Ahojki :) Na požiadanie dávam sem jeden starší článoček o dojčení, dúfam sa ešte niečo zaujímavé dozviete
V jednom detskom časopise bolo napísané, že dojčenie je ľúbostný vzťah. Myslím, že je to pravda.
Určite v značnej miere prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťatkom. Sanie, chuť materského mlieka a vôňa matky – to všetko upokojuje a dodáva pocit lásky a bezpečia.
Aj keď sa v dnešnej dobe možno trochu vzďaľujeme od prírody, tento dar má väčšina mamičiek. Využime ho preto pre naše dieťatko, je preň veľmi dôležité. Ale ak sa vám to aj napriek všetkému úsiliu nepodarí, netrápte sa. Váš miláčik cíti vašu lásku a ľúbi vás. Materské mlieko má ideálne zloženie výživných látok a mení sa podľa potrieb dieťatka. Obsahuje látky na podporu imunity, a to presne tie, ktoré bábätko práve potrebuje. Prostredníctvom prsníka odovzdáva dieťa matke informácie o choroboplodných zárodkoch v svojich ústočkách a organizmus matky okamžite vytvára protilátky, ktoré dojča následne prijme v mlieku.
Bielkoviny v materskom mlieku sa ďalej rozdeľujú na kaseín /veľká hrubá bielkovina – ťažšie stráviteľná/ a srvátku /albumíny, globulíny – malé, ľahko stráviteľné bielkoviny/.
Kravské mlieko má viac kaseínu ako materské, preto pocit sýtosti dieťaťa kŕmeného kravským upraveným mliekom trvá dlhšie/asi 4 hodiny/, ako u dojčeného /asi 2 hodiny/, čo ale neznamená, že je to zdravšie.
Zbytočne zaťažuje žalúdok a imunitný systém, ktorý potom ťažšie bojuje s vírusmi a baktériami.
Ďalej obsahuje cukor laktózu, disacharid, ktorý sa štiepi na glukózu a galaktózu, tiež ľahko stráviteľné, ale vo väčšom množstve kvasí v črievkach a spôsobuje nadúvanie. Laktóza sa nachádza najviac v prednom mlieku, ktoré je redšie a uhasína smäd, zadné je hustejšie, s vyšším obsahom tukov jedinečného zloženia, podporujúcich vývoj mozgu a CNS, obsahuje aj vitamíny rozpustné v tukoch.
Preto dojčíme vždy dlhšie z jedného prsníka, aby dieťatko dostalo nielen predné, ale aj dostatok zadného mliečka, z ktorého sa pekne priberá J.
Dojčené dieťatko môže papať aj 12 – 15 x denne, najmä po narodení, a to najčastejšie v noci. Ak neberiete žiadne utišujúce lieky, prípadne nie ste nadmerne unavení, nechajte si bábätko pri sebe celú noc, aby ste k nemu nemuseli vstávať a aspoň trochu si v noci oddýchli. Ak prikladáme dieťatko tak často, ako si pýta, mal by sa nám vytvoriť dostatok mlieka. Tu platí: čím väčší dopyt, tým väčšia ponuka. Toto reguluje hormón prolaktín, ktorý sa pri satí uvoľňuje do organizmu matky.
Prsník sa skladá z mliečnej žľazy obklopenej podporným a tukovým tkanivom. Táto žľaza je tvorená 15-25 oddelenými segmentmi, vystlanými alveolami – bunkami tvoriacimi mlieko. Z každého segmentu vedú mliekovody do zberných kanálikov – sínusov, umiestnených za bradavkou. Uvoľňovanie mlieka spôsobuje tzv. oxytocínový reflex.
Dieťatko preto musí naširoko otvoriť ústa, obsiahnuť nimi čo najväčšiu časť dvorca /viac zo spodnej strany, kde má briadku/ a rytmicky stláčať sínusy, čo podporuje vstrekovanie mlieka do úst. Ak dieťatko cmúľa len bradavku, mlieko netečie a vznikajú bolestivé trhlinky – ragády, ktoré znepríjemňujú ďalšie dojčenie. Ošetrujeme ich napríklad kalciovou, nechtíkovou masťou, mandľovým olejom s levanduľou a čajovníkom, repíkovými obkladmi a podobne. Lepšie je ale predísť takýmto problémom.
