reklama

Dojčenie po Xté

Pridal/a Adinka dňa 24. 11. 2009 - 16:42

reklama

Milé mamičky, dookola opakovaná téma, množstvo skúseností i „neskúseností“, dobré rady zo všetkých strán od školených /bohužiaľ rôzne/ zdravotníkov až po dobre mienené rady typu JPP.
A niekedy, aj keď sme si všetko podrobne preštudovali, máme skúsenosti so staršími súrodencami nášho najnovšieho prírastku, prečítali všetky dostupné časopisy a nacvičenú predpôrodnú prípravu – aj tak nás zaskočí niečo, o čom sme doteraz ani netušili – že nejde, alebo že by z toho mohol povstať nejaký problém.

A tak vás skúsim možno ešte trochu viac zmiasť, ale tajne dúfam, že si tu aj ostrieľané dojčiace maminy nájdu ešte niečo nové a podnetné Slnko

Niektoré pôrodnice na Slovensku sa už honosia titulom Baby Friendly Hospital Initiative – a mali by preto spĺňat určité kritériá. Bohužiaĺ zatiaľ len teoreticky, prakticky to dosť pokrivkáva, aj napriek určitej snahe zdravotníkov.
Myslím že tých 10 bodov, ktoré by mali spĺňať poznáte, spomeniem tu jeden dôležitý na začiatok : pomôcť matkám začať dojčiť do pol hodiny po pôrode.
Malo by to vyzerať tak, že hneď po narodení bude bábo umiestnené kontaktom pokožky na pokožku s matkou najmenej na hodinu. Teda nie zabalené v perinke, ako sa to poväčšinou deje, a to kvôli tomu že dieťatko do hodiny po pôrode má schopnosť samé sa intuitívne priplaziť smerom k bradavke, krásne sa prisať a začať sa dojčiť. Telo matky zohrieva dieťa dostatočne na to, aby mu nebolo chladno a aby sa cítilo spokojne. Takto prisaté deti neskôr mávajú oveľa menšie problémy s prisávaním aj s dojčením.

Poradkyne sa preto aj neskôr pri problémoch s prisatím bábätka snažia navodiť takýto stav, teda priložiť dieťatko iba v plienke na nahé matkino telo a nechať ho „spomenúť si“ . Radím preto aj mamičkám, ktorým sa deti nie správne prisávajú, nechcú piť z prsníka, prípadne potrebujú iné laktačné pomôcky na dokrmovanie, skúšajte to čo najčastejšie v posteli, možno budete príjemne prekvapené a „ľady sa prelomia „
Maminy tiež lepšie začnú rozpoznávať, kedy dieťatko vysiela signály hladu a priložia ho skôr, ako začne plakať, tým pádom predídu ďalšiemu problému, keďže plačúce bábo nechce pekne naširoko otvoriť ústa a správne sa bezbolestivo prisať na dvorec. Personál by mal matku naučiť tieto signály – medzi ne patrí napríklad preťahovanie sa, zmena dýchania a podobne. V noci sa pri nich mamička automaticky budí a mlieko sa jej začína samovoľne spúšťať – čo sa neudeje v prípade nečakaného zobudenia sestričkou z hlbokého spánku. Najmä maminy po cisárskom reze vedia o tom svoje 

Tu je samozrejme dôležitý ďalší bod-. – rooming in – aby bolo dieťa a matka umiestnené v spoločnej izbe a to 24 hodín denne.

Deťom by nemala byť podávaná žiadna iná potrava ako materské mlieko, jedine z lekárskeho dôvodu.

A tento bod je tiež často porušovaný - nedávať dojčeným deťom žiadne umelé náhrady prsníka – teda ani KLOBÚČIKY, ani CUMLÍky , ani fľaše. V prípade nutnosti musí byť matka informovaná o rizikách.
Tieto body sa možno niekomu zdajú príliš prísne, ale vieme že začiatok je najdôležitejší a každé nesprávne rozhodnutie môže spôsobiť matke aj dieťatku dlhotrvajúce problémy. Potom namiesto spokojne dojčiacej maminy príde z pôrodnice kôpka nešťastia s poranenými bradavkami a uplakané bábo, nevediace sa poriadne nadojčiť.
Ale ani v takomto prípade netreba zúfať, všetko sa dá ešte napraviť. Len už na to treba vymýšľať rôzne finty a hókusy pókusy, čo nie je vždy ľahké.

