže vždy je to o každom z nás či pristupime v zamilovanosti na takúto hru alebo dáme stopku. Aký je to život aj 50 rokov spolu a každý z nich čaká min. 40 rokov na smrť toho druhého - toto je úcta? toto je láska? toto je rodina? toto je dobrý príklad deťom?

Viem že to nemate radi ale ja stále poviem a zastávam ten názor že aj Bohu je oveľa milšia rodina bez papiera ale s úctou a láskou ku všetkým.

 
 
Podla mna mnohym mladym devam o to aj ide.

Kamila, ja ako večný optimista tomu verím a vždy z času na čas sa stretnem s takými mladými ľudmi, lebo ak by neboli tie lastovičky zle by bolo s národmi.

Pamätám si ako mi pred 20 rokmi či viac jedna mladá vysokoškoláčka povedala - áno som stále panna a je mi jedno čo si o mne myslíte a vedia to aj moji spolužiaci a majú z toho srandu, ale ja nechcem ísť ich cestou, ja si počkam na toho svojho.

Veľakrát na ňu myslím, bolo to obdobie plné sexu či až viac a predsa bol niekto čo mal iný názor aj životný štýl. To sú tí priekopníci, nemusím s tým súhlasiť ale to je to čo prebíja cestu aj iným.

Takže som rada že poznáš aj ty také mladé dámy, ktoré chcú byť ženami a aj milovať ako ženy ale aj byť milované.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.