Správne priložené dieťatko má teda naširoko otvorené ústa, spodná pera je trošku vyhrnutá, brada a noštek sa tesne dotýkajú prsníka. Bradavka je hlboko v ústočkách, spodná čeľusť sa pohybuje hore a dolu /niekedy aj ušká/, jazyk presahuje spodnú peru, líčka nie sú vpadnuté. Sacie pohyby sú pomalé, medzi saním a prehltnutím je prestávka.
Pre úspešný začiatok dojčenia je dôležité priložiť dieťatko hneď po pôrode, ale nebojte sa, ak sa to nedá – s trochou snahy to pôjde výborne aj neskôr. /Vlastná skúsenosť J /
Prvé mliečko, kolostrum, je veľmi dôležité pre imunitu, dodáva novorodeniatku vitamín K /proti krvácaniu/, A, E, protilátky – napríklad imunoglobín A, ktorý ako film pokryje sliznicu tráviaceho traktu a chráni ho pred možným prienikom infekcií.
Zdravé, donosené dieťatko nepotrebuje prvých 6 mesiacov žiadnu inú stravu ani nápoj, s výnimkou extrémnych horúčav. Podávaním iných tekutín obmedzujeme príjem mlieka, tým dôležitých minerálov, vitamínov a iných dôležitých zložiek, z prsníka sa odsaje menej mlieka, čo následne zníži jeho tvorbu.
Ak dieťa dostane fľašu s cumlíkom, môže uprednostniť tento spôsob kŕmenia, pretože to ide ľahšie. Preto aj pri problémoch s dojčením podávame dieťatku dočasne mliečko radšej lyžičkou, striekačkou, z pohára, alebo s pomocou suplementora, ktorý sa dá zohnať v niektorých lekárňach.
Ak matka prežije šok, úzkosť, veľkú bolesť alebo zmätok, môže sa tok mlieka dočasne zastaviť. Spôsobí to zvýšenie adrenalínu v krvi, čím sa zmenší prísun oxytocínu do buniek mliečnej žľazy. Vtedy stačí, ak naďalej zachováme pokoj, dieťatko čo najčastejšie prikladáme, zostaneme ležať v posteli aj celý deň, masírujeme prsia, venujeme sa len sebe a bábätku a laktácia sa čoskoro obnoví. Vydržme aj plač trochu vyhladovaného dieťatka, nedávajme mu umelú výživu, lebo tým sa bude tvorba mlieka znižovať. Skúšame teplé obklady, sprchu teplou vodou, po porade s homeopatom môžeme vyskúšať aj homeopatiká, napríklad Urtica Urens 5 alebo 9 CH 2-3x denne jednu dávku /nie viac ako jeden týždeň/. Dôležitý je dostatok tekutín, najmä čistej nie studenej vody, bylinkový čaj na podporu dojčenia s feniklom, rascou, kôprom, alchemilkou ... Dostaneme rôzne druhy aj v lekárni.
Čaj na podporu dojčenia: 2-4 lístky mladej pŕhľavy, anýz, fenikel, rasca .. zalejeme, lúhujeme 10 minút, pijeme aspoň 1 krát denne.
ČAj na obnovu energie : Za hrsť čerstvých trniek, /alebo rakytníku rešetliakového/ zalejeme horúcou vodou, a 10 minút lúhujeme. Ak máme plody sušené, na noc ich namočíme do vody, a ráno len zohrejeme.
Neskôr si dieťatko už samo reguluje potrebné množstvo mlieka.
Pri dojčení sa môžu vyskytnúť aj rôzne zdravotné ťažkosti. Uvediem pár príkladov, ako ich môžeme vyriešiť.
Ak máme popraskané bolestivé trhlinky /ragády/ na bradavke, najlepšie je hneD) odstrániť pravdepodobne chybnú polohu pri dojčení tak, aby ragáda bola v kútiku úst dieťatka, po ukončení dojčenia necháme pár kvapiek mliečka zaschnúť na bradavke, pretože má dezinfekčné a hojivé účinky. /Môžeme ho nakvpakať aj bábetkám do nošteka alebo očka pri ľahších infekciách/
Dobre pôsobí aj ponechanie chvíľu voľne na vzduchu,ale v teple, aby sa nevytvoril zápal.
ODskúšané sú aj zápary z repíka, nechtíková masť alebo olej, mandľový alebo ľubovníkový olej s kvapkou levandule a čajovníka.