Preto dbajme už v prvých chvíľach na správne priloženie a prisatie, väčšina matiek má dostatok kolostra, aby malé bábatko zasýtila. Ak je však prisatie chybné, dieťa si ho nevie z prsníka vysať a spôsobuje matke bolesť na bradavkách, zaspáva, zotrváva na prsníku dlhú dobu a výsledok biedny. Okrem iného aj to stále prevažovanie detí, koľko si vytiahli je pre matky dosť stresujúce, a nemalo by byť jediným ukazovateľom spokojnosti dieťatka.
Správne prisatie nebudem opisovať – pozriete si ho presne tu na videu :
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/nazorne-ukazky-spravneho-d…

Ak sa nám zdá že dieťa sa neprisalo správne, ale pije, neodtŕhame ho od prsníka /spôsobili by sme si ďalšie poranenia/, bolesť aj tak po chvíli prejde, ale trénujeme to neskôr na druhom prsníku alebo pri ďalšom dojčení.

Ak si myslíme, že dieťa nepije dostatočne a mali by sme dokrmovať, vyskúšajme ešte metódu stláčania prsníka, kde umožníme dieťaťu aby pilo viac mliečka. Prsník špeciálnym hmatom dosť vysoko nad bradavkou aby sa nezmenil tvar dvorca jemne stlačíme a držíme, po čase uvoľníme a môžeme zopakovať.

Stláčanie je vhodné vyskúšať aj v prípadoch keď spozorujeme nízky prírastok hmotnosti u dieťatka, koliku, pridlhé alebo časté unavujúce kŕmenie, bolestivé bradavky, opakujúce sa zápaly prsníka a pri dieťatku, ktoré zaspáva na prsníku a len saje, bez toho aby poriadne pilo.

Viac na www.mamila.sk
V prípade nutnosti dokrmovania nemätieme dieťa fľašou – aj keď je schopné piť aj z fľaše aj z prsníka, sú to príliš rozličné veci a môže to spôsobiť následné odmietanie prsníka, prípadne hryzenie a nesprávne satie.

Pri niektorých problémoch pomôže kŕmenie z pohárika.
Pri problémoch s prisávaním niekedy stačí vyskúšať kŕmenie po prste s laktačnou pomôckou – hadičkou, upevnenou cez cumeľ na fľašu s mliekom. V podstate pri tomto kŕmení vykonáva dieťa tie isté pohyby ako pri dojčení. Prst so správne uchopenou hadičkou, aby ju nebolo potrebné lepiť /čo najväčší/ vsunieme do úst a priložíme k podnebiu hore v mieste, kde by bola bradavka /na rozhraní mäkkého a tvrdého podnebia/, keďdieťa začne správne sať, hneď ho skúšame priložiť na prsník.
Ak nemáme dostatok mlieka, ale dieťa vie sať, laktačná pomôcka sa priloží priamo k bradavke.

Videá si môžet prezrieť na http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=bl…

Ťažkosti s prisávaním môžu byť spôsobené aj liekmi podávanými matke počas pôrodu /pri epidurálnej analgézií, infúzie vo väčších množstvách/, alebo intenzívne odsávanie z úst dieťatka hneď po pôrode. Potom sú tu abnormality v ústočkách dieťatka alebo na matkinej bradavke. V podstate ale z každej bradavky sa dá dojčiť, len treba na to správne prisatie: dieťa totiž nesaje bradavku, ale dvorec, a teda aj vpáčené bradavky sa krásne vytiahnu pri správnej polohe. Už som to videla, a naozaj to krásne vystúpilo, dieťatko sa bez problémov prisalo.
Čo však nie je pravidlom v prípade, ak mamičke dajú hneď klobúčiky – tam nastáva to zmätenie dieťatka s následným niekedy ľahším ale častejšie obtiažnym preúčaním.
A to nerátame komplikácie s kandidózou a podobne. Ak už sú klobúčiky nutné, vyhýbajme sa im aspoň dovtedy kým nebudeme mať dobre rozbehnutú tvorbu mlieka, čo je okolo 2 týždňov po pôrode.
Tiež sa zdá niekedy nemožné prisať dieťa na abnormálne veľké bradavky, ale aj tu sa to dá pekne zvládnuť.
Bábo neprikladáme nikdy nasilu, ale pekne v pokoji a na požiadanie. Niektoré deti sa začnú pekne prisávať až keď sa tvorba mliečka zvýši, dôležitá je trpezlivosť.

Kvietok Najvhodnejšie bylinky na zvýšenie tvorby mliečka sú senovka grécka a benedikt lekársky, ale v dosť veĺkých dávkach. SEnovka - mleté semeno 3 x denne 3 plievkové lyžice, alebo tolko aby mama po nej aj vo%nala. Je ale dosť neprájemnej chuti, takže si to môžete dať do prázdnych toboliek kúpených v lekárni. Benedikt lekársky môže byť vo forme tinktúry. Kvietok

Pri rôznych problémoch nečakajte a zavolajte radšej čo najskôr laktačnú poradkyňu, je ich už dosť a určite vám podľa konkrétnej situácie poradia, čo je pre vás najvhodnejšie. To sa poväčšinou na diaľku nedá, keďže každý prípad je individuálny a treba to prisávanie a dojčenie vidieť.
Nie je to žiadna hanba, ako si niektoré mamičky myslia, a tajne trpia len aby nevyzerali že im to nejde. Aj skúsenú ženu môže všeličo prekvapiť. Najmä po pôrode je každá citlivá a všetko si pripúšťa viac, ako je potrebné. A niektoré zmätočné rady personálu niekedy majú presne opačný účinok :o) Nebudem rozvádzať, ešte mám stále čerstvé spomienky v hlave .
Nabudúce popíšem niečo o nadprodukcií mlieka a s tým spojenými problémami ako sú prerušovanie dojčenia, hryzenie a púšťanie bradavky počas satia, vypínanie sa dieťaťa pri dojčení, zakuckávanie a po kŕmení časté vygrckávanie A to som ani nevedela čo sa s tým dá robiť okrem odstriekania mlieka pred dojčením, / čo však následne spôsobí ešte väčšiu tvorbu/ až kým som sa nedostala do OZ Mamila na študijné kurzy a momentálne som sa stala certifikovanou poradkyňou. Takže akékľvek otázky vám rada zodpoviem aj cez maily alebo telefón.

Slnko


reklama

reklama

eva m, Ut, 24. 11. 2009 - 22:59

Adinka,
krasne si to a vystizne...
drzim palce, urcite budes skvela poradkynaKvietok
Eva Slnko

Adinka, Št, 26. 11. 2009 - 07:52

Ďakujem Slnko BUdem sa snažiť, tuto Kamilka mi navrhla, či by som to neskúsila tu cez stránku , tak sa pokúsim, aj keDˇna diaľku je to ťažké, ale niečo sa dá poriešiť. A najmä keĎ sú už dostpné tie videá. Mrkám Objímam Kvietok

ivka22, Ut, 27. 04. 2010 - 16:07

Naozaj velmi dobry prispevokÁno , viem o com hovorim kedze mam doma trojtyzdnove babatko a nase kojenie prve dva tyzdne sprevadzalo plakanie, nie len maleho, ale aj moje.
Presne ako si napisala v porodnici mi na vpacene bradavky hned naordinovali klobuciky, po tyzdni sa mi z nich spravila na jednej bradavke obrovska prasklina. Po viac ako tyzdni som zavolala svojej znamej, ktora je laktacna poradkyna, maly sa krasne prisal hned na prvy krat, aj ked sme vyse tyzdna pouzivali uz spominane klobuciky, naozaj velmi lutujem, ze som pomoc laktacnej poradkyne nevyhladala hned po prichod z porodnice, totizto este aj teraz po viac ako troch tyzdnoch mi prasklina na bradavke nezmizla aj ked som uz vyskusala naozaj vsetko (od materskeho mlieka, cez kremy a naplaste, vetranie, fenovanie, ...)dufam, ze sa postupne zbavime aj tohto problemu a kojenie sa pre nas stane prijemnym zazitkomMrkám