2.-5.ty deň po pôrode môže maminku prekvapiť bolestivé zdurenie prsníkov spôsobené zvýšenou aktivitou buniek mliečnych žliaz po začatí dojčenia. Vtedy musí maminka kŕmiť dieťatko čo najviac, nedávať mu cumlík, pred dojčením odstriekať z dvorca trochu mlieka, aby bl voľnejšía dieťatk ho mohlo dobre zachytiť, prebytok mlieka si odstriekať, najlepšie pod teplou sprchou, použiť pred kŕmením teplý obklad a studený pomedzi to, na uvoľnenie bolestivo naliatych pŕs je aj naklepaný kapustný list aleb tvarohový obklad.
Neskôr sa mliekovody môžu zablokovať, prejavuje sa to bolestivou hrčkou v prsníku, matka môže mať horúčku, pôcit ako pri chrípke. Ak ide o mastitídu, horúčky môžu byť aj nad 40 °C, prsník je červený a bolestivý. V takmto prípade treba znovu dojčiť čo najviac, a najmä zo zdureného prsníka, prebytočné mlieko si ešte doodsávať, masírovať smerom od vrchu /alebo hrčky/ k bradavke, vhodný je na to ľubovníkový, alebo nechtíkový olej. Bradka dieťaťa pri kŕmení by mala byť smerom k zdurenine, skúšame rôzne polohy, aby sa vyprázdnili všetky segmenty, pomôžeme si tiež obkladmi : tvarohovým, octanovým, vínnym, zmesou vody a alkoholu, kapustný list ...
PO porade s homeopatom môžeme vyskúšať aj homeopatiká, napríklad CHamomilla, Beladonna, Conium, Bryonia, Calcarea Carbonica, Phytollaca .. v riedení 9 alebo 5 CH.
Ak problé, neprejde do 24 hodín, alebo horúčka neklesá, je nutné lekárske vyšetrenie, či nejde o bakteriálnu mastitídu, spôsobuje ju napríklad aj Staphylococcus Aureus, a vtedy nám predpíšu antibiotiká.
Dôležité je pokračovať v dojčení, dieťatku to nevadí, môže mať prechodne redšiu stolicu. Prekážkou nie je ani prímes hnisu v mliečku, vzhľadom na jeho antibakteriálne vlastnosti a schopnosť tráviacich enzýmov dieťaťa. Liečba mastitídy je dôležitá, lebo neliečením môže dôjsť k abscesu s následným chirurgickým zákrokom.
Ak používame aromaterapiu, pokojne pri dojčení vyskúšajme harmanček, céder, bergamot, levanduľu, pelargóniu, grep, jaymín, nerol, ružu, santal, ylang, čajovník.
Tvorbu mlieka podporuje bazalka pravá, verbena citronová, pelargónia, jaymín, anýz, medovka, borievka,harmanček, fenikel, rascA, kôpor - používame do aromalampy alebo na obklady pŕs - nie priamo na bradavku.
Na zníženie laktácie sa používa mäta, šalvia lekárska alebo muškátová, petržlen, cesnak ...
Príznaky mastitídy môžu zmierniť šípka, pelargónia, ruža či fenikel.
Strva matky musí obshovať dostatok tekutín, obilnín, zeleniny a ovocia, potravín obsahujúcich vápnik, minerálne látky - najm§ železo a jód. Niektoré aromatické jedlá /cesnak, škorica/ dojčatám vadia a mlieko im potom nechutí. Ak máte v rodine alergie, vyberajte opatrne vaše potraviny ako paradajky, orechy, ryby, vajcia .. a pozorujte reakciu dieťatka.
Príliš rýchle chudnutie /viac ako 1-2 kg mesačne/ zhoršuje kvalitu mlieka a dostávajú sa do neho toxíny, ktorých sa pri chudnutí snaží zbaviť matkino telo. Kávu treba obmedziť na maximálne 2 šálky denne.
Môžeme dojčiť, dokedy to nám a našej milovanej ratolesti vyhovuje. Aj do troch rokov. Prajem všetkým terajším aj nastávajúcim mamičkách veľa radosti a pohody pri prekrásnych chvíľach strávených s našimi večne hladnými “prísavníkmi” a následne ľahké odstavenie.
ja mam dve skusenosti s dojcenim
v dvoch rozlisnych kulturach, aj ked, clovek by si myslel, ze tie kultury by mali k sebe blizko, nemohli by byt viac odlisne
V Anglicku maximlalna informovanost o dojceni, jeho vyhodach pre dieta i matku, velmi dobre informovane a vzdy pripravene pomoct porodne asistentky, dojcenie nebolo jednoduche, ale s ich pomocou som to nevzdala hned na zaciatku a to mala sala ako vysavac a kazdu pol hodinu, prve dva tyzdne
prvy tyzden som pri kazdom priasati plakala od bolesti
ale ustalilo sa to, bolest presla, bradavky si zvykli a vsetko bolo fajn 

teraz kojim viac menej uspesne uz 15 tyzdnov, ale cesta nebola lahka, som vo Francuzsku a zaciatky neboli ani spolovice tak fyzicky narocne ako pri prvom dietati, ale ochota a informovanost porodnych asistentiek takmer na bode mrazu a k tomu maleho v noci odo mna zobrali, bola som po cisarskom a ignorovali moju prosbu maleho mi v noci priniest na dojcenie, jednoducho mu dali flasu!!!! ked som protestovala a moj muz tiez povedal aby mi ho v noci hoci aj desat krat prinbiesli na krmenie, druhu noc sa zopakovalo to iste, dali mu flasu, mna porazalo!!! Tu sa velmi propaguje umela vyziva, kedze vela matiek ma matersku dovolenku len tri mesiace a dojcenie je namahavejsie, unavnejsie, tak jednoducho vela matiek voli umelu vyzivu, ak sa vyskytne problem, rada casto krat nepride a ak, tak je uz neskoro! hold, taka je moja skusenost cez to vsetko dojcim dalej a maly ma tri mesiace a cez 7 kil
Ja som tiez zazila par kulturnych rozdielov v kojeni a pristupe k rodicke po porode a jeden z nich bol zasa uplne druhy extrem tvojho zazitku. Mne v Kanade dieta nechali po cisarskom hned tu noc na izbe, lebo ved kompletny rooming-in
, aj cele nasledujuce 2 dni a noci, obaja sme boli na infuzkach kvoli infekcii, maly sa mi v noci pokakal (tony smolky, lebo bol prenasany), a nepomohla mi ani noha! Kdeze este rady o kojeni! Plazila som sa tam s rozrezanym bruchom, malym v jednej ruke a stojanom na infuzkou v druhej, aby som mu ten cierny zadok v umyvadle umyla. A s kanylami v oboch rukach som si ho prikladala. Spamatali sa, az ked som chytila na 3.den babyblues
a zacala tam po nich anglicky nadavat. Moj doktor ma este ten den bral domov a tak sa o mna od 3.dna staral muz. Chvalabohu, kojenie nam s kazdym babom vyslo, mam za sebou 3 cisarske.
NO nazdar ... tak tiež príjemné spomienky. Ako z horroru ... ešteže to dobre dopadlo

GrATULUJEM ! Riadny papkáčik :) Aj moje boli také. Tiež obe po cisárskom, a poctivo som si ich chodila vypytovať .. tiež mi ich nechceli veľmi dávať ... ale som bola otravná tak čo mali robiť
A to bola nemocnica u nás s titulom : baby friendly hospital .. čiže vedeli, aké je to dôležité ... ale aj tak rady sestričiek boli rôznorodé - ba priam niekedy úplne opačné ... takže mi veľmi dobre padla moja predpôrodná príprava ...a robila som si "po svojom" ... potom som si spravila aj kurz z Unicef Poradenstvo pri dojčení ..a už ma len tak ľahko "nedostanú" .. aspoň dúfam .. pomaly sa chystám na tretí cisársky .. tak hádam to zas dopadne dobre 
Adinka, drzim palce, aby vsetko dopadlo najsamlepsie


ale doma som si potom robila podla seba 
tiez som mala dva cisarske a vedela by som pisat o diametralnych odlisnostiach-ten isty zakrok, nemohlo to byt vsak viac odlisne
PS; ja som dva dni lezala s infuzkou a katetrom, takze som si prenho nemohla ist
NO jo .. veď uvidíme ako bude .. pre istotu si vybavujem dobrého lekára ... už ma budú pri tom aj podväzovať ... takže to nechcem nechať na náhodu ... len to dosť stojí .. u nás v BB teda 7000 Sk ... ale môžem volať vodne v noci ... aspoň to som trošku spokojnejšia ... Tiež asi prvý deň budem na infúzkach .. a potom už sa to bude len a len lepšiť
a dúfam bude toto tretie tiež také pachltné ... 
ten moj druhy nebol, zo zaciatku, za to teraz uz v pahltnosti predbehol svoju sestru
:) Nuž v podstate to podviazanie je zadarmo už po druhom cisárskom, /ale ja som vždy chcela 4 deti - aj som sondovala za tie roky kade tade, aké to je .. ale väčšinou to už pri treťom bolo len tak tak, takže maminy mi 4té už radšej neodporúčali ... no čo už :) len objednanie svojho lekára na zákrok pri malých operáciách je 3000 Sk /neviem kolko EURo/ :) a pri velkých operáciách alebo aj obyč. pôrodoch je 7000 taká nemocničná taxa ... dokonca som zistila, že už aj muž /alebo niekto iný z rodiny/ pri pôrode platí 1000 Sk ... pred pár rokmi sme to mali zadarmo .. len musel byť na predpôrodnej príprave ... lenže keĎže to vždy skončilo komplikovane cisárskym, tak si ani šnúru nestrihol .. no čo už :) Hlavne že to dobre vždy nakoniec dopadlo a deti aj ja sme Ok
Som síce zvyknutá spoliehať sa na seba ... ale zrejme mi zhora chceli naznačiť že nie všetko môžem aj akoukoľvek prípravou naplánovať .. nuž je ako je ... a musím sa už len na toho lekára spoľahnúť .. že ma nedokŕpe všlijako a budem môcť hneĎ pekne chodiť aspoň trochu už na druhý deň ... aby mi čo najskôr dieťa dali a zaciclo sa ako prísavník
Adinka, drzim palce, aby vam vsetko dobre dopadlo. Vies, ze aj ja som si zistovala, ako je to s 4. dietatom po 3 cisarskych? Ja by som este jedno brala, ale viem, ze by to bolo velmi riskantne a pocit zodpovednosti voci sebe a 3 drobcom je silnejsi.
No veĎ to ... nerada by som spôsobila dieťaťu niečo zlé .. alebo nechala tu deti len s tatíkom ... ved sa dá aj adoptovať alebo zas .. tri deti nie je až tak málo
Ak to teda dobre dopadne.
jasne, ze to dobre dopadne, do tretice vsetko dobre a toho najmladsieho clena si riadne vychutnas, lebo vies, ze je posledny
Ten clanok je super
Ale aj tak mne sa nedalo spustit viacej mliecka hoci cely den mi vysel na prsiach
moj hladosko.Ale uplne som to nevzdala este ho mam celu noc a zopar krat cez den
To chce klid a prsia v teple :) Skúšala si aj tú masáž od okrajov pŕs k bradavke ? Môže byť aj nejakým jemne nahriatym olivovým olejom ... a také vytriasanie v predklone, ale hlavne to teplo. A piť ... kamarátka musela vraj vypiť vždy pol litra teplej ! vody .. aby sa jej spustilo.... myslím stále mlieko .. nie stolica
... Držím palčeky nech to vyjde

Ináč ešte ma napadla jedna taká raritka ... minule mi písala k tomuto článku jedna detská lekárka, že má tiež jeden skvelý recept na zápal prsníka : zábal zo slivkového lekváru !
Takže babulky, môžete vyskúšať .... no isto budete aspoň voňať lepšie ako ja raz, keDˇsom išla po Kiku do škôlky a za mnou sa šírila aróma pravej domácej pálenky ... ale nie z úst .. ale zo zábalu
Len doma ma napadlo .. čo si tak o mne mohli neznámi ľudia pomyslieť
Ale zabralo tiež perfektne ...

na zápal prsníka mám tiež overený domáci recept...kapustný list trošku rozmliaždený (napr. tĺčikom na mäso
)aby pustil šťavu...priložiť na postihnuté miesto a nechať pôsobiť čo najdlhšie, respektíve kým nepocítite , že zabral
...ale upozornenie...mne to smrdelo fest
ale naozaj to bolo účinné...
teda ako obklad
a Adinka, vyskúšala som aj víno aj pálenku
Veru, ten kapustný list som tiež skúšala, zabral celkom dobre, prsník pekne zmäkkkol a prestal bolieť, ale nakoniec to vždy doliečila tá pálenka ... neviem prečo, ale na mňa to najrýchlejšie zaberalo
...
kapustny list ako obklad obcas prikladam aj ja - na akykolvek zapal, napr. na hrud pri priesuskach, alebo aj na stehna pri svalovici (sa mi smeju, ci chystam masko v kapuste)...
dík za tip
o využití pri týchto problémoch som zatiaľ nepočula