Adinka, Ut, 27. 04. 2010 - 18:45

Ahoj Ivka, teším sa , že to išlo už tak pekne. Ak sa ti nehojí tá bradavka aj napriek dobrému prisatiu, možno by si ešte raz mohla prevolať tú tvoju známu, nech sa na to pozrie, či to nie je candida - pri klobúčikoch bohužiaľ dosť častá. vtedy s to ťažšie hojí - je na to taká univerzálna masť podľa receptu Jacka Newmana - len to ti vie asi zohnať len tá poradkyňa, je to na recept ... Alebo niekedy stačí tá úžasná fialková genciánová violeť Chichocem sa, prípadne sa odporúča ešte extrakt z grepfruitových semien...
To som ťa nechcela vystrašiť, len aby sme náhodou niečo nepodcenili Mrkám
Zlomené srdce Slnko Slnko Slnko

loulou, Po, 23. 07. 2012 - 08:52

Adinka výborne napísané, určite to pomôže veľa budúcim mamičkám. My sme si tiež zažili svoje s dojčením, poranené bradavky (nie nesprávnym prisatím, ale mala som ich vpadnuté a musela sa mi tam vytvoriť nová koža, no bolo to veselé), s prvou a druhou laktačnou krízou a tak Úsmev Asi najdôležitejšie je nevzdávať sa, radiť sa - aj Ty si mi veľa poradila, ďakujem Slnko
Pamätám sa, ako mi na začiatku tu na NM tuším mnaaau napísala, že dojčenie je slasť ako reakciu na môj príspevok, kde som sa "sťažovala", že dojčenie ma kvôli tým poraneným bradavkám tak veľmi bolí, a mne to prišlo ako čistá utópia Veľký úsmev A potom všetky problémy prešli a fakt, pri dojčení zažívame s mojou dcérou najkrajšie chvíle, plné intimity a lásky, sme pri sebe najbližšie ako sa dá Úsmev O chvíľu bude mať rok a ja som veľmi, veľmi rada, že som sa nevzdala, hľadala som info a tak môžem dávať dcére to najlepšie, čo existuje - materské mlieko Úsmev

mnnaaauuu, Po, 23. 07. 2012 - 21:02

Slnko Slnko Slnko Slnko dočkala si sa Váľam sa od smiechu po podlahe jas i však myslím, že to najlepšie nie je to, čo dávam, ale ako dávam :D nie je nič lepšie, ako prísť uťahaná z mesta, či od lekára a namiesto umývania, ohrievania flaše a podobne sa môžem vyvaliť nap posteľ a len tak si ležať :D

loulou, Ut, 24. 07. 2012 - 19:47

Áno To je jednoznačná výhoda, jedlo máš so sebou vždy a všade, a v noci stačí len vybrať dieťa z postieľky, priložiť a spať ďalej Veľký úsmev

mnnaaauuu, Ut, 24. 07. 2012 - 21:53

Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe Váľam sa od smiechu po podlahe z toho sa MM vždy smeje, pozrie na malého, pricucnutý, pije ostošesť, a ja drichmem :D teraz ma dokonca v noci niekedy ani nebudí, iba ak som náhodou zakrytá, tak sa zlostí Chichocem sa ináč sa obslúži sám Chichocem sa Chichocem sa

Adinka, Pi, 27. 07. 2012 - 10:58

Teším sa s vami dievčatá :) Áno Áno Áno Tlieskam Tlieskam Tlieskam Objímam Kvietok Slnko Slnko Slnko

mnnaaauuu, Pi, 27. 07. 2012 - 21:50

Slnko Slnko Slnko
Adinka, tebe patrí moja vďaka, bez tvojej internetovej pomoci a podpory by som to už asi dáááááávno vzdala Slnko Slnko

Adinka, So, 28. 07. 2012 - 16:31

ÓÓÓ, tak to som rada, že som pomohla :) Ale poradenstvo je jedna vec, no všetko dôležité je na mamičke, ako sa jej to podarí v praxi :)Nie je to veru vždy jednoduché. Objímam Objímam Objímam Kvietok Mrkám

mnnaaauuu, So, 28. 07. 2012 - 20:52

Slnko Slnko Slnko je ťažké spojiť internetovú poradnu s praxou :D :D a s tvrdohlavým dieťatkom haha Vyplazený jazyk Vyplazený jazyk

Šarlotka, Ut, 06. 11. 2012 - 10:35

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať ako zistím či mám dostatok mliečka... Sme 11 dní po sekcii, mliečko sa mi začalo pomaly spúšťať asi na 4 den , od 5 dna je malá už len dojčená...Pred 4 rokmi som mala pri prvej dcére vľké problémy, zápaly, teploty, trhliny, až sme skončili v nemocnici.... Bradavky som mala poriadne zníčené a dojčiť sa nám už nepodarilo... Teraz sa to celkom pekne rozbieha, len mám niekedy pocit že malá by bola prisatá stále.. v nemocnici som si ju prikladala aj každú hodinku a teraz mi pri papaní zaspáva.. Mliečko sa mi počas dna spúšťa aj niekolkokrát samé, ale mám pocit že ked doťahá mám prso prázdne , ale pri stláčaní mliečko ide... stolicu má každe 2-3 hodinky...
A ešte máme problém s grganím, ked ju nosím aj 30 min, negrgne, ale ked ju položím tak vygrckáva... v nemocnici mi posednú noc povedalí že dieťa je prejedené, ale vždy po dojčení si poplače, tak neviem či ešte dokrmiť alebo nie, ked ju priložím 2x potiahne a zaspí.... Tak rada by som si dojčenie vychutnala, ale mám strach, lebo neviem či papá dosť....

Adinka, Ne, 11. 11. 2012 - 10:51

Ahoj šarlotk,a poslala som ti mailík, potrebovala by som vedieť viac info ohľadne dojčenia :) Úplne ale najlepšie bybola osobná níávšteva niektorej blízko bývajúcej poradkyne. NO niečo sa dá i mailom :)

abigail, Ne, 11. 11. 2012 - 11:04

Nic sa neboj moja ,ked babatko ma mokre aj spinave plienocky a pribera na vahe vsetko je ok ale stale ked mas nejake pochybnosti hybaj do poradne ved clovek nikdy nevie.Hlavne si kazdu chvilku vychutnavaj.Vela radosti vam prajem Slnko

Zuzliak, Po, 11. 03. 2013 - 22:32

Ja som mala syna na cisarsky rez. Dva tyzdne po porode som bola precitlivela, ze som nedostala mlieko az sa dostavilo- zobudilo ma rano otrasnou bolestou na hrudi, akoby na mne niekto sedel. Cely paplon bol nasiaknuty a ked som si sadla, mlieko zo mna striekalo v 16 prudoch z kazdej bradavky. Kadial som sa pohla, vsade za mnou zostavali mliecne "kolajnice" Chichocem sa Ked dosli lekari na vizitu smiali sa mi, ze mam jest kakao, nech maju deti na nedonoseneckom- kam som chodila nadbytocne mlieko odsavat- cokoladu Úsmev

Po prichode domov som syna kojila plne 2 roky a okrem kojenia k nam denne chodila sanitka pre flasky s mliekom, ktorych som odovzdala denne za 3 litre a kamoska s dcerkou na pravidelne vecere Úsmev . Moji bratia ma volali ludska Milka Váľam sa od smiechu po podlahe Ale problemy s kojenim neboli nikdy ziadne, prave naopak. Raz sa ma primar opytal, co som pocas tehotenstva jedla. A ked som mu povedala ze som denne jedla ovsenne vlocky a cele leto sedela na stromoch a obzierala ovocie pokial som vsetko doslova nezozrala, pobavene sa zasmial a povedal: lepsie si spravit nemohla a teraz viem, preco sme neprisli nato, ze si prenasala (porod museli vyvolat a plodove vody boli uz v rozklade, lebo mi nik neveril, ze maly uz musi von). A pokracoval: vdaka ovsennym vlockam, co si denne jedla si malemu pomohla vypracovat taku crevnu floru, ze sme si stale mysleli, ze este nie je zrely na porod, zatial co on bol viac ako uz tyzden po termine. A ovocne stavy (nie limonady, ale stavy odstredene a obsiahnute v ovoci) sposobili take precistenie mliecnych ciest v prsnikoch, ze ti teraz mlieko preteka ako prave zalozenym potrubim. Poviem vam, rok som nemohla poriadne z domu len kvoli tomu, ze mi mlieko v jednom kuse striekalo- pred, ci po kojeni, dokonca aj pri zmene nalady po jeho odsani Úsmev A akykolvek pohlad na vodu ma "rozprudil znova". Vsetky saty z toho obdobia som musela vyhodit, lebo boli az oranzove od smotany (kedze som anemicka, musela som pravidelne uzivat zelezny sirup). Ale bolo to nadherne obdobie a syn ma dodnes zaludok ako terminator- ziadne zvracanie, ziadne problemy- vdaka Bohu Úsmev Takze dievcata, ovocne stavy, ovsenne vlocky a ziadne prezieranie sa Úsmev

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama